Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
2461-IBPP2.4512.113.2017.2.WN
z 18 maja 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 lutego 2017 r. (data wpływu 7 lutego 2017 r.) uzupełnionym pismem z 1 marca 2017r. (data wpływu 3 marca 2017r.) oraz pismem z 29 marca 2017 r. (data wpływu 31 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT dokumentującej nabycie samochodu osobowego wykorzystywanego w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej oraz przed rejestracją jako czynny podatnik podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lutego 2017r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT dokumentującej nabycie samochodu osobowego wykorzystywanego w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej oraz przed rejestracją jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

Wniosek został uzupełniony pismami z 1 marca 2017 r. (data wpływu 3 marca 2017 r.) oraz z 29 marca 2017 r. (data wpływu 31 marca 2017 r.), będącymi odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 17 lutego 2017 r. znak: 2461-IBPP2.4512.113.2017.1.WN.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w chwili składania wniosku nie posiada statusu przedsiębiorcy oraz nie został wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wnioskodawca planuje w ciągu najbliższych miesięcy (w okresie marzec - maj 2017 roku) rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej po ogłoszeniu przez właściwy Powiatowy Urząd Pracy naboru wniosków w sprawie przyznania dofinansowania z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej oraz po rozstrzygnięciu powyższego naboru. Wnioskodawca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od wyników naboru, tj. niezależnie od otrzymania dofinansowania.

Wnioskodawca odbywa aplikację radcowską. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy po uzyskaniu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej będzie działalność prawnicza (PKD 69.10.Z). Działalność ta - do czasu uzyskania tytułu zawodowego radcy prawnego - będzie polegała w szczególności na wykonywaniu usług jako podwykonawca adwokatów i radców prawnych, wykonujących zawód w różnych formach prawnych.

Wnioskodawca będzie świadczył usługi prawnicze również bez pośrednictwa powyższych podmiotów, jednak nie będzie to jego głównym źródłem przychodów.

Ponadto pozostałym - w znacznej mierze marginalnym - przedmiotem działalności Wnioskodawcy będą:

  1. 69.20.Z Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe;
  2. 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;
  3. 82.19.Z Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura;
  4. 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W związku z charakterem świadczonych usług, Wnioskodawca - po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej i przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - dokona rejestracji jako czynny podatnik VAT, z uwagi na brak możliwości skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016, poz. 710) (dalej jako „Ustawa o VAT”), wobec wyłączenia dotyczącego usług prawniczych zawartego w art. 113 ust. 13 pkt 2 a). Usługi świadczone w ramach pozostałych kodów PKD będą również opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca, w związku z koniecznością oczekiwania na ogłoszenie przez Powiatowy Urząd Pracy naboru wniosków o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej, planuje przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej poczynić odpowiednie przygotowania do jej rozpoczęcia.

Wnioskodawca planuje w szczególności zakupić samochód osobowy, który będzie następnie wykorzystywany przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z tym, że zakup samochodu zostanie dokonany przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, faktura VAT zostanie wystawiona na Wnioskodawcę jako osobę fizyczną, niemającą statusu przedsiębiorcy.

Zakupiony samochód zostanie następnie wprowadzony do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy i będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Wnioskodawca będzie obniżał kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związaną z wydatkami na samochód - innymi niż podatku liczonego od ceny zakupu - stosując stawkę 50% podatku naliczonego, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawca dokona zakupu samochodu w miesiącu lutym 2017, zaś prowadzenie działalności gospodarczej rozpocznie w jednym z miesięcy w okresie marzec - maj 2017 r. Wraz ze złożeniem wniosku o wpis do CEIDG Wnioskodawca dokona rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT. Wnioskodawca, w związku z brzmieniem art. 99 ust. 3a Ustawy o VAT, wybierze miesięczną metodę rozliczania podatku VAT.

Wnioskodawca dodatkowo uzupełnił opis sprawy i wyjaśnił, co następuje:

Ad. 1 Samochód osobowy, którego dotyczy pytanie będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT w prowadzonej działalności gospodarczej.

Ad. 2 Samochód osobowy, którego dotyczy pytanie to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT dokumentującej nabycie samochodu osobowego w lutym 2017 roku, który zostanie zakupiony przez Wnioskodawcę przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej oraz przed rejestracją jako czynny podatnik podatku od towarów i usług a następnie będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT dokumentującej nabycie samochodu osobowego w lutym 2017 roku, który zostanie zakupiony przez Wnioskodawcę przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej oraz przed rejestracją jako czynny podatnik podatku od towarów i usług a następnie będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, z tym zastrzeżeniem, że Wnioskodawca zrealizuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego najpóźniej w deklaracji za kwiecień 2017 roku.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 Ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług:
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z kolei zgodnie z art. 86a ust. 1 Ustawy o VAT, z zastrzeżeniem wynikającym z art. 86 ust. 3 Ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

  1. wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

  1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
  2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
  3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Art. 86a ust. 3 Ustawy o VAT wskazuje przypadki w których kwotą podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi stanowi kwota 100% podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika.

Stosownie do powyższych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, a także z innymi towarami i usługami wykorzystywanymi do prowadzenia działalności gospodarczej, przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tj.:

  1. odliczenia dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług (a contrario art. 88 ust. 4 Ustawy o VAT);
  2. towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym, prawo do odliczenia podatku naliczonego zależy od spełnienia w/w przesłanek pozytywnych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 Ustawy o VAT. Skorzystanie z przedmiotowego prawa ograniczone jest jednak terminem.

Ad. 1.

Jedną z przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ust. 4 Ustawy o VAT jest fakt niezarejestrowania jako podatnik VAT czynny, zgodnie z art. 96 Ustawy o VAT. Art. 88 nie uzależnia jednak możliwości skorzystania z przedmiotowego prawa od posiadania statusu podatnika VAT czynnego w chwili otrzymania faktury zakupowej. Od posiadania takiego statusu uzależniona jest jednak realizacja tego prawa przez podatnika.

W myśl art. 96 ust. 1 Ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Od momentu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego podatnik może więc zrealizować uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.

Ad. 2.

Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego powstaje jeżeli towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są związane wykonywanymi bieżącymi lub przyszłymi czynnościami opodatkowanymi.

Należy wskazać, że ustawa o VAT rozróżnia moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego od momentu realizacji tego prawa. Do realizacji prawa konieczne jest wystąpienie przesłanek pozytywnych i niewystąpienie przesłanek negatywnych, w tym w szczególności niezarejestrowania jako czynny podatnik VAT. Prawo do odliczenia podatnik realizuje poprzez złożenie w odpowiednim deklaracji podatkowej.

Skorzystanie z przedmiotowego prawa ograniczone jest jednak terminem. Zostały one określone w art. 86 ust. 10 Ustawy o VAT, zgodnie z którym prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zgodnie z ust. 10b analizowanego art., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 Ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Z powyższego wynika, że Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile zakupione towary będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej oraz spełniać będą ewentualne inne warunki określone w Ustawie o VAT. Warunkiem skorzystania z tego prawa jest jednak obowiązek rejestracji jako czynny podatnik VAT.

Art. 99 ust. 1 Ustawy o VAT stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133. Art. 99 ust. 2 i 3 Ustawy o VAT określa warunki wyboru kwartalnej metody rozliczania podatku VAT.

Zgodnie z art. 99 ust. 3a Ustawy o VAT kwartalnej metody rozliczania podatku VAT nie można stosować między innymi do nowych podatników, tj. podatników rejestrowanych przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni - przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja.

Odnosząc powyższe rozważania do przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego należy wskazać, że Wnioskodawca zamierza nabyć samochód osobowy w lutym 2017 roku. Samochód zostanie zakupiony przed rozpoczęciem wykonywania przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, z uwagi na konieczność oczekiwania z faktycznym rozpoczęciem jej wykonywania do czasu ogłoszenia przez właściwy Powiatowy Urząd Pracy naboru wniosków w sprawie przyznania dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej oraz rozstrzygnięcia przedmiotowego naboru. Niezwłocznie po rozstrzygnięciu naboru, niezależnie od jego wyników, Wnioskodawca złoży wniosek o rejestrację w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. Samochód osobowy będzie wykorzystywany do świadczenia przez Wnioskodawcę usług opodatkowanych podatkiem VAT. Nie będzie on jednak wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 86a ust. 4 Ustawy o VAT. W związku z powyższym Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia jedynie 50% podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupowej, a także przyszłych wydatków związanych z eksploatacją samochodu.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w odniesieniu do Wnioskodawcy wystąpią wszystkie konieczne przesłanki umożliwiające mu dokonanie odliczenia podatku VAT naliczonego, a także że nie wystąpi żadna przesłanka negatywna pozbawiająca go tego prawa.

W związku z tym, że Ustawa o VAT nie wyłącza możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują stosowne przesłanki warunkujące przedmiotowe prawo, istotnym w niniejszej sprawie jest więc termin w którym prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego może zostać przez Wnioskodawcę zrealizowane.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 10 Ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Z kolei art. 86 ust. 10b Ustawy o VAT stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Art. 86 ust. 11 Ustawy o VAT wydłuża termin w którym można dokonać odliczenia kwoty podatku naliczonego stanowiąc, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W przypadku składania deklaracji w okresach miesięcznych, okres rozliczeniowy jest równy miesiącowi.

W związku z powyższą analizą oraz w nawiązaniu do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT dokumentującej nabycie samochodu osobowego w lutym 2017 roku, który zostanie zakupiony przez Wnioskodawcę przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej a następnie będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, z tym zastrzeżeniem, że Wnioskodawca zrealizuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego najpóźniej w deklaracji za kwiecień 2017 roku.

Potwierdzeniem powyższego są stanowisko wyrażone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 lutego 2014 roku (sygn. ILPP2/443-1147/13/4/JK), Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 listopada 2011 roku (sygn. IBPP1/443/1305/11/ES) czy Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 7 stycznia 2014 roku (ITPP1/443-1031/13/MS). Ponadto powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-400/98 Brigitte Breitsohl).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy – kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z cyt. wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Zrealizowanie prawa do odliczenia możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako „podatnicy VAT czynni”, przez złożenie deklaracji.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Stosownie do art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych - art. 86 ust. 11 ustawy.

Natomiast, w myśl art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 10d, 10e i 11, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 13a.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Dla określenia, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktur dokumentujących zakupy, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między tymi zakupami, a prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni, pośredni, jak również może dotyczyć takich czynności, które są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Do podstawowych zasad wspólnego systemu VAT należy między innymi zasada neutralności podatku dla podatnika, rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i ma na celu zapewnienie neutralności tego podatku dla podatników VAT czynnych. Podatnik ma prawo do skorzystania z przedmiotowego prawa w ustalonych przepisami terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego określonych warunków pozytywnych (związku nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi), jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych m.in. w art. 88 ustawy.

Stosownie do postanowień art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z treści ww. art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie wynika jednakże, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury dokumentującej zakup towaru lub usługi. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który ją otrzymuje był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, czyli podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną w ust. 2 tegoż artykułu), bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Tak więc, podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (podatnik musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia).

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Jak wynika z art. 96 ust. 3 ustawy, podmioty wymienione w art. 15, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

W świetle art. 96 ust. 4 ustawy - naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika jako „podatnika VAT czynnego”, a w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako „podatnika VAT zwolnionego”, i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.

Podatnik, aby skorzystać z ww. prawa do odliczenia, musi usunąć – najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa – wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie go jako podatnika. Ponadto w celu odliczenia podatku naliczonego od wydatku związanego z zakupem samochodu konieczne jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym Wnioskodawca otrzymał fakturę VAT dokumentującą poniesiony wydatek, zgodnie z zasadami przewidzianymi prawem – art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy.

Zatem należy stwierdzić, że ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług). Niemniej ustawodawca dla realizacji tego prawa narzucił podatnikom obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT czynni.

Powyższe oznacza, że w momencie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego podatnik spełni warunek formalny i od tego momentu może realizować uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca w chwili składania wniosku nie posiada statusu przedsiębiorcy oraz nie został wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca planuje w ciągu najbliższych miesięcy (w okresie marzec - maj 2017 roku) rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wnioskodawca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej po ogłoszeniu przez właściwy Powiatowy Urząd Pracy naboru wniosków w sprawie przyznania dofinansowania z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej oraz po rozstrzygnięciu powyższego naboru. Wnioskodawca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej niezależnie od wyników naboru, tj. niezależnie od otrzymania dofinansowania.

Wnioskodawca odbywa aplikację radcowską. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy po uzyskaniu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej będzie działalność prawnicza (PKD 69.10.Z). Działalność ta - do czasu uzyskania tytułu zawodowego radcy prawnego - będzie polegała w szczególności na wykonywaniu usług jako podwykonawca adwokatów i radców prawnych, wykonujących zawód w różnych formach prawnych.

Wnioskodawca będzie świadczył usługi prawnicze również bez pośrednictwa powyższych podmiotów, jednak nie będzie to jego głównym źródłem przychodów.

W związku z charakterem świadczonych usług, Wnioskodawca - po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej i przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - dokona rejestracji jako czynny podatnik VAT, z uwagi na brak możliwości skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, wobec wyłączenia dotyczącego usług prawniczych zawartego w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a). Usługi świadczone w ramach pozostałych kodów PKD będą również opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca, w związku z koniecznością oczekiwania na ogłoszenie przez Powiatowy Urząd Pracy naboru wniosków o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej, planuje przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej poczynić odpowiednie przygotowania do jej rozpoczęcia.

Wnioskodawca planuje w szczególności zakupić samochód osobowy, który będzie następnie wykorzystywany przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z tym, że zakup samochodu zostanie dokonany przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, faktura VAT zostanie wystawiona na Wnioskodawcę jako osobę fizyczną, niemającą statusu przedsiębiorcy.

Zakupiony samochód zostanie następnie wprowadzony do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy i będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Wnioskodawca będzie obniżał kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związaną z wydatkami na samochód - innymi niż podatku liczonego od ceny zakupu - stosując stawkę 50% podatku naliczonego, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawca dokona zakupu samochodu w miesiącu lutym 2017 r., zaś prowadzenie działalności gospodarczej rozpocznie w jednym z miesięcy w okresie marzec - maj 2017 r. Wraz ze złożeniem wniosku o wpis do CEIDG Wnioskodawca dokona rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT. Wnioskodawca, w związku z brzmieniem art. 99 ust. 3a Ustawy o VAT, wybierze miesięczną metodę rozliczania podatku VAT. Samochód osobowy, którego dotyczy pytanie będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT w prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód osobowy, którego dotyczy pytanie to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi czy będzie on uprawniony do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT dokumentującej nabycie samochodu osobowego w lutym 2017 roku, który zostanie zakupiony przez Wnioskodawcę przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej oraz przed rejestracją jako czynny podatnik podatku od towarów i usług a następnie będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Zgodnie z brzmieniem art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

  1. wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;
  2. należnego z tytułu:
    1. świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,
    2. dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,
    3. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  3. należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a;
  4. wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34.

W ust. 2 powołanego artykułu postanowiono, że do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

  1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
  2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
  3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Stosownie natomiast do art. 86a ust. 3 ww. ustawy przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

  1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
    1. wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
    2. konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
  2. do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

Zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Zaznaczyć należy, że w celu dokonania ww. odliczenia w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego, podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia dodatkowych ewidencji, czy składania oświadczeń w urzędzie skarbowym.

Jak wskazano wyżej, w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupów związanych z przyszłą działalnością opodatkowaną koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał fakturę VAT dokumentującą przedmiotowy samochód osobowy, lub odpowiednio za dwa kolejne okresy rozliczeniowe – zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy – po uprzednim złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, w którym Wnioskodawca poprzez wskazanie okresu rozliczeniowego, od którego jako podatnik podatku VAT czynny chce korzystać z możliwości odliczania podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami dotyczącymi zakupu samochodu osobowego.

Mając na względzie przedstawiony opis sprawy oraz treść powołanych przepisów prawa, należy stwierdzić, że Wnioskodawcy (podatnikowi podatku VAT) przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturze od zakupionego w lutym 2017r. samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania wyłącznie czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej oraz przed rejestracją jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, w oparciu o przepis art. 86, art. 86a ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 86a ust. 2 pkt 3 oraz art. 88 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem że Wnioskodawca zrealizuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego najpóźniej w deklaracji za kwiecień 2017 roku i na moment odliczenia będzie czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić przy tym należy, że interpretacja odnosi się ściśle do stanowiska Wnioskodawcy, gdzie wskazano, że Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury VAT dokumentującej nabycie samochodu osobowego w lutym 2017 roku, który zostanie zakupiony przez Wnioskodawcę przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej oraz przed rejestracją jako czynny podatnik podatku od towarów i usług a następnie będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, z tym zastrzeżeniem, że Wnioskodawca zrealizuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego najpóźniej w deklaracji za kwiecień 2017 roku.

Interpretacja nie rozstrzyga kwestii prawa do odliczenia przyszłych wydatków związanych z eksploatacją samochodu, gdyż nie była ona przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj