Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
1061-IPTPP1.4512.104.2017.1.MW
z 19 kwietnia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) w związku z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2017r. (data wpływu 21 lutego 2017r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania dostawy majątku upadłej (nieruchomości) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie:

  • braku obowiązku opodatkowania dostawy majątku upadłej (nieruchomości)
  • obowiązku zapłaty podatku wykazanego na fakturze oraz możliwości wystawienia faktury korygującej w związku z bezzasadnym naliczeniem podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 17 listopada 2015 roku, postanowieniem sądu, ogłoszono upadłość konsumencką osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zamieszkałej w ….

Wnioskodawcę ustanowiono syndykiem masy upadłości. Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej syndyk przejął od upadłej majątek, który wszedł w skład masy upadłości. Upadła wraz z mężem jest właścicielem majątku przejętego przez syndyka. Masa upadłości objęta zakresem wniosku została ustalona na podstawie art. 61, 62, 69 i 124 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze w brzmieniu sprzed 01 stycznia 2016 roku.

W skład przejętego majątku wchodzi między innymi:

  • samochód osobowy,
  • nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem mieszkalnym na działce w … o powierzchni działki 1055 m2 i powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego 112,12 m2,
  • nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem produkcyjnym na działce w … o powierzchni działki 1205 m2 i powierzchni użytkowej budynku produkcyjnego 260 m2.

Ww. majątek był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez męża upadłej działalności gospodarczej. Budynek mieszkalny służył jako budynek administracyjno-biurowy, a w budynku produkcyjnym były produkowane i magazynowane produkty służące działalności gospodarczej. Samochód osobowy był również użytkowany w działalności gospodarczej męża upadłej.

Mąż upadłej zlikwidował działalność gospodarczą 06 czerwca 2014 roku, był zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Upadła (żona) nie prowadziła działalności gospodarczej (np. w formie jednoosobowej, w formie spółki osobowej), w której wykorzystywała nieruchomości/ruchomości objęte zakresem wniosku. Upadła nie jest i nie była czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Ww. nieruchomości/ruchomości nie były przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, użyczenia, leasingu, itp. Nieruchomości/ruchomości nie były przedmiotem spisu z natury upadłej, upadła nie prowadziła działalności gospodarczej.

Budynki objęte zakresem wniosku zostały wybudowane. Przy wytworzeniu ww. nieruchomości nie był odliczony podatek naliczony VAT. Wnioskodawca nie uzyskał odpowiedzi od upadłej i nie posiada informacji na temat czy na nieruchomości objętej zakresem wniosku były ponoszone nakłady powyżej 30% wartości początkowej. Nie odliczono podatku naliczonego VAT od ww. nieruchomości. Wnioskodawca nie posiada informacji czy nieruchomości objęte zakresem wniosku były wykorzystywane przez 5 lat po oddaniu ww. ulepszeń do użytkowania. Ww. nieruchomości nie były przedmiotem spisu z natury sporządzonego na dzień zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez męża upadłej, tj. na dzień 6 czerwca 2014 roku. Nie odprowadzono podatku należnego od ww. nieruchomości, nie były one zamieszczone w spisie z natury na dzień zakończenia działalności gospodarczej męża upadłej. Nie rozliczono podatku od towarów objętych spisem.

Przy nabyciu samochodu osobowego nie odliczono podatku naliczonego. Wnioskodawca nie posiada informacji czy były ponoszone wydatki na części składowe do samochodu osobowego objętego zakresem wniosku. Przysługiwało prawo do odliczenia wydatków na samochód osobowy objęty zakresem wniosku. Nie był odliczony podatek naliczony od samochodu osobowego objętego zakresem wniosku. Ww. samochód nie był wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych.

Po zakończeniu działalności gospodarczej przez męża upadłej, tj. po dniu 6 czerwca 2014 roku nieruchomości/ruchomości wykorzystywał mąż upadłej do celów prywatnych.

Pomiędzy małżonkami przed dniem ogłoszenia upadłości żony nie było rozdzielności majątkowej.

Braki w dokumentach sprzed okresu upadłości, syndyk nie posiada dokumentów nabycia ani faktur zakupu ww. nieruchomości i ruchomości oraz utrudniony kontakt z reprezentantem upadłej uniemożliwia syndykowi głębszą analizę wszystkich zdarzeń poprzedzających ogłoszenie upadłości.

Stan faktyczny - syndyk sprzedał samochód osobowy i w imieniu upadłej wystawił fakturę VAT i odprowadził do Urzędu Skarbowego w … podatek VAT należny. Dostawa samochodu będącego przedmiotem wniosku nastąpiła 05 września 2016 roku przez syndyka. Faktura dotycząca sprzedaży ww. samochodu została wprowadzona do obrotu.

Zdarzenie przyszłe - syndyk w najbliższym czasie zamierza sprzedać nieruchomości zabudowane budynkiem mieszkalnym i budynkiem produkcyjnym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy syndyk w imieniu upadłej zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT od sprzedawanego majątku wcześniej wykorzystywanego w działalności gospodarczej męża upadłej?
  2. Czy dostawa majątku upadłej wcześniej wykorzystywanego w działalności gospodarczej jej męża podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (art. 5 ustawy o podatku VAT)?

Zdaniem Wnioskodawcy: to mąż upadłej jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT od majątku wykorzystywanego w swojej działalności gospodarczej (art. 14 ustawy o podatku VAT). Syndyk przejął od upadłego konsumenta jego majątek prywatny. Upadły konsument nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W takim przypadku dostawa majątku prywatnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. Nr 177, poz. 710 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowej, jak również budynków i budowli lub ich części dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnikami, według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą, istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów, budynków, budowli lub ich części) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą zbycie majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia ze sprzedażą nieruchomości osoby fizycznej będącej w upadłości likwidacyjnej, zatem zasadnym jest odwołanie do przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2016 r., poz. 2171, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym – jak wskazał Wnioskodawca - przed 1 stycznia 2016r. Przepisy określające postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej określone zostały w tytule V, część III ustawy Prawo upadłościowe, jako postępowanie odrębne.

Zgodnie z art. 4911 ustawy Prawo upadłościowe, przepisy niniejszego tytułu stosuje się wobec osób fizycznych, których upadłości nie można ogłosić zgodnie z przepisami działu II tytułu I części pierwszej.

W sprawach nieuregulowanych w niniejszym tytule stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu upadłościowym obejmującym likwidację majątku upadłego, z tym że nie stosuje się przepisów art. 13, art. 21, art. 25, art. 36, art. 38, art. 40, art. 44-50, art. 55, art. 56, art. 73 ust. 5, art. 74, art. 165 ust. 1, art. 166, art. 167, art. 307 ust. 1 i art. 361 (art. 4912 ustawy Prawo upadłościowe).

Stosownie do art. 61 ustawy Prawo upadłościowe, z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego.

W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, z wyjątkami określonymi w art. 63-67a (art. 62 ustawy Prawo upadłościowe).

W myśl art. 124 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe, z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa, o której mowa w art. 53 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788, z późn. zm.). Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny.

Zgodnie art. 160 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe, w brzmieniu obowiązującym w 2015r., w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk, zarządca oraz nadzorca sądowy dokonują czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym.

W myśl art. 173 ww. ustawy, syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji.

W świetle cytowanych przepisów, upadły z mocy prawa traci zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego, jednakże ta okoliczność nie pozbawia upadłego statusu podatnika, do którego to stosuje się prawa i obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących ustaw podatkowych.

We wszelkich postępowaniach, stroną w znaczeniu materialnym pozostaje upadły – to on jest podmiotem praw i obowiązków, natomiast syndykowi przysługuje legitymacja formalna do występowania w tych postępowaniach; jest on stroną w znaczeniu formalnym. W zakresie prawnopodatkowym działanie syndyka należy potraktować jako działanie przez pełnomocnika ze wszystkimi prawnymi tego stanu rzeczy konsekwencjami. W świetle powyższego, syndyk masy upadłości jest osobą odpowiedzialną w czasie trwania postępowania upadłościowego za realizację wszystkich obowiązków podatnika i płatnika przez upadłego.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca będący syndykiem masy upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, ma zamiar sprzedać nieruchomości, które weszły w skład masy upadłości. Upadła wraz z mężem jest właścicielem majątku przejętego przez syndyka. W skład przejętego majątku wchodzą m.in. dwie zabudowane nieruchomości gruntowe. Ww. majątek był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez męża upadłej działalności gospodarczej. Budynek mieszkalny służył jako budynek administracyjno-biurowy, a w budynku produkcyjnym były produkowane i magazynowane produkty służące działalności gospodarczej. Mąż upadłej zlikwidował działalność gospodarczą 06 czerwca 2014 roku, był zarejestrowanym podatnikiem VAT. Upadła (żona) nie prowadziła działalności gospodarczej, w której wykorzystywała nieruchomości/ruchomości objęte zakresem wniosku. Upadła nie jest i nie była czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Ww. nieruchomości/ruchomości nie były przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, użyczenia, leasingu, itp. Nieruchomości/ruchomości nie były przedmiotem spisu z natury upadłej, upadła nie prowadziła działalności gospodarczej. Ww. nieruchomości nie były przedmiotem spisu z natury sporządzonego na dzień zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez męża upadłej, tj. na dzień 6 czerwca 2014 roku. Nie odprowadzono podatku należnego od ww. nieruchomości, nie były one zamieszczone w spisie z natury na dzień zakończenia działalności gospodarczej męża upadłej. Nie rozliczono podatku od towarów objętych spisem.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa, należy stwierdzić, że nieruchomości będące przedmiotem wniosku nie były wykorzystywane przez upadłą do prowadzenia działalności gospodarczej, nie były też przedmiotem najmu, dzierżawy użyczenia, leasingu. Upadła nie czerpała z nich jakichkolwiek pożytków. Syndyk będzie dokonywał sprzedaży majątku prywatnego upadłej, który – przed dniem ogłoszenia upadłości – stanowił wspólność majątkową.

Mając powyższe na uwadze nie można uznać, że planowana przez syndyka masy upadłości sprzedaż nieruchomości objętych zakresem wniosku, mieści się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a tym samym nie można uznać upadłej z tytułu sprzedaży tych nieruchomości za podatnika podatku VAT.

Zatem sprzedaż przez syndyka przedmiotowych nieruchomości, niezwiązanych z prowadzoną przez upadłą działalnością gospodarczą, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym syndyk nie będzie zobowiązany, w imieniu upadłej, do odprowadzenia podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości objętych zakresem wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytań) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla męża upadłej.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej braku obowiązku opodatkowania dostawy majątku upadłej (nieruchomości). Wniosek w pozostałej części zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj