Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPB1-3.4511.222.2016.1.KP
z 16 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2016 r. (data wpływu 6 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie składania deklaracji podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie składania deklaracji podatkowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej również: Podatnik) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który posiada na tym terytorium nieograniczony obowiązek podatkowy.

Wnioskodawca zamierza przystąpić w charakterze wspólnika do amerykańskiej spółki LLC (zwanej dalej również: Spółką LLC) z siedzibą w stanie W. Spółka LLC będzie zorganizowana i zarejestrowana według prawa amerykańskiego w sposób, który w swoich założeniach jest zbliżony do konstrukcji prawnej polskiej spółki osobowej.

Zgodnie ze statutem Spółki LLC i przepisami prawa amerykańskiego, Spółka LLC nie ma (podobnie jak polskie spółki osobowe) podmiotowości podatkowej, tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego.

Spółka LLC będzie więc transparentna podatkowo, co oznacza, że przychody i koszty działalności Spółki LLC będą alokowane proporcjonalnie na jej wspólników i mogą być ewentualnie opodatkowane na poziomie tych wspólników (w tym Wnioskodawcy), nie zaś na poziomie samej spółki typu LLC, taki też sposób opodatkowania znajdzie zastosowanie w opisywanym zdarzeniu przyszłym.

Udział Wnioskodawcy w zysku Spółki LLC zostanie określony w umowie Spółki LLC.

Spółka LLC nie będzie traktowana na gruncie prawa stanu W (gdzie będzie zorganizowana) w taki sposób, aby móc ją zakwalifikować jako osobę prawną. W szczególności, Spółka LLC jest podmiotem innego typu niż amerykańskie spółki kapitałowe będące osobami prawnymi (ang. corporations) i choć jest ona podmiotem odrębnym od swoich wspólników (np. posiada odrębny od swoich wspólników majątek, ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych), określana jest jako podmiot niekorporacyjny (ang. unincorporated entity).

Spółka LLC będzie natomiast posiadała zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych, a w związku z tym będzie również posiadała zdolność upadłościową (podobnie jak w przypadku polskich spółek osobowych także posiadających zdolność upadłościową i jednocześnie niebędących podatnikami na gruncie podatków dochodowych).

Spółka LLC może prowadzić działalność biznesową, polegającą między innymi na uczestnictwie tej Spółki w zyskach innych spółek. Spółka LLC może więc zostać wspólnikiem spółek osobowych i spółek kapitałowych, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także spółek, mających siedzibę poza tym terytorium.

W szczególności planowanym jest, że Spółką LLC zostanie wspólnikiem polskich spółek osobowych z siedzibą w Polsce (w formie spółek komandytowych i spółek jawnych – dalej: Polskie spółki osobowe X). Udział Spółki LLC w zysku poszczególnych Polskich spółek osobowych X będzie określony w umowach Polskich spółek osobowych X. Polskie spółki osobowe X będą prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Poza zamiarem przystąpienia w charakterze wspólnika do amerykańskiej spółki LLC, Wnioskodawca rozważa również możliwość zostania bezpośrednio wspólnikiem polskiej spółki komandytowej (dalej również: Spółka komandytowa). Udział Wnioskodawcy w zysku Spółki komandytowej zostanie określony w umowie Spółki komandytowej.

Spółka komandytowa będzie prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Polski. Niewykluczone również, że Spółka komandytowa zostanie wspólnikiem innej spółki osobowej z siedzibą w Polsce (w formie spółki komandytowej lub spółki jawnej – dalej: Polska spółka osobowa Y). Udział Spółki komandytowej w zysku Polskiej spółki osobowej Y zostanie określony w umowie Polskiej spółki osobowej Y.

Reasumując:

  1. Wnioskodawca zamierza przystąpić w charakterze wspólnika do amerykańskiej Spółki LLC, która to między innymi zostanie wspólnikiem Polskich spółek osobowych X, a także może (Spółka LLC) uczestniczyć w innych spółkach poza terytorium Polski,

a ponadto

  1. Wnioskodawca rozważa również możliwość przystąpienia w charakterze wspólnika do Spółki komandytowej, która może być wspólnikiem Polskiej spółki osobowej Y.

Na skutek powyższego Wnioskodawca może zostać bezpośrednio wspólnikiem Spółki LLC i Spółki komandytowej, a pośrednio wspólnikiem między innymi w Polskich spółkach osobowych X i w Polskiej spółce osobowej Y.

Przychody i koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy będą pochodziły z udziału w zysku Spółki LLC, posiadającej udziały między innymi w zyskach Polskich spółek osobowych X oraz z udziału w zysku Spółki komandytowej, posiadającej udziały w zysku Polskiej spółki osobowej Y.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca powinien rozliczyć przychody i koszty uzyskania przychodów oraz dochód osiągnięty z udziału w zyskach Polskich spółek osobowych X i Polskiej spółki osobowej Y otrzymany za pośrednictwem udziału w Spółce LLC i Spółce komandytowej wyłącznie w zeznaniu podatkowym PIT-36L wraz z załącznikiem PIT/B, jeżeli będzie uprawniony do rozliczenia się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien on wykazać do opodatkowania dochody zarówno z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki komandytowej, jak i z udziału w zyskach Spółki LLC (a przez to również pośrednio z Polskich spółek osobowych X i Polskiej spółki osobowej Y).

Jeżeli Wnioskodawca wybrał sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, uzyskane przez niego dochody zarówno z działalności prowadzonej w formie Spółki komandytowej, jak i dochody z tytułu udziału w Spółce LLC (które będą pochodzić z udziału Spółki LLC w Polskich spółkach osobowych X) powinny zostać wykazane w deklaracji PIT-36L.

Jednocześnie Wnioskodawca będzie zobowiązany do złożenia załączników PIT/B, w których w części C.1.1. i C.1.2. wykaże dane spółek oraz wysokość udziału Wnioskodawcy w tych spółkach, a także wysokość dochodów uzyskanych za pośrednictwem tych spółek – tj. przychody i koszty uzyskania przychodów, a także dochód Spółki LLC oraz osobno, w kolejnym załączniku PIT/B, Spółki komandytowej, proporcjonalnie do posiadanego prawa Wnioskodawcy do udziału w zyskach tych spółek.

Uzasadnienie.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który posiada na tym terytorium obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1aa, 7 i 8.

W ust. 1a pkt 2 powołanego wcześniej artykułu wskazano, że: w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Przy czym, w myśl art. 30c ustawy o PIT, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy o PIT, składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-36L.

Natomiast wśród załączników do ww. zeznania wymienia się m.in. PIT/B, tj. informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym.

Załącznik PIT/B składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. W załączniku tym podatnicy wykazują przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami.

Z uwagi na możliwą okoliczność uczestnictwa Wnioskodawcy w spółkach niemających osobowości prawnej (Spółka LLC i Spółka komandytowa), będzie on zobowiązany do złożenia załączników PIT/B, w których wykaże odpowiednio w pozycji C.1.1. dane spółek niemających osobowości prawnej i udział Wnioskodawcy w tych spółkach (udział w Spółce LLC i w kolejnym załączniku udział w Spółce komandytowej), a w pozycji C.1.2. kwoty uzyskanych przychodów i kosztów ich uzyskania za pośrednictwem tych spółek.

Reasumując, jeśli Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczania się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT, wówczas powinien rozliczyć przychody i koszty uzyskania przychodów oraz dochód z tytułu uczestnictwa Wnioskodawcy w Spółce LLC i Spółce komandytowej (a pośrednio w Polskich spółkach osobowych X i Polskiej spółce osobowej Y) w zeznaniu podatkowym PIT-36L wraz z załącznikami PIT/B.

Do powyższego zeznania Wnioskodawca zobowiązany będzie dołączyć załączniki PIT/B, w których wskaże wysokość dochodu uzyskiwanego za pośrednictwem Spółki LLC i wysokość dochodu uzyskiwanego za pośrednictwem Spółki Komandytowej (wraz z danymi obu spółek).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn zm.): osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który posiada na tym terytorium nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawca zamierza przystąpić do amerykańskiej spółki LLC (Spółki LLC) z siedzibą w stanie W. Spółka LLC będzie zorganizowana i zarejestrowana według prawa amerykańskiego w sposób, który w swoich założeniach jest zbliżony do konstrukcji prawnej polskiej spółki osobowej. Jak wskazał Wnioskodawca, Spółka LLC nie jest podatnikiem podatku dochodowego – jest transparentna podatkowo, a podatnikami są jej poszczególni wspólnicy. Co więcej, Spółka LLC nie będzie traktowana na gruncie prawa stanu W w sposób pozwalający uznać ją za osobę prawną. Planowane jest, że Spółka LLC zostanie wspólnikiem polskich spółek osobowych z siedzibą w Polsce (spółek komandytowych i spółek jawnych – określonych jako Polskie spółki osobowe X). Wnioskodawca rozważa również możliwość zostania bezpośrednio wspólnikiem polskiej spółki komandytowej (Spółki komandytowej). Niewykluczone, że Spółka komandytowa zostanie wspólnikiem innej spółki osobowej z siedzibą w Polsce (spółki komandytowej lub spółki jawnej określonej jako Polska spółka osobowa Y).

Zainteresowany powziął wątpliwość dotyczącą tego, czy w sytuacji gdy będzie uprawniony do rozliczenia się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien rozliczyć przychody i koszty uzyskania przychodów oraz dochód osiągnięty z udziału w zyskach Polskich spółek osobowych X otrzymany za pośrednictwem udziału w Spółce LLC oraz dochód z udziału w zyskach Polskiej spółki osobowej Y otrzymany za pośrednictwem Spółki komandytowej w zeznaniu podatkowym PIT-36L wraz z załącznikiem PIT/B.

W odniesieniu do powyższej kwestii należy zauważyć, że zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1aa, 7 i 8.

Jak stanowi art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy: w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Przy czym art. 30c cyt. ustawy stanowi, że: podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach przewidzianych w art. 30c powoływanej ustawy składają zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-36L.

Natomiast wśród załączników do ww. zeznania wymienia się m.in. PIT/B, tj. informację o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym.

Załącznik PIT/B składają osoby, które w roku podatkowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą. W załączniku tym podatnicy wykazują przychody, koszty, dochód lub stratę z działalności prowadzonej samodzielnie, a także w spółkach niebędących osobami prawnymi, w których są wspólnikami.

Z uwagi na okoliczność uczestnictwa Wnioskodawcy w spółkach niemających osobowości prawnej będzie on zobowiązany do złożenia załącznika PIT/B.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że Wnioskodawca będzie uzyskiwał przychody z tytułu uczestnictwa w polskich spółkach osobowych, tj. Spółkach X i Spółce Y – za pośrednictwem Spółki LLC i Spółki komandytowej.

Reasumując – w sytuacji gdy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozliczenia się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien rozliczyć przychody i koszty uzyskania przychodów oraz dochód osiągnięty z udziału w zyskach Polskich spółek osobowych X i Polskiej spółki osobowej Y otrzymany za pośrednictwem udziału w Spółce LLC i Spółce komandytowej wyłącznie w zeznaniu podatkowym PIT-36L wraz z załącznikiem PIT/B.

Końcowo Organ wskazuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa: minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Z ww. regulacji wynika, że Organ wydaje interpretacje indywidualne dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie wyznaczonym zadanym przez wnioskodawcę pytaniem przyporządkowanym do przedstawionego opisu sprawy. W związku z tym niniejsza interpretacja indywidualna zawiera jedynie ocenę prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy w kwestii dotyczącej rodzaju deklaracji, do których złożenia będzie zobowiązany Wnioskodawca. Niniejsza interpretacja nie zawiera natomiast oceny prawidłowości przedstawionego przez Wnioskodawcę sposobu ich wypełniania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj