Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/4512-241/16/BJ
z 19 maja 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. 2015, poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 31 marca 2016 r. (data wpływu 13 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej z wyłączeniem nieruchomości za czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT oraz uznania spółki jawnej za następcę prawnego w związku z wniesieniem do tej spółki aportu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej z wyłączeniem nieruchomości za czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT oraz uznania spółki jawnej za następcę prawnego w związku z wniesieniem do tej spółki aportu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest podatnikiem VAT czynnym. Firma zajmuje się produkcją detali elektroizolacyjnych z preszpanu i uszczelniających z gumokorka dla energetyki oraz elementów miedzianych i stalowych również dla energetyki. Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej według kodu PKD jest: 25.62.Z Obróbka mechaniczna elementów metalowych. Wnioskodawca planuje założenie spółki jawnej do której zamierza wnieść przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny z wyłączeniem nieruchomości będącej aktualnie środkiem trwałym wnoszonego przedsiębiorstwa oraz związanego z nią kredytu hipotecznego. Przyszła spółka będzie korzystała z nieruchomości na podstawie umowy najmu. Wnioskodawca posiada prawo własności wnoszonej nieruchomości.

Prowadzona przez Wnioskodawcę dotychczasowa działalność ograniczy się jedynie do wynajmu nieruchomości, Wnioskodawca nadal pozostanie czynnym podatnikiem podatku VAT. Wkład niepieniężny, który Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki będzie obejmował w szczególności: nazwę przedsiębiorstwa, ruchomości: urządzenia, towary, materiały, środki trwałe w tym samochody, wyposażenie, wierzytelności, środki płatnicze, wartości niematerialne i prawne, księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością, koncesje, licencję, zezwolenia, prawa wynikające z umów i porozumień handlowych, bazę klientów i dostawców, tajemnice przedsiębiorstwa. Przedmiotem planowanej transakcji będą więc elementy wymienione w art. 55 K.C. definiujące przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników służący prowadzeniu działalności gospodarczej. Wyłączenie nieruchomości nie wpłynie na zdolność prowadzenia działalności gospodarczej przez nowo powstałą spółkę. Nieruchomości niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej można uzyskać w innej formie jak wynajem, leasing itp.

Zważywszy na fakt, że po wniesieniu aportem prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa będzie wynajmował spółce jako siedzibę wyłączoną z wnoszonego aportem przedsiębiorstwa nieruchomość pozostanie nadal czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadząc działalność gospodarczą może przewidzieć sytuację, że wpłyną faktury nabycia usług czy towarów już po wniesieniu aportu. Faktury będą dotyczyć czynności przejętych przez nowopowstałą spółkę. Spółka powstała po wniesieniu aportem prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa przejmie wszelkie prawa wniesionego aportem przedsiębiorstwa oraz będzie podmiotem zobowiązanym z tytułu obowiązków tego przedsiębiorcy za wyjątkiem tych związanych z własnością nieruchomości. W sensie prawnym nastąpi jedynie zmiana formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, która na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wywołuje sukcesję tych praw. Przepis art. 93a § 5 Ordynacji podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 r. „Spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej”.

Przyczyną wyłączenia nieruchomości z wnoszonego do spółki jawnej wkładu jest decyzja właściciela nieruchomości, który przede wszystkim pragnie zachować nieruchomość we własności i nie przenosić jej na spółkę, w której wspólnikami będą inne osoby, a także uniknięcie uciążliwych procedur związanych ze zmianą strony umowy kredytowej. Wyłączona nieruchomość zgodnie z decyzją jej właściciela pozostanie w jego majątku (odrębnym od majątku spółki).

Wnoszone przedsiębiorstwo bez nieruchomości będzie posiadało pełną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot, będzie korzystało z nieruchomości na podstawie umowy najmu. Dla niezależnego działania gospodarczego przedsiębiorstwu temu nie jest niezbędna własność nieruchomość, na której zlokalizowana jest jego siedziba. Całkowicie wystarczającym jest zagwarantowanie przedsiębiorstwu prawa korzystania z przedmiotowej nieruchomości na podstawie stosunku obligacyjnego. Co więcej, siedziba spółki może teoretycznie zmienić się, a okoliczność ta nie wpłynie na działalność samego przedsiębiorstwa. Poza wyłączeniem nieruchomości w ramach wnoszonego jako wkład przedsiębiorstwa zostaną przeniesione wszelkie jego składniki, które stanowią trzon prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślić należy również, że na płaszczyźnie organizacyjnej i funkcjonalnej, wnoszone składniki majątkowe (przedsiębiorstwo) będą stanowić samodzielną całość operacyjną, zdolną do funkcjonowania w obrocie gospodarczym. W przedsiębiorstwie są zatrudnieni pracownicy, po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem nadal będą zatrudnieni w spółce. Z punktu widzenia pracowniczego dojdzie do przejścia zakładu pracy zgodnie z art. 231 kodeksu pracy.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną planującą utworzenie spółki jawnej do której będzie wniesiony aport. Na dzień dzisiejszy spółka jawna do której ma zostać docelowo wniesiony aport w postaci przedsiębiorstwa z wyłączaniem nieruchomości nie została utworzona. Wnioskodawca planuje założyć taką spółkę jawną wraz z innymi osobami fizycznymi. Do utworzonej w przyszłości spółki z udziałem Wnioskodawcy, Wnioskodawca wniesie dodatkowy wkład w postaci opisanego w niniejszym wniosku przedsiębiorstwa. Zatem na chwilę wniesienia przedsiębiorstwa do spółki, spółka ta będzie istnieć.

Nowopowstała spółka będzie czynnym podatnikiem VAT, działalność spółki będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Zakupy nabywane przez Wnioskodawcę przed planowanym przekształceniem, będą związane wyłącznie z działalnością opodatkowaną nowopowstałej spółki jawnej. Nowopowstała spółka jawna będzie kontynuowała działalność w tym samym zakresie, co Wnioskodawca prowadzący działalność jednoosobową wnoszoną do spółki jawnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, ale z wyłączeniem prawa nieruchomości będzie stanowiło czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w trybie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  2. Czy wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, ale z wyłączeniem prawa nieruchomości, spowoduje wejście spółki jawnej w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki jawnej po wyłączeniu nieruchomości nie będzie rodziło skutków podatkowych w podatku od towarów i usług. W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części jest wyłączona z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca planuje założenie spółki jawnej, której przedmiotem działalności będzie taki sam zakres jak prowadzone przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwo.

Wnoszony wkład niepieniężny będzie obejmował w szczególności: nazwę przedsiębiorstwa, ruchomości: towary, materiały, środki trwałe w tym samochody, wierzytelności, środki płatnicze, wartości niematerialne i prawne, księgi i dokumenty związane z prowadzona działalnością, koncesje, licencje, zezwolenia, prawa wynikające z umów i porozumień handlowych, bazę klientów i dostawców, tajemnicę przedsiębiorstwa. Przedmiotem transakcji będą elementy wymienione w art. 55 K.C. definiujące przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników służący prowadzeniu działalności gospodarczej. Z wnoszonego aportu zostanie wyłączona nieruchomość, która będzie wynajmowana przez Wnioskodawcę jako siedziba nowopowstałej spółce. Wnioskodawca nadal pozostanie czynnym podatnikiem VAT. Wymienione wyżej składniki przedsiębiorstwa stanowią zorganizowany kompleks majątkowy przeznaczony do prowadzenia określonej działalności. Poszczególne składniki pozostaną ze sobą w relacjach funkcjonalnych i organizacyjnych, które czynią z nich całość zdolną do kontynuacji określonej działalności. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 marca 2011 r. podtrzymał stanowisko Sądu I instancji i uznał, że wyłączenie ze składników przedsiębiorstwa nieruchomości i zagwarantowanie możliwości korzystania z nieruchomości na podstawie umowy najmu sprawi, że nie niweczy możliwości kontynuowania działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług przepisów tejże ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu samodzielnie sporządzającego bilans. Przez pojęcie zbycie należy rozumieć wszelkie czynności w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jako właściciel, tj. sprzedaż, zamiana, darowizna jak również przeniesienie w formie wkładu niepieniężnego czyli aportu. Czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki osobowej będzie zatem formą zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku gdy przedmiotem zbycia jest przedsiębiorstwo, znajduje zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Ad. 2

Nowopowstała spółka po wniesieniu aportem prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa przejmie wszelkie prawa i obowiązki wniesionego aportem przedsiębiorstwa oraz będzie podmiotem zobowiązanym z tytułu obowiązków tego przedsiębiorcy, za wyjątkiem tych związanych z własnością nieruchomości. W sensie prawnym nastąpi jedynie zmiana formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, która na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wywołuje sukcesje tych praw. Przepis art. 93a § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej stanowi o tym, iż „Spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Natomiast przez świadczenie usług – w świetle art. 8 ust. 1 ww. ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa – art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Pojęcie „transakcji zbycia”, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ponieważ przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa” posłużyć się należy w tym zakresie definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 380).

Według art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W powyższym przepisie ustawodawca wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to dostawa realizowana do innego podmiotu (np. spółki prawa handlowego lub cywilnego), nie będzie podlegała przepisom ustawy.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji zbycia. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku sygn. akt I FSK 1062/10 podtrzymał wyrok WSA w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 132/10) w zakresie uznania za czynność opodatkowaną wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa z wyłączeniem nieruchomości. Sąd I instancji wskazał na składniki wymienione przez Spółkę składające się na jej przedsiębiorstwo i uznał, że charakter prowadzonej działalności gospodarczej (handel), zagwarantowanie korzystania z nieruchomości na podstawie umowy najmu, sprawiają, że wyłączenie ze składników przedsiębiorstwa nieruchomości nie niweczy możliwości kontynuowania działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie.

Ponadto w wyroku z 27 kwietnia 2012 r., sygn. I FSK 1039/11 Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że słusznie zatem Sąd pierwszej instancji odniósł się do definicji przedsiębiorstwa, zawartej w art. 551 k.c., zgodnie z którą przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. (...) Nie wszystkie elementy wskazane w przepisie muszą wystąpić łącznie, aby można było uznać je za przedsiębiorstwo. Musi być to jednak pewne minimum, bez którego przedsiębiorstwo w zależności od konkretnych okoliczności faktycznych nie mogłoby realizować swoich działań gospodarczych.

Wnioskodawca podał, że planuje założenie spółki jawnej do której zamierza wnieść przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny z wyłączeniem nieruchomości będącej aktualnie środkiem trwałym wnoszonego przedsiębiorstwa oraz związanego z nią kredytu hipotecznego. Przyszła spółka będzie korzystała z nieruchomości na podstawie umowy najmu. Wnioskodawca posiada prawo własności wnoszonej nieruchomości. Wkład niepieniężny, który Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki będzie obejmował w szczególności: nazwę przedsiębiorstwa, ruchomości: urządzenia, towary, materiały, środki trwałe w tym samochody, wyposażenie, wierzytelności, środki płatnicze, wartości niematerialne i prawne, księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością, koncesje, licencję, zezwolenia, prawa wynikające z umów i porozumień handlowych, bazę klientów i dostawców, tajemnice przedsiębiorstwa. Wnoszone przedsiębiorstwo bez nieruchomości będzie posiadało pełną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot, będzie korzystało z nieruchomości na podstawie umowy najmu. Poza wyłączeniem nieruchomości w ramach wnoszonego jako wkład przedsiębiorstwa zostaną przeniesione wszelkie jego składniki, które stanowią trzon prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślić należy również, że na płaszczyźnie organizacyjnej i funkcjonalnej, wnoszone składniki majątkowe (przedsiębiorstwo) będą stanowić samodzielną całość operacyjną, zdolną do funkcjonowania w obrocie gospodarczym. W przedsiębiorstwie są zatrudnieni pracownicy, po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem nadal będą zatrudnieni w spółce. Z punktu widzenia pracowniczego dojdzie do przejścia zakładu pracy zgodnie z art. 231 kodeksu pracy. Nowopowstała spółka jawna będzie kontynuowała działalność w tym samym zakresie, co Wnioskodawca prowadzący działalność jednoosobową wnoszoną do spółki jawnej. Wyłączenie nieruchomości nie wpłynie na zdolność prowadzenia działalności gospodarczej przez nowopowstałą spółkę.

Mając zatem na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro przedmiotem aportu do spółki jawnej będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, a wyłączenie nieruchomości z aportu nie ma znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa (przedsiębiorstwo będzie miało pełną możliwość samodzielnego działania i będzie kontynuowało dotychczasową działalność Wnioskodawcy), to w okolicznościach niniejszej sprawy, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, zgodnie z którym wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa z wyłączeniem nieruchomości będzie stanowiło czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

Dla rozstrzygnięcia zagadnienia będącego przedmiotem pytania nr 2 wniosku istotne jest ustalenie, czy w przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym mamy do czynienia z następstwem podatkowym w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Następstwo prawne polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi określonych praw i obowiązków. W przypadku prawa podatkowego mamy do czynienia z pochodnym nabyciem praw, kiedy to następca prawny nabywa prawa i obowiązki przysługujące jego poprzednikowi prawnemu. Jest to nabycie translatywne, gdyż dotyczy praw poprzednio już istniejących. W prawie podatkowym z reguły ma miejsce następstwo prawne pod tytułem ogólnym (sukcesja uniwersalna), kiedy to mocą jednego zdarzenia prawnego dochodzi do nabycia całego lub części majątku, a nabywca wchodzi zarówno w prawa jak i w obowiązki swego poprzednika prawnego.

Zagadnienie sukcesji podatkowej regulują przepisy zawarte w Dziale III – Zobowiązania podatkowe, Rozdziale 14 – Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613). W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zawarte we wskazanym Rozdziale 14 przepisy Ordynacji podatkowej przewidują możliwość przeniesienia obowiązków m.in. w przypadku wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki niemającej osobowości prawnej. Przypadek następstwa prawnego spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, został uregulowany w obowiązującym od 1 stycznia 2016 r. przepisie art. 93a § 5 Ordynacji podatkowej.

Przepis art. 93a § 5 wprowadzony art. 1 pkt 79 ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z dnia 10 września 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649) stanowi, że spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej.

Ta regulacja prawna określa zasady sukcesji w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa osoby fizycznej jako aportu do spółki nie mającej osobowości prawnej analogiczne do obecnie obowiązujących zasad sukcesji przy przekształceniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę kapitałową.

Odnosząc przywołane powyżej przepisy prawa do przedstawionego zdarzenia przyszłego i stanowiska Wnioskodawcy w kontekście zadanego pytania należy stwierdzić, że spółka jawna którą Wnioskodawca planuje utworzyć i wnieść do niej na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa z wyłączeniem nieruchomości i związanego z nią kredytu hipotecznego, wstąpi w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa wniesionego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy (osoby fizycznej), z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek niemających osobowości prawnej.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Należy wskazać, że przedmiotowa interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan rzeczy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytań) Zainteresowanego. W postępowaniu zmierzającym do wydania interpretacji rolą Organu jest ocenić stanowisko Wnioskodawcy przez pryzmat zadanego pytania w stosunku do przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Zatem inne kwestie nie objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj