Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/4512-529/16-1/MN
z 28 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2016 r., (data wpływu 29 lipca 2016 r.) uzupełnionym w dniu 16 sierpnia 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania nieruchomości z prowadzonej działalności gospodarczej na cele tzw. najmu prywatnego oraz braku utraty statusu podatnika VAT – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 lipca 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania nieruchomości z prowadzonej działalności gospodarczej na cele tzw. najmu prywatnego oraz utraty statusu podatnika VAT.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


A. Wnioskodawca jako osoba fizyczna:


  1. prowadzi od 15 stycznia 1996 r. indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19% (podatek liniowy); zgodnie z wpisem do CEIDG przedmiotem działalności gospodarczej jest:


    1. sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (PKD 46.90.Z),
    2. naprawa i konserwacja maszyn (PKD 33.12.Z),
    3. pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.19.Z),
    4. sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach (PKD 47.89.Z),
    5. sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 47.91.Z),
    6. wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych (PKD 77.32.Z),
    7. wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 77.39.Z),
    8. naprawa i konserwacja urządzeń gospodarstwa domowego oraz sprzętu użytku domowego i ogrodniczego (PKD 95.22.Z);


  2. jest czynnym podatnikiem VAT od 15 stycznia 1996 r. i podatnikiem VAT UE od 1 maja 2004 r.;
  3. ewidencję zdarzeń gospodarczych prowadzi w księgach rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości;
  4. pozostaje w związku małżeńskim i nie ma rozdzielności majątkowej z małżonką.

B. Wnioskodawca, ze względu na wiek oraz stan zdrowia planuje:


1. Wniesienie swojego przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o., przy czym z przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki z o.o. wyłączone zostaną niektóre grunty/prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz posadowione na nich budynki i budowle oraz budynki i budowle wybudowane na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy i jego małżonki - niewniesionym do działalności gospodarczej a także zobowiązania z tytułu kredytu bankowego zaciągniętego na nabycie prawa użytkowania wieczystego zabudowanego budynkiem magazynowym, z jednoczesnym przyrzeczeniem zawarcia umowy najmu/dzierżawy na te nieruchomości i prawa. Po wniesieniu aportu przedsiębiorstwa grunty/prawo wieczystego użytkowania gruntów oraz budynki i budowle Wnioskodawca wydzierżawi/wynajmie spółce z o.o. Wnioskodawca wraz z małżonką będą jedynymi udziałowcami (wspólnikami) spółki z o.o. (udziały po 50%) ale po zarejestrowaniu spółki z o.o. w KRS (lub jej podwyższonego kapitału, w przypadku gdy wniesienie aportem przedsiębiorstwa nastąpi już po zarejestrowaniu spółki z o.o. w KRS) lub w terminie późniejszym Wnioskodawca i jego małżonka przekażą w formie darowizny część udziałów spółki z o.o. na rzecz syna.
Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej w spółce z o.o. nie ulegnie zmianie w porównaniu do działalności Wnioskodawcy. Na wartość wnoszonego aportem przedsiębiorstwa będą miały wpływ także wartość firmy, logo, umowy handlowe oraz pracownicy (aktualnie 91 osób).
Powyższe nieruchomości, są składnikami majątku wykorzystywanymi w działalności gospodarczej Wnioskodawcy i zostały wpisane do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.


Są to:


  1. prawo użytkowania wieczystego (działka nr X i Y oraz udział w 1/4 w działce nr Z - pozostały udział w 3/4 tej działki należy do osoby trzeciej i Wnioskodawca z części tej cudzej nieruchomości nie korzysta) nabyte aktem notarialnym w dniu 20 października 2015 r., zabudowane budynkiem magazynowym, przekazane do używania w działalności gospodarczej i przyjęte do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 30 października 2015 r. Od wydatków związanych z nabyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem magazynowym Wnioskodawca odliczył podatek VAT.
    Wydatki związane z ww. nieruchomością były sfinansowane z kredytu bankowego, którego okres spłaty wynosi 5 lat.
  2. nieruchomość (działka) nabyta aktem notarialnym w dniu 26 stycznia 2009 r., przyjęta do używania w działalności gospodarczej i wpisana do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 24 kwietnia 2009 r. zabudowana budynkiem gospodarczym - przekazanym do używania w działalności gospodarczej i przyjętym do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 1 września 2009 r. (Wnioskodawca, z tytułu nabycia tej nieruchomości zabudowanej nie odliczył podatku VAT, bowiem czynność ta była zwolniona z podatku VAT).

    Na nieruchomości tej Wnioskodawca wybudował:


    1. budynek magazynowy nr 1 - przekazany do używania w działalności gospodarczej i przyjęty do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 20 stycznia 2011 r. (Wnioskodawca odliczył podatek VAT od wydatków związanych z jego budową),
    2. budynek magazynowy nr 2 - przekazany do używania w działalności gospodarczej i przyjęty do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 30 września 2014 r. (Wnioskodawca odliczył podatek VAT od wydatków związanych z jego budową),
    3. ogrodzenie - przekazane do używania w działalności gospodarczej i przyjęte do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 30 października 2009 r. (Wnioskodawca odliczył podatek VAT od wydatków związanych z jego budową)
    4. plac utwardzony - przekazany do używania w działalności gospodarczej i przyjęty do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 15 grudnia 2009 r. (Wnioskodawca odliczył podatek VAT od wydatków związanych z jego budową),
    5. ogrodzenie placu utwardzonego przyjęte do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 21 czerwca 2010 r. (Wnioskodawca odliczył podatek VAT od wydatków związanych z jego budową).


  3. budynek (sklep - hurtowania - biuro) na działce przy ulicy S. wybudowany na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy i jego małżonki i niewniesionym do działalności gospodarczej.
    Budynek został przekazany do używania w działalności gospodarczej i przyjęty do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 31 grudnia 2009 r. (Wnioskodawca odliczył podatek VAT od wydatków związanych z jego budową).
    Budowa została sfinansowana z kredytu bankowego, który został spłacony w całości. Z budynkiem tym związane są także odrębne środki trwałe (w tym m.in. kocioł centralnego ogrzewania, winda, centrala wentylacyjna, kolektory słoneczne, klimatyzatory, wentylator oraz kurtyna powietrzna) przekazane do używania w działalności gospodarczej i przyjęte do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 31 grudnia 2009 r. (Wnioskodawca odliczył podatek VAT od wydatków związanych z nabyciem ww. składników majątku).
    Znajdujące się ww. obiektach budowlanych maszyny, wyposażenie i inne środki trwałe, z wyjątkiem środków trwałych związanych z budynkiem opisanym w pkt c - jako składniki przedsiębiorstwa zostaną wniesione do spółki z o.o.
    Nieruchomości będące przedmiotem wyłączenia nie są i nie były wynajmowane osobom trzecim.

2. Wniesienie swojego przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki z o.o. spółki komandytowej, (dalej sk) przy czym z przedsiębiorstwa wnoszonego do sk wyłączone zostaną grunty/prawo użytkowania wieczystego gruntów oraz posadowione na nich budynki i budowle oraz budynki i budowle wybudowane na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy i jego małżonki - niewniesionym do działalności gospodarczej a także zobowiązania z tytułu kredytu bankowego zaciągniętego na nabycie prawa użytkowania wieczystego zabudowanego budynkiem magazynowym, z jednoczesnym przyrzeczeniem zawarcia umowy najmu/dzierżawy na te nieruchomości. Po wniesieniu przedsiębiorstwa grunty oraz budynki Wnioskodawca wydzierżawi/wynajmie sk.
Wnioskodawca wraz z małżonką będą komandytariuszami sk, komandytariuszem sk będzie również syn Wnioskodawcy, który wniesie do spółki wkład pieniężny lub niepieniężny. Komplementariuszem sk będzie spółka z o.o., której udziałowcami będą Wnioskodawca, małżonka Wnioskodawcy oraz ich syn.
Rodzaj działalności gospodarczej w sk nie ulegnie zmianie w porównaniu do działalności Wnioskodawcy. Na wartość wnoszonego wkładu w formie przedsiębiorstwa będą miały wpływ także wartość firmy, logo, umowy handlowe oraz pracownicy (aktualnie 91 osób).
Powyższe nieruchomości są składnikami majątku wykorzystywanymi w działalności gospodarczej Wnioskodawcy i zostały wpisane do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Nieruchomości podlegające wyłączeniu wymienione zostały w pkt. B1 lit.a - c.


C. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca planuje likwidację działalności gospodarczej lub jej dalsze prowadzenie polegające na wynajmie nieruchomości wyłączonych z aportu przedsiębiorstwa. W zależności od podjętej decyzji:

C.1. Dotychczasowa indywidualna działalność gospodarcza Wnioskodawcy zostanie zlikwidowana w CEIDG oraz w urzędzie skarbowym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Przed likwidacją działalności Wnioskodawca wycofa z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie ww. nieruchomości oraz posadowione na nich budynki i budowle, które będą wydzierżawione/wynajmowane na rzecz spółki z o.o. lub sk i jako dzierżawa/najem majątku na podstawie umowy nie zawartej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego opodatkowane będą zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (po złożeniu stosownego wniosku) w wysokości 8,5% przychodu (małżonkowie złożą także oświadczenie, że Wnioskodawca będzie płacił ten podatek). Wycofanie z działalności gospodarczej ww. nieruchomości - nastąpi poprzez dokonanie stosownych zapisów o wycofaniu składników majątku w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz w księgach rachunkowych i będzie miało jedynie skutek w podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez zastosowanie art. 10 ust. 2 pkt 3, a w przypadku składników majątku pozostałych po likwidacji działalności gospodarczej - art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a oraz art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w związku z likwidacją działalności gospodarczej Wnioskodawca:


  1. sporządzi spis z natury składników majątku, które pozostałyby w działalności gospodarczej Wnioskodawcy po wycofaniu ww. nieruchomości i niewniesionych w formie aportu/wkładu oraz dokona jego wyceny,
  2. sporządzi wykaz składników majątku, o którym mowa w art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3. dokonana zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień likwidacji działalności,
  4. złoży wniosek o wykreślenie wpisu działalności gospodarczej w CEIDG.

C.2. Wnioskodawca, nie zlikwiduje działalności gospodarczej w CEIDG oraz w urzędzie skarbowym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych lecz będzie ją dalej prowadził, ale jedynie w oparciu o nieruchomości, które zostały wyłączone z aportu przedsiębiorstwa wniesionego do spółki z o.o. lub sk. Nieruchomości te nadal będą figurowały w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ nadal będą wykorzystywane w działalności gospodarczej; przy czym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy będzie ich wynajem/dzierżawa na rzecz spółki z o.o. lub sk. Wynajem nieruchomości nastąpi na podstawie umowy zawartej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca dokona także zmian w CEIDG w zakresie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Tak jak dotychczas dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej Wnioskodawca, zarówno w roku bieżącym, jak w latach następnych, będzie opodatkowywał w formie podatku liniowego, na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W uzupełnieniu wniosku doprecyzowano ww. opis zdarzenia przyszłego w następujący sposób.

W wyniku ponownego rozważenia planowanych form restrukturyzacji swojej dotychczasowej działalności gospodarczej Wnioskodawca postanowił, iż składnikiem majątku, który nie zostanie wyłączony z przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki z o.o. lub wkładu do sk będzie nieruchomość opisana we wniosku w pkt B1 pod literą a).


Z tego względu stan faktyczny przedstawiony we wniosku, do którego składane jest uzupełnienie ulega zmianie, bowiem z przedsiębiorstwa, które Wnioskodawca zamierza wnieść aportem/w formie wkładu nie zostanie wyłączone:


  • prawo użytkowania wieczystego (działka nr X i Y oraz udział w 1/4 w działce nr Z - pozostały udział w 3/4 tej działki należy do osoby trzeciej i Wnioskodawca z części tej cudzej nieruchomości nie korzysta) nabyte aktem notarialnym w dniu 20 października 2015 r., zabudowane budynkiem magazynowym, przekazane do używania w działalności gospodarczej i przyjęte do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w dniu 30 października 2015 r.
  • zobowiązanie z tytułu kredytu bankowego zaciągniętego na nabycie ww. prawa użytkowania wieczystego zabudowanego budynkiem magazynowym.


Wnioskodawca zamierza również udzielić spółce z o.o., w której będzie jednym z udziałowców lub sk, w której będzie komandytariuszem pożyczkę gotówkową na okres 3 lat, przy czym jej spłata nastąpi w wysokości 1/3 pożyczki w każdym roku tego okresu.


Ponieważ ww. nieruchomość zabudowana zostanie wniesiona aportem do spółki z o.o. lub w formie wkładu do sk to nie będzie już przedmiotem najmu/dzierżawy Wnioskodawcy wówczas gdy:


  • zlikwiduje działalność gospodarczą w CEDIG oraz w urzędzie skarbowym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i umowa ta nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej lub
  • nie dokona likwidacji działalności gospodarczej fizycznych lecz będzie ją dalej prowadził, ale jedynie w oparciu o nieruchomości, które zostaną wyłączone z aportu przedsiębiorstwa wniesionego do spółki z o.o. lub sk wymienione w pkt B.1 b-c (jedynie dokona zmiany w CEDIG w zakresie rodzaju działalności) i umowa ta będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej, tj. wg stanu przyszłego opisanego w pkt C1 i C2.


W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie.


Czy Wnioskodawca, wycofując z działalności gospodarczej niektóre z nieruchomości zabudowanych wykorzystywane w działalności gospodarczej a następnie likwidując działalność gospodarczą, o której mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie dokonując likwidacji działalności gospodarczej zdefiniowanej w ustawie o podatku od towarów i usług jest nadal podatnikiem podatku VAT z tytułu wynajmu/dzierżawy tych nieruchomości zabudowanych i z tego względu nie jest obowiązany do zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy, odnoszącym się do ww. pytania, niezależnie od likwidacji działalności gospodarczej (wykreślenie z CEIDG i zarazem likwidacja działalności gospodarczej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych) Wnioskodawca może pozostać nadal podatnikiem VAT czynnym i wykonywać czynności opodatkowane przy użyciu majątku wycofanego z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy VAT, zgodnie z art. 15 ust. 2 ma szerszy zakres niż ustawa o podatku dochodowym i ustawa o swobodzie działalności gospodarczej i najem/dzierżawa odnosi się do takiego stanu. W sprawie Wnioskodawcy nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, bowiem nie wystąpi tu nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na jego cele osobiste.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast w art. 8 ust. 1 ustawy zdefiniowano, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).


Zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 , rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny


    - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoto podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2. bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - na mocy art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej wynikająca z ustawy o podatku od towarów i usług ma charakter autonomiczny i winna być rozpatrywana niezależnie od definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz w art. 6a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto wskazać należy, ze definicja zawarta w art. 15 ust. 2 ustawy stanowi wprost, jakiego rodzaju czynności należy uznać za działalność gospodarczą, stąd też należy dokonać jej wykładni literalnej. W konsekwencji ocena określonych stanów na gruncie powołanych aktów prawnych może być odmienna.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów zauważyć należy, że status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy podmiot dokonujący transakcji najmu/dzierżawy nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. A taką działalnością jest m.in. czynność polegająca na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Tym samym wykorzystywanie majątku prywatnego przez osobę fizyczną do odpłatnego najmu/dzierżawy stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Należy zauważyć, że w myśl art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Z kolei ort. 693 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, iż przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Tak więc najem/dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania jest świadczenie najemcy/dzierżawcy polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Zatem, wykorzystywanie towarów ma miejsce przede wszystkim poprzez oddanie ich w stosunki obligacyjne (najem, dzierżawa, leasing, itp.). W tym przypadku ustawa wprowadza wymóg ciągłości wykorzystywania. Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Sam charakter stosunku prawnego, jaki kształtuje umowa najmu/dzierżawy wskazuje, że ma ona charakter długotrwały, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe. W konsekwencji najem/dzierżawa nieruchomości zabudowanych wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na to, czy najem/dzierżawa będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji najem/dzierżawa nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawca wynajmując/wydzierżawiając nieruchomości zabudowane oraz budynki i budowle wybudowane na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy i jego małżonki (niewniesionym do działalności gospodarczej) będzie więc nadal działał w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy VAT: czynności te będą wykonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu/dzierżawy będą miały długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu będą w zasadzie stałe) bez względu na to, że najem/dzierżawa stanowić będzie - zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych - odrębne źródło przychodu (nie będzie to pozarolniczą działalność gospodarcza).

W konsekwencji najem/dzierżawa nieruchomości zabudowanych będą świadczone w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, i będą stanowić odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, które podlega opodatkowaniu tym podatkiem na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym Wnioskodawca likwidując działalność gospodarczą w CEIDG oraz w urzędzie skarbowym dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, w sytuacji dalszego wynajmowania nieruchomości zabudowanych, nie utraci statusu podatnika VAT. Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 3 lutego 2016 r. IBPP1/4512-982/15/MS oraz w Łodzi - w piśmie z dnia 26 stycznia 2015 r. nr IPTPP4/443-789/14-3/BM.

Wobec powyższego, w sprawie Wnioskodawcy nie będzie miał zastosowania art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT, w myśl którego za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu rozumie się również m.in. przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele osobiste podatnika - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem wycofanie nieruchomości zabudowanych oraz budynków i budowli wybudowanych na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy i jego małżonki (niewniesionym do działalności gospodarczej), w stosunku do których przy nabyciu lub wytworzeniu podatnik VAT choćby w części korzystał z odliczenia podatku naliczonego VAT - co do zasady - skutkuje naliczeniem podatku należnego od wartości tych nieruchomości (zwanej ceną nabycia) z dnia dokonania dostawy (tj. z dnia wycofania), wykazaniem w deklaracji VAT - 7 i zapłatą tego podatku do US, o ile nie zachodzą okoliczności zastosowania zwolnienia z podatku na podstawie ustawy o VAT.

Jednakże - jak wynika z powyższego przepisu - ma to zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy nastąpi wycofanie towarów na cele osobiste podatnika. Tymczasem zamiarem Wnioskodawcy nie jest likwidacja działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, nieruchomości/prawa nie zostaną wycofane na cele osobiste, bowiem nieruchomości zabudowane a także budynki i budowle wybudowane na gruncie stanowiącym własność Wnioskodawcy i jego małżonki (niewniesionym do działalności gospodarczej) będą nadal przedmiotem umowy najmu/dzierżawy opodatkowanej podatkiem VAT. Tak więc w tej sytuacji, art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie miał zastosowania dla Wnioskodawcy.

Reasumując, po wycofaniu ww. nieruchomości wykorzystywanych w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i po likwidacji działalności wyłącznie w CEIDG i w urzędzie skarbowym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, Wnioskodawca dokonujący najmu/dzierżawy tych nieruchomości w sposób ciągły i zarobkowy - na podstawie umów nie zawieranych w ramach działalności gospodarczej - nadal będzie podatnikiem podatku VAT, a art. 7 ust. 2 pkt 1 nie będzie miał zastosowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Końcowo podkreślić należy, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług, natomiast wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie załatwiony odrębnie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj