Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4011.70.2017.3.IN
z 24 czerwca 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 19 października 2016 r. (data wpływu 12 kwietnia 2017 r.), uzupełnionym 12 i 13 czerwca 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania i przekazania darowizny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania i przekazania darowizny. W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku pismem z 26 maja 2017 r. Znak: 0111-KDIB4.4015.36.2017.1.MCZ i 0111-KDIB2-2.4011.70.2017.2.IN wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 12 czerwca 2017 r. (data wpływu dodatkowej opłaty) i 13 czerwca 2017 r. (data wpływu pisma).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wspólnie z bratem posiada własnościowe spółdzielcze mieszkanie w Ł. przy ul. Ż. Wnioskodawca w udziale 3/4 a brat Wnioskodawcy w udziale ¼. Brat Wnioskodawcy zamierza podarować Wnioskodawcy swój udział ¼ w mieszkaniu. W zamian Wnioskodawca chciałby przekazać bratu darowiznę w postaci 100% udziału w swoim własnościowym mieszkaniu w Ł. przy ul. P., które po śmierci babci zostało wykupione przez Wnioskodawcę na własność od Urzędu Miasta w 2009 r. Ta operacja pozwoliłaby ograniczyć własność każdego mieszkania do jednego właściciela (uprościłaby również kolejne rodzinne dziedziczenie na tę chwilę podzieloną w jednym mieszkaniu) czyli Wnioskodawca posiadałby mieszkanie w Ł. przy ul. Ż. a brat Wnioskodawcy posiadałby mieszkanie w Ł. przy ul. P.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ww. operacje (w wyniku przeprowadzonych darowizn na rzecz brata i brata na rzecz Wnioskodawcy) będą skutkowały koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ jest to darowizna między rodzonymi braćmi to nie trzeba będzie ponieść żadnych opłat względem Urzędu Skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania i przekazania darowizny. W części dotyczącej podatku od spadków i darowizn wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) – przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest zatem dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ono polegać zarówno na przesunięciu z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego określonych składników majątkowych, jak również na innych formach dyspozycji majątkowych prowadzących do zmniejszenia majątku darczyńcy, a w konsekwencji do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów po stronie obdarowanego.

Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za otrzymane świadczenie. Istotą darowizny – jako czynności nieodpłatnej – jest więc brak po drugiej stronie ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego. Przedmiotem darowizny mogą być zarówno rzeczy, jak również prawa majątkowe.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady – wyrażonej w treści art. 9 ust. 1 ww. ustawy – opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże, zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Powyższe oznacza, że przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym, ustawodawca wyłączył stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stosunku do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Rolą ww. przepisu jest zapobieżenie sytuacji, w której to samo przysporzenie majątkowe powodowałoby powstanie obowiązku podatkowego w dwóch podatkach, czego skutkiem byłoby podwójne opodatkowanie tego samego przysporzenia majątkowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 833 ze zm.) – podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Zatem, każda darowizna (w której obdarowanym jest osoba fizyczna), bez względu na przedmiot darowizny, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem wyłączeń, o których mowa w art. 3 pkt 1 i 2 ww. ustawy, podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza możliwość jej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca otrzyma od swojego brata darowiznę udziału wynoszącego ¼ w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego położonego na terytorium Polski.

W związku z tym należy stwierdzić, że jeżeli w istocie opisana przez Wnioskodawcę czynność prawna, w wyniku której otrzyma on od brata udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego będzie miała formę darowizny w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego, to przychód uzyskany z tego tytułu podlegał będzie przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym, mając na uwadze treść art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. nabycie nie będzie podlegać przepisom tej ustawy.

W odniesieniu natomiast do skutków podatkowych przekazania przez Wnioskodawcę na rzecz brata darowizny w postaci lokalu mieszkalnego położonego w Ł. przy ul. P., który po śmierci babci został wykupiony przez Wnioskodawcę na własność od Urzędu Miasta w 2009 r. należy wskazać, że zakresem przedmiotowym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady, objęte są wszelkiego rodzaju dochody (przychody) osiągane przez podatników.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy – przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Tymczasem z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, że to Wnioskodawca przekaże bratu darowiznę a więc to Wnioskodawca wyzbędzie się swojego majątku i wyzbycie to nastąpi pod tytułem darmym.

Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że źródłem przychodu jest zbycie m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność ale mające charakter odpłatny w związku z czym, termin „odpłatne zbycie”, użyty w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy podatkowej, oznacza każde przeniesienie prawa własności lub praw majątkowych ale w zamian za korzyść majątkową.

W przypadku darowizny mamy do czynienia z nieodpłatnym, jednostronnym świadczeniem. Podstawowym elementem umowy darowizny jest jej nieodpłatność. W związku z aktem darowizny darczyńca nie otrzymuje żadnych wartości pieniężnych, ani innego przysporzenia majątkowego, dlatego też przekazanie w drodze darowizny nie będzie dla Wnioskodawcy generowało przychodu podatkowego.

Tym samym należy stwierdzić, że przekazanie przez Wnioskodawcę w drodze umowy darowizny w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego lokalu mieszkalnego na rzecz brata nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, gdyż umowa darowizny nie jest odpłatnym zbyciem.

Podsumowując, mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz cytowane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę darowizny, czynność ta będzie podlegać przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn w związku z tym – stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie będą miały do niej zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast w odniesieniu do przekazania przez Wnioskodawcę darowizny na rzecz brata należy wskazać, że zbycie na podstawie umowy darowizny nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy, które sprowadza się do twierdzenia, że nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z opisanymi we wniosku czynnościami prawnymi należy uznać za prawidłowe, aczkolwiek z innych przyczyn niż te, które wskazał Wnioskodawca.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi –t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj