Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP3/443-70/12-2/TW
z 22 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP3/443-70/12-2/TW
Data
2012.05.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
akcyza
węgiel
wyroby
zwolnienie


Istota interpretacji
Podatek akcyzowy w zakresie zwolnienia od podatku wyrobów węglowych.



Wniosek ORD-IN 352 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2012 r. (data wpływu 23 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od podatku wyrobów węglowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od podatku wyrobów węglowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zainteresowany wskazał, iż jako osoba fizyczna uzyskuje dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Jego działalność polega na hodowli drobiu - rodzaj działalności wg PKD z roku 2007: 01.47.Z, tj. chów i hodowla drobiu.

Począwszy od dnia 1 stycznia 2007 r. ze względu na przekroczenie obrotów z ww. źródła, tj. kwoty 800 000,00 EUR Zainteresowany prowadzi księgi rachunkowe. Od dnia 1 listopada 2006 r. zarejestrował się jako podatnik podatku VAT. Wnioskodawca sporządza miesięczne deklaracje VAT-7. W ramach prowadzonej działalności posiada kurniki, część z nich ogrzewa węglem, drugą część olejem opałowym.

Ustawa o podatku akcyzowym z dniem 1 stycznia 2012 r. zmienia opodatkowanie wyrobów węglowych w zakresie m.in. węgla kamiennego, który Wnioskodawca nabywa w celach grzewczych. Jego wątpliwości związane są z obowiązkiem płacenia akcyzy od zakupionego węgla.

Dla potwierdzenia swojej oceny w dniu 16 stycznia 2012 r. Zainteresowany dokonał stosownego zgłoszenia Naczelnikowi Urzędu Celnego o zaprowadzeniu ewidencji papierowej (o której mowa w art. 31a ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym) wyrobów węglowych zgodnie z art. 31a ust 5 ustawy o podatku akcyzowym. Wnioskodawca prowadzi więc ewidencję, którą opieczętował w urzędzie celnym.

W dniu 18 stycznia 2012 r. dokonał zakupu węgla. Wystawiony został dokument dostawy wyrobów węglowych, w którym potwierdzono zakup węgla w ilości 23.910,00 kg. Zainteresowany oświadczył w nim, iż spełnia on wymogi z art. 31a ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym. Dostawa ta została odnotowana w prowadzonej przez niego - jako podmiot zwolniony od akcyzy - ewidencji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, prowadząc działalność gospodarczą w ramach działów specjalnych produkcji rolnej jako ferma drobiu jest podmiotem uprawnionym do zwolnienia od podatku akcyzowego zużywając wyroby węglowe do celów opałowych na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on wymogi z art. 31a ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), zwanej dalej ustawą, użyte w ustawie określenia oznaczają: wyroby węglowe - wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hodowli drobiu.

Wobec powyższego wyjaśnić należy, iż przeznaczenie wyrobów węglowych (m.in. węgla i koksu) do celów opałowych pozwala zaliczyć je do wyrobów akcyzowych.

Zasadą jest, iż obrót tymi wyrobami objęty jest opodatkowaniem akcyzą (art. 9a ust. 1 ustawy).

Tym niemniej Wnioskodawca dokonując zakupu wyrobów węglowych od pośredniczącego podmiotu węglowego może nabyć te wyroby w zwolnieniu od podatku. Zgodnie bowiem z przepisem art. 31a ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od akcyzy sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju przez pośredniczący podmiot węglowy pośredniczącemu podmiotowi węglowemu lub podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia, o którym mowa w ust. 2.

Podkreślić należy, iż użycie wyrobów węglowych do celów innych niż wskazane w art. 31a ust. 2 ustawy podlega opodatkowaniu akcyzą (art. 9a ust. 1 pkt 6 ustawy).

W świetle powyższego, podmiot zużywający wyroby węglowe będzie korzystał ze zwolnienia jeśli zużyje wyroby węglowe do jednego z enumeratywnie wskazanych w ust. 2 celów (przeznaczeń).

Przepisy art. 31a ust. 2 ustawy, przewidują szereg zwolnień od podatku akcyzowego, a w tym w pkt 6 ustawy zwalniają od akcyzy wyroby węglowe zużywane w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, oraz w leśnictwie.

Z Małego słownika języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 1999 r., str. 789 wynika, iż rolniczy to odnoszący się do rolnictwa; związany z rolnictwem, zajmujący się rolnictwem. Rolnictwo to uprawa i hodowla roślin oraz chów i hodowla zwierząt gospodarskich. Praca – str. 699 ww. słownika – to działalność człowieka zmierzająca do wytworzenia określonych dóbr materialnych (…).

Prace rolnicze to zatem działalność związana z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt gospodarskich.

Skoro – jak wskazał Zainteresowany – prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hodowli drobiu to wykonuje czynności, które są uprzywilejowane zwolnieniem od akcyzy zużywanych wyrobów węglowych.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że wyroby węglowe zużywane w pracach rolniczych, tj. hodowli drobiu, korzystają ze zwolnienia od podatku akcyzowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj