Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-97/12/AW
z 8 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-97/12/AW
Data
2012.05.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
odsetki
organizacje pożytku publicznego
stowarzyszenia
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy odsetki uzyskane przez Stowarzyszenie od środków pieniężnych ulokowanych na rachunku bankowym oraz z tytułu zawieranych z bankiem umów lokat terminowych będą wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2012 r. (data wpływu 27 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego i nie prowadzi działalności gospodarczej.


Celami Stowarzyszenia – określonymi w statucie – są:


  1. ochrona i promocja zdrowia realizowana poprzez wspieranie działalności diagnostycznej, terapeutycznej oraz naukowej w stosunku do dzieci dotkniętych chorobą nowotworową oraz dzieci z podejrzeniem wystąpienia schorzeń nowotworowych, która to działalność prowadzona jest przez Klinikę. Stowarzyszenie może wspierać działalność innych placówek medycznych, jeżeli jest to uzasadnione pomocą dzieciom dotkniętym chorobom nowotworową;
  2. pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób realizowana poprzez organizowanie pomocy materialnej dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową w zakresie koniecznym do zapewnienia prawidłowego toku leczenia a także zapewnienia warunków socjalnych uwzględniających ich szczególne potrzeby oraz zapewniających zarówno prawidłowych tok ich rehabilitacji jak i edukacji.


Zgodnie ze statutem źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:


  1. składki członkowskie,
  2. darowizny, zapisy i spadki,
  3. dochody z własnego majątku,
  4. inne dochody z ofiarności publicznej realizowanej w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy prawa.


Stowarzyszenie swoje środki pieniężne przechowuje obecnie na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Stowarzyszenie zamierza środki te deponować na oprocentowanym rachunku bankowym oraz zawrzeć umowy terminowych lokat bankowych, a uzyskane w ten sposób przychody w postaci odsetek przeznaczyć i wydatkować na cele statutowe.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy odsetki uzyskane przez Stowarzyszenie od środków pieniężnych ulokowanych na rachunku bankowym oraz z tytułu zawieranych z bankiem umów lokat terminowych będą wolne od podatku dochodowego od osób prawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, przy spełnieniu warunku przeznaczenia odsetek na cele statutowe Stowarzyszenia (na działalność statutową) dochody te będą wolne od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4) oraz pkt 6c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Warunkami ustawowymi zwolnienia dochodów od podatku dochodowego od osób prawnych są bowiem przeznaczenie i – bez względu na termin – wydatkowanie tych dochodów na cele określone w tych przepisach, przy jednoczesnym braku przesłanek określonych w art. 17 ust. la tej ustawy. Przy czym jedyną przesłanką z art. 17 ust. 1a mogącą mieć zastosowanie do odsetek jest ta określona w punkcie 2), czyli opodatkowanie odsetek będzie miało miejsce jedynie w przypadku ich wydatkowania na cele inne niż statutowe Stowarzyszenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stowarzyszenia funkcjonują na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy, stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 17 ust. 1).

Stowarzyszenia posiadają osobowość prawną, tak więc jako osoby prawne są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Jednocześnie nie zostały wymienione przez ustawodawcę w treści art. 6 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), jako podmioty, które zwolnione są od podatku. W konsekwencji, stowarzyszenia – tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną – podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że ustalają one dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (…). Tak określony dochód stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca zawarł katalog dochodów podlegających zwolnieniu z opodatkowania. Punkt 4 tego przepisu stanowi, że wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele. Powołany przepis nie znajdzie jednak zastosowania w przypadku dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę, gdyż – jak wynika z treści wniosku – Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego. Dlatego też dla oceny prawnej zdarzenia przedstawionego we wniosku właściwe będzie unormowanie art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiące przepis szczególny (lex specialis) w stosunku do wyżej cytowanego.

Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 6c omawianej ustawy, wolne od podatku są dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa dwa warunki, których spełnienie jest konieczne dla zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c. Pierwszy z nich wymaga, by jednostka była organizacją pożytku publicznego, o której mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, drugi zaś by uzyskany dochód został wydatkowany na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Podkreślenia wymaga, iż ramy omawianego zwolnienia w stosunku do analizowanego zdarzenia przyszłego wyznaczone zostały przez art. 17 ust. 1b i art. 17 ust. 1a pkt 2 omawianej ustawy podatkowej.

Na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Z kolei – w myśl art. 17 ust. 1a pkt 2 tejże ustawy – zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

W świetle powyższego decydujące znaczenie dla możliwości zwolnienia od opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu lokowania środków na rachunku bankowym i na lokatach terminowych, tj. uzyskanych odsetek, decyduje cel na jaki przeznaczone zostaną te środki.

Odnosząc powyższe do analizowanej sytuacji stwierdzić należy, że ustawodawca zwalnia od podatku dochody organizacji pożytku publicznego, o ile podmioty te działają zgodnie z wymogiem określonym w art. 20 pkt 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.), tj. przeznaczają te dochody na działalność statutową. Nieistotne jest przy tym, czy dochód został osiągnięty w związku z realizacją zadań pożytku publicznego, czy też np. z odsetek uzyskanych ze środków przechowywanych na rachunku bankowym lub na lokatach terminowych. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego jest przeznaczenie i – bez względu na termin – wydatkowanie osiągniętego dochodu na działalność statutową.

Konkludując, dochód uzyskany przez Wnioskodawcę – Stowarzyszenie posiadające status organizacji pożytku publicznego – z tytułu odsetek od środków przechowywanych na rachunku bankowym i na lokatach terminowych, przeznaczony na działalność statutową jest wolny od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj