Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-110/12/AP
z 27 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-110/12/AP
Data
2012.04.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja jednorazowa
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
środek trwały


Istota interpretacji
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej wskazanego we wniosku środka trwałego (samochodu ciężarowego).



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 30 stycznia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 16 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki komandytowej pozarolniczej działalności gospodarczej jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej wskazanego we wniosku środka trwałego (samochodu ciężarowego) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki komandytowej pozarolniczej działalności gospodarczej jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej wskazanego we wniosku środka trwałego (samochodu ciężarowego). Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 26 marca 2012 r. Znak: IBPBI/1/415-110/12/AP wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 16 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki komandytowej, która powstała w lutym 2010 r. Wspólnikami tworzącymi spółkę komandytową jest wspólniczka, która nigdy wcześniej nie prowadziła działalności gospodarczej, ani też nie była wspólnikiem spółek osobowych oraz Wnioskodawca, który od kilkunastu lat prowadził już jednoosobowo działalność gospodarczą. Wspólnicy spółki komandytowej są małżeństwem i pomiędzy nimi od początku trwania małżeństwa do dnia dzisiejszego (tj. do dnia złożenia wniosku) istnieje wspólność majątkowa małżeńska. Głównym przedmiotem działalności spółki komandytowej jest działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne (w szczególności geodezyjna obsługa inwestycji). Wnioskodawca jest „małym podatnikiem”, zgodnie z definicją małego podatnika, o której mowa w art. 5a ust. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła u Wnioskodawcy w roku poprzednim równowartości 1.200.000 euro. Także po zakupie przez spółkę komandytową samochodu ciężarowego Wnioskodawca nie przekroczy w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych. Również spółka komandytowa, której Wnioskodawca jest wspólnikiem jest „małym podatnikiem”, w rozumieniu art. 5a ust. 20 ww. ustawy. W miesiącu styczniu 2012 r. spółka ta zakupiła samochód ciężarowy, spełniający wszelkie warunki przepisane prawem do uznania go za samochód ciężarowy, tj. pojazd samochodowy, który posiada otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków. Jednakże z uwagi na nie do końca jasne dla Wnioskodawcy sformułowania art. 22k ust. 7 w związku z ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spółka komandytowa, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, nie dokonała jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego samochodu ciężarowego, co mogła uczynić na podstawie przywołanego art. 22k ust. 7 ww. ustawy. Ponadto spółka ujęła zakupiony samochód ciężarowy w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu lutym 2012 r. Zakupiony samochód spełnia wszystkie przesłanki, o których mowa w art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 102 poz. 585), pozwalające uznać zakupiony samochód za samochód ciężarowy, gdyż jest to pojazd samochodowy, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będący „małym podatnikiem”, który w przeszłości prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i ponadto rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2010 r., jako wspólnik spółki komandytowej, w przypadku gdy spółka komandytowa, której jest wspólnikiem zakupiła samochód ciężarowy w styczniu 2012 r., uprawniony jest do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej zakupionego samochodu ciężarowego, na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. - zwanej dalej „u.p.d.o.f.”), podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Artykuł ten zatem uprawnia podatników do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej zakupionego środka trwałego, w tym samochodu ciężarowego.

Art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f, wskazuje zatem dwie grupy podatników uprawnionych do dokonania jednorazowej amortyzacji, tj.

  • podatników którzy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność gospodarczą dokonują jednorazowej amortyzacji zakupionego środka trwałego, z zastrzeżeniem ust. 11 (ar. 22k),
  • podatników będących „małymi podatnikami”, o których mowa w art. 5a pkt 20 u.p.d.o.f.

Z racji tego, iż Wnioskodawca, będący wspólnikiem spółki komandytowej, z uwagi na wysokość przychodu ze sprzedaży osiągniętej w poprzednim roku podatkowym jest „małym podatnikiem”, kluczowym dla niego jest zastrzeżenie, o którym mowa w art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f., dotyczące podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Zgodnie z tym zastrzeżeniem przepis ust. 7 (dopuszczający możliwość jednorazowej amortyzacji środka trwałego) nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki mniemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Powyższe zastrzeżenie budzi wątpliwość Wnioskodawcy - czy aby nie ma ono do niego zastosowania i przez to czy spółka komandytowa, której jest wspólnikiem może dokonać jednorazowej amortyzacji od wartości początkowej środka trwałego stanowiącego samochód ciężarowy, który zakupiła w styczniu 2012 r., a który w miesiącu lutym 2012 r. został ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zastrzeżenie o którym mowa w art. 22k ust. 11 u.p.d.o.f nie ma do niego zastosowania, gdyż spółka komandytowa, której jest wspólnikiem nie dokonuje odpisu amortyzacyjnego od zakupionego samochodu ciężarowego w roku podatkowym, w którym rozpoczęła działalność gospodarczą, lecz znacznie później w okresie dwóch lat od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka ta bowiem powstała w miesiącu lutym 2010 r., natomiast zakup środka trwałego stanowiącego samochód ciężarowy nastąpił dopiero w styczniu 2012 r., a więc brak jest tutaj tożsamości roku podatkowego rozpoczęcia przez spółkę prowadzenia działalności gospodarczej z rokiem podatkowym zakupu środka trwałego i związanego z tym dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej zakupionego samochodu ciężarowego. Ponadto, zarówno Wnioskodawca, jak i spółka są „małym podatnikiem”, o którym mowa w art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f.

Z powyższych zatem względów, zdaniem Wnioskodawcy, spółka komandytowa zakupując w styczniu 2012 r. samochód ciężarowy tj. pojazd samochodowy, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków, uprawniona była do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej zakupionego samochodu ciężarowego na podstawie art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f. Ponadto Wnioskodawca będący wspólnikiem spółki komandytowej, jak i sama spółka nie przekroczyli w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj