Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-2/4510-281/15/MW
z 24 września 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lipca 2015 r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 10 lipca 2015 r.), uzupełnionym 8 września 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z nabyciem w drodze darowizny wszystkich udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2015 r. wpłynął do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z nabyciem w drodze darowizny wszystkich udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych. Pismem z 15 lipca 2015 r. znak: IPTPB3/4510-240/15-2/MS wniosek został przesłany do tut. BKIP, celem załatwienia zgodnie z właściwością. Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 28 sierpnia 2015 r. Znak: IBPB-1-2/4510-281/15/MW, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 8 września 2015 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest kościelną osobą prawną, wpisaną do Rejestru Kościołów i Związków Wyznaniowych, prowadzonych przez Departament Wyznań MSWiA. Wnioskodawca został powołany jako kościelna osoba prawna przez Radę Kościoła dnia 18 maja 2015 r., zgodnie z § 11 p. 4 i 6 oraz § 21 i § 26 Statutu Kościoła, zatwierdzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wnioskodawca zamierza nabyć w drodze darowizny, przekazanej przez osoby fizyczne będące udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, całość udziałów w spółce. Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz wynajmu lokali na cele mieszkaniowe i na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka wynajmuje także lokale, których najemcą jest Wnioskodawca i w których znajduje się siedziba Wnioskodawcy. W wyniku nabycia udziałów wnioskodawca stanie się jedynym właścicielem całości udziałów i tym samym jedynym właścicielem całości majątku spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z nabyciem w drodze darowizny wszystkich udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) będzie miało zastosowanie zwolnienie uzyskanego przychodu z opodatkowania zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 powołanej ustawy, przedmiotem opodatkowania jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania, bez względu na rodzaj źródeł z jakich ten dochód został uzyskany. Ponadto w art. 12 ust. 1 pkt 2 jako przychód zdefiniowano m.in. wartość otrzymanych rzeczy lub praw, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie. Przekazanie zatem udziałów w spółce z ograni-czoną odpowiedzialnością w formie darowizny na rzecz kościelnej osoby prawnej skutkuje powsta-niem przychodu i jednocześnie, przy niewielkich kosztach, dochodu. W związku z faktem, że w drodze darowizny przekazana zostanie całość udziałów, kościelna osoba prawna stanie się jedynym właścicielem całości majątku spółki.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (t.j.: Dz.U. Nr 231 poz. 1965 ze zm.), osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych są zwolnione od opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej. W tym zakresie osoby te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy podatkowe. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku dochodowego są dochody kościelnych osób prawnych z niegospodar-czej działalności statutowej.

Zgodnie z § 5 pkt 9 i 20 Statutu Kościoła realizuje on swoje cele m.in. poprzez przyjmowanie darowizn, spadków i innych świadczeń od osób fizycznych i prawnych jak również poprzez prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z § 25 ust. 1 Statutu, zbór realizuje swoje cele również m.in. przez przyjmowanie darowizn, spadków i innych świadczeń od osób fizycznych i prawnych i przez prowadzenie działalności gospodarczej. Nabycie więc w drodze darowizny cało-ści udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi dochodu z działalności go-spodarczej, ale dochód z pozostałej działalności statutowej, który zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolniony jest z podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm., dalej: „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. W myśl art. 7 ust. 2 updop, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (…).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 updop przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wartości otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieod-płatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek sa-morządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Przepis art. 17 ust. 1 updop zawiera katalog dochodów wolnych od podatku. Innymi słowy, wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4a updop, wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych:

  1. z niegospodarczej działalności statutowej; w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,
  2. z pozostałej działalności - w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabyt-ków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, roz-budowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.

Cytowany wyżej przepis pokrywa się z uregulowaniami zawartymi w art. 13 ust. 2 i ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 231, poz. 1965 ze zm.). W myśl pierwszego z powołanych przepisów, osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych są zwolnione od opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działal-ności niegospodarczej. W tym zakresie osoby te nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy podatkowe. Zgodnie natomiast z art. 13 ust. 5 tej ustawy, dochody z działalności gospodarczej osób prawnych kościołów i innych związków wyznaniowych oraz spół-ek, których udziałowcami są wyłącznie te osoby, są zwolnione od opodatkowania w części, w jakiej zostały przeznaczone w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na cele kultowe, oświa-towo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalność charytatywno-opiekuńczą, punkty kateche-tyczne, konserwację zabytków oraz na inwestycje sakralne i inwestycje kościelne, których przed-miotem są punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze, jak również remonty tych obiektów.

W art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a updop, uregulowano zwolnienie bezwarunkowe dotyczące dochodów kościelnych osób prawnych z niegospodarczej działalności statutowej. Wynika z niego, że cel na jaki zostaną przeznaczone i wydatkowane środki nie ma żadnego wpływu na zakres zwolnienia. Co więcej w odniesieniu do tego rodzaju dochodów podatnicy nie mają obowiązku prowadzenia do-kumentacji zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

W świetle powyższych przepisów dochody z każdej działalności wynikającej z istoty funkcjonowania Kościoła nie będącej działalnością gospodarczą (działalność statutowa) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Ustawy podatkowe nie definiują pojęcia „niegospodarcza działalność statutowa”. Należy je rozumieć jako przeciwieństwo działalności gospodarczej w rozumieniu Ordynacji podatkowej, zaś dodanie przymiotnika „statutowa” oznacza ograniczenie zwolnienia dochodów kościelnej osoby prawnej tylko do dochodów z takiej działalności niegospodarczej, która znajduje odzwierciedlenie w prawie wewnętrznym danego kościoła, czy związku wyznaniowego. Nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o działalności gospodarczej prowadzona przez kościelne osoby prawne działalność opiekuńczo-wychowawcza, oświatowo-wychowawcza, opiekuńczo-lecznicza oraz w zakresie pomocy społecznej w formie prowadzenia przedszkoli, placówek opieki nad dzieckiem, internatów, burs, szkół, zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy, itp. Przez działalność rozumie się „zespół czynności, działań, podejmowanych w jakimś celu lub w jakimś zakresie, czynny udział w czymś; działanie, praca” (por. Uniwersalny Słownik Języka Pol-skiego PWN). Działalność gospodarcza to każda działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każ-da inna działalność zarobkowa wykonywane we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wyko-nującej taką działalność – do przedsiębiorców (art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej). Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) działalnością gospodarcza jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usłu-gowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawo-dowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Działalność, która nie spełnia kryteriów przedstawionych wyżej nie może stanowić działalności gospodarczej. Natomiast działalność statutowa to każda działalność, która została określona, dopuszczona, przewidziana w statucie.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca jako kościelna osoba prawna zamierza nabyć w drodze darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku nabycia udziałów Wnioskodawca stanie się jedynym właścicielem całości udziałów i tym samym jedynym właścicielem całości majątku spółki. Ze Statutu Wnioskodawcy wynika, że może on realizować swoje cele m.in. przez przyjmowanie darowizn, spadków i innych świadczeń od osób fizycznych i prawnych a otrzymana darowizna nie jest działalnością gospodarczą.

Niegospodarcza działalność statutowa kościoła stanowi każdą działalność, nie będącą działalnością gospodarczą i będącą działalnością wynikającą z samej istoty kościoła i specyfiki działalności. Dochody uzyskiwane z niegospodarczej działalności statutowej kościoła są wolne od podatku, bez względu na cel ich przeznaczenia i ostatecznego wydatkowania.

Reasumując, nabycie w drodze darowizny całości udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest przychodem z nieodpłatnych świadczeń, który podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 17 ust.1 pkt 4a lit. a) updop.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj