Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/4512-361/16-4/MMa/RR
z 19 sierpnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z póżn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni – przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2016 r. (data wpływu 11 maja 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lipca 2016 r. (data wpływu 2 sierpnia 2016 r.) w odpowiedzi na wezwanie tutejszego Organu z dnia 21 lipca 2016 r. nr IPPP2/4512-361/16-2/MMa (skutecznie doręczone w dniu 25 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania przez jednego z małżonków ze zwolnienia z podatku VAT jako rolnik ryczałtowy w sytuacji prowadzenia odrębnego gospodarstwa rolnego, przez współmałżonka będącego czynnym podatnikiem podatku VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania przez jednego z małżonków ze zwolnienia z podatku VAT jako rolnik ryczałtowy w sytuacji prowadzenia odrębnego gospodarstwa rolnego, przez współmałżonka będącego czynnym podatnikiem podatku VAT. Złożony wniosek została uzupełniony pismem z dnia 26 lipca 2016 r. (data wpływu 2 sierpnia 2016 r.) w odpowiedzi na wezwanie tutejszego Organu z dnia 21 lipca 2016 r. nr IPPP2/4512-361/16-2/MMa (skutecznie doręczone w dniu 25 lipca 2016 r.).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Od marca 2013 roku Wnioskodawczyni prowadzi samodzielnie działalność rolniczą dział specjalny produkcji rolnej (PKD 01.47.Z chów i hodowla drobiu). Wnioskodawczyni jest rolnikiem ryczałtowym, nie obowiązanym na mocy innych ustaw do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wnioskodawczyni korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Małżonek Wnioskodawczyni posiada odrębne gospodarstwo rolne, w ramach którego od 2002 roku prowadzi dział specjalny produkcji rolnej: PKD 01.47.Z - chów i hodowla drobiu. Do sierpnia 2011 roku małżonek Wnioskodawczyni korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, następnie zrezygnował z tego zwolnienia i dokonał rejestracji w podatku VAT. Od września 2011 roku mąż Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych. W prowadzonej działalności rolniczej małżonek Wnioskodawczyni wykorzystuje składniki majątkowe stanowiące gospodarstwo rolne, będące jego własnością, w skład którego wchodzą: grunty, budynki gospodarskie, maszyny i urządzenia. Gospodarstwo rolne zostało nabyte przez małżonka przed powstaniem małżeńskiej wspólności ustawowej.


W sierpniu 2007 roku Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński i od tego czasu pozostaje w ustawowej wspólnocie majątkowej. Umowy rozszerzającej ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej Wnioskodawczyni nie zawierała.


W czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni zawarła wraz z mężem umowę spółki jawnej, której przeważającą działalność stanowi chów i hodowla drobiu (PKD 01.47.Z). Spółka pod nazwą „A. Spółka jawna” została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego Rejestru Przedsiębiorców w dniu 13 września 2011 roku. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych od października 2011 roku.

W marcu 2013 roku, na podstawie umowy użyczenia zawartej ze Spółką A. Sp.j., Wnioskodawczyni przejęła do używania jeden z budynków gospodarskich i rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej - działu specjalnego produkcji rolnej (PKD 01.47.Z – chów i hodowla drobiu) na własne nazwisko. Wnioskodawczyni dokonała zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-7 we właściwym Urzędzie Skarbowym, Wnioskodawczyni posługuje się własnym numerem NIP. Wnioskodawczyni otrzymała również zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON.

W prowadzonej działalności rolniczej Wnioskodawczyni wykorzystuje składniki majątkowe nie będące współwłasnością małżeńską. Z kontrahentami zawiera niezależne umowy, odrębnie nabywa środki do produkcji rolniczej, a od nabywców produktów rolnych, będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, Wnioskodawczyni otrzymuje faktury VAT RR wystawione na nazwisko Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nie prowadzi innej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie jest zobowiązana na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.


Poza działalnością rolniczą Wnioskodawczyni świadczy pracę na podstawie umowy o pracę nieprzerwanie od maja 2007 r.


Ponadto Wnioskodawczyni w uzupełnieniu do złożonego wniosku wskazała, że:

  • Działalność o charakterze rolniczym, jaką Wnioskodawczyni prowadzi nie wchodzi w skład małżeńskiej wspólnoty majątkowej, ponieważ gospodarstwo prowadzone przez współmałżonka, jest odrębnym gospodarstwem, które nabył przed zawarciem związku małżeńskiego. Mąż Wnioskodawczyni nie zawierał z Wnioskodawczynią umowy rozszerzającej ustrój ustawowej wspólnoty majątkowej.
  • Z tytułu własnej odrębnej działalności rolniczej małżonek Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT od września 2011 roku.
  • Wnioskodawczyni przy prowadzeniu swojej działalność wykorzystuje obiekty, które nie są w żaden sposób powiązane z gospodarstwem rolnym męża. Gospodarstwo męża Wnioskodawczyni znajduje się w innej lokalizacji, mąż Wnioskodawczyni korzysta z obiektów, które nabył przed zawarciem przez małżonków związku małżeńskiego. Prowadzona przez Stronę działalność o charakterze rolniczym polega na chowie kur z przeznaczeniem na jaja wylęgowe. Wnioskodawczyni zawiera niezależne umowy z kontrahentami, odrębnie nabywa środki produkcji rolniczej. Działalność Wnioskodawczyni jest samodzielne pod względem technicznym i ekonomicznym.
  • Wnioskodawczyni przy prowadzeniu własnej działalności rolniczej korzysta z obiektu użyczonego jej do używania przez spółkę jawną, którą Strona zawiązała wraz z mężem będąc już małżeństwem. Wyposażenie, materiały i towary Wnioskodawczyni nabywa odrębnie na własne nazwisko. Mąż Wnioskodawczyni natomiast przy prowadzeniu własnego gospodarstwa wykorzystuje obiekty, które znajdują się w innej lokalizacji i powstały przed zawarciem przez małżonków związku małżeńskiego.
  • Dla celów działalności prowadzonych przez poszczególnych małżonków Strony nie korzystają ze wspólnych składników majątkowych. Działalność prowadzona przez Wnioskodawczynię odbywa się w obiekcie powstałym po zawarciu przez Strony małżeństwa, w ramach zawiązanej przez Strony spółki jawnej. Działalność rolnicza męża Wnioskodawczyni odbywa się w ramach gospodarstwa rolnego, które stanowi jego majątek osobisty, nabyty przed zawarciem małżeństwa. Budynki inwentarskie wraz z wyposażeniem znajdują się w różnych lokalizacjach.
  • Z obiektów majątkowych małżonkowie nie korzystają w tym samym czasie. Obiekty inwentarskie znajdują się w różnych miejscowościach, cykle produkcyjne odbywają się w różnym czasie i są od siebie niezależne.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy każdy z małżonków jest odrębnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonych odrębnie działalności rolniczych: z tytułu prowadzonej wyłącznie działalności rolniczej - jest rolnikiem ryczałtowym, zwolnionym od podatku oraz małżonek - z działalności prowadzonej wyłącznie w ramach własnego gospodarstwa rolnego - jest podatnikiem podatku od towarów i usług?
  2. Czy Wnioskodawczyni prawidłowo korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług z tytułu dostawy produktów rolnych, pochodzących z własnej działalności rolniczej (chowu i hodowli drobiu, PKD 01.47.Z) prowadzonej w użyczonym przez Spółkę jawną obiekcie?

Stanowisko Wnioskodawcy:


Zdaniem Wnioskodawczyni w przedstawionym stanie faktycznym znajdują zastosowanie poniżej przytoczone przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 artykułu 15 - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Działalność rolnicza została zdefiniowana w art. 2 pkt 15 ustawy, zgodnie z którym przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.


Biorąc pod uwagę przytoczoną powyżej definicję działalności gospodarczej, w tym świadczenie usług rolniczych uznać należy, iż działalność rolnicza, w tym chów i hodowla drobiu mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.

Z kolei zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.


W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych - art. 2 pkt 19 ustawy.

Przez produkty rolne, zgodnie z pkt 20 art. 2, rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim. Natomiast przez usługi rolnicze, zgodnie z art. 2 pkt 21, rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

Stosownie do art. 96 ust. 1 cyt. ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, który stanowi, że podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Z brzmienia art. 96 ust. 2 cyt. ustawy wynika, iż w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.


W myśl art. 96 ust. 4 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 -jako „podatnika VAT zwolnionego”.


Z powołanych przepisów wynika, że ustawa o podatku od towarów i usług zawiera pewne szczególne rozwiązania dotyczące podatników, którzy prowadzą wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie oraz podatników, którzy prowadzą wyłącznie działalność rolniczą w innych ramach niż gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Wówczas bowiem za podatnika jest uważana osoba, która składa zgłoszenie rejestracyjne.

W przedstawionym stanie faktycznym i wobec powyżej przytoczonych przepisów ustawy o VAT Wnioskodawczyni uważa, że każdy z małżonków posiada status odrębnego podatnika VAT z tytułu prowadzonych niezależnych działalności rolniczych: z tytułu działalności rolniczej prowadzonej w użyczonym od Spółki jawnej obiekcie – Wnioskodawczyni jest rolnikiem ryczałtowym, korzystającym ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT oraz małżonek - z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego, stanowiącego jego osobisty majątek - jest podatnikiem VAT czynnym.

Prowadzone przez Wnioskodawczynię oraz jej męża działalności rolnicze są samodzielne pod względem technicznym i ekonomicznym, zarówno Wnioskodawczyni, jak i małżonek odrębnie podejmują decyzje związane z prowadzeniem i kierowaniem tymi działalnościami. Działalność prowadzona przez małżonka odbywa się w ramach gospodarstwa rolnego, które stanowi jego majątek osobisty, natomiast działalność Wnioskodawczyni - w obiekcie użyczonym przez Spółkę jawną. Każdy prowadzi swoją działalność w pełni autonomicznie, a każda działalność stanowi zorganizowaną całość gospodarczą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Wcześniejsza rezygnacja przez małżonka ze zwolnienia i rejestracja jako podatnika VAT czynnego nie wywołuje skutków dla prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności rolniczej, ponieważ nie posiadają wspólnego gospodarstwa rolnego, nie prowadzą wspólnej działalności rolniczej, do których miałby zastosowanie przepis art. 96 ust. 2 ustawy o VAT.

Przepisy prawa podatkowego w zakresie podatku VAT dają osobie prowadzącej własne gospodarstwo rolne (działalność rolniczą) wybór, czy będzie rolnikiem ryczałtowym, zwolnionym od podatku czy też zrezygnuje z takiego zwolnienia i będzie czynnym podatnikiem VAT z tytułu takiej działalności rolniczej. Oznacza to, że małżonek mógł zrezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy w związku z prowadzoną na własny rachunek działalnością rolniczą w ramach gospodarstwa rolnego, a rezygnacja ta nie wywołuje skutku dla prowadzonej przez Wnioskodawczynię odrębnej działalności rolniczej. Dlatego zdaniem Wnioskodawczyni może jako rolnik ryczałtowy korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r., poz. 710), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Działalność rolnicza – stosownie do art. 2 pkt 15 ustawy - obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarnianą i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Wobec przywołanej wyżej definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług należy uznać, że prowadzenie działalności rolniczej (art. 2 pkt 15 ustawy o VAT) stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem rolnik, w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika podatku VAT prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą).

Z definicji określonej w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT wynika, że rolnik ryczałtowy to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Przez produkty rolne, zgodnie z art. 2 pkt 20 ww. ustawy rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.


Natomiast jak wynika z art. 2 pkt 21 rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.


Jak stanowi art. 15 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art . 96 ust. 1.


Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach (art. 15 ust. 5 ww. ustawy).


Stosownie do art. 96 ust. 1 ww. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Przy czym, z treści art. 96 ust. 2 ww. ustawy wynika, że w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Z przedstawionej treści wniosku wynika, że od marca 2013 roku Wnioskodawczyni prowadzi samodzielnie działalność rolniczą dział specjalny produkcji rolnej (PKD 01.47.Z chów i hodowla drobiu). Wnioskodawczyni jest rolnikiem ryczałtowym i korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Małżonek Wnioskodawczyni posiada odrębne gospodarstwo rolne, w ramach którego od 2002 roku prowadzi dział specjalny produkcji rolnej: PKD 01.47.Z - chów i hodowla drobiu. Do sierpnia 2011 roku małżonek Wnioskodawczyni korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, następnie zrezygnował z tego zwolnienia i dokonał rejestracji w podatku VAT. Od września 2011 roku mąż Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych. W prowadzonej działalności rolniczej małżonek Wnioskodawczyni wykorzystuje składniki majątkowe stanowiące gospodarstwo rolne, będące jego własnością, w skład którego wchodzą: grunty, budynki gospodarskie, maszyny i urządzenia. Gospodarstwo rolne zostało nabyte przez małżonka przed powstaniem małżeńskiej wspólności ustawowej. W sierpniu 2007 roku Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński i od tego czasu pozostaje w ustawowej wspólnocie majątkowej. Umowy rozszerzającej ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej Wnioskodawczyni nie zawierała. W czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni zawarła wraz z mężem umowę spółki jawnej, której przeważającą działalność stanowi chów i hodowla drobiu (PKD 01.47.Z). Spółka pod nazwą „A. Spółka jawna” została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego Rejestru Przedsiębiorców w dniu 13 września 2011 roku. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych od października 2011 roku. W marcu 2013 roku, na podstawie umowy użyczenia zawartej ze Spółką A. Sp.j., Wnioskodawczyni przejęła do używania jeden z budynków gospodarskich i rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej – działu specjalnego produkcji rolnej (PKD 01.47.Z – chów i hodowla drobiu) na własne nazwisko. Wnioskodawczyni dokonała zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-7 we właściwym Urzędzie Skarbowym oraz otrzymała również zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON. W prowadzonej działalności rolniczej Wnioskodawczyni wykorzystuję składniki majątkowe nie będące współwłasnością małżeńską. Z kontrahentami zawiera niezależne umowy, odrębnie nabywa środki do produkcji rolniczej, a od nabywców produktów rolnych, będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, Wnioskodawczyni otrzymuję faktury VAT RR wystawione na nazwisko Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni nie prowadzi innej pozarolniczej działalności gospodarczej. Poza działalnością rolniczą Wnioskodawczyni świadczy pracę na podstawie umowy o pracę nieprzerwanie od maja 2007 r. Wnioskodawczyni przy prowadzeniu swojej działalność wykorzystuje obiekty, które nie są w żaden sposób powiązane z gospodarstwem rolnym męża. Prowadzona przez Stronę działalność o charakterze rolniczym polega na chowie kur z przeznaczeniem na jaja wylęgowe. Wnioskodawczyni zawiera niezależne umowy z kontrahentami, odrębnie nabywa środki produkcji rolniczej. Działalność Wnioskodawczyni jest samodzielne pod względem technicznym i ekonomicznym. Wyposażenie, materiały i towary Wnioskodawczyni nabywa odrębnie na własne nazwisko. Dla celów działalności prowadzonych przez poszczególnych małżonków Strony nie korzystają ze wspólnych składników majątkowych.


Wątpliwości Wnioskodawczyni sprowadzają się do wskazania, czy każdy z małżonków może być odrębnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonych odrębnie działalności rolniczych.


Uwzględniając opis analizowanej sprawy wskazać należy, że przepisy prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dają osobie prowadzącej własne gospodarstwo rolne (działalność rolniczą) wybór czy będzie rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku czy też zrezygnuje z takiego zwolnienia i będzie czynnym podatnikiem VAT z tytułu takiej działalności rolniczej.

W okolicznościach niniejszej sprawy mąż Wnioskodawczyni posiada odrębne gospodarstwo rolne, stanowiące jego odrębny majątek. Mąż Zainteresowanej do sierpnia 2011 roku był rolnikiem ryczałtowym a od września 2011 roku zrezygnował ze zwolnienia i dokonał rejestracji jako czynny podatnik VAT i od tego czasu rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych.

Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński w sierpniu 2007 r. i od tego czasu pozostaje w ustawowej wspólnocie majątkowej.


Wnioskodawczyni natomiast od 2013 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w innej lokalizacji na własne nazwisko i dokonała zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-7 we właściwym Urzędzie Skarbowym oraz otrzymała zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON. W takiej sytuacji wskazać należy, że pomimo tego, że w prowadzonej działalności rolniczej Strona wykorzystuje składniki majątkowe niebędące współwłasnością małżeńską, tylko prowadzi ją w budynku gospodarczym użyczonym od Spółki, to jednak w momencie rozpoczęcia prowadzenia przez Wnioskodawczynię działalności rolniczej pomiędzy małżonkami istniała ustawowa wspólność majątkowa małżeńska, a w związku z tym uznać należy, że Wnioskodawczyni w tym zakresie rozpoczęła prowadzenie wspólnego gospodarstwa rolnego, w ramach którego stała się jego reprezentantem. Wskazać przy tym należy, że ww. gospodarstwo, którego właścicielem jest Wnioskodawczyni należy uznać za zupełnie odrębne od gospodarstwa rolnego prowadzonego przez męża Wnioskodawczyni od 2002 roku, gdyż jak wskazała Wnioskodawczyni, gospodarstwo przez nią prowadzone jest odrębnym, samodzielnym gospodarstwem pod względem technicznym i ekonomicznym, a ponadto Strony wykorzystują do nich wyłącznie składniki odrębnego majątku. Tym samym w analizowanej sprawie Wnioskodawczyni jest właścicielem odrębnego gospodarstwa rolnego i w związku z tym w omawianym zakresie Strona może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy jako rolnik ryczałtowy z tytułu dostawy produktów rolnych, pochodzących z własnej działalności rolniczej (chowu i hodowli drobiu, PKD 01.47.Z) prowadzonej w użyczonym przez Spółkę jawną obiekcie.

Jednocześnie w niniejszej sprawie wskazać należy, że każdy z małżonków może być odrębnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonych odrębnych działalności rolniczych tzn. z działalności prowadzonej wyłącznie w ramach własnego gospodarstwa rolnego, z którego mąż Wnioskodawczyni zarejestrował się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz Wnioskodawczyni z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego prowadzonego odrębnie od działalności rolniczej męża Wnioskodawczyni, w ramach którego Strona jest rolnikiem ryczałtowym, zwolnionym od podatku od towarów i usług.

Końcowo zaznacza się, że skoro stroną wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest Wnioskodawczyni, interpretacja nie ma mocy wiążącej dla męża Wnioskodawczyni.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa ( art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania ( art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności; oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy; określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego; w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa ( art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydana w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną ( art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj