Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-387/09-2/JL
z 15 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.03.2009 r. (data wpływu 20.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 0% przy dostawie książek wraz z dołączoną płytą CD/DVD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20.04.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 0% przy dostawie książek wraz z dołączoną płytą CD/DVD.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży książek do nauki języków obcych. Spółka sprzedaje niektóre spośród sprzedawanych przez siebie książek wraz z nośnikami CD, VCD lub DVD, których zawartość stanowią programy komputerowe lub programy audio. Zawartość załączonych do książek nośników ma charakter komplementarny do samej książki: ich treść stanowi fragment książki, merytorycznie i technicznie z nią związany, np. część ćwiczeniowa podręcznika, niektóre ilustracje, mapy, bądź rozwinięcia tematów rozpoczętych w części papierowej, np. nagrania tekstów, wymowy słów. Sama płyta bez podręcznika nie może podlegać sprzedaży, gdyż jest ona kontynuacją treści zawartych w części papierowej. Zamieszczenie części podręcznika (książki) na płycie jest spowodowane ze względu na praktyczny aspekt korzystania z tego nośnika: na przykład umieszczając na nim część ćwiczeniową podręcznika, umożliwia użytkownikom wielokrotne wykonywanie tych samych ćwiczeń, co pozwala na utrwalenie zdobytej wiedzy. Powyższe oznacza, że komplet w postaci książki drukowanej i płyty z treściami będącymi uzupełnieniem części drukowanej, stanowi nierozłączną merytorycznie i funkcjonalnie całość, które nie mogą funkcjonować oddzielnie. Dlatego też nie jest możliwa sprzedaż tylko jednej części, lecz wyłącznie obu połączonych ze sobą elementów, w ramach jednej transakcji, tj. jako jednego przedmiotu sprzedaży. Ze względu na opisany charakter wydawnictwa Spółka nie oferuje do sprzedaży samej części drukowanej ani samej części na płycie, traktując je łącznie jako jeden produkt. Tak też jest to traktowane przez wydawnictwo sprzedające książki: X. z siedzibą w Anglii. Wydawca z Anglii nie zezwala na oddzielną sprzedaż części drukowanej i części na nośnikach elektronicznych. M.in. takim produktem sprzedawanym przez Spółkę jest słownik z dodatkiem w postaci bezpłatnej płyty typu CD-ROM.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stosowanie stawki VAT 0% do odpłatnej dostawy słownika, w skład której wchodzi część papierowa (drukowana) oraz płyta, na której zapisano funkcjonalnie i merytorycznie związaną z nią część, stanowiącą dopełnienie treści zawartych w części drukowanej?


Zdaniem wnioskodawcy w opisanym powyżej stanie faktycznym uprawnione jest stosowanie stawki VAT 0% do sprzedaży słownika składającego się z części drukowanej, oraz części zamieszczonej na płycie. Zwracamy bowiem uwagę, i nie można tu mówić o dwóch towarach, lecz o jednym, złożonym z dwóch części, chociaż zapisanym na różnych nośnikach. Mimo różnej formy, część elektroniczna uzupełnia jedynie część drukowaną stanowi jej funkcjonalne i merytoryczne dopełnienie. Niezależnie od sposobu utrwalenia, całość stanowi jeden produkt, który w opinii Wnioskodawcy jest słownik choć złożony z dwóch części. Ten właśnie łączony słownik jest towarem, który podlega sprzedaży i tylko w takiej postaci przeznaczony zostanie do sprzedaży. Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt, 10 Rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stawkę 0% stosuje się do m.in. dostaw w kraju książek (PKWiU ex 22.11), z pewnymi nieistotnymi w opisywanym stanie faktycznym wyjątkami, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Zwraca uwagę, iż przepisy nie ograniczają możliwości stosowania obniżonej stawki wyłącznie do części książek, które zostały wytworzone poprzez drukowanie, co pozwala na ustalenie tej stawki w odniesieniu do całości wydawnictwa - również w części zapisanej na innym nośniku. Podkreślenia wymaga fakt, iż część książki, nie będąca elementem drukowanym, nie stanowi i nie może stanowić odrębnego przedmiotu dostawy, lecz wchodzi w skład całości, będącej książką. Powyższe stanowisko znajduje również w pełni oparcie w ukształtowanej linii interpretacyjnej organów skarbowych. Znalazło ono swój wyraz m.in. w decyzjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr 1401/PH-l/4407/14-51/07/A/PV-l z dnia 25 stycznia 2008 r. i nr IP-PP2-443-387/08-2/AZ z dnia 6 czerwca 2008 r., postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Nr 1471/NUR2/443-290/O6/JP z dnia 16 października 2006 r., czy postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Nr 1472/RPP1/443-105/06/KB z dnia 17 lutego 2006 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez odpłatną dostawę – w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Co do zasady stawka podatku VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.


W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.12.2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11), z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Z powyższych przepisów wynika, że dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT w wysokości 0%, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki mieszczące się w grupowaniu PKWiU 22.11,
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,
  • sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

W zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku mamy do czynienia ze Spółką, która w ramach działalności gospodarczej, sprzedaje książki wraz z dołączonymi do nich płytami CD/DVD/VCD, a ich zawartość ma charakter komplementarny względem treści książki. Na płytach nagrywane są materiały integralnie związane z tematyką poruszaną w książkach. Całość produktu – książka oraz płyta stanowią komplet, tj. jednolity przedmiot dostawy. Odrębne nabycie książki i płyty nie jest możliwe. Pytanie wnioskodawcy dotyczy możliwości zastosowania stawki 0% przy dostawie słownika, w skład którego wchodzi płyta CD.

W opinii tutejszego organu, w przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży.


Opisane zdarzenie przyszłe dotyczy bowiem dostawy produktu jakim jest książka z płytą. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania (odrębnej sprzedaży) płyt CD/DVD, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu.


Reasumując, warunkiem stosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy wymienionego we wniosku towaru, tj. książki (słownika) wraz z załączoną do niej płytą CD, stanowiącymi nierozerwalną całość, jest właściwa klasyfikacja, zgodna z PKWiU. Jeżeli zatem książka, której dotyczy zapytanie, wraz ze stanowiącą jej integralną część płytą, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, jest sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 22.11 i posiada oznaczenie symbolu ISBN, to jej dostawa będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 0% stawki podatku VAT, na mocy § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a cyt. rozporządzenia Ministra Finansów.


Nadmienić jednak należy, że tutejszy organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do dokonania klasyfikacji statystycznej książek wymienionych we wniosku Strony.


Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. GUS z 2005 r., Nr 1, poz. 11), do zaklasyfikowania usług lub wyrobów zobowiązany jest odpowiednio usługodawca lub producent (importer) danego wyrobu. Również przepis pkt 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług stanowi, że zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (względnie usługodawcy) tego produktu. W celu dokonania prawidłowej klasyfikacji przedmiotowych produktów wnioskodawca powinien zgłosić się do Urzędu Statystycznego


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj