Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/4511-1-230/16-2/AN
z 27 kwietnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2016 r. (data wpływu 4 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku bilansowego ze spółki jawnej B. – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku bilansowego ze spółki jawnej B.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym ze wspólników w spółce jawnej B. Z tytułu uczestnictwa w tej spółce przysługuje mu udział w zyskach i stratach w proporcji określonej w umowie spółki jawnej. Do końca 2015 r. spółka jawna B była wspólnikiem w spółce jawnej M.

Wystąpienie spółki jawnej B ze spółki jawnej M miało miejsce za wynagrodzeniem wypłaconym w formie pieniężnej (spółka jawna B otrzymała środki pieniężne z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej M). Mając na uwadze fakt, że występującym była spółka jawna B (spółka transparentna podatkowo), to skutki podatkowe z tym związane należało określać z perspektywy wspólników, w tym z perspektywy Wnioskodawcy. Przychód z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej M był dla Wnioskodawcy przychodem ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wnioskodawca, proporcjonalnie do swojego udziału w zyskach spółki jawnej B. rozpoznał przychód oraz koszty uzyskania przychodów. Na ich podstawie został określony dochód Wnioskodawcy z tytułu wystąpienia spółki jawnej B ze spółki jawnej M.

Spółka jawna B prowadzi księgi rachunkowe i sporządza sprawozdanie finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. W związku z tym wystąpienie spółki jawnej B ze spółki jawnej M zostało także wykazane w księgach rachunkowych spółki jawnej B. Spółka jawna B wykazała przychody i koszty bilansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. Na koniec 2015 r. spółka jawna B wykazała zysk bilansowy wynikający przede wszystkim z uzyskania przychodu z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej M.

W związku z powyższym na koniec 2015 r. zysk bilansowy spółki jawnej B z tytułu bieżącej działalności oraz z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej M był wyższy niż przypadający na wszystkich wspólników dochód podatkowy z tytułu bieżącej działalności oraz z tytułu wystąpienia ze spółki jawnej M. To samo dotyczy zysku bilansowego i dochodu podatkowego przypadających na Wnioskodawcę proporcjonalnie do jego udziału w zyskach spółki jawnej B (ww. zysk bilansowy spółki jawnej B przypadający na Wnioskodawcę był wyższy niż przypadający na niego dochód podatkowy z tytułu udziału w spółce jawnej B).

W przyszłości spółka jawna B planuje dokonać wypłaty zysku bilansowego na rzecz swoich wspólników. W skład tego zysku wchodzić będą także wspomniane środki pieniężne otrzymane w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej M. Wypłata na rzecz Wnioskodawcy byłaby dokonana proporcjonalnie do udziału, jaki ma on w zyskach i stratach spółki jawnej B.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy wypłata zysku bilansowego ze spółki jawnej B, w okolicznościach opisanych w zdarzeniu przyszłym, będzie podlegała u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy

1. Zysk bilansowy

W przypadku spółki jawnej kategoria zysku bilansowego ma znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) w związku z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (u.r.).

Zgodnie z art. 51 § 1 k.s.h. „Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu”. Zasada ta może być modyfikowana przez wspólników w umowie spółki jawnej (art. 51 § 2 i 3 k.s.h.). Natomiast zgodnie z art. 52 § 1 k.s.h. „Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego”.

Użyte w tych przepisach określenie „zysk” oznacza zysk bilansowy, czyli zysk określany na podstawie u.r. W komentarzach do tych przepisów wskazuje się, że „Pojęcia zysku i straty są terminami z zakresu rachunkowości. Zysk osiągnięty przez spółkę rozumiany jest jako zwiększenie w przyjętym okresie sprawozdawczym kapitału własnego spółki lub zmniejszenie jego niedoboru w inny sposób niż przez wniesienie środków przez wspólników” (A. Kidyba, Komentarz do art. 51 kodeksu spółek handlowych, cyt. za LEX). Podobnie przyjmuje się także w orzecznictwie. W wyroku Sądu Najwyższego z 3 lipca 2008 r. (sygn. IV CSK 101/08) stwierdzono: „W spółce jawnej, w odróżnieniu od spółek kapitałowych (art. 191 § 1 oraz art. 347 § 1 k.s.h.), do wypłaty zysku nie jest niezbędne podjęcie przez wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty. Zysk określany jako nadwyżka majątku spółki ponad wartość wkładów wspólników ma charakter obiektywny. Powstaje i istnieje niezależnie od tego, czy wspólnicy podejmą uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. W spółkach sporządzających sprawozdanie finansowe zysk wynika z bilansu spółki”.

Wobec powyższego można wskazać, że w przypadku spółki jawnej „zysk” czy też „zysk bilansowy” jest kategorią istotną z punktu widzenia przepisów k.s.h. w związku z przepisami u.r. To przepisy tych ustaw, a więc odrębnych od prawa podatkowego gałęzi prawa (tj. prawa handlowego i prawa bilansowego) posługują się kategorią „zysku” w spółce jawnej. Przepisy te nie odnoszą się natomiast w żaden sposób do kwestii opodatkowania spółki jawnej lub wspólników spółki jawnej, a w szczególności do kategorii „dochodu”.

2. Opodatkowanie dochodów w spółce jawnej

Zasady opodatkowania dochodów w spółce jawnej osiąganych przez wspólnika będącego osobą fizyczną określa ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowy od osób fizycznych (u.p.d.o.f.). Spółka jawna jest bowiem spółką transparentną podatkowo, to znaczy że podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka jawna, ale wyłącznie jej wspólnicy.

Podstawowe znaczenie ma tutaj art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem „Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe”. Jak już wspomniano wcześniej spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego; dochód spółki jawnej podlega opodatkowaniu na poziomie jej wspólników. Art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. wprowadza tutaj zasadę, że przychody z tytułu udziału w spółce jawnej określa się dla każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Zasada ta ma zastosowanie także do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f.).

Natomiast w zakresie źródła przychodów art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. przewiduje, że „jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3”. Oznacza to, że jeśli spółka jawna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, to przychód wspólnika z udziału w takiej spółce zalicza się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Szczegółowe zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc także przychodów z tytułu udziału w spółce jawnej, określa art. 14 u.p.d.o.f. Pomijając tutaj szczegółowe regulacje tego przepisu należy wskazać na dwa istotne wnioski, jakie płyną z jego treści. Po pierwsze, w przypadku wspólników spółki jawnej przewidziano taki sam sposób ustalania przychodów, jak w przypadku osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Oznacza to, że Wnioskodawca, jako wspólnik spółki jawnej, jest zobowiązany na bieżąco ustalać dochód z tytułu udziału w spółce jawnej (stanowiący nadwyżkę przychodów należnych nad kosztami uzyskania przychodów) oraz odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Zatem dochód w spółce jawnej jest opodatkowany na bieżąco, w trakcie całego roku podatkowego. Po drugie, w związku z przyjętym sposobem opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółce jawnej, żaden przepis u.p.d.o.f. nie przewiduje opodatkowania przychodu lub dochodu w postaci wypłaty zysku w spółce jawnej. Nie ma tutaj sytuacji podobnej do otrzymania dywidendy z tytułu udziału w spółce kapitałowej, która stanowi przychód dla udziałowca lub akcjonariusza.

Podsumowując ten fragment można stwierdzić, że w u.p.d.o.f. przyjęto zasady opodatkowania dochodów z udziału w spółce jawnej, z których wynika, że dochód ten jest opodatkowany wyłącznie na poziomie wspólnika, stanowi dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i jest opodatkowany na bieżąco w trakcie roku podatkowego. Żaden przepis u.p.d.o.f nie przewiduje opodatkowania czynności podziału lub wypłaty zysku bilansowego spółki jawnej.

3. Stanowisko Wnioskodawcy

Mając na uwadze przedstawione wcześniej uwagi Wnioskodawca uważa, że żadna, w tym także przedstawiona w omawianym zdarzeniu przyszłym, wypłata zysku bilansowego ze spółki jawnej B nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko takie wynika przede wszystkim z analizy całokształtu przepisów u.p.d.o.f. dotyczących opodatkowania dochodów z udziału w zysku spółek osobowych (z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej). Przepisy u.p.d.o.f. wprowadzają opodatkowanie tych dochodów na poziomie wspólnika i proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zyskach spółki. Natomiast sposób opodatkowania jest taki sam, jak w przypadku osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Oznacza to, że dochody Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce jawnej są opodatkowane na bieżąco w trakcie trwania roku podatkowego (na bieżąco ustalany jest dochód przypadający na Wnioskodawcę i opłacane są zaliczki na podatek dochodowy). Po zakończeniu roku podatkowego następuje końcowe rozliczenie podatku. Z powyższego wynika, że dochód z tytułu udziału w spółce jawnej jest opodatkowany w trakcie roku podatkowego, a więc nie powinien być już opodatkowany w momencie wypłaty zysku bilansowego. Doszłoby bowiem wówczas u wspólnika do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu.

Potwierdzeniem tego stanowiska jest także fakt, że żaden przepis u.p.d.o.f. nie daje podstaw do przyjęcia, że wypłata zysku bilansowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Brak jest tutaj regulacji prawnych, które określałyby to w sposób jednoznaczny (np. tak jak w przypadku opodatkowania dywidendy ze spółki kapitałowej). W ocenie Wnioskodawcy jest to zamierzone milczenie ustawodawcy. Skoro dochód z udziału w spółce jawnej jest opodatkowany przez wspólnika na bieżąco w trakcie roku podatkowego, to nie powinien już podlegać opodatkowaniu na moment wypłaty zysku bilansowego. W ogóle w przypadku spółek osobowych ustawodawca nie odnosi się do kwestii wypłaty zysku bilansowego. Można powiedzieć, że jest ona neutralna z podatkowego punktu widzenia. Opodatkowaniu podlega dochód wspólnika osiągnięty w trakcie roku podatkowego z tytułu udziału w spółce osobowej. Natomiast kwestie wypłaty zysku bilansowego albo jego zatrzymania w spółce są obojętne z punktu widzenia u.p.d.o.f.

Należy także podkreślić, że na przedstawione stanowisko nie mogą mieć wpływu regulacje k.s.h. i u.r. Wynika to z autonomii prawa podatkowego. W doktrynie i orzecznictwie powszechnie przyjęte jest, że prawo podatkowej jest autonomiczne wobec innych gałęzi prawa (zob. R. Mastalski, Stosowanie prawa podatkowego, Warszawa 2008, s. 77 i n.; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 czerwca 2015 r., sygn. I FSK 224/14). Autonomia prawa podatkowego oznacza przede wszystkim autonomię ustawodawcy podatkowego. Ustawodawca tworząc przepisy podatkowe ma zapewnioną samodzielność w tworzeniu instytucji oraz pojęć na potrzeby tego prawa. W efekcie tego, przepisy prawa podatkowego stanowią pełną autonomiczną całość, w stosunku do której inne regulacje prawne mogą być traktowane jako przepis szczególny tylko wówczas, gdy przepisy podatkowe tak stanowią i wprost do nich odsyłają. Ustawodawca podatkowy wybierając sposób opodatkowania dochodów z tytułu udziału w spółce jawnej nie nawiązał w żaden sposób do zysku bilansowego w rozumieniu (u.r.) i do kwestii wypłaty zysku bilansowego (k.s.h.). Korzystając właśnie z autonomii prawa podatkowego przewidział inny sposób opodatkowania dochodów w spółce jawnej. W związku z tym na etapie stosowania prawa nie można interpretować omawianych przepisów u.p.d.o.f. przez pryzmat k.s.h. i u.r. W szczególności niedopuszczalne byłoby rozszerzanie zakresu opodatkowania o wypłatę zysku właśnie w oparciu o przepisy k.s.h. i u.r. Regulacje u.p.d.o.f. w tym zakresie mają bowiem charakter autonomiczny i nie mogą być w żaden sposób modyfikowane przez przepisy innych gałęzi prawa. Przepisy k.s.h. i u.r. nie mogą stanowić źródła powstania obowiązku podatkowego, ponieważ jest to zastrzeżone wyłącznie dla przepisów podatkowych (w przedmiotowej sytuacji dla u.p.d.o.f.).

4. Interpretacje organów podatkowych

Stanowisko Wnioskodawcy odnośnie braku opodatkowania wypłaty zysku bilansowego ze spółki jawnej znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych wydanych w zbliżonych stanach faktycznych. Wnioskodawca ma świadomość, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach konkretnych podatników, nie mniej jednak zawierają one cenne wskazówki dotyczące wykładni przepisów, które można również odnosić do przedstawionej sytuacji. Wnioskodawca w pełni podziela stanowisko i argumentację przedstawione w tych interpretacjach:

  1. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 maja 2015 r. (sygn. IBPBI/1/4511-204/15/KB) stwierdzono: „Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że wypłata na rzecz Wnioskodawczyni udziału w rocznym zysku bilansowym spółki jawnej lub komandytowej nie będzie skutkować powstaniem po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (o ile zysk ten zostanie ustalony według takiego samego udziału, według jakiego dla celów podatkowych ustalany był udział Wnioskodawczyni w przychodach i kosztach spółki). Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami, przychody (dochody) z udziału w spółce osobowej podlegają bowiem opodatkowaniu u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku – co stanowi naturalną konsekwencję pozbawienia spółki osobowej statusu podatnika podatku dochodowego. Tym samym, środki stanowiące przychody spółki jawnej lub komandytowej, co do zasady, stanowią już w momencie ich powstania przychody jej wspólników i u nich też są opodatkowane dochody uzyskane z tego tytułu na przestrzeni roku podatkowego z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 8 ust. 1 cyt. ustawy. Natomiast wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie uzyskiwanego przez wspólników dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną, opodatkowanego w trakcie roku podatkowego w formie zaliczek na podatek i rozliczonego ostatecznie w rocznym zeznaniu podatkowym. Zatem, wypłata udziału w rocznym zysku bilansowym spółki jawnej lub komandytowej dokonana w myśl art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych, będzie dla wspólników tej spółki stanowić czynność neutralną podatkowo, jako że zysk wypracowany w spółce stanowi w istocie opodatkowane już środki jej wspólników”.
  2. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 25 października 2013 r. (sygn. IPPB1/415-875/13-4/MT) czytamy: „Wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie uzyskiwanego przez wspólników dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej. Dochód ten – jak wykazano powyżej – jest opodatkowany u każdego wspólnika proporcjonalnie do określonego w umowie spółki prawa poszczególnych wspólników do udziału w zysku. Zatem, wypłata udziału w rocznym zysku bilansowym spółki jawnej dokonana w myśl przepisu art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych, stanowić będzie czynność neutralną podatkowo dla wspólników tej spółki, jako że zysk wypracowany w spółce stanowi w istocie opodatkowane już środki jej wspólników. Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje opodatkowania wypłat z zysku spółki jawnej, o których mowa w art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Podsumowując, wypłata na rzecz Wnioskodawcy udziału w rocznym zysku bilansowym spółki jawnej nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych”.
  3. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 listopada 2011 r. (sygn. ILPB1/415-1005/11-2/AP) stwierdzono: „Zatem, wypłata udziału w rocznym zysku bilansowym spółki komandytowej dokonana w myśl przepisu art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych, stanowić będzie czynność neutralną podatkowo dla wspólników tej spółki, jako że zysk wypracowany w spółce stanowi w istocie opodatkowane już środki jej wspólników. Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje opodatkowania wypłat z zysku spółki komandytowej, o których mowa w art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Reasumując, wypłata na rzecz Wnioskodawcy udziału w rocznym zysku bilansowym spółki komandytowej nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W szczególności, wypłacony Zainteresowanemu zysk nie będzie stanowił przychodu podatkowego Wnioskodawcy, nawet w sytuacji, gdy spółka komandytowa, której będzie On wspólnikiem, osiągnie w danym roku obrotowym zysk bilansowy, natomiast z tytułu udziału w spółce komandytowej Zainteresowany poniesie stratę podatkową”.

5. Podsumowanie

Zdaniem Wnioskodawcy wypłata zysku bilansowego ze spółki jawnej B, w okolicznościach opisanych w zdarzeniu przyszłym, nie będzie podlegała u Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

W myśl art. 51 ww. ustawy, każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

Stosownie natomiast do przepisu art. 52 § 1 omawianej ustawy, wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego.

Jednakże należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 37 § 1 Kodeksu spółek handlowych, cytowane powyżej przepisy mają zastosowanie, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.

Ponieważ spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki.

Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej będzie uzależniony od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późń. zm.), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

  1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku;
  2. zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b;
  3. zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (art. 44 ust. 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 44 ust. 3f ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45 (art. 44 ust. 6 ww. ustawy).

Zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami, przychody (dochody) z udziału w spółce osobowej podlegają opodatkowaniu u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku - co stanowi naturalną konsekwencję pozbawienia spółki osobowej statusu podatnika podatku dochodowego. Tym samym, środki stanowiące przychody spółki jawnej, co do zasady, stanowią już w momencie ich powstania przychody jej wspólników i u nich też są opodatkowane uzyskane z tego tytułu na przestrzeni roku podatkowego dochody z zachowaniem proporcji określonej przepisem art. 8 ust. 1 cyt. ustawy.

Wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie uzyskiwanego przez wspólników dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej. Dochód ten - jak wykazano powyżej - jest opodatkowany u każdego wspólnika proporcjonalnie do określonego w umowie spółki prawa poszczególnych wspólników do udziału w zysku.

Zatem, wypłata udziału w rocznym zysku bilansowym spółki jawnej dokonana w myśl przepisu art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych, stanowić będzie czynność neutralną podatkowo dla wspólników tej spółki, jako że zysk wypracowany w spółce stanowi w istocie opodatkowane już środki jej wspólników. Ponadto, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje opodatkowania wypłat z zysku spółki jawnej, o których mowa w art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Podsumowując, wypłata na rzecz Wnioskodawcy zysku bilansowego ze spółki jawnej B, w okolicznościach opisanych w zdarzeniu przyszłym, nie będzie skutkować powstaniem po Jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków sądów administracyjnych tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zostały one wydane w indywidualnych sprawach i dotyczą wyłącznie tych spraw, w których zapadły.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj