Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-232/08-5/AS
z 6 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2008 r. (data wpływu 10.06.2008 r.) oraz piśmie z dnia 24.09.2008 r. (data wpływu 25.09.2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/436-232/08-2/AS z dnia 08.09.2008 r. (data nadania 08.09.2008 r., data doręczenia 19.09.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania ulgi podatkowej w związku ze sprzedażą otrzymanej darowizną nieruchomości przed upływem 5 lat - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10.06.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zachowania ulgi podatkowej w związku ze sprzedażą otrzymanej darowizną nieruchomości przed upływem 5 lat.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 31 lipca 2003 r. Wnioskodawczyni otrzymała w formie darowizny od mamy mieszkanie o pow. 57m2. W tym roku Wnioskodawczyni chciałaby je sprzedać, a całą uzyskaną ze sprzedaży mieszkania kwotę przeznaczyć na zapłatę 12 grudnia 2008 r. deweloperowi jednej z transz należności za zakup domu. W dniu 7 kwietnia 2008 r. Wnioskodawczyni podpisała w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę kupna domu. Inwestycja jest finansowana w części z kredytu, a w części zostanie sfinansowana ze środków ze sprzedaży mieszkania. Inwestycja jest w trakcie realizacji i zostanie oddana w okresie pomiędzy 31 sierpnia a 30 września 2009 r. i po przekazaniu inwestycji zostanie podpisany ostateczny akt notarialny.

Pismem z dnia 08 września 2008 r. Nr IPPB2/436-232/08-2/AS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w zakresie wskazania, czy Wnioskodawczyni złożyła do umowy darowizny oświadczenie o skorzystaniu z ulgi z tytułu zamieszkiwania, jeżeli tak to wezwano wnioskodawczynie do podania daty zamieszkania w nabytym w drodze darowizny mieszkaniu oraz wskazania przyczyn konieczności zmiany warunków mieszkaniowych.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie poprzez wskazanie, iż złożyła oświadczenie o skorzystaniu z ulgi z tytułu zamieszkiwania oraz w nabytym w drodze darowizny mieszkaniu mieszkała od 03.02.2001 r. Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, iż konieczność zmiany warunków mieszkaniowych wynika z faktu założenia rodziny i po urodzeniu się dziecka mieszkanie stało się za małe.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy po sprzedaży mieszkania otrzymanego w 2003 roku jako darowiznę od mamy, Wnioskodawczyni musi zapłacić podatek skoro kwotę uzyskaną ze sprzedaży tego mieszkania wpłaci do 12 grudnia 2008 roku (a więc przed upływem 6 miesięcy od dnia zbycia) na konto dewelopera na zakup domu (potwierdzone spisaną w formie aktu notarialnego umową przedwstępną z dnia 7 kwietnia 2008 roku). Jakie oświadczenie (deklaracje) i w jakim terminie Wnioskodawczyni powinna złożyć w Urzędzie Skarbowym.

Zdaniem wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia lokalu mieszkalnego w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110m2 powierzchni użytkowej lokalu, o ile spełnione są warunki art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zbycie lokalu mieszkalnego nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego nastąpiło w całości w okresie sześciu miesięcy od dnia zbycia. W związku z powyższymi regulacjami prawnymi sprzedając mieszkanie uzyskane w drodze darowizny i przeznaczając całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży tego mieszkania na zakup domu (potwierdzone spisaną w formie aktu notarialnego umową przedwstępną z dnia 7 kwietnia 2008 roku), nie ma obowiązku uiszczania podatku wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ani o podatku od spadków i darowizn, ponieważ sprzedając mieszkanie, uzyskane środki Wnioskodawczyni wpłaci do 12 grudnia 2008 roku na konto developera, a więc przed upływem 6 miesięcy od dnia zbycia.


Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 ze zm. ), opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej kwotę wolną w wysokości 9.637 zł, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn , w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej - nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.


Stosownie do art. 16 ust. 2 powołanej ustawy ulga, o której mowa wyżej, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  1. nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
    1. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
    2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.


Jak wynika z powołanych powyżej przepisów, jednym z warunków skorzystania z ulgi mieszkaniowej jest wymóg związany z faktycznym zamieszkiwaniem w nabytym budynku ub lokalu mieszkalnym przez okres co najmniej 5 lat od dnia określonego warunkiem cytowanego wyżej przepisu art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Analizując pojęcie „miejsce zamieszkania” należy podkreślić, iż przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia miejsca zamieszkania. Definicja miejsca zamieszkania znajduje się w art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejsce, w którym ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Do ustalenia zatem miejsca zamieszkania potrzebne są według tego przepisu dwa momenty: moment zewnętrzny, tj. faktyczne przebywanie i wewnętrzny, tj. zamiar stałego pobytu, które muszą występować łącznie.

Powyższe oznacza faktyczne przebywanie w tym lokalu mieszkalnym, który był przedmiotem nabycia w drodze spadku i został objęty ulgą mieszkaniową od dnia złożenia zeznania. Należy przy tym zauważyć, iż unormowania art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie nakładają obowiązku utrzymywania tytułu prawnego do nabytego w drodze spadku lokalu.

Poza tym, przepisy art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy odnieść zawsze do skonkretyzowanego przedmiotu nabycia w drodze spadku, tj. w przedstawionym zdarzeniu przyszłym lokalu mieszkalnego objętego ulgą mieszkaniową i tylko zamieszkiwanie w tym konkretnym nabytym lokalu mieszkalnym jest spełnieniem warunków określonych dla ulgi mieszkaniowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, czy Wnioskodawczyni do umowy darowizny, złożyła oświadczenie w celu skorzystania z ulgi z tytułu zamieszkiwania. Zatem, jeżeli oświadczenie zostało złożone i Wnioskodawczyni mieszkała w nabytym mieszkaniu z chwilą zawarcia umowy darowizny, następnie sprzeda powyższe mieszkanie przed upływem 5 lat, wówczas zastosowanie znajdzie w tej sytuacji art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Natomiast, jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat od daty zamieszkania, wtedy sprzedaż ta nie będzie miała wpływu na opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ warunek 5 letniego okresu zamieszkiwania w darowanym mieszkaniu byłby spełniony.

Wnioskodawczyni powołuje się na przepisy art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który stanowi, iż nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Przy czym obie przesłanki muszą wystąpić łącznie.


Pierwszą przesłanką w świetle przytoczonego wyżej art. 16 ust. 7 ustawy, podstawą uzasadniającą zbycie lokalu może być jedynie wyjątkowa sytuacja życiowa podatnika, która powoduje konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania.


Konieczność w rozumieniu art. 16 tejże ustawy winna mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową, gdy chodzi o kwalifikowaną potrzebę takiej zmiany.


Drugą konieczną przesłanką zachowania ulgi wynikającą z art. 16 ust. 7 ww. ustawy jest nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia lokalu darowanego.


Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawczyni w dniu 12.12.2008 r. kwotę uzyskaną ze sprzedaży chciałaby przeznaczyć na zapłatę deweloperowi jednej z transz należności za zakup domu. W dniu 07.04.2008 r. podpisała w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę kupna domu. Inwestycja jest finansowana w części z kredytu, a w części zostanie zfinansowana ze środków ze sprzedaży mieszkania. Inwestycja jest w trakcie realizacji i zostanie oddana w okresie pomiędzy 31 sierpnia a 30 września 2009 r. i po przekazaniu inwestycji zostanie podpisany ostateczny akt notarialny.

Samo zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych, gdyż w tej sytuacji nie można mówić o przeniesieniu własności nieruchomości, a jedynie o zobowiązaniu do takiego przeniesienia w określonym terminie. Umowa przedwstępna jest niejako przyrzeczeniem dokonania sprzedaży, która nastąpi dopiero w momencie zawarcia umowy sprzedaży, przenoszącej własność nieruchomości.

Reasumując stwierdza się, iż podatkowi od spadków i darowizn będzie podlegała sprzedaż niniejszego mieszkania, jeżeli nastąpi przed upływem 5 lat od daty nabycia darowizny, bowiem nie zostanie spełniony warunek nabycia budynku mieszkalnego w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia mieszkania. Nie ciąży na Pani obowiązek składania deklaracji, jedynie należy poinformować organ podatkowy o zbyciu mieszkania co do którego zastosowana była ulga z tytułu zamieszkiwania. Oświadczenie takie może Pani złożyć zarówno przed jak i po sprzedaży mieszkania.


Nadmienić należy, iż jeżeli sprzedaż przedmiotowego lokalu nastąpi po 31.08.2008 r., wówczas taka sprzedaż nie wywołuje skutków prawnych w podatku od spadków i darowizn, z uwagi na zachowanie 5 letniego okresu zamieszkiwania w mieszkaniu nabytym w formie darowizny.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj