Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-88/13-5/JB
z 17 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012, poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07.01.2013 r. (data wpływu 18.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na podłączenie klienta do sieci - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 12.11.2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na podłączenie klienta do sieci.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Firma świadczy usługi telekomunikacyjne przewodowe i bezprzewodowe - dostępu do sieci internetowej, telewizji kablowej, połączeń telefonicznych oraz usługi monitoringu, sklasyfikowane pod numerem PKD 61. W ramach abonamentu usługi te świadczone są zarówno na rzecz osób indywidualnych, mieszkańców osiedli, jak również firm.

W celu wykonywania ww. usług firma w roku 2010 dokonała zakupu serwera. Serwer ten został zakwalifikowany do grupy 4 rodzaj 491 KŚT i amortyzowany jest stawką 30%. Firma w związku z chęcią udoskonalenia i rozszerzenia oferty buduje sieć telekomunikacyjną, za pośrednictwem której świadczy usługi m.in. dostępu do internetu.

Sieć składa się z urządzeń aktywnych oraz sprzętu pasywnego (radiowe urządzenia dostępowe i odbiorcze, systemy zasilania wymienionych urządzeń typu ups, konstrukcje masztowe wraz z elementami uziemienia, urządzenia mikroprocesowe typu: switch, router, oraz przewód typu utp, ftp). Jest to sieć mieszana, zarówno przewodowa jaki bezprzewodowa.

Sieć firmy to grupy usytuowanych obok siebie okablowanych budynków, z których każdy kolejny jest połączony kablem z poprzednim w taki sposób, że odłączenie kabla, routera lub switcha spowodowałoby zakłócenie funkcjonowania sieci, ponieważ przynajmniej jeden z klientów utraciłby dostęp do sieci.

Niemal w każdej z grup budynków jest co najmniej jeden taki, na którym do urządzenia radiowego połączonego z siecią budynku są podłączone anteny, zapewniające połączenie -transmisję sygnału pomiędzy innymi grupami budynków drogą radiową w taki sposób, że odłączenie jednej z tych anten również sprawiłoby, że sieć przestałaby funkcjonować - co najmniej jeden z klientów utraciłby dostęp do sieci:

Niektóre z instalacji są wykonywane na kominach fabrycznych, w skład instalacji wchodzą: kable, anteny, router, switch, urządzenia radiowe. Ze względu na wysokości na jakich są wykonywane tego typu instalacje, zwykle służą połączeniu w sieci dwóch odległych punktów (miejscowości). Połączenie to następuje w taki sposób, że demontaż instalacji wykonanej na kominie spowodowałaby, że nie docierałby sygnał z miejscowości A do miejscowości B, przez co klienci w jednej z tych miejscowości utraciliby dostęp do sieci.


Wszystkie instalacje są zamontowane tak, że można je bez problemu odłączyć od budynku, czy komina.


W ten sposób funkcjonująca sieć obejmuje swym zasięgiem kilka miejscowości.


Finalnie aby sieć mogła funkcjonować musi zostać podłączona do serwera.


Ponadto firma rozbudowuje oraz modernizuje swoją sieć zastępując dotychczas wykorzystywaną technologię tj. na odcinkach, na których sygnał jest przekazywany drogą radiową lub przewodami typu utp, ftp, technologią światłowodową czyli kablami światłowodowymi, które układane są w budowanej kanalizacji kablowej własnej lub w kanalizacji dzierżawionej firm zewnętrznych. do wykorzystania technologii światłowodowej, do przewodów światłowodowych, podłączane są urządzenia mikroprocesorowe: konwertery, switche.

Jednocześnie po podpisaniu umowy z konkretnym abonentem, natynkowo instalowane są kable i/lub urządzenia radiowe przyłącza doprowadzające sygnał telewizyjny i/lub internetowy od węzła abonenckiego do mieszkania lub biura. Koszty tych operacji są częścią usług końcowych - czyli dostarczenia sygnału telewizyjnego, internetowego dla konkretnego klienta.


W firmie Wnioskodawcy prowadzona jest księga przychodów i rozchodów metodą uproszczoną (kasową).


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:


  1. Czy opisaną sieć w całości można traktować jako jeden środek trwały zwiększając wartość początkową serwera, zaliczając ją tym samym do grupy 491 KŚT i dokonując odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej serwera powiększanej o nakłady związane z budową sieci oraz nakłady poniesione na jej modernizację i rozbudowę według stawki 30% rocznie, przy zastosowaniu współczynnika zwiększającego 2,0?
  2. Czy zakupione przez firmę artykuły służące wykonaniu wszelkich podłączeń u klienta mogą zostać zaliczone bezpośrednio w koszty firmy?

Odpowiedź na pytanie drugie stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Odpowiedź na pytanie pierwsze zostanie udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu.


Zdaniem Wnioskodawcy wszystkie poniesione przez firmę wydatki na wykonanie podłącza abonamenckiego niezbędnego do zagwarantowania dostępu do usług (internetu i telewizji kablowej) poszczególnym abonentom np. kable, routery, swiche, złączki, wkrety, kleje, uchwyty itp. stanowią bezpośrednie koszty firmy.


Powołując się na art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.


Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać m.in. następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ustawy,
  • musi być należycie udokumentowany.

Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, o ile nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów.


Wnioskodawca podkreśla, iż wydatki mające na celu zagwarantowanie możliwości świadczenia usług u abonenta, przyczyniają się do osiągnięcia przychodu przez podatnika.


Wnioskodawca uważa, że są to koszty bezpośrednie, które będą księgowane w dacie poniesienia, czyli wystawienia faktury (rachunku) na podstawie art. 22 ust. 4 w zw. z art. 22 ust. 2 pkt 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych n podłączenie klienta do sieci (pytanie Nr 2) – uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego oraz jego analizy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Firma świadczy usługi telekomunikacyjne przewodowe i bezprzewodowe - dostępu do sieci internetowej, telewizji kablowej, połączeń telefonicznych oraz usługi monitoringu W ramach abonamentu usługi te świadczone są zarówno na rzecz osób indywidualnych, mieszkańców osiedli, jak również firm.

Po podpisaniu umowy z konkretnym abonentem, natynkowo instalowane są kable i/lub urządzenia radiowe przyłącza doprowadzające sygnał telewizyjny i/lub internetowy od węzła abonenckiego do mieszkania lub biura. Koszty tych operacji są częścią usług końcowych - czyli dostarczenia sygnału telewizyjnego, internetowego dla konkretnego klienta. W firmie Wnioskodawcy prowadzona jest księga przychodów i rozchodów w sposób uproszczony.


Wskazać w tym miejscu należy, iż podatnicy mogą prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów stosując do ewidencji zdarzeń gospodarczych jedną z dwóch przewidzianych przepisami prawa podatkowego metod:

  • tzw. metodę memoriałową – określoną w art. 22 ust. 5 – 5c w/w ustawy lub
  • metodę uproszczoną – wynikającą z art. 22 ust. 4 tejże ustawy.

Wybór metody należy do podatnika, z tym zastrzeżeniem, że wybraną metodę powinien stosować konsekwentnie przez cały rok podatkowy.


Ze złożonego wniosku wynika, iż wydatki zaliczane są przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z tzw. „metodą uproszaczoną”.


Przy ewidencjonowaniu kosztów nie mają, zatem zastosowania zasady określone w art. 22 ust. 5–5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidziane dla podatników prowadzących księgi rachunkowe.


W myśl art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.


W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów zastosowanie znajduje przepis art. 22 ust. 6b ww. ustawy zgodnie z którym, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.


Przepis ten ustanawia ogólną regułę, w myśl której koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.


Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą zaliczać wydatki do kosztów uzyskania przychodów w roku ich poniesienia, bez względu na to, kiedy zostały uzyskane przychody, z którymi te koszty są bezpośrednio związane.


Reasumując, mając na względzie powyższe, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na artykuły służące wykonaniu wszelkich podłączeń u klienta winny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia, tj. zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle tego przepisu za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.


Jednakże podkreślić należy, iż dzień poniesienia kosztu, został określony w treści art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak wskazał Wnioskodawca w treści art. 22 ust. 2 pkt 6b cyt. ustawy.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, tutejszy organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj