Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/4511-1-1338/15-2/WM
z 11 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 21 grudnia 2015 r. (data wpływu: 24 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasiłku dla owdowiałego rodzica i zasiłku żałobno-pogrzebowego uzyskiwanych z Wielkiej Brytanii – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasiłku dla owdowiałego rodzica i zasiłku żałobno-pogrzebowego uzyskiwanych z Wielkiej Brytanii.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2014 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. W okresie od lutego 2008 r. do marca 2011 r. pracował on w Wielkiej Brytanii i tam opłacał składki ubezpieczeniowe. Po powrocie do Polski był zatrudniony w Polsce i tu podlegał ubezpieczeniom społecznym oraz opłacał podatek dochodowy.

Wdowa wychowuje obecnie samotnie dwoje dzieci w wieku 8 i 10 lat oraz zamieszkuje i pracuje na stałe w Polsce. Jest obywatelką Polski o nieograniczonym obowiązku podatkowym w Polsce.

W lipcu 2014 r. Zainteresowana złożyła wniosek o rentę rodzinną w Polsce. ZUS przyznał polską rentę rodzinną, ale przekazał również wniosek o naliczenie okresów ubezpieczenia w państwie członkowskim UE, tj. w Wielkiej Brytanii.

W grudniu 2014 r. Wnioskodawczyni otrzymała z Wielkiej Brytanii decyzję o przyznaniu jednorazowego tzw. zasiłku żałobnego-pogrzebowego (świadczenie pośmiertne dla wdów/wdowców, który można otrzymać łącznie do 52 tygodni od daty śmierci partnera lub współmałżonka) oraz zasiłku dla owdowiałego rodzica na wychowanie dziecka do lat 20, wypłacanego co 4 tygodnie.

Środki te od stycznia 2015 r. przelewane są na konto bankowe w Polsce i bank nie pobiera od nich podatku. Zasiłek dla owdowiałego rodzica oraz jednorazowa zapomoga żałobna zostały przyznane decyzjami na mocy przepisów prawnych o świadczeniach rodzinnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i są to świadczenia zaliczane do świadczeń rodzinnych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy ww. zasiłek dla owdowiałego rodzica i zasiłek żałobny-pogrzebowy z tytułu śmierci współmałżonka podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce?

Zdaniem Wnioskodawczyni, zasiłki te – jako przyznane na podstawie przepisów Wielkiej Brytanii o świadczeniach rodzinnych – podlegają zwolnieniu w Polsce z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na poparcie swojego stanowiska Zainteresowana przywołała interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni zamieszkuje i pracuje na stałe w Polsce. Zainteresowana jest obywatelką Polski i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. W grudniu 2014 r. Wnioskodawczyni otrzymała z Wielkiej Brytanii decyzję o przyznaniu jednorazowego tzw. zasiłku żałobnego-pogrzebowego oraz zasiłku dla owdowiałego rodzica na wychowanie dziecka do lat 20. Środki te od stycznia 2015 r. przelewane są na konto bankowe w Polsce i bank nie pobiera od nich podatku. Zasiłek dla owdowiałego rodzica oraz jednorazowa zapomoga żałobna zostały przyznane decyzjami na mocy przepisów prawnych o świadczeniach rodzinnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i są to świadczenia zaliczane do świadczeń rodzinnych.

Skoro świadczenia otrzymywane przez Wnioskodawczynię uzyskiwane są ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii na gruncie badanej sprawy zastosowanie znajdą przepisy Konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840).

I tak, w myśl art. 17 ust. 1 ww. Konwencji, z zastrzeżeniem postanowień artykułu 18 ustęp 2 niniejszej Konwencji, emerytury, renty i inne podobne wynagrodzenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ww. Konwencji, części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Stosownie natomiast do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, że zasiłek dla owdowiałego rodzica i zasiłek żałobny-pogrzebowy z tytułu śmierci współmałżonka podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Jednakże, świadczenia te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, że w Polsce z tytułu wypłaty ww. świadczeń nie występuje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo, odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj