Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/4512-517/16-1/PS
z 18 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2016 r. (data wpływu 22 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od dnia 12 maja 2015 r. prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej pod nazwą Firma Handlowo-Usługowa M. J. P. Przedmiotem działalności firmy jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD: 68.20.Z). Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest Pani zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

W kwietniu 2016 r. zakupiła Pani wraz z mężem na zasadzie ustawowej wspólności majątkowej lokal hotelowy (użytkowy) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości. Zakup został sfinansowany ze środków pochodzących ze wspólnego majątku. Wraz z mężem pozostaje Pani w małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej, w związku z czym zgodnie z aktem notarialnym jesteście współwłaścicielami zakupionego lokalu użytkowego. Z tytułu zakupu została wystawiona faktura VAT na osoby fizyczne (małżonków), zgodnie z danymi zawartymi w akcie notarialnym. Faktura zawiera dane nabywców wykazane w akcie notarialnym, tj. imię i nazwisko oraz adres zamieszkania Pani oraz męża. Dodatkowo na fakturze został wskazany NIP, którym posługuję Pani z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Lokal użytkowy jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą i został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy. Niniejszy lokal jest wykorzystywany w pełnym zakresie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Mąż posiada udziały w trzech spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej, a tym samym jako osoba fizyczna nie jest czynnym podatnikiem VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Wnioskodawczyni przysługuje prawo do pełnego (100%) obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze zakupu lokalu użytkowego, wykorzystywanego wyłącznie do prowadzonej przez Wnioskodawczynię opodatkowanej podatkiem od towarów i usług działalności gospodarczej, pomimo tego że na fakturze obok numeru NIP Wnioskodawczyni będącej czynnym podatnikiem VAT oraz jej danych, jako osoby fizycznej nabywającej lokal, zostały wykazane również dane męża niebędącego czynnym podatnikiem VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Dokonując analizy powyżej przytoczonego przepisu w oparciu o wykładnię językową uważa Pani, że w przedstawionym stanie faktycznym opisanym w części G niniejszego wniosku, przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze zakupu lokalu użytkowego. Prawo to przysługuje, bowiem w przypadku spełnienia przesłanek określonych w tym przepisie, podstawową jest posiadanie statusu podatnika VAT czynnego oraz wykorzystywanie przez tego podatnika zakupionych towarów do wykonywania czynności opodatkowanych. Jak wskazuje ustawodawca, prawo to przysługuje w takim zakresie, w jakim nabyte towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zakupiony lokal użytkowy, pomimo że został nabyty na zasadzie ustawowej wspólności majątkowej małżonków, jest wykorzystywany wyłącznie i w pełnym zakresie na potrzeby prowadzonej przez Panią opodatkowanej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, zgodnie z PKD określonym we wpisie do CEiDG.

Lokal użytkowy został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, co potwierdza jego wykorzystanie na potrzeby wcześniej wspomnianej działalności.

Poza spełnieniem przesłanek pozytywnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest również brak istnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 cytowanej ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Jak wspomniano w opisanym stanie faktycznym, zakup lokalu został potwierdzony fakturą VAT.

W świetle art. 106e ust. 1 pkt 3) i 5) ustawy o podatku od towarów i usług, faktura VAT powinna zawierać m. in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, a także numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi.

Faktura VAT potwierdza zatem rzeczywistą transakcję gospodarczą oraz określa faktyczne dane stron biorących w niej udział. Faktura jest również dokumentem potwierdzającym dokonanie dostawy towaru oraz uprawniającym nabywcę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Odwołując się do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r., poz. 2082) (dalej Kodeks), należy podkreślić, że zgodnie z art. 31 § 1 wspomnianego Kodeksu, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Natomiast zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 Kodeksu, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na przytoczone przepisy Kodeksu, nabycie nieruchomości w przypadku, gdy małżonkowie pozostają w ustawowej wspólności majątkowej wymaga, aby w akcie notarialnym dokumentującym nabycie nieruchomości, jako współwłaściciele wykazani byli małżonkowie, jako faktyczni jej nabywcy. Natomiast faktura VAT potwierdza dane określone w akcie notarialnym.

Podobne stanowisko w zbliżonych stanach faktycznych było już prezentowane w interpretacjach indywidualnych, przedstawiających sposób wykładni przepisów prawa podatkowego, m. in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 kwietnia 2014 r. (ITPP1/443-142/14/DM) oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 lutego 2016 r. (ILPP1/4512-1-835/15-4/UG). Mając zatem na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa uważa Pani, że skoro zakupiony lokal użytkowy (pomimo, że stanowi majątek wspólny małżonków) został nabyty z wyłącznym przeznaczeniem dla celów prowadzonej przeze Panią działalności gospodarczej i jest wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to przysługuje prawo do odliczenia całego podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup tego lokalu, pomimo że na fakturze oprócz Pani danych są wykazane dane męża jako współwłaściciela nabywanej nieruchomości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Końcowo informuje się niniejsza interpretacja została wydana przy założeniu, że nie zachodzą wyłączenia określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Ponadto tut. organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj