Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-3/4510-292/15/JKT
z 5 listopada 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 7 sierpnia 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 14 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym 1 września 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 5 updop - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 5 updop.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest Stowarzyszenie, działające na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach. Celem statutowym Stowarzyszenia jest m.in. ochrona i promocja zdrowia, pomoc społeczna, niesienie pomocy osobom potrzebującym, niepełnosprawnym, wykluczonym społecznie, chorym i starszym, upowszechnianie aktywności fizycznej i sportu, edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych. Spółka planuje przeznaczać swoje dochody poprzez przekazanie środków na rachunek bankowy na cele statutowe Stowarzyszenia (jedynego swojego udziałowca). Przekazanie środków odbywać się będzie w nieregularnych transzach (nie co miesiąc). Od udziałowca Wnioskodawca będzie żądał pisemnego potwierdzenia, że środki zostaną wydatkowane na cele statutowe zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, istotna jest data przekazania dochodu na cele statutowe jedynego Udziałowca - Stowarzyszenia, przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, jak i rozliczenia rocznego?

Zdaniem Wnioskodawcy, przy obliczaniu miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy nie jest istotna data przekazania dochodu na cele statutowe (określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy pdop) jedynego udziałowca – Stowarzyszenia. Natomiast, przy zeznaniu CIT-8, ustalając podstawę opodatkowania, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że powinien wykazać wartość dochodu wolnego od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy, tj. przeznaczonego i przekazanego na cele statutowe jedynego udziałowca, wobec powyższego powinien załączyć CIT-O i wykazać wartość dochodu przeznaczonego na cele statutowe w okresie od stycznia do 31 marca następnego roku. W sytuacji, gdy cały dochód zostanie przeznaczony na cele statutowe, a takie jest założenie, podstawa opodatkowania wyniesie zero.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), wolne od podatku są dochody spółek, których udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, a których celem statutowym jest działalność wymieniona w pkt 4 – w części przeznaczonej na te cele oraz przekazanej na rzecz tych organizacji.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo – techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenie wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 17 ust. 1b updop, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Zwolnienie zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, jest zwolnieniem warunkowym. Dla skorzystania z tego zwolnienia podatnik musi spełnić łącznie dwie przesłanki:

  • jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności,
  • uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej, a następnie wydatkowane na te cele bez względu na termin.

Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy sformułowanie „w części przeznaczonej na te cele” oznacza, że jeżeli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych innych celów”, nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu. Nie można bowiem w tym zakresie zastosować wykładni rozszerzającej ustawowy zakres zwolnienia podatkowego.

Analiza cytowanych norm wskazuje na następujące przesłanki zwolnienia od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 updop:

  1. Ze zwolnienia skorzystać może spółka, której udziałowcami (akcjonariuszami) są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U z 2015 r. poz. 1393).
  2. Celem statutowym tych organizacji jest działalność wymieniona w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop, czyli działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego.
  3. Spółka przeznaczyła część swojego dochodu na ww. cele statutowe i przekazała tym organizacjom.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką, której jedynym udziałowcem jest Stowarzyszenie, działające na podstawie Prawa o stowarzyszeniach, którego celem statutowym jest m.in.: ochrona i promocja zdrowia, pomoc społeczna, niesienie pomocy osobom potrzebującym, niepełnosprawnym, wykluczonym społecznie, chorym i starszym, upowszechnianie aktywności fizycznej i sportu, edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych. Wnioskodawca planuje przeznaczyć swoje dochody na cele statutowe Stowarzyszenia (Udziałowca).

Z powołanych przepisów wynika, że podstawową przesłanką zastosowania zwolnienia, jest przeznaczenie dochodu na cele społecznie użyteczne określone w tym przepisie. Dlatego też osoba prawna musi posiadać wolne środki, które następnie może wydatkować. Koniecznym jest więc w pierwszej kolejności zadeklarowanie przeznaczenia dochodu na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4, który to warunek Spółka spełniła oraz przekazanie tych środków organizacji realizującej cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 updop, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zatem dochód jest pojęciem prawnym, będącym elementem konstrukcji podatku dochodowego, niezbędnym dla określenia podstawy opodatkowania, nie może być wydatkowany; wydatkować można jedynie środki pieniężne znajdujące pokrycie w ustalonym dochodzie. Z samego celu przepisu, wskazującego na zamiar ustawodawcy stymulowania działalności wspierającej cele społecznie użyteczne wynika, że główny nacisk położony jest na fakt wydatkowania środków na określony cel, a nie na termin, w którym to wydatkowanie miało miejsce. „Oznacza to obowiązek uiszczenia podatku od dochodu, wprawdzie przeznaczonego w deklaracji na cel wymieniony w ustawie, ale wydatkowany na inny cel.

W myśl art. 25 ust. 1 updop, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a, art. 21, art. 22 i art. 24a, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 updop, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Dochód ten, ustalany jest po zamknięciu ksiąg rachunkowych Spółki na ostatni dzień roku podatkowego. Jego wartość ujawniona zostaje w zeznaniu o wysokości uzyskanego dochodu/ poniesionej straty przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8).

Ustalając podstawę opodatkowania, ujawnioną w omawianym druku, Wnioskodawca musi wykazać wartość dochodu wolnego od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 updop, tj. przeznaczonego i przekazanego na cele statutowe jedynego udziałowca. Równocześnie, Wnioskodawca ujawnia wartość dochodów wolnych, o którym mowa powyżej w Informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku (CIT-8/O). W konsekwencji, jeżeli Wnioskodawca w całości przekazuje osiągnięty w roku podatkowym dochód na cele statutowe jedynego udziałowca, to dochody wolne wykazane w zeznaniu CIT-8 są równe wartości wykazanego dochodu. Zatem, podstawa opodatkowania oraz podatek należny wynosi zero.

Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca ma obowiązek zadeklarować i przekazać na cele statutowe jedynego udziałowca, dochód osiągnięty w roku podatkowym w okresie od pierwszego dnia roku następnego po danym roku podatkowym do dnia złożenia CIT-8. Jeśli dochód będzie przekazany później, podatnik ma możliwość dokonania korekty złożonego zeznania.

Zatem, stanowisko Spółki, z którego wynika, że aby skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 updop, powinna wykazać wartość dochodu przeznaczonego na cele statutowe w okresie od stycznia do 31 marca następnego roku, należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj