Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB4.4014.25.2017.3.BB
z 13 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 02 marca 2017 r. (data wpływu – 06 marca 2017 r.), uzupełnionym 29 maja 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami i przynależną infrastrukturą – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 marca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy sprzedaży nieruchomości.

Wniosek uzupełniono 29 maja 2017 r., jako odpowiedź na wezwanie Organu wystosowane w piśmie z 18 maja 2017 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.32.2017.1.IK, 0111-KDIB4.4014.25.2017.2.BB.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
  • D… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (Zbywca, Spółka);
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
  • R… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Nabywca)

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zbywca prowadzi działalność, m.in. w zakresie wynajmu i dzierżawy nieruchomości. Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych stała się jej następcą prawnym.

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej zlokalizowanej w G. składającej się z:

  • działek numer 38/20, 38/21, 39/10, 39/12, 41/13, 41/46 obręb 0010 G., dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą;
  • działki numer 41/49 obręb 0010 G., dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą;
  • działki numer 38/13 obręb 0010 G., dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą;
  • działki numer 41/17 obręb 0010 G., dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą;

oraz użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w miejscowości G. składającej się z działek numer 41/19 i 41/28 dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej łącznie: „Grunt”), na którym posadowione są budynki magazynowo-biurowo-logistyczne wraz z przynależną infrastrukturą i niezbędnym wyposażeniem (dalej: „Budynki”).

W skład infrastruktury przynależnej i niezbędnego wyposażenia wchodzą istniejące na Gruncie budowle takie jak m.in.:

  • zbiornik przeciwpożarowy z pompą,
  • system zaopatrzenia w wodę,
  • stacja zaopatrzenia w paliwo na wewnętrzne potrzeby,
  • system odprowadzania wody i uzdatniania ścieków,
  • stacja transformatorowa,
  • drogi, parkingi naziemne, chodniki, rów melioracyjny,
  • system oświetlenia terenu,
  • system monitoringu przemysłowego.

Oprócz wymienionych wyżej budowli na nieruchomości posadowione są także inne obiekty pomocnicze w postaci m.in. pomieszczenia do przechowywania palet, stróżówki, czy dwóch zewnętrznych generatorów prądotwórczych (dalej łącznie „Infrastruktura Przynależna” oraz dalej Grunt, Budynki i Infrastruktura Przynależna razem jako „Nieruchomość”).

Obecnie Spółka planuje zbyć Nieruchomość (dalej: „Transakcja”) na rzecz Nabywcy. Nabywca jest spółką z grupy kapitałowej, do której należy również obecny najemca Nieruchomości. Nabywca to wyspecjalizowany podmiot z grupy kapitałowej najemcy, którego przeznaczeniem w ramach grupy jest nabywanie nieruchomości oraz ich długoterminowe posiadanie, w celu umożliwienia grupie realizacji jej założeń biznesowych.

Po zakupie Nieruchomości Nabywca zamierza wykorzystywać nabyte składniki do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT w szczególności do świadczenia usług najmu powierzchni magazynowo – logistycznych podlegających opodatkowaniu podstawową stawką VAT (tj. 23%).

Nieruchomość została nabyta w 2013 roku przez B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której następcą prawnym jest Zbywca. Od 2008 roku Nieruchomość jest w całości (tj. wszystkie działki gruntu, Budynki, Infrastruktura Przynależna) oddana w najem opodatkowany podatkiem od towarów i usług według standardowej stawki VAT. Umowa najmu została zawarta do dnia 22 stycznia 2018 roku.

Od momentu nabycia Nieruchomości łączne nakłady Spółki na ulepszenie Budynków oraz budowli nie przekroczyły 30% ich wartości początkowej. Jednocześnie, od momentu nabycia Nieruchomości nie wybudowano na Nieruchomości żadnych nowych budynków ani budowli.

Spółce z uwagi na związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych (usługi najmu), przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na nabycie i ulepszenie Nieruchomości. W zakresie w jakim VAT naliczony występował, Spółka dokonała jego odliczenia.

W celu umożliwienia właściwego użytkowania Nieruchomości, Zbywca zawarł niezbędne umowy m.in. w zakresie zarządzania oraz ubezpieczenia Nieruchomości. Dodatkowo, w celu umożliwienia funkcjonowania swojego przedsiębiorstwa Zbywca korzysta z usług księgowych oraz doradztwa podatkowego. Spółka jest również stroną umowy w zakresie poręczenia udzielonego przez spółkę z grupy najemcy na zabezpieczenie płatności czynszu najmu i innych ewentualnych zobowiązań wynikających z tytułu umowy najmu oraz beneficjentem gwarancji bankowej na zabezpieczenie płatności czynszowych. Jednocześnie, wszystkie pozostałe umowy umożliwiające właściwe użytkowanie Nieruchomości takie jak m.in. dostawy mediów, bieżącej obsługi Nieruchomości, utrzymania czystości na Nieruchomości, odśnieżania i ochrony Nieruchomości zostały zawarte bezpośrednio przez najemcę Nieruchomości i w rezultacie nie wchodzą w skład majątku Zbywcy.

Zbywana Nieruchomość stanowi główny, ale nie jedyny składnik majątku Spółki, która posiada także inne aktywa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym w szczególności środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych oraz należności z tytułu dostaw i usług.

W celu zapewnienia środków finansowych potrzebnych na nabycie oraz funkcjonowanie Nieruchomości, Spółka zawarła umowę kredytu bankowego. Zobowiązania Zbywcy względem banku, które pozostały do spłaty z tytułu zaciągniętego kredytu bankowego, nie zostaną przeniesione na Nabywcę.

Jeśli do planowanej Transakcji dojdzie przed dniem 22 stycznia 2018 roku, zgodnie z art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, Nabywca wstąpi z mocy prawa w stosunek najmu na miejsce Zbywcy.

Wraz z Nieruchomością na Nabywcę przejdą również majątkowe prawa autorskie oraz zależne prawa autorskie do utworów związanych z Nieruchomością.

Jednocześnie, zgodnie z intencją stron, Zbywca nie dokona przeniesienia na Nabywcę praw i obowiązków wynikających z umów w zakresie zarządzania Nieruchomością (Nabywca zawrze w tym zakresie umowę(-y) z innym podmiotem). Dodatkowo, na Nabywcę nie będą przenoszone prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa Zbywcy m.in.: w zakresie usług księgowych, czy bieżącego doradztwa podatkowego. 

Planowana Transakcja nie obejmie również przeniesienia należności Zbywcy (w tym w szczególności ewentualnych należności związanych z czynszem za wynajem Nieruchomości powstałych przed Transakcją), rachunków bankowych, czy środków pieniężnych zdeponowanych na rachunku Zbywcy.

Nabywca nie przejmie również zobowiązań Zbywcy (w szczególności zobowiązań z tytuł kredytu). Jednocześnie, Zbywca nie zatrudnia pracowników, zatem nie nastąpi także przeniesieni zakładu pracy. Przedmiotem Transakcji nie będą również pozostałe aktywa Spółki. Zbywca w ramach kontynuowania działalności, w szczególności spłaci zobowiązania oraz będzie dochodzić swoich należności, jak i również pozostanie stroną wskazanych wyżej umów nie przenoszonych na Nabywcę.

Zbywca nie posiada również znaków towarowych, które byłyby przedmiotem przeniesienia na Nabywcę w ramach Transakcji.

Zgodnie z ustaleniami stron, w ramach planowanej Transakcji nie dojdzie także do przeniesienia na Nabywcę:

  • ksiąg rachunkowych Zbywcy związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oraz innych dokumentów (np. handlowych, korporacyjnych),
  • wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład majątku Zbywcy (za wyjątkiem ww. majątkowych praw autorskich oraz zależnych praw autorskich do utworów związanych z Nieruchomością),
  • nazwy oraz logo firmy Zbywcy,
  • tajemnic handlowych i know-how Zbywcy,
  • praw lub zobowiązań związanych z umową (polisą) ubezpieczeniową dotyczącą Nieruchomości zawartą przez Zbywcę,
  • licencji do programów wykorzystywanych do obsługi Nieruchomości,
  • wierzytelności i zobowiązań,
  • praw i obowiązków wynikających z gwarancji bankowej na zabezpieczenie płatności czynszowych oraz poręczenia udzielonego przez spółkę z grupy najemcy na zabezpieczenie płatności czynszu najmu i innych ewentualnych zobowiązań,
  • umów z dostawcami mediów oraz innych umów związanych z Nieruchomością (umowy te zostały zawarte przez obecnego najemcę Nieruchomości).

Przedmiot Transakcji, zarówno cała Nieruchomość, jak też żadna z jej części, nie był i nie jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy pod względem organizacyjnym, finansowym lub funkcjonalnym, w szczególności nie stanowił i nie stanowi oddziału/ów. Zbywca jest w stanie zidentyfikować strumień kosztów i przychodów dotyczący Nieruchomości, jednak nie tworzą one osobnej jednostki rozrachunkowej. Dla Nieruchomości sporządzany jest również budżet kosztów administracyjnych związanych z Nieruchomością, który podlega rocznemu rozliczeniu. Ponadto, przedmiot Transakcji nie umożliwia dalszego samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Dla prowadzenia takiej działalności niezbędne jest uzupełnienie przedmiotu Transakcji o szereg dodatkowych elementów (w dużej mierze są to elementy, które nie będą zbyte przez Spółkę w ramach planowanej Transakcji).

Ponadto, działalność Zbywcy w ramach jego strategii biznesowej obejmowała inwestycję w Nieruchomości celem ich późniejszej odsprzedaży (czego efektem jest planowana Transakcja). Natomiast działalność Nabywcy obejmuje m.in. nabycie Nieruchomości oraz jej długoterminowe posiadanie, w celu zapewnienia jego grupie możliwości realizacji celów biznesowych. Dodatkowo, w odniesieniu do składników majątku wchodzących w skład Nieruchomości Zbywca nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych.

Obecnie jak i na moment Transakcji Zbywca oraz Nabywca będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług oraz będą czynnymi podatnikami VAT w momencie zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości. Zawierając umowę sprzedaży Zbywca i Nabywca będą działać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nabywca nie świadczy usług zwolnionych z VAT i co do zasady, posiada pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Zbywca i Nabywca zamierzają zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie VAT w odniesieniu do przedmiotu Transakcji.

Przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Nabywca oraz Zbywca złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie podstawową stawką VAT (tj. 23%) dostawy Nieruchomości, w zakresie w jakim dostawa ta podlegałyby zwolnieniu z VAT z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia.

W piśmie z 26 maja 2017 r. (wpływ do Organu – 29 maja 2017 r.), będącym uzupełnieniem wniosku, Wnioskodawca wyjaśnił, że:

  • Nieruchomość (szerzej zakres przedmiotu Transakcji) nie jest traktowana jako wyodrębniony fragment działalności Spółki. Możliwe jest oczywiście przypisanie określonych przychodów i kosztów do Nieruchomości (zakresu Transakcji), niemniej istnieją również inne przychody i koszty ponoszone przez Spółkę, które (i) są związane z Nieruchomością (np. koszty kredytu, umowa o zarządzanie, korzyści z umowy poręczenia), są ponoszone przez Spółkę, a nie są przedmiotem Transakcji, (ii) są związane z Nieruchomością i jej funkcjonowaniem, nie są ponoszone przez Spółkę i nie są przedmiotem Transakcji (np. koszty dotyczące użytkowanie Nieruchomości), (iii) są związane z Spółką ogólnie i Nieruchomością jako jednym z elementów jej majątku, są ponoszone przez Spółkę i nie są przedmiotem Transakcji (np. umowa najmu, umowa o prowadzenie ksiąg). Prawdopodobnie technicznie (bezpośrednio i stosując różne klucze alokacji) jest możliwe przyporządkowanie do Nieruchomości (zakresu Transakcji) przychodów i kosztów, jednak Spółka tego nie robi za wyjątkiem sporządzania wspomnianych budżetów, które obejmują jedynie określone pozycje. Dodatkowo, jak wskazano wyżej, część pozycji dotyczącej funkcjonowania Nieruchomości w rozumieniu gospodarczym nie jest przedmiotem Transakcji. Z powyższych powodów Nieruchomość (czy szerzej zakres Transakcji) nie może stanowić wyodrębnionej organizacyjnie i funkcjonalnie całości (przykładowo żadna nieruchomość wykorzystywana do celów gospodarczych nie może funkcjonować bez dostaw mediów, odpowiedniego zarządzania itp.).
  • Nieruchomość stanowi jeden kompleks gospodarczy o tej samej historii w rozumieniu VAT i każdy element zabudowy działek ma dokładnie taką samą sytuację prawną w rozumieniu ustawy o VAT. Również w momencie nabycia nie było potrzeby tak szczegółowego ustalania stanu prawnego – gdyż od strony prawnej i gospodarczej istotne jest, że Spółka nabywała (i obecnie posiada) działki o znanej zabudowie stanowiącej jedność od strony możliwości wykorzystania gospodarczego.

Na zabudowanych działkach będących przedmiotem wniosku znajdują się następujące:

Budynki:

  • Budynek A1 - 6 458 m2
  • Budynek A2 - 5 577 m2
  • Budynek A3 - 6 140 m2
  • Budynek A4 - 3 604 m. 2
  • Budynek A5 - 11 602 m2
  • Budynek Biurowy 1 (Dyrekcja) - 3 016 m2
  • Budynek Biurowy 2 (Urząd Celny) - 1 015 m2
  • Budynek GLS - 1 019 m2
  • Portiernia 1 i 2 - 67 m2
  • Budynek ETS (Myjnia i warsztat samochodowy) - 2857 m2

Budowle:

  • Płot;
  • Wewnętrzna stacja paliw;
  • Zbiornik ppoż. wraz z pompą;
  • System zaopatrzenia w wodę ppoż;
  • Oczyszczalnia wody opadowej;
  • Stacja trafo;
  • Drogi;
  • Parkingi;
  • Chodniki;
  • Rów melioracyjny;
  • Oświetlenie;
  • System telewizji przemysłowej.

Ponadto, Spółka wskazała, że:

  • Budynek A1, A2, A3, A4, A5, Budynek ETS, Portiernia 1 i 2 oraz Budynek Biurowy 1 znajdują się na działkach 38/20, 38/21, 39/10, 39/12,41/13,41/46;
  • Działki 41/49 oraz 41/17 są wykorzystywane jako Parking;
  • Budynek GLS jest posadowiony na działce 38/13;
  • Budynek Biurowy 2 jest posadowiony na nieruchomości objętej działkami 41/19 i 41/28).

  • Poprzednikowi prawnemu Zbywcy, tj. B. Sp. z o.o. – z uwagi na związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych (usługi najmu) przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu wszystkich ww. budynków i budowli posadowionych na działkach będących przedmiotem Wniosku.
  • Poprzednik prawny Zbywcy, tj. B. Sp. z o.o. nabył Nieruchomość aktem notarialnym, a transakcja była udokumentowana fakturą VAT z zastosowaniem stawki podstawowej. B. Sp. z o.o. z uwagi na związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych (usługi najmu), przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na nabycie Nieruchomości. W zakresie w jakim VAT naliczony występował, B. Sp. z o.o. dokonała jego odliczenia. Zbywca wskazał również, iż budowle znajdujące się na działkach nr 38/20, 38/21,39/10, 39/12, 41/13, 41/46, 41/49, 38/13, 41/17, 41/19 oraz 41/28 nie zostały wybudowane przez B. Sp. z o.o. Od momentu nabycia Nieruchomości przez poprzednika prawnego Zbywcy na Nieruchomości nie wybudowano żadnych nowych budynków ani budowli.

-Ze względu na fakt, że wszystkie budynki i budowle znajdujące się na Nieruchomości mają taką samą historię oraz stan prawny w rozumieniu przepisów VAT Zbywca – zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we Wniosku – wskazał, że (w odniesieniu do każdego z Budynków i Budowli):

  • Zbywca oraz jego poprzednik prawny B. Sp. z o.o. nie ponieśli wydatków na ulepszenie w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej.
  • Dostawa nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Od 2008 r. Nieruchomość jest w całości tj. wszystkie działki, budynki i budowle oddana w najem opodatkowany podatkiem od towarów i usług według standardowej stawki VAT. Umowa najmu jest nieprzerwalnie kontynuowana do dziś (zawarta do 22 stycznia 2018 r.). Dodatkowo w 2013 w odniesieniu do całej Nieruchomości (a zatem do wszystkich Budynków i Budowli) miała miejsce transakcja podlegająca stawce standardowej VAT.
  • Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W szczególności od transakcji nabycia przez Spółkę (poprzednika prawnego) – która była opodatkowaną stawką standardową VAT już obecnie upłynęło ponad 2 lata.
  • Od 2008 r. każdy z Budynków i Budowli jest wykorzystywany do czynność opodatkowanych VAT (usługi najmu). Zbywca oraz jego poprzednik prawny wykorzystują/wykorzystywali budynki, budowle lub ich części do działalności opodatkowanej VAT od 2013 r., tj. krócej niż przez okres 5 lat. 
  • Od 22 stycznia 2008 r. każdy z Budynków i Budowli jest oddany w najem opodatkowany VAT – umowa najmu została zawarta do 22 stycznia 2018 r. Niezależnie cała Nieruchomość, a zatem Budynki i Budowle, były przedmiotem sprzedaży opodatkowanej stawką podstawową VAT w 2013 r, a zatem ponad 2 lata temu.
  • Od pierwszego zajęcia/używania każdego z Budynków i Budowli do dnia ich dostawy minie okres dłuższy niż 2 lata.

-Przedmiotem Wniosku są działki zabudowane tj. działki zabudowane o numerach 38/20, 38/21,39/10, 39/12, 41/13, 41/46, 41/49, 38/13, 41/17, 41/19 oraz 41/28, na których posadowione są budynki magazynowo-biurowo-logistyczne wraz z infrastrukturą przynależną oraz niezbędnym wyposażeniem. Przedmiotem wniosku nie są działki niezabudowane.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w zakresie, w jakim Transakcja będzie opodatkowana VAT według stawki podstawowej, sprzedaż Nieruchomości na rzecz Spółki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Zainteresowanych, po złożeniu przez Nabywcę oraz Zbywcę zgodnego oświadczenia woli przed dniem Transakcji o rezygnacji ze zwolnienia z VAT dostawy Nieruchomości (w zakresie w jakim dostawa ta podlegałyby zwolnieniu z VAT z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia), dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT z zastosowaniem podstawowej stawki (23%) oraz nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy PCC nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że zbycie przedmiotu Transakcji będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług oraz będzie opodatkowane podstawową stawką VAT, transakcja obejmująca sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 13 czerwca 2017 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.32.2017.2.IK.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223, ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej decyduje, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, moment dokonania czynności cywilnoprawnej. Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży − stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, stawka podatku od umowy sprzedaży m.in. nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania wynosi 2%, od innych praw majątkowych wynosi 1% − art. 7 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.



Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przedstawionego we wniosku wynika, że Zbywca oraz Nabywca są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Zbywca planuje zawrzeć z Nabywcą umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu zlokalizowanych w G. wraz z budynkami i przynależną infrastrukturą. Przedmiot transakcji nie był i nie jest wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy pod względem organizacyjnym, finansowym lub funkcjonalnym.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana we wniosku umowa sprzedaży mogłaby skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT, jednak Wnioskodawca ma również możliwość rezygnacji z tego zwolnienia i tym samym umowa sprzedaży będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 13 czerwca 2017 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.32.2017.2.IK, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że: „ (…) z uwagi na zastosowanie do dostawy Nieruchomości zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10, po spełnieniu warunków określonych przepisami art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT.”

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (i nie będzie z tego podatku zwolniona), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku na Kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj