Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-1-1.4511.572.2016.1.ZK
z 20 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 września 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 13 października 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanych we wniosku wydatków – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanych we wniosku wydatków.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej i z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w tej spółce opodatkowany jest na zasadach ogólnych (opodatkowanie wg skali podatkowej). Wraz ze wspólnikiem (w imieniu spółki cywilnej) podpisał umowę na wykonanie robót budowlanych jako Wykonawca ze stroną zamawiającą.

Umowa przewiduje, że Wykonawca może zawrzeć umowę z innym Podwykonawcą. Jednakże w myśl Ogólnych Warunków Umów o Roboty Budowlane stanowiących załącznik do Umów o Roboty Budowlane "do zawarcia przez Wykonawcę umowy z Podwykonawcą wymagane jest uprzednie udzielenie przez Zamawiającego zgody w formie pisemnej, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli Zamawiający w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez Podwykonawcę umowy z Podwykonawcą wraz z dokumentacją nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy". Niedopełnienie przez podwykonawcę tego obowiązku skutkować będzie niepowstaniem na podstawie art. 647(1) K.C. odpowiedzialności solidarnej Zamawiającego wobec Podwykonawcy zaangażowanego przez Wykonawcę traktowane będzie przez Zamawiającego, jako nienależyte wykonanie obowiązków umownych przez Podwykonawcę. Ponadto w ramach ww. spółki cywilnej Wnioskodawca zawarł wraz ze wspólnikiem, z tym samym Zlecającym umowę na usługi na wynajem sprzętu budowlano-montażowego. Obecnie Wnioskodawca zamierza wraz ze wspólnikiem w ramach spółki cywilnej zlecić prace będące przedmiotem ww. umowy innym podwykonawcom, którymi byliby wspólnicy tejże spółki tj. Wnioskodawca i jego wspólnik. Ww. roboty budowlane wykonywałby w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, którą planuje założyć na własne imię i nazwisko i rozliczałby podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Po wykonaniu robót budowlanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wystawiłby fakturę dla spółki cywilnej i rozpoznał przychód. Również jego wspólnik w ramach jego jednoosobowej działalności gospodarczej wystawiłby taką fakturę dla spółki cywilnej za wykonane przez siebie prace. Natomiast jako wspólnik spółki cywilnej Wnioskodawca rozpoznałby koszty wg swojego prawa do udziału w zyskach spółki. Następnie w związku z wykonaniem tych robót w ramach prowadzenia spółki cywilnej wystawiłby fakturę dla Zlecającego, osiągając przychód wg swojego prawa do udziału w zyskach spółki. Jednocześnie w ramach prowadzenia spółki cywilnej Wnioskodawca nie zamierza (wraz ze wspólnikiem nie zamierzają) zgłaszać podwykonawców swojemu Zlecającemu.

W przyszłości Wnioskodawca nie zamierza dalej prowadzić działalności w ramach spółki cywilnej, dlatego prace budowlane zlecone przez Głównego Zlecającego wolałby wykonać w ramach działalności jednoosobowej, wystawiając fakturę na rzecz spółki cywilnej, jako, że to spółka cywilna jest podwykonawcą widniejącym w umowie zawartej z Głównym Zlecającym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wystawieniem faktur na rzecz spółki cywilnej przez Wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej oraz przez jego wspólnika, który również wykonywałby roboty budowlane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, mógłby jako wspólnik tej spółki zaliczyć do kosztów podatkowych wynikające z nich kwoty wg jego prawa do udziału w zyskach spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z wystawieniem faktur na rzecz spółki cywilnej przez niego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej oraz przez jego wspólnika, który również wykonywałby roboty budowlane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, mógłby jako wspólnik tej spółki zaliczyć do kosztów podatkowych wynikające z nich kwoty wg jego prawa do udziału w zyskach spółki.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, które to wyłączenia nie mają zastosowania do zdarzenia przyszłego opisanego na wstępie. Zatem zastosowanie znajdzie ogólna reguła, że kosztem dla Wnioskodawcy jako przedsiębiorcy działającego w spółce cywilnej będzie kwota wynikająca z faktur otrzymanych przez spółkę i wystawionych dla spółki przez podwykonawców działających jako osobne firmy pod własnym imieniem i nazwiskiem, wg jego prawa do udziału w zyskach. Po otrzymaniu faktur jako wspólnik spółki cywilnej Wnioskodawca ma prawo do uwzględnienia kosztów podatkowych wg jego prawa do udziału w zyskach spółki, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z tym przepisem przychody i koszty z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • musi pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • musi nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • musi być właściwie udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Przy czym, związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika m.in., że Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej. Wraz ze wspólnikiem (w imieniu spółki cywilnej) podpisał ze stroną zamawiającą umowę na wykonanie robót budowlanych, jako Wykonawca. Obecnie Wnioskodawca zamierza wraz ze wspólnikiem w ramach spółki cywilnej zlecić prace będące przedmiotem ww. umowy innym podwykonawcom, którymi byliby wspólnicy tejże spółki, tj. Wnioskodawca i jego wspólnik. Ww. roboty budowlane wykonywałby w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, którą zamierza prowadzić na własne imię i nazwisko i rozliczałby podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Po wykonaniu robót budowlanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wystawiłby fakturę dla spółki cywilnej i rozpoznał przychód. Również jego wspólnik w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wystawiłby taką fakturę dla spółki cywilnej za wykonane przez siebie prace. Natomiast jako wspólnik spółki cywilnej Wnioskodawca rozpoznałby koszty wg swojego prawa do udziału w zyskach spółki. Następnie w związku z wykonaniem tych robót w ramach prowadzenia spółki cywilnej wystawiłby fakturę dla Zlecającego, osiągając przychód wg swojego prawa do udziału w zyskach spółki.

Zauważyć należy, że w sytuacji gdy wspólnik będący wspólnikiem spółki cywilnej świadczy usługi dla tej spółki, jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, to transakcje zawierane z ww. spółką następują w oparciu o stosunek prawny łączący dwa odrębne podmioty gospodarcze. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki cywilnej, w której jest również wspólnikiem. Reasumując, sam fakt, że wspólnikiem spółki cywilnej jest ta sama osoba, która świadczy usługi na rzecz spółki, nie stanowi przeszkody dla możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wydatków na nabycie usług wspólnika, świadczonych przez niego w ramach prowadzonej odrębnie indywidualnej działalności gospodarczej.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że wydatki spółki cywilnej na nabycie usług świadczonych przez Wnioskodawcę i jego wspólnika, w ramach prowadzonej przez nich indywidualnie działalności gospodarczej, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej spółki, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, o ile w istocie wydatki te spełniać będą przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym, dla Wnioskodawcy, jako wspólnika spółki cywilnej, ww. wydatki będą mogły stanowić koszty podatkowe, proporcjonalnie do jego udziału w zysku tej spółki. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (…) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. la, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Wskazać przy tym należy, że powyższa kwestia może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Z uwagi na powyższe przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy, z ww. zastrzeżeniem, uznano za prawidłowe.

Jednocześnie mając na względzie treść art. 25 ust.1 w związku z art. 24 ust. 4 ww. ustawy, pamiętać należy, że jeżeli podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto zauważyć należy, że stosownie do zadanego pytania oraz własnego stanowiska w sprawie wyznaczających zakres rozpatrzenia wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji była wyłącznie kwestia dot. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanych we wniosku wydatków. W konsekwencji w niniejszej interpretacji indywidualnej nie odniesiono się do poruszonej w opisie zdarzenia przyszłego kwestii związanej z niedopełnieniem warunków zawartej przez spółkę cywilną umowy w świetle przepisów Kodeksu cywilnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj