Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-454a/12/WM
z 17 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-454a/12/WM
Data
2012.07.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Rodzaje działalności


Słowa kluczowe
koszt przesyłki
usługi pocztowe


Istota interpretacji
1. Czy w sytuacji (zawarcie umowy w imieniu kupującego) przekazane środki pieniężne na pokrycie zobowiązań kupującego względem Poczty Polskiej stanowią dla Wnioskodawcy podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy też mogą być potraktowane jako kwoty zwrotu opłaty pocztowej i nie będą wówczas przychodem, a jedynie zwrotem kosztów poniesionych przez Wnioskodawcę (czyli pełnomocnika z punktu widzenia umowy na wysyłkę z Pocztą Polską)?



Wniosek ORD-IN 815 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2012 r. (data wpływu 25 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania należności za usługi pocztowe - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania należności za usługi pocztowe.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca od 1 stycznia 2012 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zwolnioną z podatku VAT.

W ramach działalności Wnioskodawca prowadzi sprzedaż wysyłkową odzieży i dodatków przez Internet w sklepie internetowym oraz za pośrednictwem portali aukcyjnych krajowych i zagranicznych. Zakupione u Wnioskodawcy towary wysyłane są kupującym za pośrednictwem Poczty Polskiej. Sprzedając towar w Internecie po dokonanym zakupie klient uiszcza na konto bankowe Wnioskodawcy kwotę za towar powiększoną o koszt przesyłki Poczty Polskiej.

W regulaminie sklepu Wnioskodawca zawarł następujące zapisy: „Zakup na aukcji (w sklepie) oznacza pełną akceptację regulaminu. (...) Kupując na aukcji udzielasz Wnioskodawcy jednorazowego pełnomocnictwa na zawarcie umowy o świadczenie usług w imieniu kupującego i na rachunek kupującego z Pocztą Polską - w celu przesłania za jej pośrednictwem zakupionego towaru. Przekazane na ten cel środki pieniężne nie stanowią dodatkowego dochodu sprzedającego. Pełnomocnictwo w żaden sposób nie obciąża dodatkowo kupującego."

Zgodnie z zapisem, kupujący (oprócz kwoty za zakupiony przedmiot) przekazuje Wnioskodawcy pieniądze na pokrycie kosztów związanych z wysyłką przedmiotu, aby w jego imieniu i na jego rachunek mógł skutecznie zawrzeć umowę z Pocztą Polską i opłacić należność względem Poczty. Odbiorca - kupujący, przelewa na rachunek bankowy Wnioskodawcy pieniądze, którymi On zapłaci - w jego imieniu i na jego rachunek jako jego pełnomocnik - Poczcie za zakupioną przez tegoż odbiorcę usługę. Kwota przeznaczona na ten cel doliczana jest przez kupującego do ceny zakupionego towaru i wpłacana na konto bankowe jednym przelewem.

Według informacji z Krajowej Informacji Podatkowej, jeżeli w regulaminie sklepu/aukcji znajduje się zapis o udzieleniu przez klienta pełnomocnictwa na zawarcie umowy z Pocztą Polską, to pieniądze, które przesyła klient na konto firmowe podatnika jako zapłata za przesyłkę traktowane będą jako zwrot kosztów i nie muszą być ujmowane na rachunku, w związku z tym nie ma także konieczności księgowania tych kwot w ewidencji sprzedaży a tym samym koszty wysyłek nie stanowią przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytania.


  1. Czy w opisanej sytuacji (zawarcie umowy w imieniu kupującego) przekazane środki pieniężne na pokrycie zobowiązań kupującego względem Poczty Polskiej stanowią dla Wnioskodawcy podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy też mogą być potraktowane jako kwoty zwrotu opłaty pocztowej i nie będą wówczas przychodem, a jedynie zwrotem kosztów poniesionych przez Wnioskodawcę (czyli pełnomocnika z punktu widzenia umowy na wysyłkę z Pocztą Polską)...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zawarcia umowy w imieniu kupującego z Pocztą Polską, przekazane Wnioskodawcy przez kupującego środki pieniężne na pokrycie zobowiązań kupującego względem Poczty Polskiej nie stanowią dla Niego przychodu do opodatkowania.

Część pieniędzy wpłaconych przez kupującego na konto Wnioskodawcy (w wysokości udokumentowanego kosztu przesyłki pocztowej) jest zwrotem kosztów poniesionych przez Wnioskodawcę, czyli pełnomocnika z punktu widzenia umowy na wysyłkę z Pocztą Polską w imieniu kupującego. Ponieważ udokumentowany koszt wysyłki towaru nie jest Jego przychodem, nie należy go ewidencjonować, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (przychód z działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei treść art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3% przychodów. Tak więc przychody uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży towarów za pośrednictwem Internetu winny być opodatkowane wskazaną powyżej stawką 3% przychodu.

Natomiast w zakresie kosztów wysyłki stwierdzić należy, iż na tle przedstawionego stanu faktycznego nie powstaje przychód w rozumieniu ww. przepisów, gdyż kwoty otrzymane od kupującego nie są kwotami należnymi Wnioskodawcy z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Zainteresowany działając jako pełnomocnik zobowiązany jest bowiem do przekazania otrzymanych kwot na rzecz Poczty Polskiej.

Należy jednak podkreślić, iż warunkiem bezwzględnym i podstawowym dla takiej klasyfikacji kwot otrzymanych od kupującego jest działanie przez Wnioskodawcę w imieniu i na rzecz (rachunek) kupującego na podstawie umowy zawartej z kupującym i udzielonego pełnomocnictwa.

Jak wynika z przepisów art. 95 do art. 109 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby - mocodawcy - na mocy którego inna osoba - pełnomocnik - staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa, należy uznać, iż wskazane koszty wysyłki nie powodują powstania przychodu w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, a co za tym idzie środki pieniężne, które otrzyma Wnioskodawca w związku ze zobowiązaniem do wykonania polecenia mocodawcy, tj. kwoty, które Wnioskodawca zobowiązany jest przekazać wskazanemu przez mocodawcę podmiotowi tj. Poczcie Polskiej, nie będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie ul. Emilii Plater 1, 10-561 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj