Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB3.4510.956.2016.1.AG
z 22 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2016 r. (data wpływu 31 października 2016 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jest prawidłowe.

Uzasadnienie


W dniu 31 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych aportu przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczona odpowiedzialnością.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Firma istniała od 2008r. Zatrudniała osoby niepełnosprawne, których wynagrodzenia były refundowane przez PFRON. Wynagrodzenia za 08/2016r. zostały wypłacone w dniu 31.08.2016r. W dniu 01.09.2016r. przedsiębiorstwo osoby fizycznej A. zostało wniesione aportem do spółki A. Sp. z o.o. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 23.1 Kodeksu Pracy. Nastąpiło wykreślenie firmy A. z ewidencji CEIDG z dniu 02.09.2016r.

Składki ZUS za m-c 08/2016r. zostały opłacone już przez firmę A. Sp. z o.o. w dniu 24.09.2016r. Również dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON za m-c 08/2016r. wpłynęło na konto firmy A. Sp. z o.o. w dniu 20.09.2016r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy składki ZUS (narzuty na wynagrodzenia), które zostały zapłacone przez A. Sp. z o.o. w miesiącu 09/2016r, będą kosztem podatkowym firmy A. Sp. z o.o.?


Czy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON otrzymane w miesiącu 09/2016r. przez firmę A. Sp. z o.o. powinno być zaliczone do przychodów podatkowych tej spółki?


Zdaniem Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 551 k.c. - przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo w takim ujęciu tworzy jedną całość składającą się z wielu składników powiązanych ze sobą funkcjonalnie, tj. poprzez cel, w jakim są wykorzystywane. Przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej, albo z przepisów szczególnych. A. Sp. z o.o. przyjmując aport jest następcą prawnym. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 23.1 Kodeksu Pracy

Zgodnie z art. 23.1 kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że prawa i obowiązki starego zakładu pracy wynikające ze stosunku pracy przechodzą na nowego pracodawcę. Staje się on więc następcą prawnym obowiązków związanych ze stosunkiem pracy zawartym przez swojego poprzednika.

Pracodawca przejmujący odpowiada solidarnie z poprzednim pracodawcą za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed przejściem na niego nowego zakładu pracy (np. wypłaty zaległych wynagrodzeń). Oznacza to, że jeśli przed przejściem pracowników do nowego zakładu pracy powstały jakieś zaległości dotyczące wypłaty wynagrodzeń, to pracownicy mogą dochodzić roszczeń o zapłatę od jednego lub od drugiego pracodawcy. Ponadto stosunek pracy przejętych pracowników nie zostaje rozwiązany, a więc nie ustaje również wobec nich obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Opłacenie składek ZUS nastąpiło po dniu wniesienia zobowiązania do spółki z o.o. i faktycznej zapłaty dokonała spółka przejmująca, która stała się stroną w dotychczasowym stosunku pracy.

Uzyskanie refundacji wynagrodzeń z PFRON również nastąpiło po wniesieniu aportu i przejęciu pracowników.

A. Sp. z o.o. dokonuje wszelkich działań związanych z pracownikami: wydaje świadectwa pracy, po zakończeniu roku podatkowego wystawi informacje PIT 11 i PIT 8C za cały rok podatkowy. Również złoży jedną, łączną deklarację PIT 4R oraz PIT 8AR i in.

Zdaniem spółki wszelkie należności i zobowiązania pracownicze przechodzą na firmę A. Sp. z o.o, jako następcę prawnego.

A. Sp. z o.o. ma prawo zaliczyć do przychodów podatkowych uzyskaną refundację wynagrodzeń z PFRON (art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych zapłacone składki ZUS (art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj