Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-7/12-3/AS
z 16 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-7/12-3/AS
Data
2012.02.16


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
przychód
umorzenie udziałów
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
W przypadku umorzenia automatycznego dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, dla udziałowca który nabył udziały na skutek wniesienia wkładu pieniężnego, będzie różnica pomiędzy wynagrodzeniem z tytułu umorzenia udziałów a wydatkami na nabycie tych udziałów. Płatnik podatku jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i wpłacenia zryczałtowanego podatku od dochodu ustalonego jako różnicę między przychodem z tytułu umorzenia udziałów a wydatkami poniesionymi przez udziałowca na nabycie umarzanych udziałów.



Wniosek ORD-IN 349 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.12.2011 r. (data wpływu 03.01.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu umorzenia automatycznego udziałów w spółce nabytych przez udziałowców w drodze darowizny i związanych z tym obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.01.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia dochodu z tytułu umorzenia automatycznego udziałów w spółce nabytych przez udziałowców w drodze darowizny i związanych z tym obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Umowa spółki przewiduje, że udziały w spółce mogą zostać umorzone. Zapisy umowy spółki przewidują realizację umorzenia automatycznego w przypadku zaistnienia jednego z dwóch zdarzeń (w zależności od tego które z nich będzie miało miejsce jako pierwsze):

  • zakończenie sprzedaży lokali mieszkalnych w inwestycji realizowanej przez spółkę położonej w W. i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok obrotowy, w którym dokonano sprzedaży ostatniego z lokali mieszkalnych w inwestycji realizowanej przez spółkę położoną w W., lub
  • zakończenie inwestycji realizowanej przez spółkę położonej w W., gdzie przez zakończenie inwestycji rozumie się dopuszczenie budynku położonego w Warszawie do użytkowania i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za rok obrotowy w którym nastąpiło dopuszczenie do użytkowania inwestycji realizowanej przez spółkę położoną w W.

W związku z faktem dopuszczenia do użytkowania budynku położonego w W. w roku 2011, biorąc pod uwagę iż w roku 2012 zatwierdzone zostanie sprawozdanie finansowe za rok 2011, dojdzie do ziszczenia się przesłanek dokonania umorzenia automatycznego przewidzianego umową spółki.

Umorzenie dokonane zostanie w stosunku do dwóch grup udziałowców - co przewiduje umowa spółki. Pierwsza grupa to udziałowiec, który nabył udziały w zamian za wkład pieniężny przy zawiązaniu spółki. Druga grupa udziałowców to udziałowcy, którzy otrzymali udziały w drodze darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego, gdzie wartość udziałów na dzień darowizny określona została w wartości rynkowej określonej w wycenie biegłego.W związku z dokonaniem umorzenia automatycznego udziałów na spółce jako na płatniku będą ciążyły obowiązki obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku ziszczenia się przesłanek umorzenia automatycznego dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, dla udziałowca który nabył udziały na skutek wniesienia wkładu pieniężnego, będzie różnica pomiędzy wynagrodzeniem z tytułu umorzenia udziałów a wydatkami na nabycie tych udziałów...
  2. Czy w przypadku ziszczenia się przesłanek umorzenia automatycznego dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, dla udziałowców którzy nabyli udziały na podstawie umów darowizny, będzie różnica pomiędzy wynagrodzeniem z tytułu umorzenia udziałów a wartością darowizny z dnia jej nabycia...
  3. Czy spółka jako płatnik podatku jest zobowiązana do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku w wysokości 19% od dochodu ustalonego zgodnie z zasadami przedstawionymi w pytaniu 1 i 2...
  4. Czy spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązana jest do złożenia jakichkolwiek informacji/deklaracji poza deklaracją roczną o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR)...

Odpowiedź na pytanie Nr 2 oraz Nr 3 i 4 w części odnoszącej się do pytania Nr 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Odpowiedź w pozostałej części została zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 2. Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, celem prawidłowego ustalenia wysokości dochodu do opodatkowania po stronie udziałowców, którzy nabyli udziały w spółce w wyniku otrzymania darowizny, należy pomniejszyć przychód każdego z udziałowców otrzymany w związku z umorzeniem automatycznym udziałów o koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości otrzymanych przez udziałowców darowizn wyznaczonych na dzień ich nabycia. Ustalenie wartości darowizn (kosztów uzyskania) możliwe będzie na podstawie kopii udostępnionych umów darowizn.

Ad. 3. Zdaniem spółki obowiązek ustalenia dochodu spoczywa na spółce jako na płatniku podatku dochodowego od osób fizycznych. Zobowiązanie spółki, jako płatnika wynika z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym płatnik (zdefiniowany w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) zobowiązany jest pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych między innymi z tytułu określonego w art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazany artykuł dotyczy również przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 30a ust. 1 pkt 4). Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że o ile zryczałtowany podatek od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się co do zasady bez pomniejszania przychodów o koszty uzyskania, to w art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zastrzegł kilka wyjątków, w zakresie których normy tej nie stosuje się i stanowi bowiem, że „ zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d. Wśród wyjątków ustawodawca wymienia art. 24 ust. 5 pkt 1 i ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W rezultacie, przychód podlegający omawianemu podatkowi zryczałtowanemu (z tytułu automatycznego umorzenia udziałów w spółce), w wysokości 19%, podlega pomniejszeniu o koszty uzyskania wskazane w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, mając na względzie iż w przypadku umorzenia automatycznego stosuje się zasady szczególne ustalania dochodu, spółka uważa, że jako płatnik powinna ustalić dochód na zasadach opisanych w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 4. Spółka uważa, że poza złożeniem deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR) nie jest ona zobowiązana do złożenia żadnych dodatkowych informacji czy też deklaracji określających wysokość pobranego i wpłaconego podatku. Obowiązek złożenia deklaracji PIT-8AR spoczywa na spółce zgodnie z przepisem art. 42 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Deklaracja składana jest do końca stycznia roku następującego po roku w którym dokonano wypłaty dochodu z tytułu umorzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Tryb umarzania udziałów wspólnika spółki kapitałowej został uregulowany w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Przepis ten stanowi, że udziały mogą zostać umorzone w jeden z trzech sposobów, tj. w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi (umorzenie automatyczne), za zgodą wspólnika w drodze nabycia akcji lub udziałów przez spółkę w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). W każdym z tych trzech przypadków dochodzi do umorzenia udziałów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż umorzeniu automatycznemu ulegną udziały w Spółce z o.o. nabyte m.in. w drodze darowizny przez udziałowców.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)–c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych – w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy – uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 1 cytowanej ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia udziałów został uregulowany w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1ł, albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zatem w przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość tych udziałów z dnia otrzymania darowizny.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Przepis art. 24 ust. 5 d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przepisem szczególnym w stosunku do uregulowań zawartych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy. Stanowi on zatem wyjątek od ogólnej zasady opodatkowania przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych bez pomniejszania go o koszty uzyskania.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik (Spółka), jest obowiązana pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m. in. w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy.

Na podstawie art. 42 ust. 1 omawianej ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

W myśl natomiast art. 42 ust. 1a ustawy, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).

Płatnik w przedmiotowej sprawie nie ma zatem obowiązku sporządzenia innych informacji – deklaracji z tytułu umorzenia udziałów spółki. W przypadku dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych opodatkowanych na zasadach art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek wykazania dochodów (przychodów) i podatku następuje poprzez sporządzenie informacji rocznej PIT-8AR zgodnie z art. 41 ust. 1a, do wykonania czego zobligowani są płatnicy. Złożenie przez płatnika tej deklaracji kończy rozliczenie podatku pobranego przez płatnika z tytułu opodatkowania dochodu z umorzenia udziałów.

Reasumując należy stwierdzić, iż:

  • dochód z tytułu automatycznego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowić będzie nadwyżka przychodu z tytułu umorzenia udziałów nad ich wartością z dnia otrzymania darowizny;
  • spółka jako płatnik podatku jest zobowiązana do obliczenia, pobrania i wpłacenia zryczałtowanego podatku od dochodu ustalonego jako różnicę między przychodem z tytułu umorzenia udziałów a kosztem uzyskania przychodu w wysokości wartości tych udziałów z dnia otrzymania darowizny;
  • spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązana jest do złożenia rocznej deklaracji, według ustalonego wzoru (PIT-8AR). Złożenie tej deklaracji kończy rozliczenie podatku pobranego przez płatnika i płatnik nie ma obowiązku sporządzania i składania innych informacji/deklaracji podatkowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj