Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-3.4012.13.2017.2.LG
z 9 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z 8 marca 2017 r. (data wpływu 14 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia części przedsiębiorstwa oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia części przedsiębiorstwa oraz prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

We wniosku złożonym przez:

- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

„X” sp. z o.o.

- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

„Y” sp. z o.o.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w … (dalej jako: Sprzedający lub Wnioskodawca 1) jest spółką prawa polskiego, zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT w Polsce. Wnioskodawca 1 prowadzi działalność w zakresie wynajmu samochodów osobowych, jak również handlu samochodami używanymi i nowymi, przy czym zdecydowanie przeważająca część obecnej działalności Sprzedającego to wynajem samochodów osobowych, która to działalność jest wykonywana w oparciu o umowę licencyjną, na podstawie której Sprzedający posiada licencję (franszyzę) na używanie marki „B” - tj. rozpoznawalnej marki jednej ze światowych sieci wynajmu samochodów (grupa kapitałowa A B Group). Ani działalność w zakresie wynajmu samochodów ani działalność w zakresie handlu samochodami nie są wydzielone organizacyjnie w ramach prowadzonego przez Sprzedającego przedsiębiorstwa, tj. nie powstał w tym zakresie odrębny dział, nie są one zorganizowane w postaci oddziału, nie są wydzielone w sposób finansowy czy organizacyjny.

Działalność Sprzedającego jest prowadzona w centrali znajdującej się w siedzibie spółki (…) oraz dziesięciu lokalizacjach (punktach wynajmu samochodów) zlokalizowanych na terenie Polski, znajdujących się w większości przy portach lotniczych (…) oraz centrach miast (…).

Wnioskodawca 1 zamierza sprzedać (zbyć) niektóre, wyselekcjonowane aktywa spółki na rzecz innego podmiotu wchodzącego w skład grupy kapitałowej A B, tj. na rzecz spółki Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w … (dalej jako: Kupujący lub Wnioskodawca 2). Wnioskodawca 2 prowadzi aktualnie działalność identyczną jak działalność Wnioskodawcy 1, tj. działalność w zakresie wynajmu samochodów, przy czym działalność ta jest wykonywana w oparciu o licencję na używanie marki „A”, a więc marki innej aniżeli marka Sprzedającego. Zarówno marka pod którą prowadzi działalność Wnioskodawca 1 jaki Wnioskodawca 2 pochodzą z tej samej grupy kapitałowej A B. Wnioskodawca 2 jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Dla celów niniejszego wniosku, Wnioskodawca 1 oraz Wnioskodawca 2 będą występowali dalej łącznie jako: Wnioskodawcy lub Strony.

Zgodnie z zamierzeniem Stron, przedmiotem transakcji byłoby nabycie niektórych punktów wynajmu samochodów („Lokacji”) Sprzedającego (Wnioskodawcy 1) wraz z umowami handlowymi realizowanymi przez te punkty wynajmu, koncesjami na prowadzenie działalności na terenie Lokacji (stosowne umowy z portami lotniczymi i właścicielami nieruchomości, na których prowadzona jest działalność Sprzedającego) oraz wraz z zatrudnionymi w nabywanych Lokacjach pracownikami. Zbywane Lokacje wyposażone są w typowe dla tego typu działalności aktywa, tj. sprzęt administracyjno-biurowy (biurka, krzesła, komputery, drukarki), sieci telekomunikacyjne (telefon, fax, internet), dokumentacją związaną z realizowanymi umowami. W zależności od potrzeb przedmiotem odrębnej umowy między Wnioskodawcą 1 i Wnioskodawcą 2 będzie nabycie samochodów służących obecnie Wnioskodawcy 1 do prowadzenia działalności w zakresie wynajmu samochodów.

Poza zasięgiem zainteresowania Kupującego, tj. nie objęte transakcją byłyby trzy Lokacje Sprzedającego (zlokalizowane przy lotnisku - …, jak też w centrach miast: …), część administracyjna tj. Biuro Główne Sprzedającego wraz z pracownikami tam zatrudnionymi, jak również organizacyjnie wyodrębnione działy księgowości, handlowy i transportu Sprzedającego. W trzech Lokacjach, które nie zostaną przejęte przez Wnioskodawcę 2, Wnioskodawca 2 posiada już swoje własne punkty wynajmu samochodów, jak również w ramach jego spółki funkcjonują już służby administracyjno-księgowe i handlowe, które będą w stanie obsłużyć działalność przejmowanych Lokacji, umów, pracowników, etc.

Poza zakresem sprzedaży pozostawałyby również inne zakresy działalności Sprzedającego (np. handel samochodami używanymi i nowymi).

Zgodnie z intencją Stron, oprócz zbycia Lokacji, przedmiotem transakcji będzie również:

  1. przeniesienie na Kupującego floty samochodów Sprzedającego w oparciu o którą to flotę Wnioskodawca 1 prowadzi działalność wynajmu samochodów,
  2. rozwiązanie dotychczasowej umowy licencyjnej Sprzedającego na używanie marki „B”, co nastąpi na mocy odrębnej umowy przed realizacją transakcji;
  3. prawo do domeny internetowej b….pl
  4. inne umowy niezbędne do prowadzenia przejmowanych Lokacji przez Kupującego.

W związku z realizowaną transakcją Wnioskodawca 1 zawrze również umowę o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej. W związku z tą umową Wnioskodawca 1 nie będzie mógł już prowadzić działalności w zakresie wynajmu samochodów i z tego powodu dojdzie do likwidacji działalności w zakresie wynajmu w trzech Lokacjach, które nie zostaną przejęte przez Wnioskodawcę 2. Jednocześnie Wnioskodawca 2 będzie kontynuował działalność Wnioskodawcy 1 w przejętych Lokacjach w oparciu o nabyte aktywa, przejętych pracowników i przejęte umowy.

W dniu _lutego 2017 r. Wnioskodawca 1 podpisał z Wnioskodawcą 2 umowę zakupu aktywów (Asset Purchase Agreement), na mocy której Wnioskodawca 1 sprzedaje, a Wnioskodawca 2 kupuje zdefiniowane w tejże umowie Wyselekcjonowane Aktywa (Selected Assets), które to aktywa zostały opisane powyżej. Zgodnie z Umową, na Wyselekcjonowane Aktywa składają się:

  1. prawa Sprzedającego z tytułu umów najmu i umów licencyjnych dotyczących Lokacji;
  2. realizowane umowy wynajmu samochodów;
  3. prawa wynikające z umów dot. sieci telekomunikacyjnych w przejmowanych Lokacjach;
  4. aktywa trwałe w przejmowanych Lokacjach;
  5. aktywa obrotowe w przejmowanych Lokacjach;
  6. flota samochodów Sprzedającego;
  7. prawa do domen internetowych b….pl posiadanych przez Sprzedającego,
  8. prawa własności intelektualnej;
  9. rejestry handlowe dotyczące wynajmu samochodów Sprzedającego;
  10. pracownicy zatrudnieni przez Sprzedającego, których miejscem świadczenia pracy są przejmowane Lokacje (przejście części zakładu pracy nastąpi w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.).


Poza przedmiotem transakcji pozostają natomiast:

  1. część Lokacji wraz z wyposażeniem (aktywa trwałe i obrotowe);
  2. część administracyjna - biuro główne wraz z wyposażeniem (aktywa trwałe i obrotowe);
  3. prawa wynikające z umowy najmu siedziby Spółki;
  4. pozostałe należności, środki pieniężne, aktywa i pasywa Sprzedającego;
  5. prawa z umów o prowadzenie rachunków bankowych;
  6. tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego, jak również wszelkie księgi, rejestry, dokumenty i dokumentacje wymagane, właściwe lub niezbędne w celu prowadzenia działalności gospodarczej Sprzedającego (z wyłączeniem wynajmu Samochodów);
  7. pozostali pracownicy zatrudnieni przez Sprzedającego (nieprzechodzące Lokacje oraz biuro centralne).

Stosownie do postanowień Umowy Przedwstępnej, do sprzedaży Wyselekcjonowanych Aktywów dojdzie po spełnieniu się opisanych w umowie warunków zawieszających, w tym m.in. uzyskania interpretacji podatkowej dotyczącej sposobu opodatkowania sprzedaży Wyselekcjonowanych Aktywów.

Zgodnym zamiarem Wnioskodawców jest, aby przedmiotem przyszłej sprzedaży były Wyselekcjonowane Aktywa, tj. poszczególne składniki majątkowe.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, że planowana sprzedaż składników majątkowych zdefiniowanych w Umowie jako Wyselekcjonowane Aktywa będzie stanowić transakcję dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, tj. transakcję podlegającą opodatkowania VAT?
  2. Czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1 Wnioskodawca 2 będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego uwzględnianego na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę 1 w związku ze sprzedażą Wyselekcjonowanych Aktywów.
  3. W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1 powyżej, czy transakcję sprzedaży składników majątkowych zdefiniowanych w Umowie jako Wyselekcjonowane Aktywa należy traktować jako transakcję zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, tj. transakcję wyłączoną z opodatkowania VAT?

Zdaniem Zainteresowanych:

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawców, planowana sprzedaż zespołu składników majątkowych zdefiniowanego w Umowie Przedwstępnej jako Wyselekcjonowane Aktywa, będzie stanowić transakcję dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT, tj. transakcję podlegającą opodatkowaniu VAT (w stawce podstawowej).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ustawa o VAT przewiduje zatem zasadę powszechności opodatkowania, zgodnie z którą, co do zasady, każde świadczenie dokonywane w ramach działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu VAT. Stanowisko to znajduje również swoje uzasadnienie w prawie europejskim, mianowicie art. 2 Dyrektywy 112.

Od zasady powszechności opodatkowania VAT ustawodawca przewidział jednakże pewne wyjątki. W art. 6 ustawy o VAT zostały wskazane czynności, które, co do zasady, należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu VAT, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, jednakże traktowane są jako wyłączone z zakresu opodatkowania VAT (niepodlegające opodatkowaniu VAT). Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to, że transakcje zbycia, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, nie stanowią przedmiotu opodatkowania VAT.

Stosownie do ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych, aby można było mówić o przedsiębiorstwie lub jego zorganizowanej części niezbędne jest aby przedmiot transakcji był samodzielny pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, przy czym warunki te winny być spełnione łącznie ( por. m. in. wyrok z 26 stycznia WSA we Wrocławiu – sygn. akt I Sa/Wr 1823/15 oraz WSA w Opolu z 7 grudnia 2009 – sygn. akt I SA/Op 325/09).

W sytuacji opisanej dla przedmiotowej transakcji zbywane przez Wnioskodawcę 1 Wyselekcjonowane Aktywa charakteryzują się jedynie pewną samodzielnością organizacyjną związaną z konkretnymi miejscami wynajmu samochodów (licencje na lotniskach, umowy najmu dla danej Lokacji, umowy o pracę pracowników przypisane do danej lokacji miasta, organizacja pracy charakterystyczna dla danej Lokacji), przy czym w żadnej mierze sprzedawane Lokacje nie są samodzielne finansowo (umowy wynajmu rozliczane centralnie, wynagrodzenia pracowników płatne centralnie, kredyty na samochody zaciągane centralnie, umowy z lotniskami podpisywane i opłacane centralnie przez Sprzedającego).

Nie można też mówić o wyodrębnieniu funkcjonalnym, gdyż samochody będące przedmiotem wynajmu są zarejestrowane centralnie w … na centralę Sprzedającego, podlegają ciągłej rotacji między Lokacjami, a dotychczasowa działalność Sprzedającego prowadzona jest w oparciu o licencję sieci B, która to licencja przyznana została Sprzedającemu centralnie, a nie np. dla poszczególnych Lokacji Sprzedającego. Nadto, licencja ta zostanie rozwiązana przed planowaną transakcją i tym samym nie zostanie ona zbyta przez Sprzedającego na Kupującego. Innymi słowy, kluczowy z perspektywy Sprzedającego dla jego dotychczasowej działalności polegającej na wynajmie samochodów element (licencja sieci B), nie zostanie zbyty przez Sprzedającego. Nadto, żadna z Lokacji nie jest wymieniona w KRS Sprzedającego jako samodzielny twór prawny, Lokacje nie są też wyodrębnione finansowo.

Biorąc powyższą argumentację pod uwagę Wnioskodawcy stoją na stanowisku iż transakcja zbycia niektórych aktywów Sprzedającego (Wyselekcjonowanych Aktywów) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i zwraca się o weryfikację takiego stanowiska.

Zasygnalizowania wymaga również, że chociaż ani przepisy ustawy o VAT ani też przepisy Kodeksu cywilnego nie definiują pojęcia „transakcji zbycia”, to w praktyce powszechnie przyjmuje się, że pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów”, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, to jest uznaje się, że „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Taki kierunek wykładni potwierdzają też interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane przez organy podatkowe, przykładowo:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 26 lipca 2016 r. (sygn. 1061- IPTPP2.4512.199.2016.3. MM);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 kwietnia 2016 r. (sygn. IBPP3/4512-129/16/SR);
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 12 listopada 2015 r., (sygn. IBPP3/4512-733/15/SR).

Należy podkreślić, że jakkolwiek ustawa o VAT w art. 6 pkt 1 posługuje się pojęciem „przedsiębiorstwa”, to nie zawiera definicji legalnej tego pojęcia dla potrzeb podatku VAT. W doktrynie prawa podatkowego powszechnie prezentowany jest jednak pogląd, że pojęcie „przedsiębiorstwo” na potrzeby ustawy o VAT należy rozumieć zgodnie z definicją przyjętą przez Kodeks cywilny. Podejście takie w pełni akceptują również organy podatkowe, co potwierdzają następujące interpretacje podatkowe:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 lipca 2016 r. (sygn. 1061- IPTPP2.4512.216.2016.2. IR),
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 sierpnia 2016 r. (sygn. IBPP3/4512-269/16-2/SR),
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 września 2009 r. (sygn. IPPP1-443-689/09-2/JB).

Stosownie do treści art. 55(1) Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


W powyższym kontekście należy zauważyć, że następujące - istotne dla przedsiębiorstwa Sprzedającego i z jego perspektywy niezbędne do jego prowadzenia elementy - nie zostaną zbyte na rzecz Kupującego:

  1. prawa i obowiązki związane z niektórymi (nieprzenoszonymi) Lokacjami;
  2. prawa i obowiązki z tytułu licencji na używanie znaku towarowego „B” (tj. znaku pod którym dotychczas prowadzona była działalność wynajmu samochodów przez Sprzedającego);
  3. prawa i obowiązki z umów o pracę (pracowników, których miejsce pracy nie jest związane z przenoszonymi Lokacjami);
  4. umowy rachunków bankowych (w tym rachunki bankowe, za pośrednictwem których dokonuje on rozliczeń z wynajmującymi samochody);
  5. umowy związanych z finansowaniem działalności Sprzedającego i zabezpieczeniem tego finansowania (w szczególności prawa i obowiązki wynikające z zaciągniętych kredytów);
  6. praw i obowiązków wynikających z umów związanych z prowadzeniem bieżącej działalności (w tym w szczególności umów o prowadzenie rozliczeń księgowo-podatkowych itp.);
  7. środków pieniężnych Sprzedającego zgromadzonych na rachunkach bankowych i w kasie;
  8. tajemnic przedsiębiorstwa;
  9. ksiąg rachunkowych i innych dokumentów (np. handlowych, korporacyjnych) związanych z prowadzeniem przez działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Lokacjami przenoszonymi na Kupującego.);
  10. firmy Sprzedającego;

Z uwagi na brak przeniesienia tych elementów, przedmiotowa transakcja nie stanowi (w ocenie Wnioskodawców) zbycia przedsiębiorstwa Sprzedającego (ani jego zorganizowanej części). Zapatrywanie to potwierdza również stanowisko organów podatkowych. Szczególnie warto zwrócić też uwagę na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 marca 2016 r. sygn. IPPP3/4512-60/16-2/PC, w której Dyrektor potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskującego, że nabywana przez niego nieruchomość nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa zbywcy, gdyż „(...) planowana transakcja nie obejmie istotnych składników majątkowych służących do prowadzenia działalności gospodarczej, o których stanowi art. 551 Kodeksu cywilnego. W szczególności, w wyniku transakcji Nabywca nie nabędzie całego szeregu praw, obowiązków, zobowiązań i należności z umów, których stroną jest Zbywca, a które związane są z prawidłowym funkcjonowaniem i obsługą Nieruchomości. Na skutek sprzedaży Nieruchomości nie zostaną przeniesione na Nabywcę środki pieniężne, umowy rachunków bankowych, zobowiązania kredytowe, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi rachunkowe i inne dokumenty Zbywcy. W konsekwencji, po dacie przedmiotowej sprzedaży w rękach Zbywcy pozostanie szereg aktywów oraz dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej należących obecnie do jego przedsiębiorstwa.”

Zdaniem Wnioskodawców, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia na mocy art. 6 pkt 1 określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych. Aby zatem przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie miały zastosowania do zbywanego mienia musi ono posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą umożliwić nabywcy podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej.

Zbywane Lokacje nie zostały formalnie wydzielone w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy 1. Nie stanowią one odrębnego działu czy oddziału (odrębnej jednostki organizacyjnej). Tym samym, nie można mówić o ich wyodrębnieniu organizacyjnym.

Wnioskodawca 1 nie posiada również odrębnego przyporządkowania i ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w stosunku do zbywanych Lokacji. W sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku nie jest prowadzona żadna odrębna księgowość dla tej części przedsiębiorstwa, lecz ustalany jest jeden wspólny wynik finansowy obejmujący całość działalności prowadzonej przez Sprzedającego. Finanse dotyczące poszczególnych Lokacji nie podlegają oddzieleniu od całkowitych finansów Wnioskodawcy 1. W konsekwencji, zbywane Lokacje nie są wyodrębnione finansowo w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Reasumując, przedmiot transakcji, wobec braku organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego wyodrębnienia w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie daje podstaw do przyjęcia, że stanowi on zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W konsekwencji zbycie Wyselekcjonowanych Aktywów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy 2, z uwagi na powyższą kwalifikację transakcji dla celów podatku VAT jako podlegająca opodatkowaniu VAT transakcja nabycia Wyselekcjonowanych Aktywów, Kupującemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu Wyselekcjonowanych Aktywów lub do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym. Wyselekcjonowane Aktywa będące przedmiotem planowanej transakcji będą bowiem wykorzystywane przez Wnioskodawcę 2 do wykonywania czynności opodatkowanych, a ich nabycie nastąpi, jak wynika z powyższej analizy, w drodze odpłatnej dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem, jeżeli dane towary lub usługi są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie w całości, o ile nie znajdą zastosowania inne ograniczenia. Jak zostało wskazane, Wnioskodawca 2 jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym. Po nabyciu Wyselekcjonowanych aktywów Kupujący będzie prowadził działalność polegającą na wynajmie samochodów w przejętych Lokacjach w oparciu o zakupione aktywa. Taka działalność jest klasyfikowana na gruncie Ustawy VAT jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem, po zakupie Wyselekcjonowanych Aktywów otrzymaniu od Sprzedającego faktury VAT dotyczącej tej transakcji, Wnioskodawcy 2 będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury VAT, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia. Natomiast ewentualna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym będzie podlegała zwrotowi na rachunek Wnioskodawcy 2 w trybie przewidzianym w art. 87 Ustawy VAT.

Ad 3.

Pytanie numer 3 dotyczy konsekwencji uznania, że Wyselekcjonowane Aktywa stanowią przedsiębiorstwo Sprzedającego lub jego zorganizowaną część, tj. konsekwencji negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1.

W takiej sytuacji sprzedaż zespołu składników majątkowych zdefiniowanego Wyselekcjonowane Aktywa powinna być kwalifikowana jako zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT (tj. czynność wyłączoną z opodatkowania VAT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016, poz. 710 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przepisu tego wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia”, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, podział przedsiębiorcy, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Należy zauważyć, że powyższa regulacja stanowi implementację art. 19 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 347 z 11.12.2006 r., str. 1, z późn. zm.) – zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady.

W myśl art. 19 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach, gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Wobec tego w niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania przepisu art. 6 pkt 1 ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r., poz 380, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem – przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów;

  • oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

  • koncesje, licencje i zezwolenia;

  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;

  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.


Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Jak wynika z okoliczności sprawy Wnioskodawca 1 zamierza dokonać sprzedaży części majątku przedsiębiorstwa (Wyselekcjonowanych Aktywów), tj. niektórych punktów wynajmu samochodu tzw. Lokacji wraz z umowami handlowymi realizowanymi przez te punkty wynajmu, koncesjami na prowadzenie działalności na terenie Lokacji (stosowane umowy z portami lotniczymi i właścicielami nieruchomości, na których prowadzona jest działalność Sprzedającego) oraz wraz z zatrudnionymi w tych Lokacjach pracownikami). Lokacje te są wyposażone w sprzęt administracyjno-biurowy, sieci telekomunikacyjne, posiadają dokumentację związaną z realizowanymi umowami.


Zgodnie z intencją Stron (Sprzedającego – Wnioskodawcy 1 i Kupującego – Wnioskodawcy 2) przedmiotowej transakcji, oprócz zbycia Lokacji, przedmiotem transakcji będzie również:

  1. przeniesienie na Kupującego floty samochodów Sprzedającego w oparciu o którą to flotę Wnioskodawca 1 prowadzi działalność wynajmu samochodów,
  2. rozwiązanie dotychczasowej umowy licencyjnej Sprzedającego na używanie marki „B”, co nastąpi na mocy odrębnej umowy przed realizacją transakcji;
  3. prawo do domeny internetowej b….pl
  4. inne umowy niezbędne do prowadzenia przejmowanych Lokacji przez Kupującego.

Wnioskodawca 1 zawrze również umowę o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej. W związku z tą umową Wnioskodawca nie będzie mógł już prowadzić działalności w zakresie wynajmu samochodów i z tego powodu dojdzie do likwidacji działalności w zakresie wynajmu w trzech Lokacjach, które nie zostaną przejęte przez nabywcę Lokacji. Jednocześnie nabywca będzie kontynuował działalność Wnioskodawcy w przejętych Lokacjach w oparciu o nabyte aktywa, przejętych pracowników i przejęte umowy.

W lutym 2017 r. Wnioskodawca 1 podpisał z nabywcą Lokacji (Wnioskodawcą 2) umowę zakupu aktywów, na mocy której Wnioskodawca sprzedaje, a nabywca kupuje zdefiniowane w tejże umowie Wyselekcjonowane Aktywa. Zgodnie z Umową, na Wyselekcjonowane Aktywa składają się:

  1. prawa Sprzedającego z tytułu umów najmu i umów licencyjnych dotyczących Lokacji;
  2. realizowane umowy wynajmu samochodów;
  3. prawa wynikające z umów dot. sieci telekomunikacyjnych w przejmowanych Lokacjach;
  4. aktywa trwałe w przejmowanych Lokacjach;
  5. aktywa obrotowe w przejmowanych Lokacjach;
  6. flota samochodów Sprzedającego;
  7. prawa do domen internetowych b….pl posiadanych przez Sprzedającego,
  8. prawa własności intelektualnej;
  9. rejestry handlowe dotyczące wynajmu samochodów Sprzedającego;
  10. pracownicy zatrudnieni przez Sprzedającego, których miejscem świadczenia pracy są przejmowane Lokacje (przejście części zakładu pracy nastąpi w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 ze zm.).


Poza przedmiotem transakcji pozostają natomiast:

  1. część Lokacji wraz z wyposażeniem (aktywa trwałe i obrotowe);
  2. część administracyjna - biuro główne wraz z wyposażeniem (aktywa trwałe i obrotowe);
  3. prawa wynikające z umowy najmu siedziby Spółki;
  4. pozostałe należności, środki pieniężne, aktywa i pasywa Sprzedającego;
  5. prawa z umów o prowadzenie rachunków bankowych;
  6. tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego, jak również wszelkie księgi, rejestry, dokumenty i dokumentacje wymagane, właściwe lub niezbędne w celu prowadzenia działalności gospodarczej Sprzedającego (z wyłączeniem wynajmu Samochodów);
  7. pozostali pracownicy zatrudnieni przez Sprzedającego (nieprzechodzące Lokacje oraz biuro centralne).

Ponadto z wniosku wynika, że zbywane przez Wnioskodawcę 1 Wyselekcjonowane Aktywa charakteryzują się jedynie pewną samodzielnością organizacyjną związaną z konkretnymi miejscami wynajmu samochodów (licencje na lotniskach, umowy najmu dla danej Lokacji, umowy o pracę pracowników przypisane do danej lokacji miasta, organizacja pracy charakterystyczna dla danej Lokacji), przy czym w żadnej mierze sprzedawane Lokacje nie są samodzielne finansowo (umowy wynajmu rozliczane centralnie, wynagrodzenia pracowników płatne centralnie, kredyty na samochody zaciągane centralnie, umowy z lotniskami podpisywane i opłacane centralnie przez Wnioskodawcę). Wskazano również, że nie można też mówić o wyodrębnieniu funkcjonalnym, gdyż samochody będące przedmiotem wynajmu są zarejestrowane centralnie w … na centralę Wnioskodawcy1 i podlegają ciągłej rotacji między Lokacjami, a dotychczasowa działalność Wnioskodawcy prowadzona jest w oparciu o licencję sieci B, która to licencja przyznana została Wnioskodawcy 1 centralnie, a nie np. dla poszczególnych Lokacji. Nadto, licencja ta zostanie rozwiązana przed planowaną transakcją i tym samym nie zostanie ona zbyta przez Wnioskodawcę na Kupującego. Kluczowy z perspektywy Wnioskodawcy dla jego dotychczasowej działalności polegającej na wynajmie samochodów element (licencja sieci B), nie zostanie zbyty przez Wnioskodawcę 1. Nadto, żadna z Lokacji nie jest wymieniona w KRS Wnioskodawcy 1 jako samodzielny twór prawny. Zbywane Lokacje nie zostały formalnie wydzielone w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy. Nie stanowią one odrębnego działu czy oddziału (odrębnej jednostki organizacyjnej). Wnioskodawca 1 nie posiada również odrębnego przyporządkowania i ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w stosunku do zbywanych Lokacji. Nie jest prowadzona żadna odrębna księgowość dla tej części przedsiębiorstwa, lecz ustalany jest jeden wspólny wynik finansowy obejmujący całość działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę 1. Finanse dotyczące poszczególnych Lokacji nie podlegają oddzieleniu od całkowitych finansów Wnioskodawcy 1.

Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Konfrontując zaprezentowany stan sprawy z powołanymi regulacjami prawnymi, zdaniem Organu, Wyselekcjonowane Aktywa będące przedmiotem transakcji sprzedaży, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. Nie stanowią one również przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności sprawy wskazują bowiem, że mająca być przedmiotem planowanej sprzedaży część przedsiębiorstwa w postaci Wyselekcjonowanych Aktywów nie cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym.


Tym samym stanowisko Wnioskodawcy dotyczące powyższego jest prawidłowe. Wnioskodawca określił bowiem, że przedmiotowa transakcja nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.


Skoro zbywana część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w postaci Wyselekcjonowanych Aktywów nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części to tym samym transakcja ta nie podlega wyłączeniu z opodatkowania i podlega opodatkowaniu właściwymi stawkami dla poszczególnych składników sprzedaży.


Zatem stanowisko Zainteresowanych w części opodatkowania podatkiem VAT Wyselekcjonowanych Aktywów jest prawidłowe.


Oceniając całościowo stanowisko Zainteresowanych dotyczące pytania nr 1 należało je uznać za prawidłowe.


Przedmiotem wniosku jest również prawo do obniżenia podatku kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę 1 na rzecz Kupującego dotyczącej sprzedaży Wyselekcjonowanych Aktywów.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

We wniosku wskazano, że Kupujący jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym. Po nabyciu Wyselekcjonowanych Aktywów Kupujący będzie prowadził działalność polegającą na wynajmie samochodów w przejętych Lokacjach w oparciu o zakupione aktywa. Taka działalność jest klasyfikowana na gruncie ustawy VAT jako odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Mając na uwadze powyższe zakup Wyselekcjonowanych Aktywów będzie wykorzystywany w jego działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych. Innymi słowy będzie istniał związek podatku naliczonego od zakupu Wyselekcjonowanych Aktywów ze sprzedażą opodatkowaną.


Tym samym Kupującemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktury VAT wystawionej przez Wnioskodawcę 1 na rzecz Kupującego dotyczącej sprzedaży Wyselekcjonowanych Aktywów.


Zatem stanowisko dotyczące pytania nr 2 jest prawidłowe, gdyż Zainteresowani stwierdzili że po zakupie Wyselekcjonowanych Aktywów otrzymaniu od Sprzedającego faktury VAT dotyczącej tej transakcji, Wnioskodawcy 2 będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury VAT, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia. Natomiast ewentualna nadwyżka podatku naliczonego nad należnym będzie podlegała zwrotowi na rachunek Wnioskodawcy 2 w trybie przewidzianym w art. 87 Ustawy VAT.


Reasumując: oceniając całościowo stanowisko Zainteresowanych należało je uznać za prawidłowe.


Organ nie udzielił odpowiedzi na pytanie nr 3 w części dotyczącej podatku VAT, gdyż Wnioskodawca oczekiwał na rozstrzygnięcie objęte pytaniem nr 3 w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1.


Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanych. Nie było jej przedmiotem natomiast analizowanie pozostałych zagadnień wynikających z przedstawianego zdarzenia przyszłego. W postępowaniu zmierzającym do wydania interpretacji rolą Organu jest ocenić stanowisko Wnioskodawcy przez pryzmat zadanego pytania (pytań) w stosunku do przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Zatem inne kwestie nie objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zaznacza się również, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy lub jeżeli w wyniku postępowania podatkowego, kontroli celno-skarbowej lub kontroli podatkowej zostaną ustalone inne okoliczności niż przedstawione we wniosku, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Postępowanie o udzielenie interpretacji ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego do określonego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, co do którego można wydać interpretację indywidualną. Należy jednak pamiętać, że w postępowaniu tym organ może opierać się jedynie na brzmieniu przepisów i nie może prowadzić postępowania dowodowego, które prowadzone może być jedynie w postępowaniu podatkowym, w którym możliwa jest jednoznaczna ocena co do prawidłowości opodatkowania składników majątkowych.

Na marginesie należy też zauważyć, że powołane przez Zainteresowanych interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach, w których indywidualnie oceniano stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) i stanowisko wnioskodawcy. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa i tut. organ nie jest nimi związany. Powyższe oznacza, że interpretacje przepisów prawa podatkowego należy traktować indywidualnie, zwłaszcza, gdy nie dotyczą identycznych stanów faktycznych.


W pozostałym zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skargę na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj