Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-140/14/NG
z 12 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 4 lutego 2014 r. (data otrzymania 12 lutego 2014 r.), uzupełnionym 28 kwietnia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży akcji – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży akcji.

W związku z brakami formalnymi, pismem z 14 kwietnia 2014 r. Znak: IBPBII/2/415-140/14/NG, wezwano do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 28 kwietnia 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest posiadaczem rachunku papierów wartościowych w domu maklerskim. W dniu 27 grudnia 2013 r. Wnioskodawca wystawił zlecenie brokerskie sprzedaży akcji A. 710 szt. i akcji E. 6000 szt. Zlecenie sprzedaży tych akcji zostało zrealizowane w tym samym dniu o godz. 14.56. Środki finansowe z ich sprzedaży Wnioskodawca miał też natychmiast do dyspozycji np. w celu kupna innych walorów. Sprzedaż akcji A. i E. miała miejsce na Giełdzie Papierów Wartościowych za pośrednictwem biura maklerskiego. Dniem rozliczenia transakcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. był dzień 3 stycznia 2014 r. Rozliczenie tych transakcji nie zostało przez biuro maklerskie uwzględnione w rozliczeniu PIT-8C za 2013 r. tylko będzie uwzględnione w rozliczeniu za rok następny.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie.

Kiedy Wnioskodawca powinien rozliczyć transakcję sprzedaży akcji (tj. w zeznaniu podatkowym za 2013 r. czy też za 2014 r.?

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro środki pieniężne (ze sprzedaży akcji) miał dostępne na koncie w 2013 r. i mógł nimi swobodnie dysponować, to sprzedaż tych akcji powinna być rozliczona w zeznaniu za 2013 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) – źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 5a pkt 11 ww. ustawy – ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych – oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz 622, Nr 131, poz. 763 i Nr 234, poz. 1391). Pod pojęciem tym mieszczą się m.in. akcje.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy – dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji) jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tego zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 – osiągnięta w roku podatkowym.

Dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 1 ww. ustawy zgodnie z ust. 5 tego artykułu, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Podatnik, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy (czyli m.in. z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych – akcji) obowiązany jest w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym złożyć we właściwym urzędzie skarbowym odrębne zeznanie, według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) (art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Przenosząc zatem przywołane powyższej uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że opodatkowanie przychodów ze sprzedaży akcji odbywa się poprzez złożenie przez podatnika zeznania podatkowego PIT-38 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w danym roku podatkowym z tego tytułu. Oznacza to, że w rozpatrywanej sprawie w celu ustalenia, za który rok podatkowy Wnioskodawca winien złożyć zeznanie i rozliczyć sprzedaż akcji istotne znaczenie ma ustalenie momentu dokonania sprzedaży akcji przez Wnioskodawcę. Bowiem to w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym Wnioskodawca dokonał odpłatnego zbycia (sprzedaży) akcji obowiązany będzie w terminie do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym złożyć zeznanie podatkowe PIT-38, w którym uwzględni tę sprzedaż.

Tym samym zauważyć należy, że w świetle przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy – przychód powstaje w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Odnośnie ustalenia momentu zbycia zdematerializowanych akcji odwołać się należy do postanowień art. 7 ust. 2 przywołanej wyżej ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 94). Stosownie do tego przepisu – umowa zobowiązująca do przeniesienia zdematerializowanych papierów wartościowych przenosi te papiery z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych. W przypadku gdy ustalenie prawa do pożytków ze zdematerializowanych papierów wartościowych nastąpiło w dniu, w którym w depozycie papierów wartościowych powinno zostać przeprowadzone rozliczenie transakcji, lub później, a papiery te są nadal zapisane na rachunku zbywcy, pożytki przypadają nabywcy w chwili dokonania zapisu na jego rachunku papierów wartościowych. Stosownie do treści art. 7 ust. 4 ww. ustawy – dokonanie zapisu na rachunku papierów wartościowych na podstawie umowy, o której mowa w ust. 2, następuje po dokonaniu zarejestrowania przeniesienia papierów wartościowych pomiędzy odpowiednimi kontami depozytowymi, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 1 (prowadzonymi przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych).

Z brzmienia przepisu art. 7 ust. 2 wynika jednoznacznie, że prawo własności papierów wartościowych przechodzi na nabywcę dopiero w momencie dokonania zapisu na rachunku papierów wartościowych. W celu realizacji skutku rozporządzającego, czyli w celu ostatecznego przeniesienia własności papierów wartościowych, konieczne jest zatem dokonanie zapisu na rachunku nabywcy. Dopiero ów zapis na rachunku papierów wartościowych przenosi własność papierów i stanowi wykonanie umowy zobowiązującej do ich przeniesienia. Natomiast składając zlecenie sprzedaży papierów wartościowych, zbywca wyraża wyłącznie wolę zbycia tych papierów wartościowych (akcji). Tym samym zbycie prawa do akcji nie następuje w dniu złożenia zlecenia ich sprzedaży a następuje dopiero z chwilą odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych.

W celu realizacji skutku rozporządzającego, czyli, w celu ostatecznego przeniesienia własności, konieczne jest dokonanie zapisu na rachunku nabywcy. Zatem o dacie przeniesienia praw z papieru wartościowego na nabywcę stanowi zapis tego papieru wartościowego na jego rachunku papierów wartościowych. W związku z tym należy stwierdzić, że w obrocie zdematerializowanymi papierami wartościowymi czynność prawna zostaje dopełniona z chwilą zapisu tychże papierów na rachunku papierów wartościowych nabywcy i z tą właśnie chwilą następuje zbycie papierów wartościowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak chce Wnioskodawca – z chwilą otrzymania środków pieniężnych ze sprzedaży akcji.

Reasumując, źródłem przychodu podatkowego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest sprzedaż akcji. Skuteczne dokonanie zbycia akcji następuje z dniem odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych nabywcy. Sprzedaż akcji nie jest tożsama z dniem otrzymania środków ze sprzedaży akcji. Przeniesienie praw z akcji następuje dopiero w momencie odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych nabywcy. Zasada ta wynika wprost z przepisów prawa.

Zatem w rozpatrywanej sprawie momentem zbycia przez Wnioskodawcę akcji nie był dzień 27 grudnia 2013 r. a dzień zaksięgowania sprzedaży akcji, która – jak wynika z wniosku – miała miejsce w styczniu 2014 r. Z tym też dniem, czyli dniem zapisania akcji na rachunku nabywcy Wnioskodawca dokonał ich odpłatnego zbycia. Oznacza to tym samym, że rozpatrywaną transakcję sprzedaży akcji Wnioskodawca powinien wykazać w zeznaniu podatkowym o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2014 składanym do 30 kwietnia 2015 r.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) – w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie – w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj