Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-29/12-4/MZ
z 27 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-29/12-4/MZ
Data
2012.03.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek od spadków i darowizn
przedmiot opodatkowania
spadek
spłata


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, iż przedstawiona we wniosku czynność spłaty nie została wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jako podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym, spłata ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.



Wniosek ORD-IN 279 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2012 r. (data wpływu 30.01.2012 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 08.03.2012 r. Nr IPPB2/436-29/12-2/MZ (data nadania 08.03.2012 r., data doręczenia 13.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.01.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Po śmierci ojca w 2008 r. zostało stwierdzone nabycie spadku, w wyniku którego Wnioskodawczyni nabyła połowę własnościowego mieszkania razem z drugą żoną zmarłego Ojca. Pomiędzy Wnioskodawczynią a drugą żoną ojca doszło do ugody ustnej (aktualnie wniosek o ugodę trafił do sądu). Macocha chce spłacić Wnioskodawczynię z połowy mieszkania.

Pismem z dnia 08.03.2012 r. Nr IPPB2/436-29/12-2/MZ wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, poprzez:

  • Wskazanie, w zakresie przepisów jakiej ustawy ma być wydana interpretacja indywidualna. Należy wskazać, iż w części E.2. złożonego wniosku zaznaczono jako rodzaj sprawy poz. 58 – podatek od spadków i darowizn. Natomiast ze sprecyzowanego pytania wynika, iż interpretacja może dotyczyć także przepisów innej ustawy. Należy nadmienić, iż w dniu 09.01.2012 r. dokonano opłaty w kwocie 40,00 zł.
  • A zatem, jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie podatku od spadków i darowizn, wówczas należy:
    • wskazać na podstawie jakiej czynności prawnej Wnioskodawczyni otrzyma spłatę od Macochy.
  • Jeżeli interpretacja ma być wydana w zakresie przepisów innej ustawy, to należy:
    • wskazać w zakresie przepisów jakiej ustawy ma być wydana interpretacja indywidualna,
    • sprecyzować pytanie w zakresie przepisów tej ustawy oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego, które winno być powiązane z przedstawionym zdarzeniem przyszłym i zadanym pytaniem.
  • Jeżeli interpretacja ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz przepisów innej ustawy, wówczas należy dokonać dodatkowej opłaty w kwocie 40,00 zł na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 i przesłać kserokopię dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie informując, iż:

  • Wnioskodawczyni chodziło o informację dotyczącą podatku od spadku.
  • Wyjaśnia jeszcze raz, że po śmierci Ojca/październik 2008 r./ Wnioskodawczyni stała się ustawowo współwłaścicielką mieszkania/ po połowie z macochą/. Stwierdzono sądownie nabycie spadku i Wnioskodawczyni została zwolniona od płacenia podatku. Aktualnie trwa sprawa ugodowa w sądzie, dotycząca spłaty 50% wartości wycenionego mieszkania na rzecz Wnioskodawczyni przez macochę.
  • Wnioskodawczyni sprecyzowała dodatkowe pytanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy to prawda, że Wnioskodawczyni musi płacić jakiś podatek od tej spłaty... Jeżeli tak, to czy będzie z niego zwolniona/ bo przecież jest to dalszy ciąg tej samej sprawy spadkowej/...

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro została zwolniona z podatku po stwierdzeniu nabycia spadku, to jest to dalszy ciąg tej samej sprawy, czyli tego samego spadku i Wnioskodawczyni nie powinna płacić już żadnego podatku z racji bliskiego pokrewieństwa (Ojciec), a część spadku - konkretnie połowa - należy się Wnioskodawczyni ustawowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci (art. 1 pkt 2 ustawy).

Określony w zacytowanym przepisie przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wskazuje, iż jest nim co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, wyłącznie z tytułów w nim wymienionych. Istota ekonomiczna tego podatku tkwi więc w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym. Koncentruje się on nie tyle na prawnym akcie obrotu, co na będącym jego następstwem wzbogaceniu podatnika.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, iż po śmierci ojca w 2008 r. zostało stwierdzone nabycie spadku, w wyniku którego Wnioskodawczyni nabyła połowę własnościowego mieszkania razem z drugą żoną zmarłego Ojca. Pomiędzy Wnioskodawczynią a drugą żoną ojca doszło do ugody ustnej (aktualnie wniosek o ugodę trafił do sądu). Macocha chce spłacić Wnioskodawczynię z połowy mieszkania.

A zatem, należy stwierdzić, iż w przypadku otrzymanej spłaty, obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn nie powstanie. Czynność taka nie jest bowiem wymieniona w określającym przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn art. 1, a zgodnie z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Oznacza to, że jeżeli określona czynność nie została wskazana w ustawie (w tym wypadku w ustawie o podatku od spadków i darowizn), to jej dokonanie nie może powodować powstania obowiązku podatkowego.

Reasumując, należy stwierdzić, iż przedstawiona we wniosku czynność spłaty nie została wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jako podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym, spłata ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj