Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-78/12/BW
z 7 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-78/12/BW
Data
2012.05.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
książka
stawki podatku


Istota interpretacji
możliwość zastosowania stawki podatku VAT 5% dla słownika w formie drukowanej książki wzbogaconej o płytę CD



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2012r. (data wpływu 26 stycznia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 kwietnia 2012r. (data wpływu 20 kwietnia 2012r.) oraz pismem z dnia 27 kwietnia 2012r. (data wpływu 2 maja 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania stawki podatku VAT 5% dla słownika w formie drukowanej książki wzbogaconej o płytę CD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej, m.in. podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania stawki podatku VAT 5% dla słownika w formie drukowanej książki wzbogaconej o płytę CD, a także w zakresie prawidłowości ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu dostawy książek oraz fakturowania.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 kwietnia 2012r. (data wpływu 20 kwietnia 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 10 kwietnia 2012r. znak: IBPP2/443-78/12/BW oraz pismem z dnia 27 kwietnia 2012r. (data wpływu 2 maja 2012r.), prostującym ww. pismo z dnia 17 kwietnia 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

  1. Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która zajmuje się produkcją i sprzedażą słowników języków obcych. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Dotychczas w jego ofercie znajdowały się słowniki w formie książek, oraz umieszczone na płycie CD, jako program komputerowy. W obu formach słowniki miały nadane numery ISBN. Wnioskodawca planuje rozszerzenie oferty o nowe produkty, którymi byłyby słowniki w formie drukowanej książki wzbogacone o płytę CD. Na obu nośnikach będzie się znajdował słownik z danego języka obcego, a produkt, jako całość zostanie zgłoszony do nadania numeru ISBN.
  2. Prowadząc sprzedaż książek Wnioskodawca zamierza podpisać umowy z firmą zajmującą się dystrybucją książek i wsparciem logistycznym dla wydawców. Jedna z umów będzie przewidywała prowadzenie na rzecz Wnioskodawcy magazynu książek, oraz obsługę logistyczną jego produktów. Dostarczenie produktów do magazynu nie powoduje przeniesienia prawa własności, czy też prawa do rozporządzania jak właściciel, dostarczonymi książkami na prowadzącego magazyn.


Druga umowa będzie przewidywała możliwość oferowania do sprzedaży wyrobów (książek) Wnioskodawcy przez prowadzącego magazyn dystrybutora. Będzie on upoważniony do wystawienia dyspozycji pobrania produktów Wnioskodawcy znajdujących się u niego w magazynie. Wraz z realizacją takiej dyspozycji prawo własności do książek przejdzie na dystrybutora. Umowa przewiduje również możliwość dokonania zwrotów. Dokonana w ten sposób sprzedaż książek będzie fakturowana na podstawie przedstawionego do 10 dni po zakończeniu miesiąca przez dystrybutora raportu sprzedaży. Wnioskodawca zobowiązuje się do wystawienia faktury do 14 dni od otrzymania tego raportu, czyli od momentu pobrania (sprzedaży) do momentu wystawienia faktury mija od 10 do 54 dni. Termin jej płatności to 140 dni.

W ww. piśmie z dnia 17 kwietnia 2012r. (sprostowanym pismem z dnia 27 kwietnia 2012r. w zakresie pkt 1 i 2) Wnioskodawca wyjaśnił, iż:

  1. Towar, o który pyta w pytaniu 1, to książka drukowana wzbogacona treścią dołączonej płyty CD. Komplet będzie podlegał sprzedaży w ramach jednej transakcji, będzie posiadał osobny ISBN, w ramach tego produktu nie istnieje możliwość rozdziału i osobnego handlu częściami składowymi.
  2. Zgodnie z klasyfikacją PKWiU z roku 2008 taki produkt Wnioskodawca zaklasyfikował jako „Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje” 58.11.19.0.
  3. Pytania 2 i 3 postawione we wniosku nie odnoszą się do towarów, o które Wnioskodawca pyta w pkt 1. Przedmiotem umów w sprawie których Wnioskodawca zadaje pytania 2 i 3 są wyłącznie klasyczne (bez dołączonej płyty CD) książki drukowane posiadające ISBN (PKWiU 58.11.1).
  4. Wnioskodawca będzie upoważniony do wystawiania faktur w związku tylko z jedną umową, umową sprzedaży książek. Umowa ta ma stanowić, iż do dziesięciu dni od końca miesiąca Wnioskodawca otrzyma raport od dystrybutora, na podstawie którego ustali ilość i wartość książek pobranych przez niego z magazynu (w ciągu danego miesiąca), który prowadzi na jego rzecz. Pobrania tego dokonuje w celu dokonania sprzedaży klientom końcowym. Zgodnie z umową przeniesienie prawa własności do książek przechodzi na dystrybutora z momentem ich pobrania. Wnioskodawca wystawi zgodnie z umową fakturę w ciągu 14 dni od otrzymania raportu.
    Z tytułu umowy o prowadzenie magazynu faktury wystawia tylko dystrybutor, a Wnioskodawca jest w tym zakresie nabywcą.
  5. Pytanie 2 i 3 odnosi się jedynie do umowy regulującej transakcję sprzedaży książek dystrybutorowi. W stanie faktycznym umieszczone informacje o umowie o prowadzenie magazynu zostały podane w celu pełnego przedstawienia jak i kiedy książki są dostarczane oraz sprzedawane dystrybutorowi.
  6. W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy opisane we wniosku w pozycji 70, w punkcie 2 i 3 dotyczy umowy regulującej transakcję sprzedaży książek dystrybutorowi.
  7. Faktura jest wystawiana na podstawie dostarczonego w ciągu 10 dni od końca miesiąca raportu pobrań. Raport pobrań obejmuje cały miesiąc, a więc dni od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. Pobranie jest równoznaczne z dokonaną sprzedażą. Jeśli więc:
    1. Sprzedaż (pobranie) nastąpi pierwszego dnia miesiąca, a faktura zostanie wystawiona w ostatnim przewidzianym umową dniu to możliwa jest sytuacja, że do wystawienia faktury minie: 30 kolejnych dni miesiąca + 10 dni oczekiwania na raport + 14 dni przewidziane umową na wystawienie faktury, razem 54 dni od daty sprzedaży do daty wystawienia faktury.
    2. Sprzedaż (pobranie) nastąpi ostatniego dnia miesiąca, a faktura zostanie wystawiona w dniu otrzymania raportu, to możliwa jest sytuacja, że do wystawienia faktury minie 0 kolejnych miesiąca + 10 oczekiwania na raport + 0 dni przewidziane umową na wystawienie faktury, razem 10 dni od daty sprzedaży do daty wystawienia faktury.

W związku z powyższym zadano, m.in., następujące pytanie (oznaczone we wniosku jako nr 1):

Czy dla stworzonego w ten sposób produktu należy zastosować 5% stawkę podatku VAT...

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawione w piśmie uzupełniającym pisma z dnia 27 kwietnia 2012r.):

Po jednoznacznym, dokonanym we własnym zakresie, zaklasyfikowaniu sprzedawanych przez Wnioskodawcę książek wraz z płytą CD do grupowania PKWiU 58.11.1, należy zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, wraz z powołanym w nim załącznikiem Nr 10 do ustawy, zastosować stawkę podatku 5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, odnośnie pytania oznaczonego we wniosku jako nr 1, uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, iż w ww. pismach z dnia 17 kwietnia 2012r. oraz z dnia 27 kwietnia 2012r., Wnioskodawca uzupełnił opis zdarzenia przyszłego i przedstawił własne stanowisko. Podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie odnosi się do opisu zdarzenia przyszłego i stanowiska własnego Wnioskodawcy z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ww. pismami.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 – w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel /…/.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 5a ww. ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.

W myśl art. 41 ust. 2. ww. ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1

Jednakże na podstawie art. 146a pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika Nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

W poz. 72 załącznika Nr 3 do ww. ustawy o VAT zostały wymienione, objęte grupowaniem PKWiU ex 58.11.1, książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

Ponadto, z objaśnienia oznaczonego jako „1)” do ww. załącznika Nr 3 wynika, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ww. ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku Nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W poz. 32 ww. załącznika Nr 10 wymieniono, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 58.11.1, książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea, przy czym przy oznaczeniu ww. grupowania umieszczono oznaczenie – ex.

Natomiast, w poz. 33 ww. załącznika Nr 10, wymieniono książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 2 pkt 30 ww. ustawy, przez - PKWiU ex - rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Zatem umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru”.

Tak więc, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT dotyczy wyłącznie danego towaru z danego grupowania - konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zajmuje się produkcją i sprzedażą słowników języków obcych. Wnioskodawca jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca planuje rozszerzenie oferty o nowe produkty, którymi byłyby słowniki w formie drukowanej książki wzbogacone o płytę CD. Na obu nośnikach będzie się znajdował słownik z danego języka obcego, a produkt, jako całość zostanie zgłoszony do nadania numeru ISBN. Towarem tym będzie książka drukowana wzbogacona treścią dołączonej płyty CD. Komplet będzie podlegał sprzedaży w ramach jednej transakcji, będzie posiadał osobny ISBN, w ramach tego produktu nie istnieje możliwość rozdziału i osobnego handlu częściami składowymi. Zgodnie z klasyfikacją PKWiU z roku 2008 taki produkt Wnioskodawca zaklasyfikował jako „Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje” 58.11.19.0.

Zapytanie Wnioskodawcy, oznaczone we wniosku jako 1, dotyczy ustalenia, czy dla produktu, tj. książki drukowanej wzbogaconej treścią dołączonej płyty CD, mieszczącego się zgodnie z klasyfikacją PKWiU z roku 2008 – jak wskazał Wnioskodawca - pod symbol PKWiU 58.11.19.0. „Pozostałe drukowane książki, broszury, ulotki i podobne publikacje”, oznaczonego stosowanym na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN, należy zastosować 5% stawkę podatku VAT.

Dla określenia stawki VAT dla dostawy książki z płytą, istotny jest fakt, iż płyta CD dołączona do drukowanej książki (wytworzonej metodami poligraficznymi) jest w sposób ścisły i nierozerwalny związana z książką oraz zawiera informacje będące uzupełnieniem treści książki. W efekcie, pełne korzystanie z książki (de facto zapoznanie się z treścią /informacjami /przekazem książki) możliwe jest dopiero po przeczytaniu książki, jak i wysłuchaniu/obejrzeniu materiałów zgromadzonych na płycie CD. Co istotne, przedmiotem obrotu handlowego jest książka i dołączona płyta CD traktowane jako jedna całość (brak możliwości oddzielnego nabycia książki bądź płyty - nabycie tylko jednego z tych produktów nie pozwoliłoby na całościowe zapoznanie się z tematyką poruszaną w tym kompleksowym towarze). Dlatego też, pomimo iż Wnioskodawca będzie oferować książkę z dołączoną płytą CD, to z perspektywy funkcjonalności oraz użyteczności, towar ten stanowi jeden produkt o funkcji książki.

Powyższe wnioski znajdują uzasadnienie w koncepcji świadczenia złożonego, powszechnie akceptowanej na gruncie VAT. Zgodnie z tą koncepcją, jeśli dane świadczenie obejmuje kilka elementów, których celem jest lepsze korzystanie tylko z jednej z tych czynności, to ta jedna czynność powinna być traktowana jako świadczenie zasadnicze, według którego należy określać zasady opodatkowania VAT wszystkich wykonywanych czynności, a pozostałe elementy świadczenia powinny zaś stanowić świadczenia pomocnicze. Innymi słowy, świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego (zasadniczego), jeśli nie stanowi ono dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania świadczenia głównego (zasadniczego). W efekcie, transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym (tj. świadczenia głównego oraz świadczeń komplementarnych w stosunku do świadczenia głównego), nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie zaburzać funkcjonalności systemu podatku VAT.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że sprzedaż towaru w postaci książki - słownika w formie drukowanej książki wzbogaconej o płytę CD, który Wnioskodawca zaliczył do grupowania PKWiU (2008r.) 58.11.19.0., będzie opodatkowana 5% stawką podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z poz. 32 załącznika Nr 10 do tej ustawy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w ww. zakresie należało uznać za prawidłowe.

Ocena stanowiska Wnioskodawcy, w zakresie podatku od towarów i usług, dotycząca zagadnień objętych pytaniami nr 2 i 3, będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Ponadto, w kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Należy jednocześnie zauważyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania przedmiotowych towarów według PKWiU. Tut. organ nie jest bowiem właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji przedmiotowych towarów według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Tak więc to Wnioskodawcę obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania sprzedawanych towarów, a w razie wątpliwości Wnioskodawca może w tym zakresie zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o zaklasyfikowanie wskazane przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj