Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1222/14/AD
z 30 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – ¬¬¬¬ przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2014 r. (data wpływu 11 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 29 września 2014 r. (data wpływy), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 września 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 września 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości zabudowanych.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Syndyk Masy Upadłości Przedsiębiorstwa S.A. w upadłości likwidacyjnej – Spółki, będącej czynnym podatnikiem VAT wykonującym czynności opodatkowane zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego dla nieruchomości stanowiących:


  1. działkę … o pow. 698 m² zabudowaną drogą o powierzchni asfaltowej,
  2. działkę … o pow. 1191 m² zabudowaną halą produkcyjną Nawa A1 o pow. użytkowej 684 m²,
  3. działkę … o pow. 1397 m² zabudowaną halą produkcyjną Nawa A2 o pow. użytkowej 1281,60 m²,
  4. działkę … o pow. 1391 m² zabudowaną halą produkcyjną Nawa A3 o pow. użytkowej 1243,50 m²,
  5. działkę … o pow. 2321 m² zabudowaną halą produkcyjną „B” o pow. użytkowej 1492,75 m²,
  6. działkę … o pow. 172 m² zabudowaną drogą o powierzchni asfaltowej.


W toku postępowania upadłościowego syndyk dokonał podziału geodezyjnego na mniejsze działki, celem łatwiejszego ich zbycia. W dniu ogłoszenia upadłości, tj. w dniu 14 stycznia 2011 r. działki o nr …, …, … i … stanowiły jedną działkę o nr …, natomiast działki o nr …, … stanowiły działkę o nr ….

Działka … - obecnie działki od … do … są zabudowane halą produkcyjną, która jest podzielona na 3 przylegające do siebie nawy A1, A2 i A3, które do ewidencji środków trwałych zostały przyjęte jako jeden obiekt inwentarzowy. Przy jej nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż Spółka wybudowała ją w okresie przed wprowadzeniem VAT. Upadły poniósł wydatki na ulepszenie w latach 2004 -2008 w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej. Ostatni nakład został poniesiony w grudniu 2008 r. Budynek w całości wykorzystywany jest do czynności opodatkowanych przez Spółkę. W nawach A1, A2 i A3 była prowadzona działalność produkcyjna (produkcja szafek metalowych). Ponadto, od maja 2009 r. została oddana w najem nawa A1 (obecnie działka … zabudowana halą - nawą Al). Natomiast działka … jest zabudowana halą produkcyjną „B”, przy nabyciu której także nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż Spółka wybudowała ją w okresie przed wprowadzeniem VAT. Była ona ulepszana w latach 2005-2008, a nakłady nie przekroczyły 30% wartości początkowej oraz została oddana pod wynajem od lipca 2009 r. Budynek w całości wykorzystywany jest do czynności opodatkowanych przez Spółkę. Przy nabyciu działki … i … zabudowanej drogą dojazdową do innych działek o pow. asfaltowej, czyli budowlą w rozumieniu prawa budowlanego, także nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż Spółka nabyła ją w okresie przed wprowadzeniem VAT i w ciągu ostatnich 5 lat nie wykonywano ulepszenia, ani nie wynajmowano. W okresie od nabycia ww. działek nie dokonywano na nich ulepszeń w rozumieniu przepisów podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nabyła prawo do wieczystego użytkowania gruntów do maja 2089 r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  • Czy transakcja zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowiących działki … i … wraz z budynkami (hala produkcyjna nawa A1, hala produkcyjna „B” będzie korzystać z prawa do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust 8 ustawy o podatku od towarów i usług?
  • Czy transakcja zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowiących działki …, …, … i … wraz z budynkami i budowlami (hala produkcyjna nawa A2, A3, drogi) będzie korzystać z prawa do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt l0a w związku z art. 29a ust 8 ustawy o podatku od towarowi usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowiących działki … i … wraz z budynkami (hala produkcyjna nawa A1, hala produkcyjna „B”) będzie korzystać z prawa do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust 8 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ do pierwszego ich zasiedlenia doszło odpowiednio w maju 2009 r. i lipcu 2009 r. poprzez ich najem oraz pomiędzy planowaną dostawa budynku, a jej pierwszym zasiedleniem upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Ponadto zgodnie z art. 29 a ust 8 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


Zdaniem Spółki, transakcja zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowiących działki …, …, … i … wraz z budynkami i budowlami (hala produkcyjna nawa A2, A3, droga) będzie korzystać z prawa do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust 8 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ planowana transakcja sprzedaży ww. działek nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, a przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku działek … i … były one użytkowane przez Spółkę do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat, gdyż ostatni wydatek na ich ulepszenie został poniesiony w grudniu 2008 r.

W związku z powyższym, Spółka przy planowanej sprzedaży ww. działek będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, który zwalnia dostawę z opodatkowania pod warunkiem, że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie poniósł wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli je ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Z kolei w myśl art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b nie stosuje się jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Również zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj