Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB4/4511-429/16/KK
z 3 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku złożonym w dniu 11 maja 2016 r., uzupełnionym w dniu 7 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 7 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni posiadała 1/2 udziału w nieruchomości zapisanej w KW ….. Wskazana wyżej nieruchomość powstała w związku z wyłączeniem jej z nieruchomości zapisanej w KW …. prowadzonej przez Sąd Rejonowy w C.

Przedmiotowa nieruchomość położona w G. W. składała się z działki o powierzchni 1,9700 ha, stanowiła do 1997 r. własność D.S. syna M. i B. (Wnioskodawczyni).


W wyniku darowizny na rzecz rodziców M. i B. (Wnioskodawczyni), akt notarialny z dnia 14 kwietnia 1997 r., nieruchomość stała się własnością D. S. w 1/2 części oraz M.S. i jego żony B. S. (Wnioskodawczyni) w ustawowej wspólności do 1/2 części. Decyzją …… z 2006 r. został zatwierdzony projekt podziału nieruchomości w ten sposób, że utworzono działki nr 1 i 2. Na działce 1 usytuowany jest:


  • budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 131,15 m2 wybudowany w 1997 r., nie w pełni wykończony a częściowo zniszczony budynek mieszkalny zajmował jeden ze współwłaścicieli M. S. do czasu zniesienia współwłasności nieruchomości Postanowienie Sądu Rejonowego w C. z dnia 30 maja 2014 r. sygn. akt I ….. r.;
  • budynek magazynowo - składowy w części zaadaptowanej na mieszkanie, które zajmowała współwłaścicielka B. S. (Wnioskodawczyni).


Wspólność majątkowa małżeńska pomiędzy Wnioskodawczynią i M.S. została zniesiona wyrokiem SR w W. 27 października 2004 r. sygn. akt III ….. Rozwiązanie małżeństwa nastąpiło wyrokiem Sądu Okręgowego w T. o sygn. akt I …….20 czerwca 2006 r.

Współwłaściciel M. S. wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego w C. o zniesienie współwłasności i podział majątku wspólnego.

D. S. odwołał darowiznę 1/4 darowanego udziału wobec M. S. Rozstrzygnięciem Sądu Rejonowego w C. z dnia 30 kwietnia 2012 r. sygn. akt l ….. (postanowienie wstępne) sąd oddalił wniosek o przeniesienie własności udziału w nieruchomości w wyniku odwołania darowizny.


Ustalił także, że współwłaścicielami nieruchomości zapisanej w KW ……. składającej się z działek ewidencyjnych 1 i 2 są :


  1. Wnioskodawca M. S. w 1/4 części,
  2. Wnioskodawczyni w 1/4 części,
  3. Uczestnik D. S. w 1/2 części.


Postanowieniem Sądu Rejonowego w C. 30 maja 2014 r. nieruchomość zapisana w KW …… została przyznana na własność uczestnikom postępowania: Wnioskodawczyni i D.S. na współwłasność w częściach równych.

Sąd ustalił, że wartość udziału 1/2 przypadająca M. S. i Wnioskodawczyni w nieruchomości wynosi 306.273,50 zł.

W wyniku zniesienia współwłasności udział w nieruchomości D. S. został bez zmian, natomiast udział Wnioskodawczyni uległ zwiększeniu z 1/4 do 1/2 udziału w całej nieruchomości, na którą składają się działki nr 1 i 2.

Wobec zasądzonej spłaty właściciele podjęli decyzję o zbyciu działki nr 2.

Z uwagi na kredytowanie zakupu konieczne było założenie odrębnej księgi wieczystej dla działki 2. Założenie drugiej księgi nr ……… nie wpłynęło na dotychczasową wielkość udziałów.

W październiku 2015 r. doszło do zbycia nieruchomości zapisanej w KW ……… składającej się z działki nr 2. Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem wraz z synem D. po 1/2 udziałów w nieruchomości zapisanej w KW …………., w skład której wchodzi działka 1 zabudowana domem jednorodzinnym oraz budynkiem magazynowo - biurowym. Stan zabudowy tej działki nie zmienił się od 1997 r.

Wnioskodawczyni w wyniku zniesienia współwłasności i podziału majątku uzyskała przysporzenie w wysokości 1/4 posiadanego udziału i jej udział wzrósł do 1/2 w całej nieruchomości. W ramach umowy zbyła 1/4 udziału przypadającego jej przed utworzeniem księgi wieczystej nr ………..dla działki 2.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy w związku ze sprzedażą udziału w nieruchomości opisanej we wniosku Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w świetle przepisów art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Czy w związku z przeznaczeniem ceny sprzedaży na spłatę udziału byłego męża, który w wyniku orzeczenia Sądu opuścił nieruchomość i wydał w posiadanie Wnioskodawczyni i D. S. część nieruchomości stanowiącej działkę 1 zabudowaną domem mieszkalnym można uznać, że kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości (udziału) stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawczyni w związku z brakiem podziału fizycznego rzeczy wspólnej doszło do zbycia udziału posiadanego od 1997 r. i Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ewentualnie w związku z przeznaczeniem ceny sprzedaży na spłatę udziału byłego męża, który w wyniku orzeczenia Sądu opuścił nieruchomość i wydał w posiadanie Wnioskodawczyni i D. S. część nieruchomości stanowiącej działkę 1 zabudowaną domem mieszkalnym można uznać, że kwota uzyskana stosownie do posiadanych udziałów ze sprzedaży udziału w nieruchomości stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu przepisu art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni zamieszkuje nadal na tej nieruchomości i w wyniku dokonanej spłaty może korzystać z domu mieszkalnego (dotychczas zajmowała budynek gospodarczy).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw wynikających z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia nieruchomości.


Z analizy przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że w opisanym przez Wnioskodawczynię stanie faktycznym nabycie przez Nią udziałów we własności nieruchomości (w skład której wchodziły działki 1 i 2) nastąpiło w dwóch datach:


  1. w 1997 r. – udział 1/4 w ww. prawie został nabyty w wyniku darowizny od D.S. w trakcie trwania jej związku małżeńskiego z M.S.;
  2. w 2014 r. – udział 1/4 w ww. prawie został nabyty w wyniku odpłatnego zniesienia współwłasności z obowiązkiem spłaty na rzecz byłego męża.


Oznacza to, że przychód ze sprzedaży w 2015 r. działki 2 w części odpowiadającej udziałowi nabytemu przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny w trakcie trwania małżeństwa, nie podlega w ogóle opodatkowaniu z uwagi na fakt, że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej części udziału przez Wnioskodawczynię upłynął pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym sprzedaż w tej części nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży działki 2 w części dotyczącej udziału nabytego w 2014 r. w ramach zniesienia współwłasności podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazać bowiem należy, że współwłasność jest instytucją prawa cywilnego uregulowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380). Zgodnie z art. 195 ww. Kodeksu współwłasność polega na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego, o czym stanowi art. 196 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 210 ww. Kodeksu każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności może nastąpić na podstawie umowy lub orzeczenia sądu. W myśl art. 212 § 2 Kodeksu, rzecz która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że zniesienie współwłasności może polegać na przyznaniu rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych. W takim przypadku zniesienie współwłasności następuje zatem za odpłatnością w formie spłaty. Czynność taka, w świetle prawa cywilnego, stanowi formę odpłatnego zbycia i wyczerpuje również dyspozycję cytowanego na wstępie przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z treścią art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 19 ust. 3 ww. ustawy wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Natomiast jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający (art. 19 ust. 4 ustawy).

Stosownie do art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Zgodnie z art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:


  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.



Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.


W myśl art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:


  1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego


  • położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.


Aby skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik powinien wydatkować przychód uzyskany ze sprzedaży budynku mieszkalnego na cele określone w ust. 25, w tym m.in. na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.

Nabycie wiąże się niewątpliwie z przeniesieniem własności danej nieruchomości na kupującego. Skoro zatem, w celu skorzystania ze zwolnienia, podatnik ma wydatkować uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przychody na cele mieszkaniowe uznać należy, że warunek ten będzie spełniony wówczas, gdy zarówno nabycie, jak i wydatki związane z tym nabyciem będą dokonane po sprzedaży tej nieruchomości.

A zatem, dochód ze sprzedaży w 2015 r. działki nr 2 w części przypadającej na udział Wnioskodawczyni, nabytej w 2014 r. w ramach zniesienia współwłasności części udziału w nieruchomości przypadającej uprzednio na Pana M. S., nie będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy. Nie można bowiem uznać, że spłata byłego męża dokonana w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości w 2014 r, wypełnia przesłanki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Reasumując, dochód uzyskany ze sprzedaży w 2015 r. działki nr 2 w części przypadającej na udział Wnioskodawczyni nabyty w 2014 r. (w ramach zniesienia współwłasności z obowiązkiem spłaty byłego męża) podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Równocześnie dochód ten nie korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy bowiem został uzyskany po dacie nabycia udziału w nieruchomości w ramach odpłatnego zniesienia współwłasności.

Jednakże wskazać należy, że udokumentowana kwota faktycznej spłaty na rzecz Pana M. S. może zostać uznana za koszty uzyskania przychodu ponieważ mieści się ona w kategorii kosztów nabycia, o których mowa w ww. art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spłata stanowi bowiem wydatek na nabycie udziału w nieruchomości, który przed zniesieniem współwłasności należał do byłego męża Wnioskodawczyni. Zatem kwota spłaty na rzecz Pana M. S., w części przypadającej na nabyty od niego przez Wnioskodawczynię udział w sprzedanej działce stanowi koszt nabycia zbywanej nieruchomości, o który Wnioskodawczyni może pomniejszyć uzyskany ze sprzedaży przychód. Aby jednak spłatę móc odliczyć od przychodów ze sprzedaży spłata ta musi być udokumentowana, czyli wydatek ma być faktycznie poniesiony. Nie jest istotne przy tym, jaki termin spłaty został określony w postanowieniu sądu dotyczącym zniesienia współwłasności, bowiem nie można uznać za koszt uzyskania przychodu wydatku nie poniesionego. Jeśli zatem Wnioskodawczyni dokona spłaty przed złożeniem zeznania PIT-39, w którym rozliczyć należy przychód z odpłatnego zbycia działki nr 2, to ów wydatek na spłatę będzie mógł zostać wykazany w tym zeznaniu.

Jednocześnie informuje się, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Oznacza to, że niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie w indywidualnej sprawie Wnioskodawczyni i nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych współwłaścicieli nieruchomości. Chcąc uzyskać interpretację drugi współwłaściciel powinien osobiście lub za pomocą ustanowionego pełnomocnika zwrócić się o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie i uiścić związaną z tym opłatę.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016, poz. 718 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj