Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-752/14/MCZ
z 12 grudnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 9 września 2014 r. (data wpływu do Biura – 15 września 2014 r.), uzupełnionym 13 listopada 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego w piśmie z 3 listopada 2014 r., znak: IBPBII/1/415-752/14/MCZ, wezwano o jego uzupełnienie. Wniosek uzupełniono 13 listopada 2014 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2013 r. Wnioskodawczyni otrzymała od spółki „X” informację PIT-8C, gdzie w części D wykazano wynagrodzenie za służebność przesyłu wypłacone na podstawie ugody sądowej wraz z kosztami sądowymi w kwocie 13.570 zł. Kwotę tę Wnioskodawczyni wykazała w rocznym zeznaniu PIT-36 w części D w pozycji 8 (inne źródła) i zapłaciła z tego tytułu podatek dochodowy.

Wnioskodawczyni wraz z mężem jest współwłaścicielem nieruchomości stanowiącej działkę ewidencyjną nr 1223/12. Działka nie jest gruntem rolnym, małżonkowie również nie są rolnikami.

Na podstawie ugody Sąd ustanowił na rzecz spółki „X” służebność polegającą na prawie korzystania z ww. działki celem eksploatacji gazociągu średniego ciśnienia gazu DN 150 i DN 50 o przebiegu i powierzchni wskazanej w opinii biegłego sądowego. W protokole ugody wskazane jest jednorazowe wynagrodzenie dla Wnioskodawczyni i jej męża za ustanowienie służebności przesyłu.

Wnioskodawczyni i jej mąż otrzymali wynagrodzenie w 2013 r.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że nieruchomość stanowiąca działkę ewidencyjna nr 1223/12 nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy prawidłowo opodatkowane zostało wynagrodzenie otrzymane z tytułu ustanowienia służebności przesyłu?
  2. Czy wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego?

Wnioskodawczyni wskazała, że po złożeniu zeznania PIT-36 za rok 2013 uzyskała informację, że otrzymane wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 120 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni uważa więc, że może złożyć korektę zeznania rocznego i złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

W twierdzeniu tym Wnioskodawczynię umacnia wydana przez Ministra Finansów interpretacja z 21 maja 2014 r. znak: DD3/033/126/CRS/14/RD-46264/14 dotycząca zwolnienia z podatku dochodowego służebności przesyłu.

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawczyni wskazała, że przytoczony przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje wprost zwolnienia z opodatkowania służebności przesyłu, mówi bowiem o służebności gruntowej. Pojęcie służebności przesyłu zostało wprowadzone do Kodeksu cywilnego dopiero w 2008 r., co nie zostało odzwierciedlone w ustawie o podatku dochodowym. Jednak nowe przepisy Kodeksu cywilnego o służebności przesyłu mają ten sam cel co poprzednie przepisy o służebności gruntowej. Wnioskodawczyni przypuszcza, że ustawodawca nie chciał wyeliminować zwolnienia w zakresie służebności przesyłu, pozostawiając zwolnienie „służebności gruntu” – nie doszło zapewne do aktualizacji przepisu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 10 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 tejże ustawy, źródłami przychodów są „inne źródła”.

W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użyte w ww. przepisie sformułowanie „w szczególności” świadczy o tym, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter przykładowy i otwarty, a zatem do tej kategorii należy zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ww. ustawy.

W świetle powyższego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód, uzyskiwany w wyniku określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których mamy do czynienia z przyrostem mienia. Tak więc, podstawą uzyskania przychodów z innych źródeł są takie czynności, w wyniku których następuje po stronie osoby fizycznej przysporzenie majątkowe.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

  1. ustanowienia służebności gruntowej,
  2. rekultywacji gruntów,
  3. szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

-w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).

Z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 120 tejże ustawy wynika, że wskazane w nim odszkodowanie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

  • otrzymuje je posiadacz gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
  • odszkodowanie zostaje wypłacone z tytułu wymienionego w przepisie,
  • podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów prowadzi na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego inwestycję związaną z budową infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz inwestycję związaną z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa jest w art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami,
  • źródłem odszkodowania jest wyrok sądowy lub umowa (ugoda) zawarta między stronami.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni wraz z mężem jest właścicielką działki, która nie jest gruntem rolnym i nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, przez którą przebiega gazociąg średniego ciśnienia. Wnioskodawczyni wraz z mężem zawarła ugodę sądową ustanowienia służebności przesyłu na rzecz spółki „X”. Za ustanowienie służebności przesyłu zgodnie z zawartą ugodą Wnioskodawczyni otrzymała jednorazowe wynagrodzenie. Wynagrodzenie wypłacone zostało w 2013 r. Kwotę otrzymanego wynagrodzenia Wnioskodawczyni wykazała w rocznym zeznaniu PIT-36 w części D w pozycji 8 (inne źródła) i zapłaciła z tego tytułu podatek dochodowy.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że otrzymane wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni uważa że może złożyć korektę zeznania rocznego i wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. W opinii Wnioskodawczyni powyższe stanowisko potwierdza wydana przez Ministra Finansów interpretacja z 21 maja 2014 r. znak: DD3/033/126/CRS/14/RD-46264/14 dotycząca zwolnienia z podatku dochodowego służebności przesyłu.

W świetle powołanych wyżej przepisów prawa ze stanowiskiem Wnioskodawczyni nie można się zgodzić.

Wynagrodzenie, które otrzymała Wnioskodawczyni w 2013 r. z tytułu ustanowienia służebności przesyłu – jako przychód z innych źródeł – podlega opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i należało je wykazać w zeznaniu podatkowym za 2013 r.

Analiza przepisu art. 21 ww. ustawy zawierającego katalog zwolnień podatkowych, nie daje bowiem podstaw do zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię z tytułu wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu zarówno na podstawie wskazanego art. 21 ust. 1 pkt 120 jak również któregokolwiek z jej przepisów. Wnioskodawczyni nie spełniła bowiem jednego z podstawowych warunków umożliwiających skorzystanie z ww. zwolnienia podatkowego, a mianowicie, grunt (działka) na którym ustanowiona została służebność przesyłu nie wchodzi – jak wynika z uzupełnienia wniosku – w skład gospodarstwa rolnego. To dyskwalifikuje Wnioskodawczynię jako osobę mogąca skorzystać z tego zwolnienia podatkowego w ww. tytułu. Jak wyżej wskazano żaden inny przepis art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również nie pozwala na zwolnienie ww. przychody z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, Wnioskodawczyni postąpiła prawidłowo wykazując w zeznaniu rocznym za 2013 r. kwotę otrzymanego wynagrodzenia w tytułu ustanowienia służebności przesyłu jako dochód z innych źródeł. Tym samym obecnie brak jest podstaw do złożenia korekty zeznania podatkowego za 2013 r. i złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 21 maja 2014 r. znak: DD3/033/126/CRS/14/RD-46264/14, którą Wnioskodawczyni wskazała w uzasadnieniu swojego stanowiska nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż działka, na której ustanowiona została służebność przesyłu nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego, a zatem nie spełnia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo wskazać należy, iż przedmiotowa interpretacja - zgodnie ze złożonym wnioskiem została wydana wyłącznie dla Wnioskodawczyni. Stosownie bowiem do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj