Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1409/11/AL
z 6 grudnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-1409/11/AL
Data
2011.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne


Słowa kluczowe
likwidacja
Numer Identyfikacji Podatkowej
spółka jawna


Istota interpretacji
W zakresie możliwości posługiwania się numerem NIP sprzed otwarcia likwidacji Spółki w okresie pomiędzy otwarciem likwidacji a zamknięciem likwidacji Spółki.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2011r. (data wpływu 6 września 2011r.), uzupełnionego pismem z dnia 1 grudnia 2011r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie możliwości posługiwania się numerem NIP sprzed otwarcia likwidacji Spółki w okresie pomiędzy otwarciem likwidacji a zamknięciem likwidacji Spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie możliwości posługiwania się numerem NIP sprzed otwarcia likwidacji Spółki w okresie pomiędzy otwarciem likwidacji a zamknięciem likwidacji Spółki.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 grudnia 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Umowa Spółki X nie zawiera postanowień dotyczących wstąpienia do spółki spadkobierców wspólnika w razie śmierci wspólnika (możliwość wprowadzenia takich postanowień do umowy spółki przewiduje art. 60 i 64 ksh).

Jeden z dwóch wspólników spółki zmarł, w związku z czym zgodnie z art. 58 w zw. z art. 67 ksh wymagane jest przeprowadzenie likwidacji Spółki. Procedura likwidacji polega na otwarciu likwidacji - zgłoszeniu otwarcia likwidacji do KRS (art. 74 ksh), przeprowadzeniu likwidacji (m. in. art. 77 ksh), zamknięciu likwidacji i wykreśleniu spółki z KRS (art. 84 ksh).

Pozostały przy życiu wspólnik zgłosił otwarcie likwidacji do KRS. Trudno jednak przewidzieć, jak długo likwidacja będzie trwała tj. kiedy nastąpi wykreślenie Spółki z KRS, i w jakim zakresie już w trakcie likwidacji Spółka będzie musiała kontynuować działalność gospodarczą (zawierać stosowne umowy itp.).

Spółka potrzebowałaby posługiwać się w okresie likwidacji, aż do momentu wykreślenia z KRS, takim samym numerem NIP jak w okresie przed otwarciem likwidacji.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 1 grudnia 2011r. Wnioskodawca wskazał, iż postanowieniem z dnia 28 września 2011r. Sąd Rejonowy dokonał wpisu zmiany w zakresie otwarcia likwidacji Spółki X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że w okresie likwidacji tj. pomiędzy otwarciem likwidacji (zgłoszeniem otwarcia likwidacji do KRS) a zamknięciem likwidacji (wykreśleniem spółki z KRS) spółka może posługiwać się takim samym numerem NIP jak przed otwarciem likwidacji (zgłoszeniem otwarcia likwidacji do KRS)...

Zdaniem Wnioskodawcy, w okresie likwidacji tj. pomiędzy otwarciem likwidacji (zgłoszeniem otwarcia likwidacji do KRS) a zamknięciem likwidacji (wykreśleniem spółki z KRS) Spółka może posługiwać się takim samym numerem NIP jak przed otwarciem likwidacji (zgłoszeniem otwarcia likwidacji do KRS). Przepis art. 12 ust. 2 ustawy o NIP stanowi, że „W przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, decyzja o nadaniu NIP wygasa z mocy prawa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 i ust. 1a.”

Zdaniem Spółki, za moment ustania bytu prawnego Spółki uznać należy dopiero wykreślenie z KRS, nie zaś samo otwarcie likwidacji. Zgodnie bowiem z art. 25 <1> ksh „Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru”, a zatem należy przyjąć, że spółka jawna ustaje z momentem wykreślenia z tegoż rejestru.

Ponadto w okresie likwidacji Spółka potrzebuje numeru NIP z uwagi na dalszą (choć zasadniczo w mniejszym zakresie) konieczność uczestniczenia w obrocie gospodarczym, w tym dokonywanie czynności opodatkowanych VAT.

Powołać można także stanowisko wyrażone w literaturze (M. Mucha, Komentarz do ustawy o NIP, wyd. CH Beck, Warszawa 2005, wyd. 12), zgodnie z którym „Przyczynami wygaśnięcia decyzji o nadaniu numeru NIP jest w przypadku osoby fizycznej jej śmierć, natomiast w przypadku pozostałych podmiotów ustanie bytu prawnego danego podatnika. W odniesieniu do osób prawnych ich byt prawny kończy się w dniu wydania postanowienia sądu o wykreśleniu danego podmiotu z KRS. Inne podmioty wpisane do odpowiednich ewidencji kończą swój byt prawny w momencie wykreślenia ich z tychże ewidencji.” Powołana autorka wiąże co prawda wygaśnięcie NIP z faktem wykreślenia z KRS jedynie w odniesieniu do osób prawnych, jednakże przyjąć należy, że wykładnia taka dotyczy także spółki jawnej. Spółka jawna jest bowiem uważana za „tzw. ułomną osobę prawną w rozumieniu art. 33 <1> kc, co oznacza, że przepisy odnoszące się do osób prawnych należy stosować do niej odpowiednio. Stanowisko Spółki wspiera dodatkowo art. 12 ust 3a ustawy o NIP, jakkolwiek dotyczy on obowiązków sądu. Zgodnie z tym przepisem „Sądy rejestrowe są obowiązane, w terminie 14 dni od dnia wykreślenia podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, do przekazania informacji o wykreśleniu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na ostatni adres siedziby podmiotu.”

Ewentualne wątpliwości Spółki wynikają jedynie z brzmienia niektórych interpretacji podatkowych, tj. interpretacji Dyrektora izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 września 2010r. (znak ILPP1/443-743/10-3/BD), interpretacji Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 7 października 2005r. (znak 1425/021/443/60/05/IW), interpretacji Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 20 lipca 2005r. (znak IE/404-447/05/P/IB), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 stycznia 2010r. (znak IBPP1/443-1067/09/EA), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 września 2009r. (znak IE/404-447/05/P/IB) a także wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 października 2007r., sygn. I SA/Po 593/07.

Rozważany w powyższych interpretacjach (wyroku) stan faktyczny różnił się jednak od niniejszego stanu faktycznego o tyle, że w umowach spółki jawnej (lub cywilnej) przewidziano stosowne postanowienia w przedmiocie wstąpienia do spółki spadkobierców zmarłego wspólnika w miejsce tego wspólnika. W przypadkach takich organy skarbowe (sąd) zajmowały z reguły stanowisko, że spółka taka może posługiwać się dotychczasowym numerem NIP. W uzasadnieniach interpretacji (wyroku), na marginesie rozważań organy (sąd) zdawały się jednak przyjmować, że w braku takiej klauzuli NIP wygasłby już z momentem śmierci wspólnika, nie zaś dopiero z momentem wykreślenia spółki z KRS.

Spółka ma jednak wątpliwości, czy taka wykładnia a contrario powołanych interpretacji (wyroku) jest słuszna i stoi, powtarzając, na stanowisku, że wygaśnięcie numeru NIP następuje dopiero z momentem wykreślenia Spółki z KRS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.), zwanej dalej ustawą o NIP, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o NIP podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego; zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o NIP zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, a ponadto:

  1. w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami – NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej;
  2. w przypadku spółek cywilnych, osobowych spółek handlowych i podmiotów podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców na zasadach określonych dla spółek osobowych - dane dotyczące wspólników, w tym również identyfikator podatkowy poszczególnych wspólników;
  3. w przypadku podatkowych grup kapitałowych – dane dotyczące spółek wchodzących w skład grupy, w tym również NIP nadane tym spółkom.

Jak stanowi art. 12 ust. 1 ustawy o NIP, NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;
  2. przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o NIP w przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, nadany NIP wygasa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1 i 1a.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 3a ustawy o NIP sądy rejestrowe są obowiązane, w terminie 14 dni od dnia wykreślenia podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, do przekazania informacji o wykreśleniu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na ostatni adres siedziby podmiotu.

Zgodnie z art. 251 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.), zwanego dalej ksh, Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru.

Natomiast w myśl art. 58 ksh rozwiązanie spółki powodują:

  1. przyczyny przewidziane w umowie spółki,
  2. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
  3. ogłoszenie upadłości spółki,
  4. śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
  5. wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
  6. prawomocne orzeczenie sądu.

Stosownie do postanowień art. 60 § 1 ksh jeżeli umowa spółki stanowi, że prawa, jakie miał zmarły wspólnik, służą wszystkim spadkobiercom wspólnie, a nie zawiera w tym względzie szczególnych postanowień, wówczas do wykonywania tych praw spadkobiercy powinni wskazać spółce jedną osobę. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców wspólnika.

W myśl art. 64 § 1 i § 2 ksh pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią.

Uzgodnienie takie powinno w przypadku śmierci lub ogłoszenia upadłości nastąpić niezwłocznie, a w przypadku wypowiedzenia - przed upływem terminu wypowiedzenia. W przeciwnym razie spadkobierca, syndyk lub wspólnik, który wypowiedział umowę spółki, a także jego wierzyciel, mogą domagać się przeprowadzenia likwidacji.

Zgodnie z art. 67 § 1 ksh w przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Art. 70 § 1 ksh likwidatorami są wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą powołać na likwidatorów tylko niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swego grona. Uchwała wymaga jednomyślności, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Jak stanowi art. 74 § 1 ksh do sądu rejestrowego należy zgłosić: otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym zakresie zmiany, nawet gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki. Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia.

W myśl art. 77 § 1 ksh likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Nowe interesy mogą być podejmowane tylko w przypadku, gdy jest to niezbędne do ukończenia spraw w toku.

Stosownie do postanowień art. 84 § 1 i § 2 ksh likwidatorzy powinni zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. W przypadku rozwiązania spółki bez przeprowadzenia likwidacji, obowiązek złożenia wniosku ciąży na wspólnikach.

Rozwiązanie spółki następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż umowa Spółki X nie zawiera postanowień dotyczących wstąpienia do spółki spadkobierców wspólnika w razie śmierci wspólnika (możliwość wprowadzenia takich postanowień do umowy spółki przewiduje art. 60 i 64 ksh).

Jeden z dwóch wspólników spółki zmarł, w związku z czym zgodnie z art. 58 w zw. z art. 67 ksh wymagane jest przeprowadzenie likwidacji Spółki.

Procedura likwidacji polega na otwarciu likwidacji - zgłoszeniu otwarcia likwidacji do KRS (art. 74 ksh), przeprowadzeniu likwidacji (m. in. art. 77 ksh), zamknięciu likwidacji i wykreśleniu spółki z KRS (art. 84 ksh).

Pozostały przy życiu wspólnik zgłosił otwarcie likwidacji do KRS. Postanowieniem z dnia 28 września 2011r. Sąd Rejonowy dokonał wpisu zmiany w zakresie otwarcia likwidacji Spółki X.

Likwidacja trwa i nie nastąpiło wykreślenie Spółki z KRS Trudno jednak przewidzieć, w jakim zakresie już w trakcie likwidacji Spółka będzie musiała kontynuować działalność gospodarczą (zawierać stosowne umowy itp.). Spółka potrzebowałaby posługiwać się w okresie likwidacji, aż do momentu wykreślenia z KRS, takim samym numerem NIP jak w okresie przed otwarciem likwidacji.

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów ustawy kodeks spółek handlowych wskazać należy, iż Wnioskodawca byt prawny utraci z momentem wykreślenia (na wniosek likwidatora) Spółki jawnej w likwidacji z rejestru.

Skoro, jednocześnie na mocy art. 12 ust. 3a ustawy o NIP sądy rejestrowe są obowiązane, w terminie 14 dni od dnia wykreślenia podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, do przekazania informacji o wykreśleniu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na ostatni adres siedziby podmiotu, powyższe oznacza, iż do momentu dokonania tego wykreślenia Spółki jawnej w likwidacji ze stosownego rejestru Spółka jawna w likwidacji winna posługiwać się nadal numerem NIP nadanym Spółce jawnej.

Skoro zatem, zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o NIP w przypadku ustania bytu prawnego podatnika, nadany NIP wygasa, zatem dopiero w momencie ustania bytu prawnego spółki jawnej w likwidacji, tj. z momentem wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców nadany Spółce jawnej NIP wygaśnie.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko Wnioskodawcy, iż Spółka X może posługiwać się takim samym numerem NIP jak przed otwarciem likwidacji (zgłoszeniem otwarcia likwidacji do KRS), bowiem wygaśnięcie numeru NIP następuje dopiero z momentem wykreślenia Spółki z KRS, należało uznać za prawidłowe.

Zauważa się też, iż zgodnie z art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wyroki sądów są wydane w konkretnych sprawach i dotyczą wyłącznie tych spraw, w których zapadły.

Natomiast powołane przez Wnioskodawcę we wniosku interpretacje kształtują sytuację prawną podatników, dla których zostały wydane, w ich indywidualnych sprawach, nie mają tym samym mocy prawa powszechnie obowiązującego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj