Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
3063-ILPB1-3.4511.177.2016.1.WS
z 6 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2016 r. (data wpływu 7 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce (posiada polską rezydencję podatkową) i podlega opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Wnioskodawca planuje utworzenie spółki w Stanach Zjednoczonych, w której Klient ma być udziałowcem. Klient rozważa spółkę w formie „LLC”. Zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych spółka LLC jest podmiotem, który nie posiada cech powodujących, że spółkę tę można uznać za posiadającą osobowość prawną. LLC jest spółką transparentną podatkowo, tj. LLC nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a podatek ten jest rozliczany na poziomie wspólnika lub wspólników LLC.

Planowany roczny przychód LLC nie przekroczy równowartości w PLN kwoty 1,2 mln EUR.

LLC będzie zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych stosownie do amerykańskich przepisów.

LLC nie będzie otwierać w Polsce oddziału lub przedstawicielstwa.

Wnioskodawca posiada zarejestrowaną w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są podatkiem liniowym (19%), przy czym w chwili obecnej działalność ta jest zawieszona.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy, a jeśli tak, to jakie księgi podatkowe powinien prowadzić w Polsce Wnioskodawca w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC?

Zdaniem Wnioskodawcy przepisy podatkowe nie nakładają na Wnioskodawcę żadnych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych w Polsce w związku z uzyskiwaniem przychodów z udziału w LLC. Jednakże, w celu odpowiedniego rozliczania PIT w Polsce, Wnioskodawca winien prowadzić ewidencję zdarzeń w LLC w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów LLC przypadających na Wnioskodawcę, a tym samym określenie dochodu Wnioskodawcy, podstawy obliczenia podatku oraz wysokości należnego podatku.

Przychody Wnioskodawcy z udziału w LLC, będą na gruncie ustawy o PIT kwalifikowane jako przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, a tym samym przychody Wnioskodawcy z tego tytułu będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 5b ust. 2 ustawy o PIT).

Dochody Wnioskodawcy z tego tytułu będą opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy 19%), ponieważ Wnioskodawca dokonał wyboru takiego opodatkowania w odniesieniu do działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie (alternatywnie, jeśli Wnioskodawca zakończy prowadzenie działalności gospodarczej samodzielnie, będzie mieć prawo do wyboru opodatkowania, o którym mowa w art. 30c ustawy o PIT, w trybie art. 9a ust. 2 ustawy o PIT).

Ze względu na miejsce zamieszkania Wnioskodawcy (polska rezydencja podatkowa), dochody Wnioskodawcy z LLC będą podlegać opodatkowaniu w Polsce (art. 3 ust. 1 ustawy o PIT), z zastrzeżeniem postanowień umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z umową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi z 8 października 1974 r. o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178; „Umowa”), jeśli działalność LLC będzie stanowić zakład Wnioskodawcy na terytorium Stanów Zjednoczonych (art. 6 Umowy), to zyski tego zakładu mogą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych (art. 8 ust. 2 Umowy; w praktyce, ze względu na regulacje podatkowe w Stanach Zjednoczonych, zyski LLC nie będą podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych albo poziom tego opodatkowania będzie niewielki). Aby uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów Wnioskodawcy osiąganych za pośrednictwem LLC, Umowa przewiduje metodę, zgodnie z którą Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia na poczet polskiego PIT odpowiednich kwot ewentualnych podatków zapłaconych od tego dochodu w Stanach Zjednoczonych (art. 20 ust. 1 Umowy; tzw. metoda kredytu) – metoda to jest również przewidziana w polskich przepisach (art. 30c ust. 4 ustawy o PIT).

Na gruncie ww. przepisów nie ma zatem wątpliwości, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczania w Polsce podatku dochodowego z tytułu udziału w LLC. W związku z tym pojawia się wątpliwość, czy Wnioskodawca jest zobowiązany do prowadzenia w Polsce jakichkolwiek ksiąg podatkowych w rozumieniu przepisów podatkowych.

Ustawa o PIT stanowi, że zasadą w przypadku podmiotów wykonujących działalność gospodarczą jest prowadzenie ksiąg podatkowych w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ustawa stanowi, że obowiązek ten obejmuje m.in. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą (art. 24 ust. 1 ustawy o PIT). Podmioty te, po przekroczeniu progu przychodu określonego w ustawie o rachunkowości, są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych na zasadach wynikających z ustawy o rachunkowości.

Wnioskodawca, jako wspólnik LLC, nie kwalifikuje się do żadnej z kategorii wykazanej w poprzednim akapicie – zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego działalność gospodarcza będzie prowadzona nie przez Wnioskodawcę, a przez LLC, tj. spółkę prawa amerykańskiego, która nie jest osobą fizyczną, spółką cywilną osób fizycznych, spółką jawną ani spółką partnerską.

W przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, dokonując odpowiednich uzgodnień wyniku rachunkowego do wyniku podatkowego (art. 24 ust. 1 ustawy o PIT). Katalog podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych w Polsce jest określony w ustawie o rachunkowości – ustawa ta nie obejmuje jednak swoim zakresem LLC, ponieważ jest to spółka prawa amerykańskiego i podlega amerykańskim wymogom w zakresie rachunkowości. Ustawa o rachunkowości nie obejmuje również Wnioskodawcy.

W związku z powyższym należy uznać, że polskie przepisy podatkowe nie nakładają na Wnioskodawcę żadnych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych w Polsce. Jednakże ze względu na to, że Wnioskodawca będzie osiągał dochody z udziału w LLC, które to dochody będą podlegać opodatkowaniu w Polsce, Wnioskodawca winien prowadzić ewidencję zdarzeń w LLC (na podstawie ksiąg tej spółki prowadzonych zgodnie z odpowiednimi przepisami amerykańskimi) w sposób zapewniający ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów LLC przypadających na Wnioskodawcę, a tym samym określenie dochodu Wnioskodawcy, podstawy obliczenia podatku oraz wysokości należnego podatku. Forma prowadzenia takiej ewidencji pozostaje do uznania Wnioskodawcy.

W tym zakresie pozycja Wnioskodawcy będzie podobna do wspólnika – osoby fizycznej polskiej spółki osobowej zobowiązanej do prowadzenia ksiąg rachunkowych (np. spółka komandytowa). W takim przypadku to taka spółka prowadzi księgi rachunkowe i na podstawie tych ksiąg dochodzi od ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów poszczególnych wspólników tej spółki. Sami wspólnicy nie są zobowiązani do prowadzenia żadnych ksiąg podatkowych, ale są zobowiązani do rozliczenia podatku dochodowego związanego z ich udziałem w takiej spółce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj