Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.42.2017.1.AJ
z 19 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2017 r. (data wpływu 21 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie

  • obowiązku opodatkowania przychodu osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej – jest prawidłowe,
  • metodologii opodatkowania przychodu osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku i metodologii opodatkowania przychodu osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


P sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) jest polską spółką kapitałową, podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 z późn. zm., dalej: „updop”), tj. podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca jest wyłącznym udziałowcem spółki kapitałowej, H B.V. (dalej: „Spółka Likwidowana”), która jest spółką kapitałową (besloten vennootschap - odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Holandii. Spółka Likwidowana podlega w Holandii opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, tzn. jest holenderskim rezydentem podatkowym.

Ze względów biznesowych, a przede wszystkim ze względu na chęć uproszczenia struktury grupy, do której należą ww. podmioty, jak również w związku z oczekiwaniami pod adresem Wnioskodawcy ze strony banku finansującego Wnioskodawcę i mając na uwadze postanowienia dokumentów finansowania zawartych z tym bankiem, planowane jest przeprowadzenie w 2017 r. (lub później) połączenia przez przejęcie Spółki Likwidowanej przez Wnioskodawcę lub likwidacji Spółki Likwidowanej. Ostateczna decyzja co do wyboru pomiędzy połączeniem a likwidacją będzie podjęta w przyszłości i będzie uzależniona od uwarunkowań biznesowych (w tym potencjalnego stanowiska banku finansującego), kosztów administracyjnych, czasu trwania itd. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że niniejszy wniosek swym zakresem obejmuje planowaną likwidację Spółki Likwidowanej.

Planowana likwidacja zostanie przeprowadzona na podstawie właściwych przepisów prawa handlowego, w szczególności z odpowiednimi, mającym zastosowanie w tym zakresie przepisami holenderskimi. Na moment likwidacji jedynym udziałowcem Spółki Likwidowanej będzie Wnioskodawca. Na skutek likwidacji, Wnioskodawca otrzyma cały majątek Spółki Likwidowanej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do opodatkowania przychodu z udziału w zyskach osób prawnych osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej, w części, w jakiej wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego będzie przewyższała koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce Likwidowanej ?
  2. Czy przychód z udziału w zyskach osób prawnych osiągnięty w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej, w części, w jakiej wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego będzie przewyższała koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce Likwidowanej będzie podlegał opodatkowaniu jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 updop rozliczany na zasadach ogólnych w ramach rozliczenia rocznego CIT w oparciu o stawkę określoną zgodnie z art. 19 updop i co za tym idzie powinien zostać wykazany w zeznaniu rocznym CIT-8 Wnioskodawcy ?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on zobowiązany do opodatkowania przychodu z udziału w zyskach osób prawnych osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej, w części, w jakiej wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego będzie przewyższała koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce Likwidowanej.

Ad.2

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z udziału w zyskach osób prawnych osiągnięty w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej, w części, w jakiej wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego będzie przewyższała koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce Likwidowanej będzie podlegał opodatkowaniu jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 updop rozliczany na zasadach ogólnych w ramach rozliczenia rocznego CIT w oparciu o stawkę określoną zgodnie z art. 19 updop oraz powinien zostać wykazany w zeznaniu rocznym CIT-8 Wnioskodawcy.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy


Ad. 1

Art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888, z późn. zm., dalej także: „updop”) stanowi, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22. przedmiotem opodatkowania jest przychód. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 updop dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Art. 10 ust. 1 pkt 3 updop stanowi, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki.

Jak zostało przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, w przyszłości rozważana jest likwidacja Spółki Likwidowanej, będącej holenderskim rezydentem podatkowym. W wyniku likwidacji Wnioskodawca otrzyma cały majątek Spółki Likwidowanej. Zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami, w ocenie Wnioskodawcy będzie on zobowiązany do rozpoznania przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej.

Jednocześnie, stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 22 updop, do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej. Zatem Wnioskodawca będzie uprawniony do obniżenia rozpoznanego przychodu o wartość, za jaką nabył/objął udziały w Spółce Likwidowanej. Dopiero tak skalkulowany przychód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Natomiast zgodnie z art. 20 ust. 3 updop, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez polskich podatników z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Co jednak istotne, zgodnie z art. 20 ust. 3 pkt 11 updop. wskazanego powyżej przepisu nie stosuje się, jeżeli wypłata dywidendy lub innych należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych została dokonana w wyniku likwidacji spółki dokonującej wypłaty.


Zatem pomimo spełnienia warunków, o których mowa w art. 20 ust. 3 updop, pozwalających na zwolnienie z opodatkowania przychodu rozpoznanego przez Wnioskodawcę, na podstawie art. 20 ust. 11 updop (Organ podatkowy sprostował oczywistą omyłkę pisarską – Wnioskodawca wskazał „ art. 20 ust. 3 pkt 11”) nie będzie on uprawniony do zastosowania wskazanego zwolnienia. W rezultacie Wnioskodawca będzie zobowiązany do opodatkowania rozpoznanego przychodu.

Mając na uwadze powyższe rozważania. Wnioskodawca uważa, że będzie on zobowiązany do opodatkowania przychodu z udziału w zyskach osób prawnych osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej, w części, w jakiej wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego będzie przewyższała koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce Likwidowanej.


Ad. 2

Zgodnie z art. 18 ust. 1 updop podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a updop, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 updop. Zgodnie z art. 7 ust. 1 updop przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dodatkowo zgodnie z art. 7 ust. 2 updop dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym: jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. W myśl art. 19 ust. 1 updop podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a. wynosi: 19% podstawy opodatkowania lub 15% podstawy opodatkowania - w przypadku: małych podatników lub podatników rozpoczynających działalność - w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 updop dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Zgodnie z art. 22 ust. 1 updop podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Zgodnie z literalnym brzmieniem wskazanego przepisu, warunkiem zastosowania powyższej regulacji jest aby osoba prawna miała siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak zostało przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, w przyszłości rozważana jest likwidacja Spółki Likwidowanej, będącej holenderskim rezydentem podatkowym. W wyniku likwidacji Wnioskodawca otrzyma cały majątek Spółki Likwidowanej, z tytułu czego, zdaniem Wnioskodawcy, będzie on zobowiązany do opodatkowania przychodu z udziału w zyskach osób prawnych osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej, w części, w jakiej wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego będzie przewyższała koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce Likwidowanej. Ze względu na fakt, iż Spółka Likwidowana nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w niniejszym wypadku zastosowania nie znajdzie regulacja szczególna wynikająca z art. 22 ust. 1 updop, ani inne przepisy szczególne wskazane w art. 19 ust. 1 updop. Zatem w ocenie Wnioskodawcy zastosowanie w tym przypadku znajdzie reguła ogólna wyrażona w art. 19 ust. 1 updop.

Reasumując powyższe rozważania należy wskazać, że prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym przychód z udziału w zyskach osób prawnych osiągnięty w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej, w części, w jakiej wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego będzie przewyższała koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce Likwidowanej będzie podlegał opodatkowaniu jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 updop rozliczany na zasadach ogólnych w ramach rozliczenia rocznego CIT w oparciu o stawkę określoną zgodnie z art. 19 updop oraz zostać wykazany w zeznaniu rocznym CIT-8 Wnioskodawcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie

  • obowiązku opodatkowania przychodu osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej – jest prawidłowe,
  • metodologii opodatkowania przychodu osiągniętego w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego Spółki Likwidowanej – jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy (w zakresie pytania oznaczonego nr 1 i nr 2).


Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj