Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-1-3.4510.1034.2016.1.KB
z 28 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 28 listopada 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 2 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy Spółka w związku z przekazaniem majątku na rzecz Udziałowca w wyniku likwidacji Spółki, będzie obowiązana jako płatnik do pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu przychodu z udziału w zyskach osób prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2016 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy Spółka w związku z przekazaniem majątku na rzecz Udziałowca w wyniku likwidacji Spółki, będzie obowiązana jako płatnik do pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu przychodu z udziału w zyskach osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej: „Spółką”) jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Polski.

Udziałowcem Spółki jest Y Spółka Akcyjna z siedzibą w Polsce (zwana dalej: „Udziałowcem”). Udziałowiec podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na
miejsce ich osiągania. Udziałowiec nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Udziałowiec posiada bezpośrednio 100% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Posiadanie tych udziałów wynika z tytułu własności.

Udziałowiec posiada przedmiotowe udziały w kapitale zakładowym Spółki nieprzerwanie przez okres dłuższy niż dwa lata. Udziałowiec nie posiada zagranicznego zakładu w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888, dalej: „Ustawa CIT”).

Spółka oraz Udziałowiec wchodzą w skład grupy kapitałowej Y prowadzącej działalność deweloperską. Spółka funkcjonowała jako spółka celowa do realizacji inwestycji budowlanej. Obecnie jednak Spółka nie realizuje już zadań inwestycyjnych. Ze względu na to, że grupa Y dąży do uproszczenia struktury własnościowej, poprawienia poziomu zarządzania oraz ograniczenia kosztów funkcjonowania grupy, planowana jest m.in. likwidacja spółek, które nie realizują już żadnej inwestycji. Z uwagi na powyższe zostanie prawdopodobnie podjęta uchwała o rozwiązaniu Spółki. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Spółki spowoduje, że Spółka rozpocznie proces likwidacji zmierzający do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

W związku z likwidacją, cały majątek Spółki, jaki pozostanie po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli zostanie przekazany na rzecz Udziałowca. Na przedmiotowy majątek mogą składać się przysługujące Spółce wierzytelności z tytułu pożyczek udzielonych na rzecz Udziałowca oraz pożyczek udzielonych na rzecz innych podmiotów (tj. wierzytelności o spłatę kwoty głównej pożyczek oraz naliczonych odsetek od pożyczek), a także akcje w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: „Majątek”).

Na dzień przekazania na rzecz Udziałowca w wyniku likwidacji Spółki Majątku, Udziałowiec będzie posiadał bezpośrednio i nieprzerwanie przez okres dwóch lat w kapitale zakładowym Spółki udziały w wysokości nie mniejszej niż 10%. Przed przekazaniem na rzecz Udziałowca Majątku, Spółka uzyska od Udziałowca pisemne oświadczenie, że Udziałowiec nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z przekazaniem Majątku na rzecz Udziałowca w wyniku likwidacji Spółki, Spółka będzie obowiązana jako płatnik do pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu przychodu z udziału w zyskach osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z przekazaniem Majątku na rzecz Udziałowca w wyniku likwidacji Spółki, Spółka nie będzie obowiązana jako płatnik do pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu z udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten będzie bowiem podlegał zwolnieniu na mocy art. 22 ust. 4 Ustawy CIT. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Z uwagi na powyższą regulację, w związku z wydaniem na rzecz Udziałowca w wyniku likwidacji Spółki, majątku Spółki w postaci wierzytelności z tytułu umów pożyczek i akcji, po stronie Udziałowca powstanie przychód, który będzie się zaliczał do kategorii tzw. przychodów z udziału w zyskach osób prawnych (przy czym na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 22 Ustawy CIT, przychodem nie będzie wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją Spółki - w części stanowiącej koszt nabycia przez Udziałowca udziałów w Spółce). Na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy CIT, przychód ten podlega opodatkowaniu stawką 19% zryczałtowanego podatku dochodowego. Na gruncie przepisów Ustawy CIT, zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest pobierany i wpłacany do urzędu skarbowego za pośrednictwem płatnika. Obowiązek płatnika do pobrania i wpłacenia zryczałtowanego podatku wynika z art. 26 ust. 1 Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. la-le. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Na podstawie w/w przepisu Spółka, jako przedsiębiorca dokonujący wypłat należności na rzecz Udziałowca, które będą się zaliczały do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, będzie płatnikiem zryczałtowanego podatku z tego tytułu, odpowiedzialnym do poboru tego podatku i wpłaty na rachunek urzędu skarbowego.

Niemniej jednak, przy spełnieniu warunków ściśle określonych w Ustawie CIT, przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mogą korzystać ze zwolnienia od opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Warunki te zostały określone w art. 22 ust. 4 - 4d Ustawy CIT.


Zgodnie z art. 22 ust. 4 Ustawy CIT, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, z wyjątkiem dochodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a Ustawy CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Dodatkowo, na podstawie art. 22 ust. 4d pkt 1 Ustawy CIT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w art. 22 ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności.

Biorąc pod uwagę zaprezentowane we wniosku zdarzenie przyszłe, w ocenie Spółki spełnione będą wszystkie wymienione wyżej warunki do zwolnienia z podatku przychodu Udziałowca z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zarówno bowiem Udziałowiec jak i Spółka mają siedzibę w Polsce, Udziałowiec podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, Udziałowiec nie korzysta przy tym ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Jednocześnie Udziałowiec posiada kwalifikowany udział w kapitale zakładowym Spółki, posiada ten udział nieprzerwanie przez okres dwóch lat, a posiadanie to wynika z tytułu własności. Zdaniem Spółki, na możliwość zastosowania zwolnienia o którym mowa w art. 22 ust. 4 Ustawy CIT, nie będzie miał wpływu rodzaj Majątku, na przykład charakter wierzytelności nabywanej przez Udziałowca w wyniku likwidacji tj. czy wierzytelność ta przysługiwała Spółce wobec Wnioskodawcy czy też innych podmiotów.

Art. 26 Ustawy CIT, przewiduje dodatkowe warunki formalne, których spełnienie uprawnia płatnika do niepobrania zryczałtowanego podatku dochodowego. Mając na uwadze, że Udziałowiec jest spółką z siedzibą w Polsce, jedynym warunkiem, jaki Spółka powinna spełnić w celu zastosowania zwolnienia o którym mowa w art. 22 ust. 4 Ustawy CIT, jest konieczność otrzymania pisemnego oświadczenia od Udziałowca, że nie korzysta on ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, które to oświadczenie - jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - Spółka uzyska.

Mając na uwadze powyższe, skoro przychód Udziałowca z tytułu otrzymania Majątku Spółki w wyniku likwidacji będzie podlegał zwolnieniu na mocy art. 22 ust. 4 Ustawy CIT i spełnione będą warunki formalne wynikające z art. 26 ust. lf Ustawy CIT, to Spółka jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego nie będzie obowiązana do pobrania tego podatku i wpłacenia go na rachunek urzędu skarbowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 10 maja 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj