Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/4511-1-1199/15-6/AA
z 25 listopada 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2015 r. (data wpływu 24 sierpnia 2015 r.) uzupełnionym w dniu 25 listopada 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości amortyzacji nieruchomości wniesionej apotem do spółki cywilnej:

  • w części dotyczącej gruntów – jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie możliwości amortyzacji nieruchomości wniesionej apotem do spółki cywilnej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia w zakresie możliwości amortyzacji nieruchomości wniesionej aportem do spółki cywilnej.

Wniosek uzupełniono w dniu 25 listopada 2015 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą „A” s.c., z siedzibą w B.

Wspólnik (Wnioskodawca) w dniu 26 lutego 2015 r. podwyższył wartość swojego wkładu w spółce cywilnej „A” s.c. z kwoty 45.000 zł do kwoty 653.838,98 zł. Podwyższony wkład został pokryty wkładem niepieniężnym (aportem) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą „C” o wartości odpowiadającej wniesionemu do Spółki wkładowi. Następnie jednoosobowa działalność gospodarcza „C” została zlikwidowana. W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą między innymi towary handlowe i nieruchomości.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

  • w skład nieruchomości będącej częścią zorganizowaną przedsiębiorstwa wchodzą grunty;
  • nieruchomości wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa spełniają warunki uznania ich za środek trwały.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy kosztem dla Wnioskodawcy będą towary handlowe wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej do spółki cywilnej w ramach wkładu?
  2. Czy będą podlegały amortyzacji nieruchomości wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej do spółki cywilnej w ramach wkładu?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 dotyczące możliwości amortyzacji nieruchomości wniesionej aportem do spółki cywilnej. Natomiast wniosek w części dotyczącej pytania nr 1 w zakresie kosztów uzyskania przychodów został rozstrzygnięty w dniu 24 listopada 2015 r. odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/4511-1-1199/15-4/AA.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 1, towary handlowe wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej do spółki w ramach wkładu będą kosztem dla Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 2, będą podlegały amortyzacji nieruchomości wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej do spółki cywilnej w ramach wkładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie możliwości amortyzacji nieruchomości wniesionej apotem do spółki cywilnej:

  • w części dotyczącej gruntów jest nieprawidłowe,
  • w pozostałej części jest prawidłowe.

Definicja środków trwałych – dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych określona została w art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) przez wskazanie składników majątku, które przy spełnieniu określonych w tym przepisie warunków uznać można za środki trwałe, podlegające amortyzacji oraz w art. 22c ww. ustawy, w którym wymieniono również składniki majątku uznawane m.in. za środki trwałe, niepodlegające amortyzacji. Definicja środków trwałych została więc dla celów podatkowych ściśle powiązana z pojęciem amortyzacji.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Treść art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Stosownie do treści art. 22f ust. 1 ww. ustawy, podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.

Składnik majątku może zostać zaliczony do środków trwałych, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

  • stanowi własność lub współwłasność podatnika,
  • został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
  • jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres używania tego składnika jest dłuższy niż rok,
  • składnik ten jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, o której mowa w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22h ust. 3 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2-7.

W myśl art. 22h ust. 3 powołanej ustawy, przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

Jednakże wskazać należy, że w myśl art. 22c pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji nie podlegają:

  1. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  2. budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu,

– zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Tak więc amortyzacji nie podlegają grunty.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca podwyższył wartość swojego wkładu w spółce cywilnej. Podwyższony wkład został pokryty wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład której wchodzą m.in. towary handlowe i nieruchomości. Jak wynika z przedstawionego opisu w skład nieruchomości będącej częścią zorganizowaną przedsiębiorstwa wchodzą grunty, a nieruchomości wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa spełniają warunki uznania ich za środek trwały.

W konsekwencji nieruchomości, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wniesionej do spółki cywilnej w ramach wkładu podlegają amortyzacji. Amortyzacji nie podlegają jedynie wchodzące w skład nieruchomości grunty, co jednoznacznie wynika z treści art. 22c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości amortyzacji nieruchomości wniesionej apotem do spółki cywilnej w części dotyczącej gruntów jest nieprawidłowe, natomiast w pozostałej części jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj