Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/4512-570/16-2/AW
z 17 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2016 r. (data wpływu 18 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca świadczy usługi ochrony osób i mienia. Usługi te są świadczone między innymi na podstawie stałych umów z klientami. Tym samym usługa jest świadczona w sposób ciągły. Umowy przewidują miesięczny okres rozliczeniowy i stałą miesięczną opłatę za świadczoną usługę. Faktury za świadczone usługi wystawiane są również za okresy miesięczne, tj. pierwszego dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni (np 1 sierpnia 2016 r. zostanie wystawiona faktura za usługę świadczoną w lipcu 2016). Pośród klientów Wnioskodawcy trafiają się jednak również tacy, którzy nie płacą systematycznie co miesiąc, na podstawie wystawionych i otrzymanych faktur, ale kumulują płatności, tj. w danym miesiącu płacą bieżącą fakturę, ale również płacą za miesiąc następny (tj. np w sierpniu 2016 r. płacą za fakturę wystawioną 1 sierpnia 2016 r. i dotyczącą usług świadczonych w lipcu 2016 r., ale także płacą kwotę należną za miesiąc sierpień 2016 r., pomimo faktura dotycząca tego miesiąca zostanie wystawiona dopiero 1 września 2016 r.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie płatności dokonanej przez klienta w danym miesiącu i dotyczącego usługi ciągłej świadczonej w danym miesiącu, za którą to usługę faktura zostanie wystawiona pierwszego dnia następnego miesiąca.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Podstawową zasadą obowiązującą w podatku od towarów i usług, a dotyczącą momentu powstania obowiązku podatkowego, jest to, że obowiązek ten powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy). Od zasady tej ustawa przewiduje jednak szereg wyjątków. Jeden z tych wyjątków dotyczy usług ochrony osób i mienia. Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w zakresie usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia powstaje w momencie wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych sług. W przypadku zaś, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4 ustawy o VAT, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności.

Uwzględniając te zapisy, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w opisanym stanie faktycznym obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie wystawienia faktury (tj. pierwszego dnia danego miesiąca) pomimo, iż płatność za fakturę dokonana została przez klienta przed wystawieniem faktury (w miesiącu poprzedzającym miesiąc wystawienia faktury). Nie będzie bowiem w tym przypadku miał zastosowania przepis art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Przepis ten bowiem w swej treści wskazuje bowiem, iż należy go czytać z uwzględnieniem postanowień art. 19a ust. 5 pkt 4, czyli przepisu wiążącego powstanie obowiązku podatkowego z momentem wystawienia faktury. Wskazuje to jednoznacznie, iż w przypadku usługi ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury za tą usługę, bez względu na to, kiedy nastąpiła, bądź nastąpi płatność (oczywiście z uwzględnieniem, że faktura zostanie wystawiona we właściwym terminie, przed nadejściem terminu płatności).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 z pózn. zm.), zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Przez świadczenie usług zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.


Na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.


Generalna zasada wynikająca z brzmienia powołanego wyżej przepisu art. 19a ust. 1 ustawy wskazuje, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usług. Zgodnie z tą regulacją podatek stanie się wymagalny w miesiącu dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi i co do zasady zostanie rozliczony za ten okres rozliczeniowy.


Stosownie do treści art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu:

  1. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
  2. świadczenia usług:

    • telekomunikacyjnych,
    • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,
    • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
    • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
    • stałej obsługi prawnej i biurowej,
    • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego
    • z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.


W przypadkach, o których mowa w ust. 5 pkt 3 i 4, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności (art. 19a ust.7 ustawy).

Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy, J=jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Wskazany przepis definiuje zatem moment powstania obowiązku podatkowego, gdy określony podmiot gospodarczy otrzymał zaliczkę na poczet przyszłej usługi. Wskazać należy, że przepis ten nie definiuje jakich dostaw towarów i jakich usług ma dotyczyć zaliczka. Odnosi się on zatem do każdej zaliczki na dostawy towarów i świadczenie usług z zastrzeżeniem jednakże usług wymienionych w ust. 5 pkt 4 artykułu 19a.Wskazane zastrzeżenie oznacza, że zaliczki na poczet świadczenia usług ochrony osób, mienia nie rodzą obowiązku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca na podstawie zawartych z klientami umów świadczy usług ochrony osób i mienia. Zawarte umowy przewidują miesięczne okresy rozliczeń i stałą opłatę miesięczną. Wnioskodawca wystawia również faktury za świadczone usługi za okresy miesięczne tj. pierwszego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni np. 1 sierpnia 2016 r. zostanie wystawiona faktura za usługi świadczone w miesiącu lipcu 2016 r. Jak wskazuje Wnioskodawca pośród klientów trafiają się jednak również tacy, którzy nie płacą systematycznie co miesiąc, na podstawie wystawionych i otrzymanych faktur, ale kumulują płatności, tj. w danym miesiącu płacą bieżącą fakturę, ale również płacą za miesiąc następny np w sierpniu 2016 r. płacą za fakturę wystawioną 1 sierpnia 2016 r. i dotyczącą usług świadczonych w lipcu 2016 r., ale także płacą kwotę należną za miesiąc sierpień 2016 r., pomimo że faktura dotycząca tego miesiąca zostanie wystawiona dopiero 1 września 2016 r.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla płatności dokonanej przez klienta Wnioskodawca w danym miesiącu a dotyczącej usługi świadczonej w danym miesiącu, w stosunku do której faktura zostanie wystawiona pierwszego dnia miesiąca następnego.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego podstawowym terminem zgodnie z którym należy rozpoznać obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług ochrony osób i mienia będzie moment wystawienia faktury, o czym stanowi art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy. Ponadto jak wyjaśniono wyżej otrzymanie całości lub części należności w postaci np. zaliczki nie rodzi powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług ochrony osób i mienia, gdyż zasada opodatkowania płatności dokonanej przed wykonaniem usługi została w tym przypadku wyłączona.

Zatem w przypadku gdy Wnioskodawca otrzyma płatność w danym miesiącu, która będzie dotyczyła usług wykonanych w danym miesiącu a które Podatnik udokumentuje fakturą wystawioną pierwszego dnia miesiąca następnego, zobowiązany będzie do rozpoznania obowiązku podatkowego zgodnie z dyspozycją art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy tj. w momencie wystawienia faktury.


Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy w analizowanej kwestii należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności, oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy, określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego, w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa (art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj