Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/4512-839/15-2/RM
z 13 listopada 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2015 r. (data wpływu 9 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 9 października 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca, klub sportowy/klub piłkarski (dalej jako: „Klub”), jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, prowadzi działalność sportową w formie spółki akcyjnej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawiera umowy o profesjonalne uprawianie piłki nożnej z zawodnikami, którzy zawodowo zajmują się grą w piłkę nożną. Klub rozważa możliwość nawiązania współpracy z zawodnikami, na podstawie umów o współpracę w ramach prowadzonej przez zawodników pozarolniczej działalności gospodarczej (dalej jako: „Umowa”).

W ramach łączącej Wnioskodawcę z zawodnikami Umowy, zawodnicy zobowiązani byliby do świadczenia usług reklamowych i marketingowych realizowanych w drodze uczestniczenia we wszelkich działaniach marketingowych, reklamowych, promocyjnych i public relations Wnioskodawcy, w tym w szczególności poprzez: udzielenie przez zawodnika zgody na wyłączne wykorzystywanie przez Klub wizerunku zawodnika w oficjalnym stroju meczowym, treningowym bądź innym stroju Klubu, wykorzystywanie przez Klub imienia i nazwiska zawodnika, pseudonimu, autografu, biografii, wypowiedzi oraz głosu. Klub byłby uprawniony do wykorzystywania wizerunku oraz wskazanych elementów odnoszących się do zawodnika w działaniach marketingowych, w tym na stronie internetowej Klubu, jego sponsorów, partnerów, w materiałach Klubu publikowanych w prasie, książkach, transmisjach na żywo, grach komputerowych, w konkursach i akcjach promocyjnych, uczestnictwo zawodnika we wskazanych sesjach zdjęciowych i filmowych, wywiadach, których efekty będą mogły być wykorzystane w działaniach marketingowych Klubu, sponsorów, właścicieli lub innych podmiotów wskazanych przez Klub, uczestnictwo zawodnika w wydarzeniach organizowanych przez Klub, które mają na celu jego promocję, a także w wydarzeniach organizowanych przez sponsorów klubu, właścicieli lub inne podmioty wskazane przez Klub, uczestnictwo zawodnika w spotkaniach z sympatykami i kibicami Klubu, gośćmi Klubu, według wskazań Klubu.

Usługi, o których mowa powyżej, zawodnicy będą wykonywać w ramach zarejestrowanej przez siebie działalności gospodarczej, a uzyskane w ten sposób przychody traktować jako przychody ze źródła wskazanego w art. 10 ust.1 pkt 3 ustawy PIT, tj. pozarolnicza działalność gospodarcza. Zawodnik osobiście będzie opłacał zaliczkę na podatek dochodowy.

Co do zasady, Umowy zawierane z zawodnikami będą zawierać postanowienia dotyczące odpowiedzialności zawodnika wobec osób trzecich za wykonywanie i rezultat czynności objętych przedmiotem umowy. Z Umowy wynikało będzie, że zawodnik będzie ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za swoje działania. Umowa nie będzie zawierać postanowień, z których wynikałoby, iż to Klub ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania zawodnika, związane z wykonywaniem Umowy lub za skutki powstałe w wyniku jej wykonania.

Z Umów łączących Wnioskodawcę z zawodnikami lub z uzyskanych od zawodników oświadczeń wynikać będzie, że wykonywane przez zawodników usługi, za które Wnioskodawca wypłacać będzie zawodnikom określone wynagrodzenie, wchodzą w zakres prowadzonej przez zawodnika działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT.

Zawodnicy będą zarejestrowanymi (czynnymi) podatnikami podatku od towarów i usług (w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług) i na podstawie Umów będą wystawiać Klubowi faktury VAT z tytułu należnego im wynagrodzenia za usługi świadczone na podstawie Umowy zawartej z Klubem.

Wynagrodzenie wypłacane zawodnikom na podstawie Umowy nie będzie się ograniczać tylko do wynagrodzenia za udzielenie prawa do wykorzystania wizerunku, będzie bowiem związane z podejmowaną przez zawodników aktywnością w zakresie szeroko rozumianych działań marketingowych, a wizerunek stanowić będzie jedynie jeden z elementów tej działalności.

Usługi nabywane od zawodników na podstawie Umów, Klub będzie wykorzystywać w prowadzonej działalności do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia kwot podatku VAT naliczonego z wystawianych przez zawodników faktur VAT dokumentujących usługi świadczone na rzecz Klubu przez zawodników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawy VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Jak wynika z powołanych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W oparciu o art. 15 ust. 3 ustawy VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

  1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.);
  2. (uchylony);
  3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Umowy z zawodnikami nie zawierałyby postanowienia, że Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania zawodników, związane z wykonywaniem Umowy.


Z warunków Umowy będzie wynikało, że zawodnik będzie dysponował niezależnością i samodzielnością w działaniu pozwalającą uznać, że będzie działać jako profesjonalny podmiot prowadzący działalność gospodarczą.


Czynności świadczone przez zawodnika będą wykorzystywane przez Klub w pełnym zakresie do świadczenia czynności opodatkowanych podatkiem VAT.


Zatem w przypadku wykonywania przez zawodnika na podstawie zawartej z Klubem sportowym Umowy określającej warunki wykonywania zleconych czynności oraz wynagrodzenie, ponoszącym jednakże osobiście ryzyko i odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonaną przez siebie usługę, zachodzą przesłanki pozwalające uznać prowadzoną przez zawodnika piłki nożnej działalność za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zaś zawodnika za podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Uwzględniając, że z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, Wnioskodawca będzie czynnym podatnikiem VAT, wskazać należy, że na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługiwać będzie Wnioskodawcy w odniesieniu do faktur wystawianych przez zawodników z tytułu odpłatnego świadczenia na podstawie Umowy usług marketingowych na rzecz Wnioskodawcy, jako że usługi te pozostają w bezpośrednim związku z czynnościami opodatkowanymi podejmowanymi przez Wnioskodawcę.

Reasumując wskazać należy, że wynikające z powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, gdy odliczenia dokonuje podatnik oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Z tych względów, jak wskazano powyżej, Wnioskodawca występując jako nabywca usług świadczonych przez zawodników, udokumentowanych fakturami VAT, wykorzystując je do wykonywania czynności opodatkowanych, będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Z tych też względów, z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego, niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie o obowiązkach i uprawnieniach Wnioskodawcy. Zatem, nie wywołuje ona skutków prawnych dla zawodników, tj. pozostałych uczestników Umowy.


W związku z tym, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj