Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-542/12-2/AM
z 1 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uczelni, przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2012 r. (data wpływu 05.07.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 05.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawczyni jest niepubliczną szkołą wyższą i wspówłaścicielką nieruchomości budynkowej, w której prowadzi swoją działalność edukacyjną (studia wyższe). Drugim współwłaścicielem jest spółka akcyjna. Oba podmioty mają równe udziały w nieruchomości. Wnioskodawczyni ma zamiar nabyć akcje tej spółki akcyjnej i stać się jej akcjonariuszem. W takim przypadku Wnioskodawczyni rozważa możliwość - w dalszej przyszłości, po nabyciu akcji - dobrowołnego umorzenia w/w akcji tej spółki akcyjnej w zamian za udział ww/w nieruchomości (pozostający aktualnie w spółce akcyjnej). W wyniku powyższej operacji wnioskodawczyni stałaby się wyłącznym właścicielem tej nieruchomości, w zamian za umorzenie akcji. Nieruchomość jest i będzie przeznaczona na działalność edukacyjną wnioskodawczyni, również po nabyciu pozostałego udziału w nieruchomości od spółki akcyjnej w powyższym trybie; Wnioskodawczyni przeznaczy nabyty udział w nieruchomości w całości na cele edukacyjne, to jest na prowadzenie w nieruchomości zajęć dydaktycznych ze studentami.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jeżeli w przyszłości Wnioskodawczyni dokona dobrowolnego umorzenia swoich akcji spółki akcyjnej w zamian za przeniesienie na jej rzecz udziału w nieruchomości - to czy przychód z takiego umorzenia będzie podlegał u Wnioskodawczyni zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawczyni, otrzymane przez nią przysporzenie z tytułu udziału w nieruchomości będzie podlegało zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dobrowolne umorzenie akcji nie stanowi - od 1 stycznia 2011 r. - przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowanego zryczałtowaną stawką 19% i jest rozliczane na zasadach ogólnych, lecz stanowi odpłatne zbycie rozliczane zgodnie z art. 14 ust. 1 w/cyt ustawy. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 w/cyt ustawy zwolniony jest dochód podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa i oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów – w części przeznaczonej na te cele; dochód ten powinien być przeznaczony i wydatkowany na w/w cele, w tym na nabycie służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. W przedmiotowym stanie faktycznym warunki te są spełnione, gdyż umorzone akcje zostały „wydatkowane” (umorzone) w zamian za nabyty udział w nieruchomości przeznaczonej i wykorzystywanej faktycznie na cele oświatowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Umarzanie akcji w spółce akcyjnej stanowi odrębną instytucję prawa prywatnego, uregulowaną przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni jest niepubliczną szkołą wyższą i wspówłaścicielką nieruchomości budynkowej, w której prowadzi swoją działalność edukacyjną (studia wyższe). Drugim współwłaścicielem jest spółka akcyjna. Oba podmioty mają równe udziały w nieruchomości. Wnioskodawczyni ma zamiar nabyć akcje tej spółki akcyjnej i stać się jej akcjonariuszem. W takim przypadku Wnioskodawczyni rozważa możliwość - w dalszej przyszłości, po nabyciu akcji - dobrowolnego umorzenia w/w akcji tej spółki akcyjnej w zamian za udział w w/w nieruchomości (pozostający aktualnie w spółce akcyjnej). W wyniku powyższej operacji Wnioskodawczyni stałaby się wyłącznym właścicielem tej nieruchomości, w zamian za umorzenie akcji.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej także: updop), dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji) były traktowane jako przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. zmieniającą między innymi ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych począwszy od 1 stycznia 2011 r. art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został usunięty.

Wykreślenie przez ustawę zmieniającą art. 10 ust. 1 pkt 2 updop odnosi ten skutek, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki, w celu ich umorzenia przestaje być kwalifikowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych; w konsekwencji przychód taki traktowany jest na równi z każdym innym odpłatnym zbyciem udziałów/akcji i na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, generuje dochód na zasadach ogólnych opodatkowany łącznie z pozostałymi dochodami.


W myśl art. 12 ust, 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.


Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub, praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Z art. 7 ust. 2 ustawy o pdop wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Ustalony w ww. sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku. Innymi słowy, wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. lc, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.


Podkreślenia wymaga, iż ramy omawianego zwolnienia wyznaczone zostały przez art. 17 ust. la pkt 2 i art. 17 ust. Ib cytowanej ustawy podatkowej.


W myśl art. 17 ust. la pkt 2 tejże ustawy zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.


Na podstawie art. 17 ust. Ib ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy sformułowanie „w części przeznaczonej na te cele” oznacza, iż jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych „innych celów”, nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu. Nie można bowiem w tym zakresie zastosować wykładni rozszerzającej ustawowy zakres zwolnienia podatkowego.

Jednocześnie nadmienia się, iż przepisy ustanawiające zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie polskiego prawa podatkowego są istotnym wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości podatkowej), toteż stosowane muszą być w sposób ścisły. Wymóg ten w równym stopniu dotyczy sformułowania ustawy, jak też wymienionych w statucie rodzajów statutowej działalności jednostki, co oznacza, iż nie mogą być one poddane wykładni rozszerzającej.


Niespełnienie któregokolwiek z wyżej określonych warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia przedmiotowego skutkuje tym, iż Uczelnia musi się liczyć z obowiązkiem poniesienia ciężaru podatku dochodowego.


Reasumując, mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż Uczelnia przeznaczając nabyty udział w nieruchomości w całości na cele edukacyjne, to jest na prowadzenie w nieruchomości zajęć dydaktycznych ze studentami jest uprawniona do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stosunku do przychodów uzyskanych dobrowolnego umorzenia akcji w spółce akcyjnej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj