Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462.IPPB2.4511.729.2016.1.MG
z 18 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w przypadku zwrotu całości środków zgromadzonych na IKE nie poprzedzonego częściowym zwrotem – jest:

  • nieprawidłowe - w części dotyczącej zaliczenia do „sumy wpłat na IKE” środków otrzymanych z wypłat transferowych z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego oraz środków otrzymanych z wypłat transferowych z PPE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego,
  • prawidłowe - w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE


W dniu 14 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w przypadku zwrotu całości środków zgromadzonych na IKE nie poprzedzonego częściowym zwrotem.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. prowadzi działalność ubezpieczeniową na podstawie ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. 2015 r. poz. 1844). W ramach prowadzonej działalności Spółka oferuje klientom możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na życie z Indywidualnym Kontem Emerytalnym (dalej również: „IKE” lub „Produkt Ubezpieczeniowy”) w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 116, poz. 1205 ze zm., dalej również „Ustawa o IKE”).


Na podstawie zawartej z oszczędzającym umowy o IKE, Spółka prowadzi na rzecz oszczędzającego (klienta) indywidualne konto IKE, na którym ewidencjonowane są jednostki funduszy nabywane za składki ubezpieczeniowe (do wysokości limitu wpłat określonego Ustawą o IKE).


Oszczędzający na podstawie zawartej umowy wpłaca środki pieniężne bezpośrednio na konto IKE, bądź środki te mogą wpływać na konto oszczędzającego poprzez wypłaty transferowe np. z pracowniczego programu emerytalnego (dalej również „PPE”), w którym dany klient uczestniczył zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych Dz. U. 2004, Nr 116, poz. 1207 ze zm.;, dalej również „Ustawa o PPE”). Dokonanie wypłaty transferowe z PPE na IKE następuje w oparciu o art. 43 ust. 2 pkt 2 Ustawy o PPE.


Produkt Ubezpieczeniowy dopuszcza możliwość całkowitego wykupu (zwrotu) oraz częściowego wykupu (zwrotu) środków wpłaconych na konto IKE przez klienta.


Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowego ustalenia dochodu z tytułu całkowitego zwrotu (wykupu) środków zgromadzonych na IKE stanowiącego podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy dochodem w przypadku zwrotu całości środków zgromadzonych na IKE (nie poprzedzonych częściowym zwrotem) jest różnica pomiędzy aktualną wartością środków zgromadzonych na IKE a sumą dokonanych wpłat na IKE, przy czy za „wartość środków zgromadzonych na IKE” uznaje się wartość wszystkich środków zgromadzonych na IKE oszczędzającego, jaką mają one w dniu realizacji zwrotu, zarówno pochodzących z wpłat na IKE, jak i środki transferowane z PPE lub wcześniejszych IKE, czy IKE zmarłego a do „sumy wpłat na IKE” zalicza się środki: (i) wpłacone przez oszczędzającego na IKE, (ii) wpłacone przez oszczędzającego na poprzednie IKE prowadzone w innych instytucjach finansowych, które to zostały następnie przeniesione na obecne IKE w ramach wypłaty transferowej, (iii) wpłacone na rachunek oszczędzającego do PPE, które następnie zostały przeniesione na obecne IKE w ramach wypłaty transferowej, (iv) otrzymane z wypłat transferowanych z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego, (v) otrzymane z wypłat z PPE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zwrotu całości środków zgromadzonych na IKE, dochodem podlegającym opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie różnica pomiędzy wartością środków zgromadzonych na IKE ustaloną na dzień realizacji zwrotu a sumą wpłat na IKE, tj. sumą:

    1. wpłat dokonywanych przez oszczędzającego na IKE,
    2. wpłat dokonywanych przez oszczędzającego na poprzednie IKE, prowadzone w innych instytucjach finansowych, które to wpłaty zostały następnie przeniesione na obecne IKE w ramach wypłaty transferowej,
    3. wpłat dokonywanych na rachunek oszczędzającego w ramach PPE, które to wpłaty zostały następnie przeniesione na obecne IKE w ramach wypłaty transferowej,
    4. przyjętych wypłat transferowych z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego,
    5. przyjętych wypłat transferowych z PPE zmarłego uczestnika PPE na IKE oszczędzającego.

W myśl art. 2 pkt 2 ustawy o IKE przez gromadzone oszczędności na IKE należy rozumieć dokonywanie wpłat, wypłat transferowych oraz przyjmowanie wypłat transferowych, a także inwestowanie środków znajdujących się na IKE.


Zgodnie z treścią art. 2 pkt 4 ustawy o IKE, przez pojęcie wpłaty należy rozumieć wpłatę środków pieniężnych dokonywanych przez oszczędzającego na IKE lub przekazanie pożytków z papierów wartościowych zgromadzonych na IKE oszczędzającego. Określenie wpłata transferowa zostało zdefiniowane w pkt 14 art. 2 ustawy o IKE i należy przez nią rozumieć m.in. (i) przeniesienie środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKE do innej instytucji finansowej prowadzącej IKE, (ii) przeniesienie środków zgromadzonych na IKE z IKE zmarłego na IKE osoby uprawnionej lub do programu emerytalnego, do którego uprawniony przystąpił, (iii) jednoczesne odkupienie jednostek uczestnictwa w jednym funduszu inwestycyjnym i nabycie jednostek uczestnictwa w innym funduszu inwestycyjnym zarządzanym przez to samo towarzystwo za środki pieniężne uzyskane z odkupienia jednostek uczestnictwa (konwersja), pod warunkiem, że jednostki odkupowane, jak i nabywane są rejestrowane na IKE oszczędzającego, (iv) przeniesienie środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKE do programu emerytalnego, do którego przystąpił oszczędzający, lub przeniesieniu środków z programu emerytalnego na IKE, w przypadkach określonych ustawie o pracowniczych programach emerytalnych.


W myśl art. 2 pkt 15 ustawy o IKE określenie - zwrot - oznacza wycofanie całości środków zgromadzonych na IKE, jeżeli nie zachodzą przesłanki do wypłaty bądź wypłaty transferowej.


Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 15a ustawy o IKE zwrot częściowy to wycofanie części środków zgromadzonych na IKE, jeżeli nie zachodzą przesłanki do wypłaty bądź wypłaty transferowej.


Zwrot środków zgromadzonych na IKE następuje w razie wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE przez którąkolwiek ze stron, jeżeli nie zachodzą przesłanki do wypłaty bądź wypłaty transferowej (art. 37 ust. 1 ustawy o IKE).


Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80 poz. 350 ze zm.) (dalej: „ustawa o PIT”), od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek od dochodu oszczędzającego na IKE z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu, w rozumieniu przepisów o IKE, środków zgromadzonych na tym koncie.


Dochodem (podstawą opodatkowania), o której mowa powyżej w przypadku wykupu całkowitego jest różnica miedzy kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na IKE a sumą wpłat na IKE (art. 30a ust. 8 ustawy o PIT).


Ustawa o PIT nie wskazuje co należy rozumieć po pojęciem „wartość środków zgromadzonych IKE” ani pod pojęciem „sumy wpłat na IKE”. Niemniej jednak pojęcia te były już wielokrotnie definiowane w wydawanych przez Ministra Finansów interpretacjach indywidualnych i tak w interpretacji z dnia 29 stycznia 2013 r. znak: IPPB2/415-971/12-2/AS „ustalając dochód z tytułu zwrotu całkowitego, który nie został poprzedzony zwrotami częściowymi „wartością środków zgromadzonych na IKE” na dzień dokonania zwrotu całkowitego jest aktualny stan środków posiadanych w danym dniu na IKE oszczędzającego, czyli wartość wszystkich środków zgromadzonych na IKE oszczędzającego, jaką mają one w dniu realizacji zwrotu, zarówno pochodzących z wpłat na IKE, jak i środki transferowane z PPE lub wcześniejszych IKE oraz ewentualne wpłaty transferowe z IKE osoby zmarłej na IKE oszczędzającego, a także przekazanie pożytków z papierów wartościowych zgromadzonych na IKE oszczędzającego. Natomiast przez „sumę wpłat na IKE” należy rozumieć wpłaty dokonywane przez oszczędzającego na IKE, wpłaty dokonywane przez oszczędzającego na poprzednie IKE, prowadzone w innych instytucjach finansowych, które to wpłaty zostały następnie przeniesione na obecne IKE w drodze wypłaty transferowej, wpłaty dokonywane przez oszczędzającego na PPE, które to wpłaty zostały następnie przeniesione na IKE w drodze wypłaty transferowej.”


W myśl interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2012 r. LPB2/415-1058/11-2/TR


„Dokonanie wypłaty transferowej z PPE do IKE nie zmienia w istocie faktu, iż jest to dochód osiągnięty przez uczestnika PPE i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w momencie zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu. Zatem, jest on zwolniony przy przekazaniu z pracowniczego programu emerytalnego na IKE - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. a) ww. ustawy, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są transferowe środków zgromadzonych w ramach pracowniczego programu emerytalnego do innego pracowniczego programu emerytalnego lub na indywidualne konto emerytalne w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych - a opodatkowany dopiero w momencie zwrotu środków z IKE.

Mając powyższe na uwadze, w przypadku zwrotu całkowitego środków zgromadzonych na IKE, wycofaniu ulegają wszystkie środki zgromadzone na IKE z jednoczesnym wypowiedzeniem umowy o prowadzenie IKE. Zatem, przez „sumę wpłat na IKE” należy rozumieć: wpłaty oszczędzającego na IKE, wpłaty na IKE prowadzone przez poprzednie instytucje finansowe, wpłaty w ramach pracowniczych programów emerytalnych, z których nastąpiły wypłaty transferowe do IKE, wypłaty transferowe z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE osoby uprawnionej oraz wypłaty transferowe z PPE zmarłego uczestnika na IKE osoby uprawnionej.

Natomiast za „wartość zgromadzonych środków na IKE” należy rozumieć wartość wszystkich środków zgromadzonych na IKE oszczędzającego, jaką mają one w dniu realizacji zwrotu, zarówno pochodzących z wpłat na IKE, jak i środki transferowane z PPE lub wcześniejszych IKE. Zatem do ustalenia wartości bierze się aktualny stan środków figurujących na koncie IKE.


W tym miejscu należy wskazać, że definicje powyższych pojęć zostały przyjęte przez Ministerstwo Finansów po konsultacji z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej (organem właściwym do interpretowania ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych).


Reasumując, mając na uwadze uregulowania prawne wynikające z treści zacytowanego art. 30a ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 30a ust. 8-8d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca, jako płatnik podatku, ustalając dochód podatnika do opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku zwrotu całości środków zgromadzonych na IKE powinien ustalić go jako różnicę pomiędzy bieżącą wartością środków zgromadzonych na IKE ustaloną na dzień realizacji zwrotu a sumą wpłat na IKE, na którą składają się wpłaty oszczędzającego na IKE, wpłaty na IKE prowadzone przez poprzednie instytucje finansowe, wpłaty w ramach pracowniczych programów emerytalnych, z których nastąpiły wypłaty transferowe do IKE, wypłaty transferowe z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE osoby uprawnionej oraz wypłaty transferowe z PPE zmarłego uczestnika na IKE osoby uprawnionej.”

Stanowisko to znajduje potwierdzenie również w interpretacji indywidualnej z dnia 1 lutego 2011 r. znak: IPPB2/415-962/10-4/MG. „Mając powyższe na uwadze, w przypadku zwrotu całkowitego środków zgromadzonych na IKE, wycofujemy wszystkie środki zgromadzone na IKE z jednoczesnym wypowiedzeniem umowy o prowadzenie IKE. Zatem przez „sumę wpłat na IKE” należy rozumieć: wpłaty oszczędzającego na IKE, wpłaty na IKE prowadzone przez poprzednie instytucje finansowe, wpłaty w ramach pracowniczych programów emerytalnych, z których nastąpiły wypłaty transferowe do IKE, wypłaty transferowe z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE osoby uprawnionej, oraz wypłaty transferowe z PPE zmarłego uczestnika na IKE osoby uprawnionej.

Natomiast za „wartość zgromadzonych środków na IKE” należy rozumieć wartość wszystkich środków zgromadzonych na IKE oszczędzającego, jaką mają one w dniu realizacji zwrotu, zarówno pochodzących z wpłat na IKE, jak i środki transferowane z PPE lub wcześniejszych IKE. Zatem do ustalenia wartości bierze się aktualny stan środków figurujących na koncie IKE.”

Wśród interpretacji potwierdzających powyżej wskazane rozumienie pojęć „wartość zgromadzonych środków na IKE” oraz „sumy wpłat na IKE” można wskazać interpretacje z dnia 24 października 2013 r. znak: IPPB2/415-599/13-2/MK; czy interpretację indywidualną z dnia 14 lutego 2014 r. znak: ITPB2/415-1081/13/IB.

Biorąc po uwagę powyższe zdaniem Spółki, w przypadku zwrotu całkowitego środków zgromadzonych na IKE, dochodem podlegającym opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 10 w zw. z ust. 8 art. 30a ustawy o PIT będzie różnica pomiędzy „wartością środków zgromadzonych na IKE” ustaloną na dzień realizacji zwrotu a „sumą wpłat na IKE” przy czym zarówno „wartość środków zgromadzonych na IKE” jak i „suma wpłat na IKE” będzie definiowana w sposób wskazany w wyżej przywołanych interpretacjach. Zarówno w zakresie „wartości środków zgromadzonych na IKE” jak i w „sumie wpłat na IKE” będą uwzględniane wartości pochodzące z PPE.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe w części dotyczącej zaliczenia do „sumy wpłat na IKE” środków otrzymanych z wypłat transferowych z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego oraz środków otrzymanych z wypłat transferowych z PPE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego, natomiast w pozostałym zakresie jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a od dochodu oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu albo częściowego zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie.


Definicję dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego przez podatnika z tytułów wymienionych w art. 30a ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 30a ust. 8 ww. ustawy.


Na podstawie art. 30a ust. 8 ww. ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym a sumą wpłat na indywidualne konto emerytalne.


Stosownie do art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 5,13-16 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5 oraz 10.

Zasady gromadzenia oszczędności na indywidualnych kontach emerytalnych, zwanych „IKE” oraz dokonywania wpłat, wypłat transferowych, wypłat, częściowego zwrotu i zwrotu środków zgromadzonych na tych kontach określa ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 1147, z późn. zm.).

W myśl art. 2 pkt 2 ww. ustawy, przez użyte w ustawie określenie gromadzenie oszczędności oznacza dokonywanie wpłat, wypłat transferowych oraz przyjmowanie wypłat transferowych, a także inwestowanie środków znajdujących się na IKE lub IKZE.


Zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy jako wpłatę należy rozumieć wpłatę środków pieniężnych dokonywaną przez oszczędzającego na IKE lub IKZE lub przekazanie pożytków z papierów wartościowych zgromadzonych na IKE lub IKZE oszczędzającego.


Określenie wypłata transferowa stosownie do art. 2 pkt 14 ww. ustawy oznacza wypłatę polegającą na:

  1. przeniesieniu środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKE do innej instytucji finansowej prowadzącej IKE,
  2. przeniesieniu środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKZE do innej instytucji finansowej prowadzącej IKZE,
  3. przeniesieniu środków zgromadzonych na IKE z IKE zmarłego na IKE osoby uprawnionej lub do programu emerytalnego, do którego uprawniony przystąpił,
  4. przeniesieniu środków zgromadzonych na IKZE z IKZE zmarłego na IKZE osoby uprawnionej,
  5. jednoczesnym odkupieniu jednostek uczestnictwa w jednym funduszu inwestycyjnym i nabyciu jednostek uczestnictwa w innym funduszu inwestycyjnym zarządzanym przez to samo towarzystwo za środki pieniężne uzyskane z odkupienia jednostek uczestnictwa (konwersja), pod warunkiem że jednostki odkupywane, jak i nabywane są rejestrowane na IKE albo IKZE oszczędzającego,
  6. przeniesieniu środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKE do programu emerytalnego, do którego przystąpił oszczędzający, lub przeniesieniu środków z programu emerytalnego na IKE, w przypadkach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, wypłata transferowa jest dokonywana z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE osoby uprawnionej albo do programu emerytalnego, do którego uprawniony przystąpił.


Wypłata transferowa jest dokonywana na podstawie dyspozycji oszczędzającego albo osoby uprawnionej po uprzednim zawarciu umowy o prowadzenie IKE lub IKZE z inną instytucją finansową albo po przystąpieniu do programu emerytalnego i okazaniu instytucji dokonującej wypłaty transferowej odpowiednio potwierdzenia zawarcia umowy albo potwierdzenia przystąpienia do programu emerytalnego (art. 35 ust. 2 ww. ustawy).

Z chwilą przekazania środków, zgodnie z ust. 2, umowa o prowadzenie IKE lub IKZE zawarta z instytucją finansową dokonującą wypłaty transferowej ulega rozwiązaniu, z wyłączeniem przypadku, gdy oszczędzający dokonuje wypłaty transferowej części środków zgromadzonych na IKE lub IKZE pomiędzy funduszami inwestycyjnymi zarządzanymi przez to samo towarzystwo (art. 35 ust. 5 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 36 ust. 1 ww. ustawy, przedmiotem wypłaty transferowej może być wyłącznie całość środków zgromadzonych na IKE lub IKZE, z wyłączeniem przypadku, gdy oszczędzający dokonuje wypłaty transferowej pomiędzy funduszami inwestycyjnymi zarządzanymi przez to samo towarzystwo, oraz przypadków, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 i 2.


Określenie zwrot - zawarte w omawianej ustawie oznacza wycofanie całości środków zgromadzonych na IKE lub IKZE, jeżeli nie zachodzą przesłanki wypłaty bądź wypłaty transferowej (art. 2 pkt 15 ww. ustawy).


Treść art. 37 ust. 1 ww. ustawy wskazuje, że zwrot środków zgromadzonych na IKE lub IKZE następuje w razie wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE lub IKZE przez którąkolwiek ze stron, jeżeli nie zachodzą przesłanki do wypłaty lub wypłaty transferowej.


Zgodnie z art. 37 ust. 7 ww. ustawy, instytucja finansowa, w przypadku wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE przez którąkolwiek ze stron, jest obowiązana pouczyć oszczędzającego, że zwrotowi podlegają środki zgromadzone na IKE pomniejszone o należny podatek, a w przypadku, o którym mowa w ust. 3, również o kwotę stanowiącą 30% sumy składek podstawowych wpłaconych do programu emerytalnego. Ponadto instytucja finansowa dokonując wypowiedzenia umowy, informuje oszczędzającego o możliwości dokonania wypłaty transferowej.


W przypadku zwrotu całkowitego wycofywane są wszystkie środki zgromadzone na IKE z jednoczesnym wypowiedzeniem umowy o prowadzenie IKE.


Zatem w przypadku zwrotu całkowitego środków zgromadzonych na IKE, wycofujemy wszystkie środki zgromadzone na IKE, tj. środki pochodzące zarówno z wpłat na IKE, jak i z wypłat transferowych oszczędzającego na IKE.


W takiej sytuacji należy mieć na uwadze, że dokonanie wypłaty transferowej polegającej na przeniesieniu środków zgromadzonych na IKE z IKE zmarłego na IKE osoby uprawnionej lub do programu emerytalnego, do którego uprawniony przystąpił, nie zmienia w istocie faktu, że jest to dochód osiągnięty przez uczestnika IKE, który jednakże w momencie dokonania wypłaty transferowej do IKE podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast zwrot z IKE to kolejna operacja dokonana przez oszczędzającego w ramach posiadanego IKE, gdzie wcześniej zwolniony z opodatkowania transfer z IKE zmarłego na IKE oszczędzającego nie może być uwzględniony w sumie wpłat na IKE.

Zgodnie bowiem z treścią art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. c) ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z wypłatą transferową - z tym, że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba, że przepisy te przewidują taką możliwość.


Dochód ten podlega opodatkowaniu w momencie zwrotu środków zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym.


W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia prawidłowego ustalenia dochodu z tytułu całkowitego zwrotu środków zgromadzonych na IKE, który nie został poprzedzony częściowym zwrotem, stanowiącego podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przywołane powyżej przepisy prawa oraz stan faktyczny sprawy organ podatkowy stwierdza, że w przypadku zwrotu całości środków zgromadzonych na IKE nie poprzedzonego częściowym zwrotem, dochodem jest różnica pomiędzy aktualną wartością środków zgromadzonych na IKE a sumą dokonanych wpłat na IKE, przy czy za „wartość środków zgromadzonych na IKE” uznaje się wartość wszystkich środków zgromadzonych na IKE oszczędzającego, jaką mają one w dniu realizacji zwrotu, zarówno pochodzących z wpłat na IKE, jak i środki transferowane z PPE lub wcześniejszych IKE, czy IKE zmarłego, natomiast przez „sumę wpłat na IKE” w przypadku całkowitego zwrotu środków zgromadzonych na IKE należy rozumieć: wpłaty dokonane przez oszczędzającego na IKE, wpłaty oszczędzającego na poprzednie IKE prowadzone w innych instytucjach finansowych, które to zostały następnie przeniesione na obecne IKE w ramach wypłaty transferowej, wpłaty dokonywane na rachunek oszczędzającego w ramach PPE, które następnie zostały przeniesione na obecne IKE w ramach wypłaty transferowej.

Tym samym nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że na potrzeby obliczenia dochodu przy zwrocie z IKE do „sumy wpłat na IKE” zalicza się środki otrzymane z wypłat transferowanych z IKE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego oraz otrzymane z wypłat z PPE zmarłego oszczędzającego na IKE oszczędzającego.

Odnośnie przywołanych we wniosku interpretacji indywidualnych wydanych przez organy podatkowe wskazać należy, że jakkolwiek interpretacje podatkowe kształtują pewną linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw, a zatem nie mają one zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego. Rozstrzygnięcie to zapadło w indywidualnej sprawie i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie może być wiążące dla organu wydającego interpretację indywidualną. Należy stwierdzić, że funkcjonowanie w obrocie prawnym interpretacji indywidualnych, w których odmiennie oceniono takie same albo zbliżone stany faktyczne lub zdarzenia przyszłe jest niewątpliwie niepożądane z punktu widzenia zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów, wyrażonej w art. 121 § 1 Ordynacji podatkowej. Niemniej jednak, w praktyce sytuacje takie mogą mieć miejsce, choćby z uwagi na przewidzianą przez ustawodawcę możliwość zmiany interpretacji indywidualnej w trybie art. 14e Ordynacji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy informuje, że w stosunku do powołanej we wniosku interpretacji indywidualnej Nr IPPB2/15-962/10-4/MG z dnia 1 lutego 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zostały podjęte działania w trybie ww. art. 14e ustawy Ordynacja podatkowa.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj