Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/4511-436/15-3/MM
z 27 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2015 r. (data wpływu 28 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność handlowo-usługową, jako wspólnik spółki jawnej. Zdarzenia gospodarcze dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych są ewidencjonowane w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów. Księga prowadzona jest w siedzibie spółki jawnej. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej na gruntach wpisanych do ewidencji środków trwałych spółki jawnej, Wnioskodawca realizuje inwestycję budowlaną w postaci budynku handlowo-usługowego, w którym będzie kontynuowana działalność gospodarcza spółki jawnej.

Budynek ten do czasu zakończenia inwestycji jest ujęty jako środek trwały w budowie spółki jawnej. Inwestycja została ubezpieczona od zdarzeń losowych dla budowanego budynku (środka trwałego w budowie). W trakcie prowadzenia prac budowlanych na skutek silnego wiatru częściowemu zniszczeniu uległy stałe elementy wykończeniowe budynku w budowie.

W związku z tym, został sporządzony protokół szkód określający przyczynę powstania straty, rodzaj szkody, jej wartość oraz inne niezbędne dokumenty. Spółce zostało przyznane i wypłacone odszkodowanie. Spółka będzie ponosić dalsze nakłady na budowę rozpoczętej inwestycji, aż do jej zakończenia.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy poniesione wydatki na ubezpieczenie inwestycji (środka trwałego w budowie) w trakcie realizacji zwiększą wartość początkową środka trwałego, który powstanie w wyniku inwestycji?
  2. Czy otrzymane odszkodowanie, w związku ze zdarzeniem losowym, dotyczącym inwestycji w trakcie realizacji (środka trwałego w budowie), nie będzie podlegało zaliczeniu do opodatkowanych przychodów z działalności gospodarczej?
  3. Czy poniesione nakłady odtworzeniowe realizowanej inwestycji (środka trwałego w budowie), w związku z likwidacją szkody, będą zwiększały wartość początkową środka trwałego?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2, natomiast w pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednak w myśl art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Ponieważ wydatki na nakłady inwestycyjne (środki trwałe w budowie) oraz straty w tych nakładach nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, to przychód z tytułu odszkodowania za straty w tych nakładach nie powinien być zaliczony do opodatkowanych przychodów z działalności gospodarczej.

Poniesione nakłady i zwroty tych nakładów również w postaci wypłaconego odszkodowania winny mieć wpływ na ustalenie wartości początkowej środka trwałego po zakończeniu tej inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Na podstawie przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Co do zasady przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia majątkowe, uzyskane w związku z tą działalnością, o ile ustawa nie włącza ich z tej kategorii. W art. 14 ust. 2 ww. ustawy, wymienione są jedynie przykładowe przysporzenia majątkowe stanowiące przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Katalog zawarty w tym przepisie nie ma jednak charakteru zamkniętego. Zatem także otrzymane odszkodowania, jeżeli mają związek z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowią podlegający opodatkowaniu przychód z tej działalności, o ile ustawa wprost nie wyłącza ich z kategorii przychodów lub nie zwalnia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność handlową jako wspólnik spółki jawnej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej na gruntach wpisanych do ewidencji środków trwałych spółki jawnej, Wnioskodawca realizuje inwestycję budowlaną w postaci budynku handlowo-usługowego, w którym będzie kontynuowana działalność gospodarcza spółki jawnej. Inwestycja została ubezpieczona od zdarzeń losowych dla budowanego budynku (środka trwałego w budowie). W trakcie prowadzenia prac budowlanych w skutek silnego wiatru częściowemu zniszczeniu uległy stałe elementy wykończeniowe budynku. W związku z tym, został sporządzony protokół szkód określający przyczynę powstania straty, rodzaj szkody, jej wartość oraz inne niezbędne dokumenty. Spółce zostało przyznane i wypłacone odszkodowanie. Spółka będzie kontynuować budowę środka trwałego.

Otrzymane przez Wnioskodawcę odszkodowanie jest świadczeniem wynikającym z wykonania umowy ubezpieczenia. Nie stanowi zatem zwrotu wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zauważyć bowiem należy, że przepis powyższy dotyczy wyłącznie tych wydatków, które w świetle przepisów ww. ustawy, w ogóle mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu pozarolniczej działalności gospodarczej i sytuacji faktycznego niezaliczenia ich do tych kosztów.

W konsekwencji, otrzymane odszkodowanie stanowi dla Wnioskodawcy przychód z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w myśl z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tak samo jak inne pozostałe przychody z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (proporcjonalnie do Jego prawa do udziału w zysku).

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto należy nadmienić, że zgodnie z przepisem art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy.

W związku z tym, zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do pozostałych wspólników Spółki jawnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj