Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP4/4513-201/15/MK
z 3 lutego 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z 20 listopada 2015 r. (data wpływu 24 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy zużycia energii elektrycznej jest:

  • prawidłowe - w zakresie zwolnienie od akcyzy zużycia energii elektrycznej przez prasy kuźnicze, piece do wyżarzania, walcarki elektryczne oraz urządzenia linii hartowniczych;
  • nieprawidłowe - w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy zużycia energii elektrycznej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

N.S.A. (dalej zwana: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest wiodącym producentem łożysk tocznych i elementów łożysk. Spółka prowadzi między innymi działalność gospodarczą sklasyfikowaną zgodnie z PKD w grupach: 28.15.Z (produkcja łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych), 25.50.Z (kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków), 25.61.Z (obróbka metali i nakładanie powłok na metale), 25.62.Z (obróbka mechaniczna elementów metalowych).

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego, u którego głównie energia elektryczna (CN 2716 00 00) jest opodatkowana podatkiem akcyzowym.

Na dzień dzisiejszy Spółka zakupuje energię elektryczną od sprzedawcy po cenach nie zawierających podatku akcyzowego. Spółka posiada koncesję na obrót energią elektryczną w związku z czym od sprzedawanej i zużywanej na własne potrzeby energii sama nalicza i odprowadza podatek akcyzowy.

Stosowane przez Wnioskodawcę technologie produkcji wymagają dla uzyskania produktu końcowego użycia energii elektrycznej (CN 2716 00 00), która zużywana jest między innymi w następujących obróbkach, gdzie według Wnioskodawcy realizowane są procesy metalurgiczne:

  • kucie i wyżarzanie: kucie matrycowe na gorąco i wyżarzanie odkuwek (kwalifikowane do procesów metalurgicznych);
  • walcowanie na zimno: obróbka plastyczna na zimno na walcarkach (kwalifikowana do procesów metalurgicznych) - uzupełnienie kucia na gorąco dla znacznej części odkuwek (ok. 70%);
  • obróbka cieplna: hartowanie, odpuszczanie (kwalifikowane do procesów metalurgicznych).

Przebieg procesu technologicznego (metalurgicznego) realizowanego przez Wnioskodawcę w obróbkach na Kuźni i Hartowni oraz na walcarkach, w trakcie którego zużywana jest energia elektryczna, przedstawia się następująco:

  1. Kuźnia jest początkiem procesu technologicznego, gdzie wytwarzane odkuwki stanowią półfabrykat używany do produkcji większości wyrobów finalnych produkowanych w Spółce. W kuźni odbywają się dwa procesy metalurgiczne: kucie stali na gorąco (obróbka plastyczna) i wyżarzanie (obróbka cieplna). Materiał, z którego produkuje się odkuwki stanowią zakupione w hutach pręty gorącowalcowane, które w hali kuźni są transportowane suwnicami z magazynu stali na stanowiska przy prasach kuźniczych. Materiał na stół materiałowy prasy ładuje się także za pomocą suwnic. Wnioskodawca posiada 7 pras do produkcji odkuwek łożyskowych. Każda prasa wyposażona jest w nagrzew indukcyjny dużej mocy, który szybko podgrzewa pręty ze stali łożyskowej (średnice od 20 do 42 mm) do temperatury 1050 - 1200°C. Nagrzewy są chłodzone wodą uzdatnioną, dostarczaną poprzez układ pomp i chłodni wentylatorowych. Cały proces kucia odbywa się w 5 operacjach, na prasach poziomych o naciskach do kilkuset ton. Do napędu pras stosuje się silniki elektryczne. Narzędzia do produkcji odkuwek są chłodzone chłodziwem, tłoczonym przez pompy pod ciśnieniem ze stacji chłodziw i chłodni kominowych. Wyprodukowane odkuwki spod prasy są transportowane taśmociągami elektrycznymi i składowane w specjalnych paletach. Po operacji kucia odkuwki trafiają do obróbki cieplnej (wyżarzania) w specjalnych piecach elektrycznych i gazowych. Wnioskodawca posiada 4 piece od wyżarzania odkuwek, trzy piece nagrzewane elektrycznie i jeden nagrzewany gazem ziemnym.
  2. Celem operacji wyżarzania jest nadanie odkuwkom odpowiedniej twardości i mikrostruktury do dalszej obróbki. Temperatura wyżarzania wzrasta do 840°C, a później zmniejsza się w ciągu kilkunastu godzin w odpowiednich strefach pieca. Załadunek i wyładunek pieców odbywa się w wywrotnicach, transporterach taśmowo rolkowych napędzanych poprzez silniki elektryczne. Kuźnia znajduje się w dwóch halach produkcyjnych oświetlanych i wentylowanych z wykorzystaniem energii elektrycznej. Energia elektryczna zużywana w kuźni jest opomiarowana przez wydzielone dla tego celu liczniki energii elektrycznej.
  3. Znaczna część odkuwek wyprodukowanych w kuźni (ok. 70%) wymaga wykonania obróbki plastycznej na zimno (walcowanie na zimno) w celu wstępnego ukształtowania pierścienia łożyska przed obróbką tokarską (powiększenie wymiarów zewnętrznych pierścienia, usunięcie zbędnych wypływek po kuciu, wstępne kształtowanie bieżni) oraz zwiększenia jego wytrzymałości (umocnienie metalu), a więc uzyskania przez pierścienie korzystnych cech, których nie można osiągnąć w obróbce plastycznej na gorąco. Jest to proces metalurgiczny, który odbywa się na specjalnych walcarkach napędzanych elektrycznie. Obecnie pracuje 40 walcarek. Pierścienie do walcowania dostarczane są w pojemnikach metalowych za pomocą wózków widłowych z pieców, gdzie zachodził proces ich wyżarzania. Wywrotnica umieszczona przed walcarką wsypuje pierścienie z pojemnika do podajnika, który dostarcza je między odpowiednio wyprofilowane i utwardzone walce. Pod naciskiem tych walców pierścień ulega odkształceniu plastycznemu przybierając kształt i wymiar wymuszony przez profil walców. Po rozwalcowaniu pierścienie wpadają do pojemników, w których są transportowane do obróbki tokarskiej. Energia zużywana przez walcarki niezbędna jest do przeprowadzenia procesu metalurgicznego polegającego na walcowaniu na zimno.
  4. W procesie produkcji łożysk, po walcowaniu na zimno i obróbce tokarskiej, a przed obróbką szlifierską i montażem łożysk umiejscowiona jest obróbka cieplna, potocznie nazywana hartowaniem. Jest to proces metalurgiczny, którego celem jest zmiana struktury stalowego pierścienia a w konsekwencji uzyskanie pożądanych własności mechanicznych pierścieni łożyskowych i rolek. W potocznym rozumieniu, możemy mówić o zmianie twardości, zahartowane detale charakteryzują się dużą twardością. Obróbka cieplna u Wnioskodawcy realizowana jest w zautomatyzowanych liniach hartowniczych, a jej poszczególne etapy to:
    • Hartowanie - jest to nagrzewanie i wygrzewanie pierścieni łożyskowych i rolek powyżej temperatury przemiany faz (około 800°C), połączone z szybkim chłodzeniem w oleju hartowniczym;
    • Mycie pierścieni po procesie hartowania;
    • Odpuszczanie, jest to nagrzewanie zahartowanych detali poniżej temperatury przemiany faz, w celu usunięcie naprężeń hartowniczych oraz zmiana własności fizycznych zahartowanej stali, a przede wszystkim podniesienie udarności zahartowanej stali kosztem zmniejszenia twardości;
    • Oczyszczanie z nalotów


W skład urządzeń linii hartowniczych wchodzą:

  • Piece;
  • Urządzenia załadunkowe;
  • Urządzenia rozładunkowe;
  • Generatory gazu ochronnego;
  • Honownice pierścieni (urządzenia do oczyszczania pierścieni po wyjściu z linii hartowniczych, z nalotów olejowych i gazowych).

Aby zapewnić bezpieczną pracę pieca hartowniczego oraz zabezpieczyć powierzchnie detali przed utlenianiem i odwęglaniem, wnętrze pieca wypełnia atmosfera ochronna. Jest ona wytwarzana przez współpracujące z liniami hartowniczymi generatory gazu ochronnego, endotermicznego (H2 40%, N2 40%, CO 20%). Gaz ten jest wytwarzany poprzez katalityczną konwersję gazu ziemnego z powietrzem, w obecności katalizatora, w temperaturze około 1050°C. Wszystkie użytkowane na terenie Wnioskodawcy linie hartownicze oraz generatory gazu ochronnego są zasilane energią elektryczną. Urządzenia hartownicze są chłodzone wodą obiegową, której obieg zapewnia zasilana elektrycznie pompownia i chłodnia. Hala oddziału obróbki cieplnej posiada elektryczne oświetlenie i wentylację.

U Wnioskodawcy hartownia jest zlokalizowana w dwóch halach.

W jednej pracują 2 linie hartownicze, w drugiej zainstalowanych jest 6 linii hartowniczych, z których jednocześnie pracuje od 2 do 6 linii w zależności od potrzeb produkcyjnych. Energia elektryczna zużywana w hartowni jest opomiarowana przez wydzielone dla tego celu liczniki energii elektrycznej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy prawidłowym jest stanowisko, że od dnia 01.01.2016 r. energia elektryczna (CN 2716 00 00) wykorzystywana w kuźni w procesie obróbki plastycznej i obróbki cieplnej metali uprawnia Spółkę do korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego ze względu na jej przeznaczenie w procesach metalurgicznych na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3 oraz 7b i 7c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym z późniejszymi zmianami (zużycie energii elektrycznej przez prasy kuźnicze z nagrzewami indukcyjnymi oraz piece do wyżarzania) ?
  2. Czy prawidłowym jest stanowisko, że od dnia 01.01.2016 r. energia elektryczna (CN 2716 00 00) wykorzystywana przez walcarki w procesie obróbki plastycznej metali na zimno (walcowanie) uprawnia Spółkę do korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego ze względu na jej przeznaczenie w procesach metalurgicznych na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3 oraz 7b i 7c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym z późniejszymi zmianami (zużycie energii elektrycznej przez walcarki) ?
  3. Czy prawidłowym jest stanowisko, że od dnia 01.01.2016 r. energia elektryczna (CN 2716 00 00) wykorzystywana w Hartowni w procesie obróbki cieplnej uprawnia Spółkę do korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego ze względu na jej przeznaczenie w procesach metalurgicznych na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3 oraz 7b i 7c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym z późniejszymi zmianami (zużycie energii elektrycznej przez linie hartownicze) ?
  4. Czy prawidłowe jest stanowisko, że od dnia 01.01.2016 r. energia elektryczna (CN 2716 00 00) wykorzystywana w procesach pomocniczych, bez których realizacja bezpośredniego procesu metalurgicznego u Wnioskodawcy (kucie, wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie i walcowanie), byłaby utrudniona lub też niemożliwa, korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego ze względu na jej przeznaczenie na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3 oraz 7b i 7c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym z późniejszymi zmianami (zużycie energii elektrycznej w procesie wentylacji, zużycie energii przez suwnice podające materiał na prasy kuźnicze, zużycie energii elektrycznej przez stacje pompowni i chłodni wody - chłodzenie narzędzi i pras, oświetlenie hali itp.) ?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1, Ad.2 i Ad.3

Po dokładnej analizie procesu produkcyjnego, Spółka stoi na stanowisku, że wykorzystywana przez nią energia elektryczna o kodzie CN 2716 00 00 w procesach produkcyjnych na Kuźni, Hartowni i Walcarkach, uprawnia Spółkę do korzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego na podstawie w art. 30 ust. 7a pkt 3 oraz 7b i 7c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym z późniejszymi zmianami.

Na podstawie z art. 30 ust. 7a pkt 3 zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną w procesach metalurgicznych. Niestety ustawa o podatku akcyzowym nie definiuje pojęcia „proces metalurgiczny”, ustawa nie odwołuje się także do innych aktów prawnych, które zawierałby wyjaśnienie tego pojęcia.

W sytuacji braku normatywnej definicji „procesu metalurgicznego” dokonując wykładni niniejszego zwrotu, należy sięgnąć do encyklopedii PWN, jak i do literatury przedmiotu.

Według Encyklopedii PWN: metalurgia [gr.], - dział nauki i techniki zajmujący się procesami otrzymywania metali z rud, ich rafinacji (rafinacja metali), wytwarzania stopów oraz obróbki mającej na celu nadanie im odpowiednich kształtów i właściwości (http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/3940023/.collapse-panel-152525).

Zgodnie z definicją zawartą w publikacji „Technologia ogólna: podstawy technologii mechanicznych” pod redakcją red. Aleksandra Góreckiego, WSIP 2014 r. - procesy metalurgiczne są to procesy otrzymywania surówki w podwyższonych temperaturach, najczęściej w wyniku redukcji tlenków. Za procesy metalurgiczne uważa się procesy polegające na otrzymywaniu rafinacji oraz przetwarzaniu metali i ich stopów m.in. przy użyciu prądu elektrycznego.

Natomiast Portal Wiedzy Onet (http://portalwiedzy.onet.pl/60378,,,,metalurgia,haslo.html) definiuje metalurgię jako dział nauki i techniki zajmujący się metodami otrzymywania metali i stopów oraz dalszą ich obróbką, mającą na celu nadanie im pożądanych kształtów i własności i dzieli metalurgię na:

  1. przygotowywanie rudy, obejmujące wzbogacanie (np. grawitacyjne, ogniowe, magnetyczne, przez flotację),
  2. właściwe otrzymywanie metali (na drodze suchej - pirometalurgia lub na drodze mokrej - hydrometalurgia),
  3. rafinacja metali,
  4. otrzymywanie stopów,
  5. obróbka termiczna (np. hartowanie),
  6. odlewnictwo,
  7. obróbka plastyczna (np. walcowanie),
  8. obróbka powierzchniowa (np. cyjanowanie).

W interpretacji z dnia 29.11.2014 r. (IBPP4/443-442/14/BP), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, stwierdza iż z punktu widzenia wykładni językowej procesami metalurgicznymi są procesy produkcji wyrobów metalowych.

Także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 22 kwietnia 2015 r. (sygn. akt. I SA/Bd 163/15) wskazał, iż potoczne rozumienie pojęcia „proces metalurgiczny”, wynikające z definicji słownikowych nie uprawnia do przyjęcia stanowiska, że mieści się w nim jedynie proces wytwarzania metali z rud, albowiem w definicjach jest mowa o kolejnych fazach obróbki metali, które mają na celu nadanie pożądanych właściwości.

Dodatkowo warto zaznaczyć, iż techniczne uczelnie wyższe, takie jak Politechnika , Akademia kształcą przyszłych inżynierów na specjalnościach obróbka plastyczna oraz obróbka cieplna, czyli w zakresie technologii realizowanych w naszych wydziałach.

Z powyższych definicji wynika, że proces polegający na obróbce plastycznej na gorąco - kucie stali na gorąco (w temperaturze 1050 - 1200°C), obróbce termicznej (wyżarzanie w temperaturze około 840°C), obróbce plastycznej na zimno (walcowanie na zimno) oraz obróbce cieplnej (hartowanie) spełnia wymóg uznania go za proces metalurgiczny.

Ponadto, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał w imieniu Ministra Finansów szereg indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, które dotyczące procesów metalurgicznych i przemawiają za tym, iż u Wnioskodawcy takie procesy zachodzą.

Stanowisko Spółki potwierdza m.in. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 19.11.2014 r. (IBPP4/443-422/14/BP) z której wynika, że proces polegający na obróbce termicznej półfabrykatów (hartowanie, odpuszczanie) mieści się w pojęciu procesu metalurgicznego. Również interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 26.02.2014 r. (IBPP4/443-572/13/BP), gdzie procesy technologiczne polegające na zmianie kształtu i struktury wyrobów stalowych hutniczych w postaci prętów i kęsków na wyroby użytkowe kute na gorąco (przeróbki plastycznej na gorąco, obróbce cieplnej elementów stalowych kutych, obróbce cieplnej elementów stalowych kutych w postaci ulepszania cieplnego - hartowania i odpuszczania) uznano za procesy metalurgiczne. Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w indywidualnej interpretacji Ministra Finansów z dnia 30.04.2015 r. (IBPP4/4513-27/15/LG), gdzie za proces metalurgiczny uznano produkcję stalowych kształtowników, w których proces technologiczny produkcji obejmuje: nagrzanie wsadu, walcowanie kształtowników, chłodzenie kształtowników oraz pakowanie kształtowników.

Również w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 26.06.2015 r. (IBPP4/4513-36/15/DT) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, iż procesy produkcyjne, polegające na obróbce cieplnej i cieplno-chemicznej materiałów tworzących produkt mieszczą się w pojęciu procesu metalurgicznego.

W związku z powyższym Spółka uważa, że procesy technologiczne (kucie matrycowe na gorąco, wyżarzanie, walcowanie na zimno, hartowanie, odpuszczanie) realizowane w Kuźni i w Hartowni oraz na walcarkach, służące produkcji wyrobów gotowych, są procesami metalurgicznymi. W związku z czym energia elektryczna wykorzystywana w tych procesach korzysta od 1 stycznia 2016 r. ze zwolnienia z akcyzy zawartego w art. 30 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym z późniejszymi zmianami.

Ad. 4.

Spółka stoi także na stanowisku, że procesy pomocnicze (np. wentylacja hali, chłodzenie maszyn i narzędzi, podawanie materiału na prasy kuźnicze, oświetlenie itp.), które są realizowane w celu przeprowadzenia właściwego procesu metalurgicznego, należy także zaliczyć do tego procesu, a zużycie energii elektrycznej w tych procesach pomocniczych objąć od 1 stycznia 2016 r. zwolnieniem od akcyzy na podstawie z art. 30 ust. 7a pkt 3. Pogląd Spółki, w podobnym stanie faktycznym, został uznany za prawidłowy m.in. w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 26.02.2014 r. (IBPP4/443-572/13/BP).

Reasumując, Spółka jest podatnikiem podatku akcyzowego i zgodnie brzmieniem z art. 30 ust. 7a pkt 3 oraz 7b i 7c ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym z późniejszymi zmianami, od 1 stycznia 2016 r. zamierza przekazywać do Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach w oświadczeniach dotyczących energii elektrycznej zużywanej przez Kuźnię, walcarki i Hartownię, że jest to energia wykorzystywana w procesach metalurgicznych.

Za pozostałą energię elektryczną będziemy nadal płacić akcyzę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe - w zakresie zwolnienie od akcyzy zużycia energii elektrycznej przez prasy kuźnicze, piece do wyżarzania, walcarki elektryczne oraz urządzenia linii hartowniczych;
  • nieprawidłowe - w pozostałym zakresie.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. roku o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 752 ze zm.) zwaną dalej „ustawą”, wyroby akcyzowe oznaczają - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W poz. 33 załącznika nr 1 wymieniono energię elektryczną o kodzie CN 2716 00 00.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

  1. nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  2. sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;
  3. zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;
  4. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;
  5. import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  6. zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Za zużycie energii elektrycznej nie uznaje się strat powstałych w wyniku przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, z wyłączeniem energii zużytej w związku z jej przesyłaniem lub dystrybucją oraz energii elektrycznej pobranej nielegalnie.

Obrót energią elektryczną i jej zużycie w ww. okolicznościach podlega zatem z zasady opodatkowaniu akcyzą.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy w przypadku energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje:

  1. z dniem nabycia wewnątrzwspólnotowego energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
  2. z momentem wydania energii elektrycznej nabywcy końcowemu, w przypadku sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju;
  3. z dniem zużycia energii elektrycznej, w przypadkach, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3, 4 i 6;
  4. z dniem powstania długu celnego, w przypadku importu energii elektrycznej przez nabywcę końcowego.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą (…).

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest producentem łożysk tocznych i elementów łożysk. Spółka prowadzi między innymi działalność gospodarczą sklasyfikowaną zgodnie z PKD w grupach: 28.15.Z (produkcja łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych), 25.50.Z (kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków), 25.61.Z (obróbka metali i nakładanie powłok na metale), 25.62.Z (obróbka mechaniczna elementów metalowych).

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego, u którego głównie energia elektryczna (CN 2716 00 00) jest opodatkowana podatkiem akcyzowym.

Na dzień dzisiejszy Spółka zakupuje energię elektryczną od sprzedawcy po cenach nie zawierających podatku akcyzowego. Spółka posiada koncesję na obrót energią elektryczną w związku z czym od sprzedawanej i zużywanej na własne potrzeby energii sama nalicza i odprowadza podatek akcyzowy.

Stosowane przez Wnioskodawcę technologie produkcji wymagają dla uzyskania produktu końcowego użycia energii elektrycznej (CN 2716 00 00), która zużywana jest między innymi w następujących obróbkach, gdzie według Wnioskodawcy realizowane są procesy metalurgiczne:

  • kucie i wyżarzanie: kucie matrycowe na gorąco i wyżarzanie odkuwek (kwalifikowane do procesów metalurgicznych);
  • walcowanie na zimno: obróbka plastyczna na zimno na walcarkach (kwalifikowana do procesów metalurgicznych) - uzupełnienie kucia na gorąco dla znacznej części odkuwek (ok. 70%);
  • obróbka cieplna: hartowanie, odpuszczanie (kwalifikowane do procesów metalurgicznych).

Na tle powyższego wątpliwości Spółki dotyczą uprawnienia do stosowania zwolnienia określonego w art. 30 ust. 7a pkt 3 oraz ust. 7b i 7c ustawy dla energii elektrycznej zużywanej w procesach metalurgicznych.

Zgodnie z art. 30 ust. 7a pkt 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. zwalnia się od akcyzy energię elektryczną wykorzystywaną w procesach metalurgicznych.

W myśl art. 30 ust. 7b ustawy, warunkiem zwolnienia, o którym mowa w ust. 7a, jest:

  1. wykorzystywanie energii elektrycznej przez podmiot będący podatnikiem akcyzy od tej energii;
  2. przekazywanie przez podmiot wykorzystujący energię elektryczną do właściwego naczelnika urzędu celnego, do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podmiot wykorzystał energię elektryczną, oświadczenia o ilości wykorzystanej energii i sposobie jej wykorzystania.

Stosownie do art. 30 ust. 7c ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 7b pkt 2, powinno zawierać:

  1. nazwę i adres siedziby podmiotu wykorzystującego energię elektryczną oraz jego numer identyfikacji podatkowej (NIP);
  2. ilość wykorzystanej energii elektrycznej;
  3. sposób wykorzystania energii elektrycznej;
  4. datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz czytelny podpis osoby składającej oświadczenie.

Wskazać w tym miejscu należy, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądowym wszelkiego rodzaju przywileje podatkowe są w swojej istocie odstępstwem od jednej z głównych zasad podatkowych, a mianowicie zasady sprawiedliwości podatkowej, przejawiającej się w powszechności opodatkowania oraz równości podatkowej. Zatem rzeczą zupełnie wyjątkową jest sytuacja, w której pewna grupa podmiotów korzysta z uprawnień, których nie posiada większość. Z powyższego wynika, że wszelkiego rodzaju uprzywilejowanie w systemie prawa podatkowego jako wyjątek, odstępstwo od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości opodatkowania) nie może być oderwane od zasad wykładni gramatycznej i odbywać się według wykładni rozszerzającej. Zasadą jest bowiem, jak to sformułowano w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 1997 r. (III RN 22/97 - OSNAPU 1998 nr 5 poz. 142), ścisła interpretacja przepisów wprowadzających przywileje podatkowe.

Ze względu na brak w przepisach ustawy o podatku akcyzowym jak również w przepisach wspólnotowych definicji procesów metalurgicznych należy odwołać się do znaczenia tego pojęcia w literaturze.

Zgodnie z definicją zawartą w publikacji „Technologia ogólna: podstawy technologii mechanicznych” pod red. Aleksandra Góreckiego – procesy metalurgiczne są to procesy otrzymywania surówki w podwyższonych temperaturach, najczęściej w wyniku redukcji tlenków. Za procesy metalurgiczne uważa się procesy polegające na otrzymywaniu rafinacji oraz przetwarzaniu metali i ich stopów m.in. przy użyciu prądu elektrycznego.

Ponadto w literaturze specjalistycznej „Metalurgią” nazywa się szereg powiązanych ze sobą procesów technologicznych mających na celu otrzymanie technicznie czystego produktu z surowców, którymi najczęściej są rudy wytapianych metali, (por. Chudzikiewicz R., Briks W.: Podstawy metalurgii i odlewnictwa. Warszawa: PWN 1977).

Zgodnie zaś z encyklopedią PWN metalurgia to dziedzina nauki i techniki zajmująca się procesami otrzymywania metali i stopów z rud, ich rafinacją oraz obróbką (mającą na celu nadanie im odpowiedniego kształtu i właściwości).

Ponadto Encyklopedia Techniki - „Metalurgia” (Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1985), powołując się na pozycje literaturowe: C. Kittel „Wstęp do fizyki ciała stałego” PWN, Warszawa 1976, T. Mazanek i inni „Metalurgia ogólna” Politechnika Śląska, Gliwice 1971, podaje zaś następujące znaczenia słowa metalurgia:

  1. Nauka o metalach i stopach oraz procesach ich otrzymywania i kształtowania. Posługuje się ona metodami fizyki i chemii. Głównymi jej działami są: fizyka metali i metaloznawstwo zajmujące się badaniem struktur i własności metali oraz zależnościami między nimi, teoria procesów metalurgicznych oraz teoria przeróbki plastycznej;
  2. Technologia otrzymywania metali z rud i surowców wtórnych oraz przetwarzania metali surowych w użyteczne metale i stopy. Zależnie od stosowanych metod dzieli się na działy, którymi są: pirometalurgia, elektrometalurgia, hydrometalurgia, elektrohydrometalurgia i metalurgia proszków.

Stosownie zaś do internetowego słownika języka polskiego (http://sjp.pl/metalurgia) metalurgia to:

  1. nauka o otrzymywaniu metali i nadawaniu im pożądanych własności;
  2. dział przemysłu zajmujący się produkcją metali i wyrobów metalowych; przemysł metalowy.

Natomiast proces jest to ciąg następujących po sobie zmian powiązanych przyczynowo i stanowiących kolejne etapy rozwoju czegoś lub celowego działania. Zgodnie z Małym słownikiem języka polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 1993 r. str. 708 „proces” to przykładowo: przebieg regularnie następujących po sobie zjawisk, pozostających między sobą w związku przyczynowym; kolejno następujące po sobie zmiany fizykochemiczne: p. technologiczny, fermentacyjny, p. zapalny, p. gnilny. Tym samym jako proces należy rozumieć tylko ciąg regularnie następujących po sobie zjawisk, pozostających między sobą w związku przyczynowym.

Mając na uwadze powyższe definicję oraz zasadę ścisłej interpretacji przepisów wprowadzających przywileje podatkowe, stwierdzić należy, że zwolnieniu z akcyzy na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3 ustawy, podlega energia elektryczna, która jest bezpośrednio zużyta wyłącznie w procesie metalurgicznym rozumianym jako ciąg następujących po sobie zmian fizykochemicznych powiązanych przyczynowo i stanowiących kolejne etapy obróbki metalu dążące do wytworzenia określonego produktu.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej interpretacji do procesów metalurgicznych zachodzących u Wnioskodawcy, uprawniających do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3 ustawy zaliczyć można wyłącznie procesy, w których zachodzi obróbka fizykochemiczna stali łożyskowej. Zatem zwolnieniu od podatku akcyzowego objęte będzie zużycie energii elektrycznej przez: prasy kuźnicze z nagrzewami indukcyjnym, piece do wyżarzania, walcarki elektryczne (walcowanie na zimno) oraz zużycie energii elektrycznej przez urządzenia linii hartowniczych (piece, urządzenia załadunkowe i rozładunkowe, generatory gazu ochronnego, honownice pierścieni).

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy objęte pytaniem pierwszym, drugim i trzecim uznać należy za prawidłowe.

W kwestii zwolnienia z akcyzy dla energii elektrycznej zużytej w procesach pomocniczych należy zauważyć, że zwolnienie o którym mowa w art. 30 ust. 7a pkt 3 ustawy jest zwolnieniem przedmiotowym, a nie podmiotowym. Tym samym fakt, że Wnioskodawca jest producentem łożysk tocznych i elementów łożysk, tj. uzyskuje gotowy produkt w wyniku m.in. procesów metalurgicznych, o których mowa wyżej, nie oznacza, że każdy etap produkcji łożysk winien być objęty ww. zwolnieniem nawet jeśli pośrednio jest związany z procesem metalurgicznym lecz który obiektywnie rzecz ujmując nie może być uznany za proces metalurgiczny.

Wnioskodawca wskazuje, że stosowane przez niego technologie produkcji wymagają dla uzyskania produktu końcowego użycia energii elektrycznej, która zużywana jest między innymi w obróbkach (kucie, wyżarzanie, walcowanie, hartowanie, odpuszczanie) gdzie według Wnioskodawcy realizowane są procesy metalurgiczne.

Pojęcie „procesu” ma węższy zakres niż „produkcja”, która może składać się z samego procesu lecz może być też efektem kilku procesów lub też kompilacją procesów oraz czynności nie stanowiących procesu jak i też w ramach produkcji może nie zachodzić żaden proces. Produkcja rozumiana jako zorganizowana działalność mająca na celu wytworzenie np. określonych produktów obejmuje więc swym zakresem szereg różnych etapów produkcji począwszy od zaprojektowania, poprzez wykonanie danego produktu (w trakcie którego mogą zachodzić procesy), a skończywszy na pakowaniu gotowych produktów. Rozszerzanie przedmiotowego zwolnienia na pozostałe etapy produkcji np. oświetlenie hal, wentylacja itp. gdzie nie następuje proces metalurgiczny (obróbka fizykochemiczna stali dążąca do wytworzenia określonego produktu) dyskryminowałoby inne podmioty powszechnie opodatkowane akcyzą od zużycia energii elektrycznej.

Tym samym zwolnieniem od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3 ustawy nie będzie objęte zużycie energii elektrycznej do oświetlania hal produkcyjnych i ich wentylacji, gdyż zużycie energii elektrycznej nie ma tutaj związku z przebiegiem procesów metalurgicznych.

Natomiast zwolnieniu na podstawie art. 30 ust. 7a pkt 3 ustawy podlegać będzie energia elektryczna zużywana przez: suwnice podające materiał na prasy kuźnicze, urządzenia niezbędne do chłodzenia narzędzi, pras oraz urządzeń hartowniczych (stacje pompowni i chłodni wody w zakresie jakim są one wykorzystywane w procesie metalurgicznym do chłodzenia narzędzi i pras), taśmociągi, wywrotnice, transportery taśmowo rolkowe - bezpośrednio uczestniczące w procesach objętych pytaniami 1-3. Czynności te pomimo, że nie są stricte procesami metalurgicznymi, stanowią ich niezbędny element, bez których nie mogłyby właściwie przebiegać.

Z uwagi na fakt, że Organ nie mógł zgodzić się ze stanowiskiem Spółki w pełnym zakresie objętym pytaniem czwartym, stanowisko to należało uznać za nieprawidłowe.

Tym samym, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy uznać należy je za:

  • prawidłowe - w zakresie zwolnienie od akcyzy zużycia energii elektrycznej przez prasy kuźnicze, piece do wyżarzania, walcarki elektryczne oraz urządzenia linii hartowniczych;
  • nieprawidłowe - w pozostałym zakresie.

Końcowo zauważyć należy, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie (prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 27 marca 2015 r. sygn. akt III SA/Łd 109/15).

W postępowaniu zmierzającym do wydania interpretacji rolą Organu jest ocenić stanowisko Wnioskodawcy przez pryzmat zadanego pytania w stosunku do przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Każda interpretacja musi być rozpatrywana indywidualnie, gdyż każdy odmienny element stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego ma istotny wpływ na prawidłowość stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, jak również w przypadku ustalenia w toku prowadzonego postępowania podatkowego odmiennego stanu sprawy niż przedstawiony we wniosku, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj