Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/4510-505/15-2/KK
z 11 sierpnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2015r. (data wpływu 1 czerwca 2015 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 1 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji (dalej: Wnioskodawca) podlega w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca został powołany m.in. w celu pełnienia funkcji holdingowych wobec polskich spółek produkcyjnych. Dzięki pełnieniu funkcji holdingowych zostanie ułatwione zarządzanie oraz planowanie działalności produkcyjnej w ramach grupy kapitałowej, jak również umożliwi to ocenę efektywności działalności produkcyjnej.

Zgodnie z celami biznesowymi grupy kapitałowej, Wnioskodawca planuje nabycie pakietów kontrolnych udziałów (tj. ponad 90% praw głosu) w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółki Nabywane) lub podmiotach działających w innej formie prawnej podlegających w Rzeczypospolitej Polskiej tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Nabycie udziałów w Spółkach Nabywanych nastąpi w ramach transakcji wymiany udziałów, w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. W ramach wymiany udziałów, Wnioskodawca nabędzie udziały w Spółkach Nabywanych od ich udziałowców (udziałowcy Spółek Nabywanych wniosą swoje udziały w Spółkach Nabywanych aportem do Wnioskodawcy). W wyniku aportu kapitał zakładowy Wnioskodawcy zostanie podwyższony o wartość rynkową wniesionego aportu określoną przez niezależnego rzeczoznawcę na dzień transakcji. W zamian za nabywane udziały w Spółkach Nabywanych, Wnioskodawca przekaże udziałowcom Spółek Nabywanych własne udziały wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Wartość nominalna wydawanych przez Wnioskodawcę udziałów będzie odpowiadała wartości aportu tj. wartości Spółek Nabywanych na dzień transakcji. W efekcie wymiany udziałów, Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółkach Nabywanych.

Tworząc spółkę holdingową, grupa kapitałowa musi jednocześnie zapewnić możliwość szybszej dystrybucji środków ze spółek produkcyjnych poprzez Wnioskodawcę (jako holding) do spółki matki (spółki giełdowej). Jest to potrzebne zarówno w celu zabezpieczenia efektywnego zarządzania gotówką w ramach całej grupy, jak i zabezpieczenia pozycji grupy w stosunku do akcjonariuszy podmiotu głównego notowanego na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (którzy mają prawo do partycypacji w zysku wypracowanym przez ten podmiot). Jednym ze sposobów szybszej dystrybucji wolnych środków jest umorzenie i w przyszłości udziały w spółkach Nabywanych (nabyte przez Wnioskodawcę w drodze wymiany udziałów), mogą zostać zbyte za wynagrodzeniem Spółkom Nabywanym celem ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne w trybie art. 199 § 2 Kodeksu spółek handlowych). Umorzenie może nastąpić zarówno z czystego zysku, jak i poprzez obniżenie kapitału zakładowego Spółki.

Jednocześnie, Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości udziały w Spółkach Nabywanych mogą być przedmiotem sprzedaży - na rzecz innego holdingu lub innego inwestora.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


Czy przychód z tytułu zbycia udziałów Spółek Nabywanych w celu umorzenia powinny stanowić kwoty otrzymane z tytułu umorzenia udziałów w Spółkach Nabywanych w części nie stanowiącej kosztu nabycia tych udziałów odpowiadającego wartości nominalnej własnych udziałów Wnioskodawcy wydanych dotychczasowym udziałowcom Spółek Nabywanych w zamian za aport?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zdaniem Wnioskodawcy, w konsekwencji zbycia udziałów w Spółkach Nabywanych na ich rzecz w celu umorzenia, będzie on zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego w wysokości kwot otrzymanych z tytułu umorzenia udziałów w Spółkach Nabywanych, w części nie stanowiącej kosztu nabycia odpowiadającego wartości nominalnej własnych udziałów wydanych dotychczasowym udziałowcom Spółek Nabywanych w zamian za aport.


Uzasadnienie:


Z dniem 1 stycznia 2011 r. został uchylony przepis art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, zgodnie z którym jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych należało traktować również dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji). W związku z tym, w świetle obecnie obowiązujących przepisów przychód z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia jest opodatkowany na zasadach ogólnych, tzn. podatnik powinien samodzielnie rozliczyć uzyskany przychód i rozliczyć go wspólnie z pozostałymi przychodami i kosztami. W szczególności, tego rodzaju przychód nie powinien być zaliczony do kategorii przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ustawy o CIT.

Szczególny sposób określenia wysokości przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia został uregulowany w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, do przychodów nie zalicza się m.in. kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. W konsekwencji, w celu określenia ostatecznej kwoty przychodu, kwota otrzymanego przez Wnioskodawcę wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu umorzenia powinna zostać pomniejszona o koszty związane z nabyciem przez Wnioskodawcę udziałów w Spółkach Nabywanych. Kluczowe jest zatem ustalenie kosztu nabycia udziałów w Spółkach Nabywanych na gruncie przepisów ustawy o CIT.

Sposób określenia wysokości kosztów nabycia udziałów w Spółkach Nabywanych został określony w art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Ten przepis jest jedynym, który odnosi się od omawianej sytuacji i niewątpliwie stanowi logiczne uzupełnienie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT (tj. określa koszt nabycia udziałów podlegających umorzeniu). Dodatkowo w ramach umorzenia dobrowolnego następuje zbycie za wynagrodzeniem udziałów podlegających umorzeniu, co tym bardziej wskazuje, że przepis ten powinien znaleźć zastosowanie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym. Odnosi się on bowiem do ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów, a odpłatne przeniesienie własności udziałów celem umorzenia stanowi jedną z form takiego zbycia, gdyż wiąże się z otrzymaniem wynagrodzenia w zamian za te udziały, które mają następnie zostać umorzone.

Zdaniem Wnioskodawcy, z wyżej wymienionych przepisów wynika wprost, że za koszty poniesione przez Wnioskodawcę w celu nabycia udziałów w Spółkach Nabywanych w drodze wymiany udziałów, winna być uznana kwota odpowiadająca wartości nominalnej udziałów wyemitowanych przez Wnioskodawcę w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, a następnie wydanych wspólnikom Spółek Nabywanych. Zatem w przypadku odpłatnego zbycia, w przyszłości, przez Spółkę udziałów w Spółkach Nabywanych (w tym w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem w formie pieniężnej) nabytych w drodze wymiany udziałów, przychód będzie mógł zostać obniżony o wartość nominalną udziałów własnych Wnioskodawcy, wydanych wspólnikom Spółek Nabywanych w zamian za aport do Wnioskodawcy udziałów w tych spółkach.

Biorąc pod uwagę treść art. 12 ust. 4 pkt 3 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT należy uznać, że przychód Wnioskodawcy z tytułu zbycia udziałów w Spółkach Nabywanych w celu ich umorzenia stanowić będzie kwota uzyskana ze zbycia tych udziałów w celu umorzenia, w części nie stanowiącej kosztu ich nabycia (czyli nominalnej wartości udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych w zamian za aport). Jeżeli wynagrodzenie Wnioskodawcy z tytułu zbycia udziałów w Spółkach Nabywanych w celu umorzenia byłoby niższe niż nominalna wartość udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych wspólnikom Spółek Nabywanych w zamian za aport ich udziałów, Wnioskodawca nie wykaże w ogóle przychodu z tytułu tej transakcji, ale jednocześnie nie będzie mógł też rozliczyć straty podatkowej z tej transakcji z dochodem uzyskanym na innych operacjach (ew. powiększyć straty podatkowej za dany rok podatkowy).

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie również w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów, przykładowo w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 listopada 2014 r., sygn. IPPB3/423-849/14-2/KK;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 30 października 2014 r., sygn. IPPB3/423-852/14-2/MS;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 marca 2015 r., sygn. IPTPB3/423-434/14-4/KC;

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj