Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1283/11-4/TW
z 14 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-1283/11-4/TW
Data
2012.02.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dokumentowanie
internet
podstawa opodatkowania
towar handlowy


Istota interpretacji
Jak ustalić przychód z tytułu usług świadczonych na rzecz spółki z Hong Kongu?



Wniosek ORD-IN 525 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2011 r. (data wpływu 17 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 8 lutego 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 2 oraz w art. 14f § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 25 stycznia 2012 r., znak ILPB1/415-1283/11-2/TW, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 31 stycznia 2012 r., a w dniu 8 lutego 2012 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 6 lutego 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni rozszerzyła zakres działalności gospodarczej o dodatkowe usługi. Wnioskodawczyni rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Została nawiązana współpraca ze spółką zarejestrowaną w Hong Kongu. Spółka z Hong Kongu zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną towarów za pośrednictwem Internetu. Spółka z Hong Kongu zajmuje się również sprzedażą doładowań kont przedpłaconych (tzw. doładowania kont prepaid) prze Internet. Doładowanie kont przedpłaconych klasyfikowane jest w dziale 61 PKWiU 2008 jako usługi telekomunikacyjne.

Współpraca pomiędzy spółką z Hong Kongu a Wnioskodawczynią przedstawiać się będzie następująco. Klienci dokonują zakupu usług bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej lub kont na internetowych portalach aukcyjnych należących do spółki zagranicznej. Wnioskodawczyni w ramach usług świadczonych na rzecz zleceniodawcy z Hong Kongu wykonuje następujące czynności:

  1. udziela klientom (nabywcom) towarów i usług oferowanych przez spółkę z Hong Kongu, za pośrednictwem telefonu, e-maila, komunikatorów, informacji na temat właściwości usług, cen, formy zapłaty, sposobu doładowania, zasad składania reklamacji oraz innych informacji udostępnionych przez zagranicznego usługodawcę,
  2. udziela zleceniodawcy informacji na temat polskiego rynku lub innych rynków wskazanych przez zleceniodawcę m.in. informacji na temat preferencji klientów, polityki marketingowej firm konkurencyjnych itp.,
  3. świadczy pomoc techniczną i logistyczną przy obsłudze kont należących do zleceniodawcy na internetowych portalach aukcyjnych lub przy pomocy innych form wykorzystywanych do sprzedaży towarów lub świadczenia usług na odległość,
  4. udziela zleceniodawcy pomocy przy dokonywaniu rozliczeń z nabywcami towarów i usług, poprzez udostępnienie swojego rachunku bankowego, na który nabywcy dokonują wpłat za zakupione towary i zamówione usługi, a następnie przekazuje otrzymane środki zleceniodawcy po potrąceniu należnej podatnikowi prowizji oraz wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek zleceniodawcy.


Usługi Wnioskodawczyni na rzecz spółki z Hong Kongu polegają głównie na wykonywaniu usług wspomagających prowadzenie działalności gospodarczej oraz usług marketingowych. Za wykonywane usługi Wnioskodawczyni przysługuje wynagrodzenie prowizyjne, które zostało podzielone na dwie części. Jedna część wynagrodzenia kalkulowana jest jako prowizja za usługi pomocnicze przy prowadzeniu działalności oraz usługi o charakterze marketingowym, które mają na celu podniesienie satysfakcji klienta i w konsekwencji zwiększenie sprzedaży towarów i usług oferowanych przez spółkę z Hong Kongu. Ta część wynagrodzenia obliczana jest według progresywnej stopy procentowej od obrotu uzyskanego ze sprzedaży towarów i usług przez spółkę zagraniczną przy pomocy Wnioskodawczyni. Druga część wynagrodzenia – obliczana według stałej stopy procentowej od kwoty płatności otrzymanych od klientów za zakupione towary i usługi przez spółkę z Hong Kongu za pośrednictwem Wnioskodawczyni.

Wnioskodawczyni również świadczy na rzecz spółki z Hong Kongu usługi pośrednictwa przy zakupie towarów i usług od polskich dostawców, a z czasem również od dostawców zagranicznych. W ramach tych usług Wnioskodawczyni wykonuje następujące czynności:

  1. wyszukuje na polskim rynku oraz rynkach zagranicznych dostawców towarów lub usług interesujących zleceniodawcę, w celu nawiązania współpracy pomiędzy tymi dostawcami, a zleceniodawcą, negocjuje według wytycznych zleceniodawcy warunki umowy i po zaakceptowaniu przez zleceniodawcę warunków, zawiera w imieniu zleceniodawcy umowy z dostawcami towarów i usług,
  2. udziela zleceniodawcy pomocy przy dokonywaniu rozliczeń z dostawcami za nabywane przez zleceniodawcę towary i usługi, poprzez regulowanie w imieniu zleceniodawcy zobowiązań ze środków pieniężnych otrzymanych od zleceniodawcy lub należnych do zleceniodawcy.


Siedziba zleceniodawcy zagranicznego znajduje się w Hong Kongu. W siedzibie spółki znajduje się również stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej zleceniodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak ustalić przychód z tytułu usług świadczonych na rzecz spółki z Hong Kongu...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Wnioskodawczyni będzie otrzymywała na swój rachunek bankowy wpłaty od klientów zamawiających towary i usługi od spółki z Hong Kongu. Kwot tych nie można uznać za przychód Wnioskodawczyni, ponieważ należne są sprzedającemu i usługodawcy czyli spółce zagranicznej. Dla Wnioskodawczyni kwotami należnymi jest wynagrodzenie prowizyjne, które otrzymywać będzie od zleceniodawcy z Hong Kongu. Natomiast kwoty wpłacane przez klientów na rachunek bankowy udostępniony przez Wnioskodawczynię są przychodem spółki z Hong Kongu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest określona w pkt 3 tego przepisu pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na mocy art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni w ramach działalności gospodarczej nawiązała współpracę ze spółką zarejestrowaną w Hong Kongu. Spółka ta zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną za pośrednictwem internetu. Współpraca pomiędzy spółką z Hong Kongu a Wnioskodawczynią odbywa się w ten sposób, że klienci dokonują zakupu usług bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej lub kont na internetowych portalach aukcyjnych należących do spółki zagranicznej. Wnioskodawczyni w ramach usług świadczonych na rzecz zleceniodawcy z Hong Kongu będzie przysługiwało wynagrodzenie prowizyjne. Usługi świadczone przez Zainteresowaną polegają głównie na wykonaniu usług wspomagających prowadzenie działalności gospodarczej, usług marketingowych oraz usług pośrednictwa przy zakupie towarów i usług od dostawców. Z informacji wynika również, że Wnioskodawczyni będzie otrzymywała na swój rachunek bankowy wpłaty od klientów zamawiających towary i usługi od spółki z Hong Kongu. Kwoty te są należne sprzedającemu, tj. spółce zagranicznej. Dla Zainteresowanej kwotami należnymi jest wynagrodzenie prowizyjne.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż w działalności gospodarczej prowadzonej przez Zainteresowaną przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie wynagrodzenie prowizyjne uzyskane za wykonane przez Nią usługi, o których mowa we wniosku na rzecz zleceniodawcy, tj. spółki z Hong Kongu. Natomiast kwot pieniężnych (wpłat od klientów zamawiających towary i usługi), które Wnioskodawczyni będzie otrzymywała na swój rachunek bankowy nie można uznać za Jej przychód bowiem są one należne zleceniodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj