Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPB1-3.4511.158.2016.2.AK
z 12 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2016 r. (data wpływu 17 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanej darowizny – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2016 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony 15 listopada 2016 r. – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania otrzymanej darowizny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wnioskodawca zamierza wraz z bratem założyć spółkę cywilną z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka Cywilna). Ojciec Wnioskodawcy od 1996 roku prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest obecnie przede wszystkim produkcja stolarki okiennej i drzwiowej z PVC i aluminium. Działalność ojca Wnioskodawcy prowadzona jest na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ojciec Wnioskodawcy zamierza rozpocząć proces sukcesji prowadzonej działalności gospodarczej poprzez przekazanie własności prowadzonego dotychczas samodzielnie przedsiębiorstwa na rzecz swoich synów, w tym Wnioskodawcy, który będzie jednym ze wspólników Spółki Cywilnej.

W związku z powyższym, ojciec Wnioskodawcy zamierza darować na rzecz wspólników Spółki Cywilnej (każdemu po połowie) prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo. Przedmiotem darowizny będą udziały wynoszące po 1/2 części w prawie własności przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, tzn. udziały po 1/2 części w zorganizowanym zespole składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia przez ojca Wnioskodawcy działalności gospodarczej (dalej: Przedsiębiorstwo). Przedsiębiorstwo zostanie przekazane synom – wspólnikom Spółki Cywilnej na podstawie umowy darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przy czym umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na rzecz każdego z synów – wspólników Spółki Cywilnej zostanie dokonana darowizna udziału wynoszącego połowę Przedsiębiorstwa. Obdarowanymi będą wspólnicy Spółki Cywilnej – Wnioskodawca oraz jego brat. W wyniku darowizny, własność Przedsiębiorstwa przysługiwać będzie wspólnikom Spółki Cywilnej (każdemu w udziale wynoszącym po 1/2 części).

Następnie, po dokonaniu darowizny Przedsiębiorstwa, Przedsiębiorstwo wejdzie w skład majątku Spółki Cywilnej w drodze wniesienia przez Wnioskodawcę oraz przez jego brata wkładu do Spółki Cywilnej. W następstwie powyższego, Przedsiębiorstwo stanie się składnikiem majątku Spółki Cywilnej (tj. majątku objętego wspólnością łączną wspólników Spółki Cywilnej).

W skład Przedsiębiorstwa będą wchodziły między innymi:

  1. własność ruchomości, w tym środków trwałych,
  2. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  3. prawa wynikające z zawartych umów handlowych,
  4. wierzytelności i środki pieniężne,
  5. prawa własności przemysłowej, w szczególności prawa ochronne do znaków towarowych,
  6. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  7. tajemnice przedsiębiorstwa,
  8. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych Przedsiębiorstwa zostaną przelane na rachunek bankowy wspólników Spółki Cywilnej. Ewentualnie, zamiast przelewu środków pieniężnych z rachunków Przedsiębiorstwa na rachunek bankowy wspólników Spółki Cywilnej, może dojść do cesji i przejęcia długu z niektórych umów rachunków bankowych, w wyniku których rachunki bankowe Przedsiębiorstwa staną się rachunkami wspólników Spółki Cywilnej. Możliwa jest sytuacja, w której to w związku z darowizną udziałów w prawie własności Przedsiębiorstwa, na podstawie odrębnej czynności prawnej, na wspólników Spółki Cywilnej przejdzie ciężar wykonania (w tym w szczególności spłaty) zobowiązań funkcjonalnie związanych z Przedsiębiorstwem.

Pismem z 15 listopada 2016 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek o następujące informacje.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (dalej „Ordynacja”): „Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną)”.

Zgodnie z powołanym przepisem przedmiotem wniosku o interpretację są przepisy prawa podatkowego, które podlegają ocenie organu podatkowego.

Pojęcie przepisu prawa podatkowego zostało zdefiniowane w art. 3 pkt 2 Ordynacji „ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych”.

W konsekwencji przepisem prawa podatkowego są przepisy m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „Ustawa o PIT”) oraz ustawy o podatku o spadkach i darowiznach.

W ocenie Wnioskodawcy pytanie zadane przez organ podatkowy w wezwaniu do uzupełnienia wniosku nie zmierza do doprecyzowania zdarzenia przyszłego, lecz dokonania samodzielnej wykładni przez Wnioskodawcę pojęć prawa podatkowego, a przez to udzielenia odpowiedzi przez Wnioskodawcę samemu sobie na zadane pytanie. Wskazać należy, że sposób sformułowania pytania zmusza Wnioskodawcę do samodzielnego dokonania oceny przedmiotowych kwestii, o których ocenę wnosił w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Nie mając wiedzy odnośnie sposobu rozumienia przepisów prawa podatkowego przez organ podatkowy, Wnioskodawca może oprzeć swoją odpowiedź jedynie na swoim własnym rozumieniu tych przepisów, co zresztą uczynił we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Zgodnie z art. 1 Ustawy PIT ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Ustawodawca wyłączył bowiem stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stosunku do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Jak wskazane zostało w opisie zdarzenia przyszłego, własność Przedsiębiorstwa zostanie przekazana wspólnikom Spółki Cywilnej w udziałach wynoszących po 1/2 części na podstawie umowy darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Umowa darowizny ma charakter umowy jednostronnie zobowiązującej, której treścią jest złożenie przez darczyńcę oświadczenia woli poprzez zobowiązanie się do świadczenia pod tytułem darmym. Do zawarcia umowy darowizny, podobnie jak każdej innej umowy, niezbędne jest zgodne oświadczenie woli przez obie strony umowy. Umowa darowizny dochodzi do skutku dopiero z chwilą złożenia oświadczenia woli przez obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Zgodnie z art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron (art. 890 § 1 Kodeksu cywilnego), np. akt notarialny przy darowiźnie nieruchomości lub darowiźnie przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzą nieruchomości. Przedmiotem darowizny mogą być rzeczy, prawa i inne świadczenia. Należy jednak zaznaczyć, iż podatkowi od spadków i darowizn podlega wyłącznie nabycie w drodze darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem między innymi darowizny i polecenia darczyńcy.

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn do I grupy podatkowej zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Odpowiadając zatem na zadane przez Dyrektora pytanie, biorąc pod uwagę powyższe regulacje, w ocenie Wnioskodawcy, nabycie przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Cywilnej udziału wynoszącego 1/2 części prawa własności Przedsiębiorstwa, którego czysta wartość będzie przekraczała 9.637 zł, na podstawie umowy darowizny od ojca Wnioskodawcy, tzn. osoby zaliczanej do I grupy podatkowej, będzie podlegała przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w ramach opisanego zdarzenia przyszłego otrzymanie przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Cywilnej darowizny w postaci Przedsiębiorstwa od ojca Wnioskodawcy będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymanie przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Cywilnej darowizny w postaci udziału wynoszącego 1/2 części w prawie własności Przedsiębiorstwa od ojca Wnioskodawcy będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 1 Ustawy PIT ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Ustawodawca wyłączył bowiem stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Nabycie przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Cywilnej własności udziału wynoszącego 1/2 części w Przedsiębiorstwie, na podstawie umowy darowizny od ojca Wnioskodawcy, tzn. od osoby zaliczanej do I grupy podatkowej, będzie podlegało podatkowi od spadków i darowizn. Własność Przedsiębiorstwa zostanie przekazana wspólnikom Spółki Cywilnej na podstawie umowy darowizny w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem między innymi darowizny i polecenia darczyńcy.

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1 pkt 4 obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia, jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Jednocześnie otrzymanie przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Cywilnej darowizny w postaci udziału wynoszącego 1/2 części w prawie własności Przedsiębiorstwa od ojca Wnioskodawcy będzie korzystało ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn określonego w art. 4a ustawy.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż w przypadku darowizny dokonanej na rzecz Wnioskodawcy jako wspólnika Spółki Cywilnej, powyższa czynność będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn i równocześnie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn przewidzianego w art. 4a przedmiotowej ustawy. Tym samym, otrzymanie przez Wnioskodawcę jako wspólnika Spółki Cywilnej darowizny w postaci udziału wynoszącego 1/2 części w prawie własności Przedsiębiorstwa od ojca Wnioskodawcy będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT. Potwierdzeniem zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanowiska jest przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 września 2011 r. sygn. IPTPB1/415-62/11-4/AG, a także interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 stycznia 2016 r. sygn. IPPB1/4511-1312/15-2/KS1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy ponadto wskazać, że złożony przez Wnioskodawcę wniosek dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym rozstrzyganie przez organ czy darowizna Przedsiębiorstwa podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn nie było przedmiotem niniejszej interpretacji.

W odniesieniu natomiast do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj