Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/4511-923/16-3/AM
z 6 października 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późń. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży wyodrębnionych lokali – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 22 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży wyodrębnionych lokali.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawczyni nabyła w dniu 12 stycznia 2009 roku własność zabudowanej nieruchomości (dalej jako „Nieruchomość”). Nieruchomość była do dnia 24 stycznia 2008 roku wynajmowana Wnioskodawczyni przez poprzedniego właściciela Nieruchomości.

Wnioskodawczyni nabyła Nieruchomość do majątku osobistego (Wnioskodawczynię z byłym mężem obowiązywał wówczas ustrój rozdzielności majątkowej). W związku z zakupem Nieruchomości pobrany został podatek od czynności cywilnoprawnych. Nieruchomość stanowi grunt o powierzchni 2.110 m² wraz z posadowionym na nim budynkiem mieszkalnym o powierzchni 550 m², w którym znajduje się obecnie 10 wyodrębnionych przez Wnioskodawczynię lokali mieszkalnych (dalej jako „Lokale”). Wnioskodawczyni nie zmieniła charakteru Nieruchomości tj. Lokale mają nadal przeznaczenie mieszkalne.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki jawnej (dalej jako „Spółka”). Komplementariuszem Spółki jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w której Wnioskodawczyni jest mniejszościowym udziałowcem.

Na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W przedmiocie działalności Spółki figuruje między innymi: sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego (PKD 46.73.Z); roboty budowlane specjalistyczne (PKD.43), wynajem i dzierżawa (PKD 77). W przedmiocie działalności Spółki nie mieści się natomiast obrót nieruchomościami. Działalność gospodarcza prowadzona za pośrednictwem Spółki pozostaje od 2002 roku jedynym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawczynię.

Nieruchomość nie była związana z działalnością gospodarczą Spółki i nie została nabyta przez Wnioskodawczynię na potrzeby tej działalności. Wnioskodawczyni nabyła Nieruchomość dopuszczając myśl o jej ewentualnym wynajmowaniu na cele mieszkalne. Faktycznie jednak Wnioskodawczyni nigdy nie wynajmowała i nadal nie wynajmuje Nieruchomości lub Lokali osobom trzecim.

Nakłady poniesione przez Wnioskodawczynię w związku z przeprowadzonym remontem Nieruchomości (remont dachu, elewacji, ocieplenie ścian i podłóg, naprawa stolarki drzwiowej, przeróbki instalacji elektrycznej, wymiana pieca c.o.) nie były dokonane w związku z działalnością gospodarczą w szczególności zaś nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów rozliczanych w ramach działalności gospodarczej.

W związku z prywatnym charakterem nakładów od materiałów i usług zakupionych na remont Nieruchomości nie odliczono również naliczonego podatku od towarów i usług. Nieruchomość (Lokale) nie znajduje się ponadto w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wskazane powyżej nakłady poniesione prywatnie przez Wnioskodawczynię przekroczyły 30% wartości za jaką Nieruchomość została przez nią nabyta i spowodowały wzrost wartości użytkowej Nieruchomości.

Wnioskodawczyni postanowiła następnie wyzbyć się Nieruchomości, gdyż majątek ten wiązał się z koniecznością ponoszenia szeregu kolejnych wydatków. Zawarła w tym celu umowy z profesjonalnymi firmami pośredniczącymi w obrocie nieruchomościami. Firmy te podejmowały w swoim zakresie działania reklamowe służące sprzedaży Nieruchomości. Nieruchomość nie znalazła jednak dotychczas kupca. Wnioskodawczyni postanowiła zatem sprzedać wyodrębnione na tę okoliczność z Nieruchomości Lokale osobno wraz z towarzyszącymi im udziałami w nieruchomości wspólnej (Nieruchomości). Również przy sprzedaży poszczególnych Lokali, Wnioskodawczyni będzie korzystała z usług profesjonalnych firm pośredniczących w obrocie nieruchomościami. Sprzedaż poszczególnych Lokali ma na celu wyzbycie się Nieruchomości, która jako całość nie znalazła do tej pory kupca.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy sprzedaż Lokali przez Wnioskodawczynię podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy sprzedaż Lokali przez Wnioskodawczynię podlegać będzie zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług?
  3. Czy z tytułu sprzedaży Lokali Wnioskodawczyni osiągnie przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie nr 3 wniosku w przedmiocie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpowiedź na pytanie Nr 1 i 2 wniosku w przedmiocie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.


Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że w związku z planowaną sprzedażą Lokali nie osiągnie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Dz. U. Nr - 8, poz. 350 ze zm. dalej jako „UPDOF”) źródło przychodu stanowi odpłatne zbycie, z,zastrzeżeniem art. 10 ust. 2 UPDOF,,nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed, upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) UPDOF przychody z działalności gospodarczej stanowią przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanymi na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2c UPDOF.

Zgodnie zaś z art. 14 ust. 2c UPDOF do przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 UPDOF, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Powyższe pozwala stwierdzić, że przychód ze zbycia nieruchomości stanowi przychód ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF w sytuacji, gdy nie stanowi on przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 UPDOF, a także w przypadku wskazanym w art. 14 ust. 2c UPDOF (J. Marciniuk, PIT. Komentarz, art. 14, nb. 72).

W świetle przedstawionego przyszłego stanu faktycznego wskazać należy również, że Nieruchomość ma charakter mieszkalny i została nabyta przez Wnioskodawczynię dnia 12 stycznia 2009 roku. Zaznaczenia wymaga także okoliczność, iż Nieruchomość nie była nigdy wykorzystywana przez Wnioskodawczynię w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną w jej przypadku wyłącznie za pośrednictwem Spółki. Powyższe okoliczności prowadzą do wniosku, że do przedstawionego przyszłego stanu faktycznego zastosowanie znajduje art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF.

Jednak w związku z tym, że od momentu nabycia Nieruchomości przez Wnioskodawczynię upłynął 5 letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF Wnioskodawczyni nie osiągnie, przychodu w związku ze sprzedażą wyodrębnionych z Nieruchomości Lokali (J. .Marciniuk, PIT Komentarz art. 10, nb. 89). Wnioskodawczyni jest bowiem zdania, że wyodrębnienia Lokali z Nieruchomości nie należy, interpretować jako nowego nabycia w związku, z którym pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 UPDOF należałoby liczyć od początku (stanowisko to potwierdza między innymi: interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 maja 2016 r., sygn. ITPB1/4511-205/16/DP; interpretacją indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. ILPB1/4511-1-294/16-3/TW).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Końcowo, odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla tutejszego Organu. Interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Nie wywołują one zatem żadnych skutków prawnych w odniesieniu do innych podatników.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj