Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-2/4510-420/16/MM
z 8 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) oraz § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), po ponownym rozpatrzeniu, w związku z wyrokami:

  • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 18 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Rz 61/16,
  • Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 września 2015 r. sygn. akt II FSK 1979/13 oraz
  • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 19 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Rz 150/13,

wniosku z 17 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 sierpnia 2012 r.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione w ww. wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • w związku z przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę (w okresie istnienia PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (członków tej samej PGK) - Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy, który powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK?
  • w związku z ww. przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej, przychód podatkowy Wnioskodawcy (tj. element uwzględniany w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej Wierzytelności Własnej, która w opisanym stanie faktycznym odpowiadać będzie wartości nominalnej przekazywanej Wierzytelności Własnej?

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • w związku z przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę (w okresie istnienia PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) na rzecz Wnioskodawcy, darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (członków tej samej PGK) - Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy, który powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK?
  • w związku z ww. przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Wnioskodawcy, darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej, przychód podatkowy Wnioskodawcy (tj. element uwzględniany w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej Wierzytelności Własnej, która w opisanym stanie faktycznym odpowiadać będzie wartości nominalnej przekazywanej Wierzytelności Własnej?

W dniu 11 października 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, wydał postanowienie Znak: IBPBI/2/423-1046/12/JD, IBPBI/2/423-1247/12/JD, w którym odmówił wszczęcia postępowania z uwagi na brak po stronie Wnioskodawcy statusu zainteresowanego w sprawie. Postanowienie zostało skutecznie doręczone 15 października 2012 r. Pismem z 22 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 25 października 2012 r.), wniesiono zażalenie na ww. postanowienie. W wyniku jego rozpatrzenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, wydał postanowienie z dnia 27 grudnia 2012 r. Znak: IBPBI/2/4233-19/12/JD, którym utrzymał w mocy ww. postanowienie z 11 października 2012 r. Postanowienie z 27 grudnia 2012 r. skutecznie doręczono 2 stycznia 2013 r. Pismem opatrzonym datą 23 stycznia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 31 stycznia 2013 r.), wniesiono skargę na ww. postanowienie z 27 grudnia 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, pismem z 18 lutego 2013 r. Znak: IBPBI/2/4240-15/13/JD udzielił odpowiedzi na skargę przesyłając ją, wraz z aktami sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. W wyniku rozpatrzenia skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 19 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Rz 150/13 oddalił skargę. Od powyższego wyroku Wnioskodawca wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyniku jej rozpatrzenia Naczelny Sąd Administracyjny, wyrokiem z 30 września 2015 r., sygn. akt II FSK 1979/13 uchylił zaskarżony wyrok w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie. Po ponownym rozpoznaniu sprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 18 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Rz 61/16 uchylił zaskarżone postanowienia z 11 października oraz 27 grudnia 2012 r. Prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 18 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Rz 61/16 wraz z aktami sprawy wpłynął do tut. Biura 2 maja 2016 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

X.Sp. z o. o. (dalej: „Wnioskodawca”) wraz z pozostałymi spółkami zależnymi: A. Sp. z o.o., B. S.A., C. Sp. z o.o., D. Sp. z o.o. oraz E. Sp. z o.o. (dalej: „Spółki Zależne PGK”) oraz ze spółką dominującą Y. S.A. (dalej: „Spółka Dominująca PGK” oraz razem ze Spółkami Zależnymi PGK: „Spółki PGK”), utworzyła podatkową grupę kapitałową („PGK”) w rozumieniu art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.; dalej: „UPDOP”). Umowa o utworzeniu PGK została zawarta przez Wnioskodawcę oraz Spółki PGK w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. Na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez PGK, Spółka Dominująca PGK zgłosiła tę umowę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Spółka Dominująca PGK będzie spółką reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z UPDOP oraz z przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w rozumieniu art. la ust. 3 pkt 4 UPDOP.

W okresie funkcjonowania PGK i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, będzie dochodziło pomiędzy Spółkami Zależnymi PGK oraz pomiędzy Spółkami Zależnymi PGK a Spółką Dominującą PGK do transakcji nabycia/zbycia składników majątku (np. w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w ramach przedsiębiorstwa lub jako poszczególnych składników majątku, etc.; dalej: „Składniki Majątku”).

Dodatkowo, w okresie funkcjonowania PGK, na rzecz Wnioskodawcy mogą być dokonywane darowizny w formie rzeczowej w postaci gotówki lub/i wierzytelności własnej, np. przysługującej jednej Spółce PGK, zbywającej Składniki Majątku wobec innej Spółki PGK, która nabyła ww. aktywa („Wierzytelność Własna”).

Przed dokonaniem ww. darowizny na rzecz Wnioskodawcy, Wierzytelność Własna zostanie zarachowana, na podstawie art. 12 ust. 3 UPDOP, jako przychód należny w Spółce PGK, dokonującej przekazania darowizny („Spółka PGK Przekazująca Darowiznę”) z tytułu ww. sprzedaży. Dłużnikiem z tytułu Wierzytelności Własnej będzie nabywca Składników Majątku Spółki PGK (tj. nie będzie nim Wnioskodawca).

Wierzytelność Własna będąca przedmiotem darowizny rzeczowej nie zostanie przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę odpisana jako przedawniona, jak również nie zostanie odpisana przez tę Spółkę PGK jako nieściągalna dla celów podatkowych.

Wnioskodawca zakłada, iż wartość rynkowa przedmiotowej Wierzytelności Własnej będzie odpowiadać jej wartości nominalnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w związku z przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę (w okresie istnienia PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) na rzecz Wnioskodawcy, darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (członków tej samej PGK) - Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy, który powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK?
  2. W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1 - czy w związku z ww. przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Wnioskodawcy, darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej, przychód podatkowy Wnioskodawcy (tj. element uwzględniany w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej Wierzytelności Własnej, która w opisanym stanie faktycznym odpowiadać będzie wartości nominalnej przekazywanej Wierzytelności Własnej?

Ad.1

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę (w okresie istnienia PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (członków tej samej PGK) Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy, który powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK.

Zgodnie z normą art. 12 ust. 1 pkt 2 UPDOP, przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Mając na uwadze literalne brzmienie powyższych regulacji, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż w związku przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej (dokonane w okresie istnienia PGK) - Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy.

Jednocześnie, mając na uwadze fakt, iż PGK (a nie Wnioskodawca) będzie właściwym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, powyższy przychód podatkowy Wnioskodawcy z tytułu otrzymania darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej będzie uwzględniany przy obliczaniu dochodu i straty PGK. Na Spółce Dominującej PGK (jako spółce reprezentującej PGK) spoczywać zaś będzie obowiązek dokonywania rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych PGK i uwzględniania w tym rozliczeniu przychodu podatkowego Wnioskodawcy z tytułu otrzymanej darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy - w przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1 - w związku z ww. przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej, przychód podatkowy Wnioskodawcy (tj. element uwzględniany w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej Wierzytelności Własnej, która w opisanym stanie faktycznym odpowiadać będzie wartości nominalnej przekazywanej Wierzytelności Własnej.

Zgodnie z normą art. 12 ust. 1 pkt 2 UPDOP, przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Natomiast, w myśl art. 12 ust. 5 UPDOP, wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Wnioskodawca zakłada, iż wartość rynkowa przedmiotowej Wierzytelności Własnej będzie odpowiadać jej wartości nominalnej.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż w związku z przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK będącej członkiem tej samej PGK (w okresie istnienia PGK), przychód podatkowy Wnioskodawcy (tj. element uwzględniany w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej Wierzytelności Własnej, odpowiadającej w analizowanym stanie faktycznym jej wartości nominalnej.

Mając na uwadze orzeczenia sądów administracyjnych zapadłe w niniejszej sprawie, a także treść art. 153 ustawy z dnia z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), który stanowi, że ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, rozpatrując ponownie wniosek z 17 sierpnia 2012 r. stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy:

  • w związku z przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę (w okresie istnienia PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej Spółki PGK Przekazującej Darowiznę wobec innej Spółki PGK (członków tej samej PGK) - Wnioskodawca powinien rozpoznać przychód podatkowy, który powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK?
  • w związku z ww. przekazaniem przez Spółkę PGK Przekazującą Darowiznę na rzecz Wnioskodawcy darowizny rzeczowej w postaci Wierzytelności Własnej, przychód podatkowy Wnioskodawcy (tj. element uwzględniany w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK) powinien zostać ustalony w wysokości wartości rynkowej darowanej Wierzytelności Własnej, która w opisanym stanie faktycznym odpowiadać będzie wartości nominalnej przekazywanej Wierzytelności Własnej?

-jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj