Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-628/12/LŻ
z 20 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-628/12/LŻ
Data
2012.07.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
książka
podmiot niezarejestrowany
stowarzyszenia


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług związku z realizacją projektu – wydanie książki.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2012r. (data wpływu 19 czerwca 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 lipca 2012r. (data wpływu 12 lipca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2012r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 11 lipca 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie jest osobą prawną Organizacją Pożytku Publicznego wpisaną do rejestru Stowarzyszeń KRS. Stowarzyszenie jest zwolnione ustawowo z podatku od towarów i usług określonego w art. 113 ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054) i nie jest zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym jako podatnik w zakresie podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. Stowarzyszenie prowadzi nieodpłatną oraz odpłatną działalność zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. Dz. U. z 2010r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.).

We wrześniu 2011r. Stowarzyszenie podpisało umowę na dofinansowanie projektu pn. ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Oś 4 Leader, Działanie 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (małe projekty). W ramach realizacji projektu zrealizowano:

  1. Wydanie książki „…..” w ilości 2.000,00 szt.
  2. Założenie „Kroniki Stowarzyszenia” – 1 szt.
  3. Propagowanie oraz promocję książki „……”.

Za wykonane usługi otrzymano oraz opłacono faktury VAT. Założona kronika Stowarzyszenia stanowi własność Stowarzyszenia obrazująca osoby zasłużone dla społeczności lokalnej (życiorysy tych ludzi oraz ich zasługi). Zapisane zostały także wydarzenia z działalności Stowarzyszenia. Przygotowana Kronika jest miejscem zapisu najważniejszych wydarzeń w Gminie. Wiele kart poświęconych jest także działaczom społecznym oraz innym znamienitym osobistościom, którzy swoją postawą zapisują się na trwale w historii regionu. Jest ona jednym egzemplarzem, który nie będzie sprzedawany. Książki, zgodnie z założeniami programu, nieodpłatnie udostępniono bibliotekom szkolnym oraz bibliotekom powiatu, w ramach realizacji ścieżki edukacji regionu, stowarzyszeniom zajmującym się kulturą, parafiom kościelnym znajdującym się na terenie LGD. Podczas imprez organizowanych przez Stowarzyszenie oraz Urząd Gminy książki były także dystrybuowane. Dystrybucja książki odbywała się nieodpłatnie. Każde przekazanie książek jest potwierdzone protokołem przekazania.

Stowarzyszenie w ramach realizowanego projektu nie dokonywało sprzedaży oraz żadnych innych czynności, które byłyby, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, traktowane jako obrót gospodarczy. Takowego Stowarzyszenie nie wykonuje w ramach swojej działalności. Dlatego w ramach projektu pn. realizowanego pryz dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Oś 4 Leader, Działanie 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (małe projekty), Stowarzyszenie nie ma zatem możliwości skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż:

  1. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT czynnym,
  2. Towary i usługi nabyte na potrzeby realizacji projektu – nie są wykorzystywane przez Stowarzyszenie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Faktury dokumentujące zakup towarów i usług są wystawione na Stowarzyszenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 11 lipca 2012r.):

Czy Stowarzyszenie w związku z realizacją projektu pn. ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług...

Stanowisko wnioskodawcy (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 11 lipca 2012r.):

Stowarzyszenie w związku z realizacją projektu pn. nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

W myśl art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Jak wynika z powyższego prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawione wyżej regulacje wykluczają możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Zrealizowanie prawa do odliczenia możliwe jest wyłącznie przez podatników zarejestrowanych jako „podatnicy VAT czynni”, poprzez złożenie deklaracji VAT-7.

Ze stanu faktycznego wynika, iż Stowarzyszenie podpisało umowę na dofinansowanie projektu, którego przedmiotem było wydanie książki z dziejami regionu oraz kroniki Stowarzyszenia. Książki, zgodnie z założeniami programu, nieodpłatnie udostępniono bibliotekom szkolnym oraz bibliotekom powiatu, w ramach realizacji ścieżki edukacji regionu, stowarzyszeniom zajmującym się kulturą, parafiom kościelnym znajdującym się na terenie LGD. Podczas imprez organizowanych przez Stowarzyszenie oraz Urząd Gminy książki były także dystrybuowane. Dystrybucja książki odbywała się nieodpłatnie. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT czynnym. Towary i usługi nabyte na potrzeby realizacji projektu – nie są wykorzystywane przez Stowarzyszenie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Faktury dokumentujące zakup towarów i usług są wystawione na Stowarzyszenie.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług związanego z nabywanymi towarami i usługami dotyczącymi realizacji przedmiotowego projektu. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a dokonane zakupy nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług generujących podatek należny. Wnioskodawca nie będzie miał zatem prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z realizacją projektu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy zgodnie, z którym nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj