Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1304/11/WRz
z 5 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1304/11/WRz
Data
2012.01.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ryczałt ewidencjonowany
stawki ryczałtu


Istota interpretacji
Jaka jest stawka ryczałtu ewidencjonowanego z tyt. nieodpłatnego świadczenia?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 6 października 2011 r.), uzupełnionym w dniach 16 i 19 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu nieodpłatnego świadczenia otrzymanego w związku z użyczeniem Wnioskodawcy części lokalu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne m.in. w zakresie określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej do opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu nieodpłatnego świadczenia otrzymanego w związku z użyczeniem Wnioskodawcy części lokalu. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 7 grudnia 2011 r. Znak: IBPBI/1/415-1045/11/WRz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 16 i 19 grudnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą otrzymując na ten cel dotację dla bezrobotnych z Urzędu Pracy. Przedmiotem wykonywanej działalności jest sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet (PKD 2007 - 47.91.Z). Oprócz tego we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ma zgłoszone następujące rodzaje działalności:

  • sprzedaż detaliczną pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.78.Z),
  • sprzedaż detaliczną artykułów używanych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach (47.79.Z),
  • sprzedaż detaliczną pozostałych wyrobów prowadzoną na straganach i targowiskach (47.89.Z),
  • pozostałą sprzedaż detaliczną prowadzoną poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (47.99.Z),
  • pozostałą sprzedaż detaliczną prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach (47.19.Z),
  • sprzedaż detaliczną książek prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach (47.61.Z).

Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą w swoim sklepie internetowym oraz przez portal aukcyjny Allegro grafik dekoracyjnych (rycin, odbitek) wykonanych metodą drzeworytu, miedziorytu, stalorytu, akwaforty, akwatinty, litografii i rysunku. Wiele z przedmiotowych rycin nabył jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej z uwagi na zainteresowania tą tematyką. Inne zostały nabyte już po rozpoczęciu działalności (zakupione zarówno w Polsce, jak i za granicą - od osób fizycznych i w antykwariatach). Ryciny, które są dla Wnioskodawcy towarem handlowym są kupowane luzem (wyjęte z książek i atlasów), a czasami są kupowane w formie książek (zwykle zniszczonych), z których to później przedmiotowe grafiki są wyjmowane (pozostałości z takich książek jako niepotrzebne i niezdatne do czegokolwiek są niszczone). Na życzenie klientów, Wnioskodawca oprawia również ryciny w kartonowe passe-partout lub drewnianą ramkę z passe-partout i szybką, które są w tym celu osobno kupowane. Oprócz tego Wnioskodawca osiąga także przychody z nieodpłatnego świadczenia jakim jest użyczenie mu części pokoju (kilka metrów kw.) w mieszkaniu bliskiej osoby (osoba niespokrewnionej). Użyczona Wnioskodawcy powierzchnia jest przez Niego wykorzystywana pod biurko na komputer z którego korzysta w przedmiotowej działalności i na szafę na sprzedawane grafiki.

Wnioskodawca nie jest zatrudniony na umowę o pracę. Rozlicza się na „zasadach ogólnych” wg skali podatkowej i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Jaka będzie prawidłowa stawka ryczałtu z tytułu osiąganych przez Wnioskodawcę przychodów z nieodpłatnego świadczenia przy zmianie na 2012 r. formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowa stawka ryczałtu z ww. tytułu wyniesie 3%. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (...). Natomiast w myśl art. 6 ust 1 ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).

W przedmiotowej sprawie do Wnioskodawcy nie ma zastosowania żaden z przepisów art. 8 ww. ustawy, który wyłączałby Go z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W szczególności nie wykonywał On i nie wykonuje w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzących w zakres działalności. Wykonywane przez Wnioskującego usługi nie zostały również wymienione w załączniku nr 2 do ww. ustawy, co wyłączałyby Wnioskodawcę z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit.e) tejże ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od przychodów, o których mowa w art. 14 ust 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym - wynosi 3%.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b.

Powyższe przepisy potwierdzają, zdaniem Wnioskodawcy, że stawka ryczałtu od przychodów uzyskiwanych z tytułu nieodpłatnych świadczeń wyniesie 3%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Przy czym zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit.e) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym. Przy czym, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 tej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 ( nie mającego zastosowania na gruncie przedmiotowej sprawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika m.in., iż Wnioskodawca oprócz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie handlu oraz przychodów z prowadzonej działalności usługowej osiąga także przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia powstałego w związku z użyczeniem Mu części pokoju (kilku metrów kw.) w mieszkaniu bliskiej osoby (osoby niespokrewnionej). Użyczona Wnioskodawcy powierzchnia jest przez Niego wykorzystywana pod biurko na komputer, z którego korzysta w przedmiotowej działalności i na szafę na sprzedawane grafiki.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w świetle przytoczonych wyżej przepisów prawa, wskazany we wniosku przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlega opodatkowaniu 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust.1 pkt 5 lit.e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu działalności usługowej w zakresie handlu oraz pozostałej wskazanej we wniosku działalności usługowej, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj