Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/4512-570/16-2/RR
z 19 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2016 r. (data wpływu 1 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie:

  • 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT – jest prawidłowe,
  • 25 dni od dnia złożenia deklaracji VAT, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji VAT będą wynikać z faktur w całości opłaconych za pośrednictwem rachunku bankowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 1 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A. Sp. z o.o. [dalej: Wnioskodawca lub Spółka] planuje budowę Kompleksu Badawczo - Rozwojowego wraz z Ośrodkiem Treningowo-Szkolnym. W skład budowanego Kompleksu Badawczo-Rozwojowego wraz z Ośrodkiem Treningowo-Szkolnym [dalej: Kompleks] wchodzić będzie m.in. ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjno-sportowa, centrum badawczo-rozwojowe oraz baza treningowa niezbędna do prowadzenia szkolenia sportowców, w szczególności piłkarzy.

Budowa Kompleksu zostanie sfinansowana z kilku źródeł: Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu, funduszy europejskich oraz środków własnych.


Spółka zamierza prowadzić na terenie Kompleksu jedynie działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług [dalej: VAT] m.in. wynajem obiektów Kompleksu, usługi gastronomiczne, organizację imprez, usługi promocyjne świadczone na rzecz sponsorów oraz usługi związane z wyszkoleniem.


Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.


Spółka rozpocznie sprzedaż opodatkowaną VAT równocześnie z pojawieniem się pierwszych wydatków związanych z Kompleksem, w tym jego budową. Na etapie budowy Kompleksu sprzedaż opodatkowaną Spółki stanowiły będą usługi reklamowe polegające na odpłatnym umieszczaniu informacji reklamowych firm świadczących usługi na rzecz Wnioskodawcy na terenie Kompleksu i/lub usługi wynajmu kontenerów na rzecz Generalnego Wykonawcy, w którym zlokalizowane zostanie zaplecze budowy.

W początkowym okresie budowy Kompleksu, Wnioskodawca będzie ponosił duże nakłady inwestycyjne, które będą obciążone VAT. Natomiast sprzedaż opodatkowana prowadzona przez Spółkę będzie występowała w mniejszej wysokości. W efekcie, Wnioskodawca w rozliczeniach VAT będzie deklarował nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w stosunku do których planuje występować o zwrot na rachunek bankowy Spółki prowadzony przez bank mający siedzibę na terytorium Polski.


Wnioskodawca nie wyklucza również, iż mogą wystąpić rozliczenia, w których będzie deklarował nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym wynikającą z faktur w całości opłaconych za pośrednictwem rachunku bankowego.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT?
  2. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji VAT, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji VAT będą wynikać z faktur w całości opłaconych za pośrednictwem rachunku bankowego?

Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT.
  2. Zdaniem Spółki, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawniony do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji VAT, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji VAT będą wynikać z faktur w całości opłaconych za pośrednictwem rachunku bankowego.

  1. Uzasadnienie do pytania nr 1

1.1 Prawo do odliczenia VAT


W pierwszej kolejności Wnioskodawca wskazuje, iż aby powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, Spółce musi przysługiwać prawo do odliczenia VAT od nabycia towarów i usług, z którego będzie mogła skorzystać w rozliczeniach VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4 , art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast z art. 88 ustawy o VAT wynika kiedy podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT, w szczególności ust. 4 wskazuje, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.


Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego po spełnieniu łącznie następujących przesłanek, tj.:

  1. zakupi towary lub usługi do działalności opodatkowanej VAT,
  2. wystąpi związek pomiędzy zakupami i wykonywaną działalnością opodatkowaną,
  3. będzie posiadał statusu zarejestrowanego podatnika VAT czynnego,
  4. nie będą miały zastosowania wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT.

Ad. 1)


Spółka będzie wykorzystywała nabywane towary i usługi do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, tj. świadczenia usług wynajmu poszczególnych obiektów wchodzących w skład Kompleksu, usługi gastronomiczne, organizację imprez, usługi promocyjne świadczone na rzecz sponsorów oraz usługi związane z wyszkoleniem. Natomiast w trakcie powstawania Kompleksu, Wnioskodawca będzie wykonywał odpłatne usługi reklamowe polegające na umieszczaniu informacji o firmach świadczących usługi na rzecz Wnioskodawcy na terenie Kompleksu i/lub usługi wynajmu kontenerów na rzecz Generalnego Wykonawcy, w którym zlokalizowane zostanie zaplecze budowy.


Tak, więc nabywane towary i usługi przez Spółkę będą wykorzystywane do działalności gospodarczej opodatkowanej VAT prowadzonej przez Wnioskodawcę.


Ad. 2)


Ustawodawca w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT określił, iż podatnik jest uprawniony do odliczenia VAT w zakresie, w jakim nabywane towary lub usługi służą wykonywaniu działalności opodatkowanej VAT. Jednakże, ustawodawca nie wskazał, iż związek pomiędzy nabywanym towarem lub usługą, a czynnością opodatkowaną musi być bezpośredni. Oznacza to, że z okoliczności towarzyszących danym zakupom, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wystarczającym jest to, aby zakupy były dokonane w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. A zatem, podatnik chcący skorzystać z prawa do odliczenia VAT, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Podobny pogląd wyraził również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w orzeczeniu z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 Ghent Coal Therminal NV uznał, iż „ (...) „podatnik jest uprawniony do odliczenia VAT naliczonego na towary i usługi nabyte w związku z pracami inwestycyjnymi wykonanymi z przeznaczeniem ich na planowaną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu. Nabyte prawo do odliczenia pozostaje w mocy, nawet jeśli w wyniku niezależnych od niego okoliczności podatnik nigdy nie wykorzystał nabytych towarów lub usług do transakcji podlegających opodatkowaniu.”

Z powyższego orzeczenia wynika, iż istotny jest zamiar z jakim podatnik nabywa dane towary lub usługi, natomiast nie jest bezwzględnie konieczne faktyczne ich zużycie w ramach sprzedaży opodatkowanej VAT. W sytuacji Wnioskodawcy, istnieć będzie zamiar wykorzystywania nabywanych towarów i usług do działalności opodatkowanej VAT, jak również wystąpi związek pomiędzy nabywanymi towarami i usługami oraz czynnościami opodatkowanymi VAT. Gdyby bowiem Wnioskodawca nie prowadził budowy Kompleksu nie mógłby, bowiem wykorzystywać go do działalności opodatkowanej VAT polegającej np. na jego wynajmie lub reklamowej.

Co więcej, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym efekt w postaci wygenerowania sprzedaży opodatkowanej będzie już występować w początkowej fazie inwestycji prowadzonej przez Wnioskodawcę. Spółka będzie bowiem od samego początku realizowała działalnością reklamową na terenie Kompleksu. W konsekwencji będzie spełniony warunek dotyczący wykazania związku pomiędzy zakupem a czynnością opodatkowaną VAT.


Ad. 3)


Z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Wnioskodawca w chwili rozpoczęcia prowadzenia działalności opodatkowanej będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.


Ad. 4)


Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, jeżeli nie wystąpią negatywne przesłanki, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT. W ocenie Wnioskodawcy, w stosunku do nabywanych towarów i usług służących wzniesieniu Kompleksu nie będą miały zastosowania wyłączenia, o których mowa w art. 88 ustawy o VAT, tj. nie będą to usługi gastronomiczne, hotelowe, jak również faktury nie będą wystawione przez nieuprawniony lub nieistniejący podmiot itp.


Podsumowując, spełnione będą wyżej wskazane przesłanki, tak więc Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów towarów i usług na potrzeby budowy Kompleksu.


1.2 Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.


  1. Uwagi ogólne

Uwzględniając powyższe, skoro Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizowanej budowy Kompleksu, to w przypadku, gdy w danym okresie wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym będzie również uprawniony do otrzymania jej zwrotu na rachunek bankowy.

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym występuje w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego. W takiej sytuacji podatnik zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT ma prawo do: (i) obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub (ii) do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z kolei art. 87 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisowo kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Na podstawie art. 87 ust. 5a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a i ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Art. 87 ust. 1 ustawy o VAT wprowadza dwie równorzędne zasady postępowania z powstałą nadwyżką podatku. Możliwe jest bowiem przeniesienie jej na następny okres rozliczeniowy, albo otrzymanie jej zwrotu na rachunek bankowy. Wybór sposobu postępowania pozostawiony został podatnikowi. Regulacja art. 87 ust. 1 ustawy o VAT nie zabrania również rozbicia kwoty nadwyżki na dwie części, z których jedna podlegać będzie zwrotowi z urzędu skarbowego, zaś druga przeniesiona zostanie na kolejny okres rozliczeniowy.

Powyższe oznacza, że Wnioskodawca w sytuacji, gdy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym będzie uprawniony do przeniesienia jej na następny okres rozliczeniowy lub też do wystąpienia o jej zwrot na rachunek bankowy. Alternatywnie Wnioskodawca będzie również uprawniony część nadwyżki przenieść na następny okres rozliczeniowy i jednocześnie w stosunku do pozostałej części nadwyżki wystąpić o jej zwrot na rachunek bankowy.


1.3 Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni


Jeżeli w rozliczeniach VAT Wnioskodawcy wystąpi kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z tytułu nabywanych towarów i usług służących budowie Kompleksu, będzie on uprawiony do wystąpienia o zwrot tej kwoty na rachunek bankowy, prowadzony w banku mającym siedzibę na terytorium Polski.

Z art. 86 ust. 2 ustawy o VAT wynika, iż standardowy termin na dokonanie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przez urząd skarbowy wynosi 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT. Termin ten może ulec wydłużeniu w sytuacji, gdy w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT lub zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania.

Wnioskodawca wskazuje, iż zamierza rozpocząć prowadzenie działalności opodatkowanej VAT równocześnie z rozpoczęciem budowy Kompleksu. W przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym będzie występowała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym Wnioskodawca planuje ubiegać się o jej zwrot na rachunek bankowy. Tak więc, skoro w deklaracjach VAT będzie wykazywana kwota sprzedaży opodatkowanej VAT i jednocześnie będzie powstawała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która nie będzie wymagała dodatkowej weryfikacji, to Wnioskodawca będzie uprawniony do otrzymania jej zwrotu na rachunek bankowy w ciągu 60 dni od złożenia deklaracji VAT.

  1. Uzasadnienie do pytania nr 2

2.1 Prawo do odliczenia VAT


Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupów towarów i usług na potrzeby budowy Kompleksu. Analogiczne zastosowanie znajdą uwagi Wnioskodawcy wskazane w pkt 1.1 niniejszego wniosku o wydanie interpretacji.


2.2 Prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni


Skoro, Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizowanej budowy Kompleksu, to w przypadku, gdy w danym okresie wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym będzie również uprawniony do otrzymania jej zwrotu na rachunek bankowy.

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym występuje w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego. W takiej sytuacji podatnik zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT ma prawo do: (i) obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub (ii) do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.


Zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.),
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

- przy czym przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a, 4a-4f stosuje się odpowiednio.


Wnioskodawca wskazuje, iż zamierza prowadzić działalności opodatkowaną VAT od momentu rozpoczęcia budowy Kompleksu. W przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym będzie występowała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym Wnioskodawca planuje ubiegać się o jej zwrot na rachunek bankowy. Jednocześnie, Wnioskodawca nie wyklucza, iż mogą wystąpić sytuacje, w których w danym okresie rozliczeniowym wszystkie faktury, z których wynikają poszczególne kwoty podatku naliczonego, zostaną w całości opłacone za pośrednictwem rachunku bankowego.

Wobec powyższego, skoro Wnioskodawca w danym okresie rozliczeniowym będzie wykonywał czynności opodatkowane VAT oraz opłaci za pośrednictwem rachunku bankowego w całości wszystkie faktury, z których wynika kwota podatku naliczonego ujęta w deklaracji VAT, to w przypadku złożenia wniosku o zwrot na rachunek bankowy kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, będzie uprawniony do otrzymania jej zwrotu w terminie 25 dni od złożenia deklaracji VAT.


Wobec powyższego Wnioskodawca wnosi jak na wstępie.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać: wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności; oznaczenie organu, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania skarga dotyczy; określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego; w przypadkach, o których mowa w art. 52 § 3 i 4, dowód, że skarżący wezwał właściwy organ do usunięcia naruszenia prawa ( art. 57 § 1 pkt 1 - 4 ww. ustawy). Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydana w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną ( art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj