Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/4512-354/16-1/JJ
z 30 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 maja 2016r. (data wpływu 12 maja 2016 r.), uzupełnionym pismem z 14 lipca 2016r. (data wpływu 19 lipca 2016r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do kwartalnego rozliczania się mimo niezłożenia w terminie aktualizacji VAT-R – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do kwartalnego rozliczania się mimo niezłożenia w terminie aktualizacji VAT-R.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 14 lipca 2016r. (data wpływu 19 lipca 2016r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 1 lipca 2016r. znak: IBPP2/4512-354/16/JJ.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i posiada status podatnika VAT czynnego.

Jako mały podatnik przystąpił w styczniu 2013 roku do rozliczania i składania deklaracji VAT kwartalnych. Deklaracje kwartalne składał do IV kwartału 2015 roku (za I kwartał 2016 złożył już deklarację VAT-7D).

W kwietniu 2016 r. Wnioskodawca otrzymał telefon z urzędu skarbowego, w którym poinformowano go, iż w III kwartale 2013 roku przekroczył limit uprawniający Wnioskodawcę do bycia małym podatnikiem, w związku z czym Wnioskodawca jest zobowiązany do składania deklaracji miesięcznych począwszy od października 2013 roku.

Poproszono Wnioskodawcę o złożenie aktualizacji deklaracji VAT-R, gdzie Wnioskodawca miał wybrać obowiązek składania deklaracji VAT miesięcznie od października 2013r.

Faktycznie przez zaniedbanie swojego biura rachunkowego nie została złożona w październiku 2013 roku aktualizacja deklaracji VAT-R, w której zostałoby zgłoszone, że zamiast składać deklarację VAT-7K Wnioskodawca miałby składać deklaracje VAT-7D.

W kwietniu br. właścicielka biura rachunkowego, któremu Wnioskodawca zlecił prowadzenie księgowości zadzwoniła na Krajową Informację Podatkową z pytaniem czy jako duży podatnik Wnioskodawca może dalej rozliczać się kwartalnie mimo niezłożenia w terminie aktualizacji VAT-R.

Otrzymała odpowiedź twierdzącą. Ekspert po kilkunastominutowej weryfikacji przepisów i konsultacji z innymi pracownikami KIP poinformował ją o obowiązku złożenia aktualizacji VAT-R i wypełnienie informacji o składaniu deklaracji VAT-7D od IV kwartału 2013 roku.

14.04.2016 taka aktualizacja została złożona do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Pan Kierownik oraz urzędniczka urzędu skarbowego nie zgadzają się z tym, uważają że ponieważ VAT-R nie został złożony zaraz po przekroczeniu limitu, w tej sytuacji do 25.11.2013 roku, Wnioskodawca nie ma prawa wnioskować o rozliczenie się kwartalnie na deklaracji VAT-7D za wcześniejsze kwartały.

Wykonywane były kolejne telefony na KIP jak i do urzędu skarbowego, eksperci z KIP za każdym razem uważali, że Wnioskodawca ma prawo, a nawet obowiązek składania deklaracji VAT-7D, Kierownik Urzędu Skarbowego wręcz przeciwnie, twierdząc, że jest to stanowisko Izby Skarbowej w Krakowie, i że wszyscy podatnicy będący w sytuacji Wnioskodawcy dostosowali się i złożyli deklaracje miesięczne, a Wnioskodawca nie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (sformułowane w ww. piśmie z 14 lipca 2016r.):

Czy mimo nie spełnienia warunków zawartych w art. 96 ust. 12 Ustawy o Podatku od Towarów i Usług, będąc dużym podatnikiem, nie rozliczający się metodą kasową, może mieć zastosowanie art. 99 ust. 4 Ustawy o Podatku od Towarów i Usług?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ponieważ Wnioskodawca nie złożył czterech deklaracji kwartalnych do czego obliguje Wnioskodawcę art. 99 ust. 4 Ustawy o Podatku od Towarów i Usług, zdaniem Wnioskodawcy jest on zobowiązany składać deklaracje VAT-7D (mimo braku terminowego złożenia aktualizacji deklaracji VAT-R) od IV kwartału 2013 roku do momentu gdyby złożył wniosek o rozliczenie miesięczne. Takiego wniosku Wnioskodawca nie złożył więc ma prawo rozliczać się jako duży podatnik, nie stosujący metody kasowej, kwartalnie na deklaracji VAT-7D.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 710 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ww. ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z art. 96 ust. 12 ustawy o VAT, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2016 r. poz. 476). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10, art. 130c i art. 133.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (zgodnie z ar. 99 ust. 2 tej ustawy).

Zgodnie z art. 99 ust. 3 tej ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

W myśl art. 99 ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w ust. 3, mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego

Podatnicy, którzy utracili prawo do stosowania metody kasowej, składają deklaracje podatkowe za okresy miesięczne począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwot powodujące utratę prawa do rozliczania się metodą kasową. Przepis ust. 3 zdanie pierwsze stosuje się odpowiednio (art. 99 ust. 5 ustawy o VAT).

Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio do podatników, którzy zrezygnowali z prawa do rozliczania się metodą kasową (art. 99 ust. 6 ustawy o VAT).

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w przypadku utraty statusu małego podatnika przez podatnika, który wybrał metodę kasową, a więc sytuacji, w której sprzedaż takiego podatnika wraz z należnym podatkiem przekroczy określony limit, podatnik ten winien przejść z rozliczeń kwartalnych na rozliczenia miesięczne podatku VAT poczynając od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie kwot powodujące utratę wskazanego wyżej przywileju. Mówi o tym art. 99 ust. 5 ustawy o VAT.

Powyższa regulacja nie dotyczy jednak małego podatnika, który nie rozlicza się metodą kasową.

W przypadku małego podatnika nie rozliczającego się metodą kasową a jednocześnie składającego deklaracje podatkowe za okresy kwartalne (VAT-7/K), przekroczenie przez niego limitu skutkującego utratą przez niego statusu małego podatnika, powoduje, że winien on rozliczać podatek za okresy kwartalne składając za te okresy deklaracje podatkowe VAT-7D.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i posiada status podatnika VAT czynnego. Jako mały podatnik przystąpił w styczniu 2013 roku do rozliczania i składania deklaracji VAT kwartalnych. Deklaracje kwartalne składał do IV kwartału 2015 roku (za I kwartał 2016 złożył już deklarację VAT-7D). W kwietniu 2016 r. Wnioskodawca otrzymał telefon z urzędu skarbowego, w którym poinformowano go, iż w III kwartale 2013 roku przekroczył limit uprawniający Wnioskodawcę do bycia małym podatnikiem, w związku z czym Wnioskodawca jest zobowiązany do składania deklaracji miesięcznych począwszy od października 2013 roku.

Poproszono Wnioskodawcę o złożenie aktualizacji deklaracji VAT-R, gdzie Wnioskodawca miał wybrać obowiązek składania deklaracji VAT miesięcznie od października 2013r.

Faktycznie nie została złożona w październiku 2013 roku aktualizacja deklaracji VAT-R, w której zostałoby zgłoszone, że zamiast składać deklarację VAT-7K Wnioskodawca miałby składać deklaracje VAT-7D.

14.04.2016 taka aktualizacja została przez Wnioskodawcę złożona do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego (wypełnienie informacji o składaniu deklaracji VAT-7D od IV kwartału 2013 roku).

Na tle powyższego Wnioskodawca ma wątpliwości, czy mimo nie spełnienia warunków zawartych w art. 96 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, będąc dużym podatnikiem, nie rozliczającym się metodą kasową może mieć do niego zastosowanie art. 99 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy prawa oraz okoliczności faktyczne przedstawione we wniosku należy stwierdzić, że w sytuacji gdy Wnioskodawca jako mały podatnik nie rozliczający się metodą kasową, od stycznia 2013 r. składał deklaracje podatkowe za okresy kwartalne, w III kwartale 2013 r. przekroczył limit w skutek czego utracił on status małego podatnika, winien był od IV kwartału 2013 r. dokonywać rozliczeń kwartalnych podatku i składać deklaracje podatkowe VAT-7D.

Trzeba przy tym zauważyć, że w powyższej sytuacji dla ustalenia możliwości dokonywania przez Wnioskodawcę rozliczeń podatku w okresach miesięcznych należy kierować się przywołanym wcześniej przepisem art. 99 ust. 4 ustawy o VAT, a mianowicie rozliczeń podatkowych w okresach miesięcznych mógł on dokonywać nie wcześniej niż po upływie 4 kwartałów za które Wnioskodawca składał deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego. Zatem w tej konkretnej sprawie rozliczanie przez Wnioskodawcę podatku w okresach miesięcznych było możliwe dopiero od I kwartału 2014 r., oczywiście po uprzednim spełnieniu warunku o pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o tym fakcie.

W świetle powyższych ustaleń stanowisko Wnioskodawcy, uznające, że jest on zobowiązany składać deklaracje VAT-7D (mimo braku terminowego złożenia aktualizacji VAT-R) od IV kwartału 2013r. na podstawie art. 99 ust. 4 ustawy o VAT, jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zmiana któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiana stanu prawnego powoduje, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność, a Wnioskodawca nie może korzystać z ochrony wynikającej z tej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj